کمک صدها میلیون یورویی ایران به آخرین دیکتاتور اروپا


کمک صدها میلیون یورویی ایران به آخرین دیکتاتور اروپا

ایران به بلاروس حدود ۳۰۰ میلیون یورو کمک مالی می‌کند. اقتصاد این کشور اروپایی در آستانه‌ی ورشکستگی است. بلاروس پیش‌تر از چین وام گرفته بود. گفته می‌شود صندوق‌های دولت در پی هزینه‌های سنگین انتخابات گذشته خالی شده‌اند.

محمود احمدی‌نژاد و الکساندر لوکاشنکو، مشهور به "آخرین دیکتاتور اروپا"

جمهوری اسلامی قصد دارد با وامی ۴۰۰ میلیون دلاری به خروج بلاروس از ورشکستگی اقتصادی کمک کند. نادشدا یرماکووا، رئیس بانک ملی بلاروس، گفته که تهران با کلیات پرداخت این کمک موافقت کرده است.

این کمک مالی از قرار برای بهبود وضعیت ذخایر مالی دولت هزینه خواهد شد. رسانه‌های دولتی بلاروس جزئیات بیشتری از این دادوستد منتشر نکرده‌اند.

بلاروس شدیدترین بحران مالی خود از ۲۰ سال پیش، زمان استقلال از شوروی سابق را تجربه می‌کند. اقتصاددانان می‌گویند الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری این کشور باید تا پایان سال جاری میلادی (۲۰۱۱) حدود ۳ میلیارد یورو به اقتصاد به‌شدت بدهکار بلاروس تزریق کند تا چرخ‌های آن را به حرکت درآورد.

پس از انتخابات دسامبر ۲۰۱۰، ده‌ها هزار نفر در مینسک علیه الکساندر لوکاشنکو و دستکاری در روند انتخابات دست به تظاهرات زدند. در پی آن صدها نفر در سطح کشور دستگیر و به زندان محکوم شدند.

بلاروس به همین دلیل دست به دامن متحدان قدیم و نهادهای اقتصادی بین‌المللی شده است. در روزهای پایانی ماه سپتامبر چین اعتباری بیش از یک میلیارد دلار در اختیار بلاروس گذاشت. اسپربانک، بزرگ‌ترین بانک روسی هم قول همین مقدار وام را به این کشور داده است. در ازای این کمک مالی ۵۱ درصد از سهام یک پالایشگاه دولتی بلاروس به بانک روسی واگذار می‌شود.

میسنک قصد دارد برای دریافت ۷۰۰ میلیارد یورو هم با صندوق بین‌المللی پول گفت‌وگو کند.

چرا چنین کمکی مورد نیاز است؟

اقتصاددانان بین‌المللی معتقدند که صندوق‌های دولتی در بلاروس به دلیل هزینه‌های هنگفت دولتمردان این کشور در آستانه‌ی انتخابات پایان سال گذشته خالی شده‌اند.

به اعتقاد این کارشناسان، لوکاشنکو در ماه‌های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۰ حقوق کارمندان دولت را چند برابر کرد؛ اقدامی که ظاهرا برای کسب رأی این اقشار صورت گرفت.

روبل، واحد پول بلاروس، پس از این شوک دو بار با کاهش اعتبار مواجه شد و حدود ۶۰ درصد از ارزش خود را از دست داد. این موضوع انفجار قیمت مواد غذایی و مایحتاج روزمره را در پی داشت.

دیدار آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان با مخالفان دولت روسیه‌ی سفید

حقوق بشر یکی از موضوع‌های مورد اختلاف اتحادیه‌ی اروپا و رژیم مینسک است. بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله آلمان بارها از لوکاشنکو خواسته‌اند تا زندانیان سیاسی را آزاد کند و با سران مخالفان به گفت‌وگو بنشیند.

در روزهای اخیر دیمیتری اوس، رقیب انتخاباتی لوکاشنکو که به شدت بیمار است، پس از بیش از ۶ ماه از زندان آزاد شد. او دسامبر ۲۰۱۰ در کنار لوکاشنکو کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شده بود. اوس پس از آن دستگیر و به ۵/۵ سال زندان محکوم شد. دو نامزد دیگر و بسیاری از مخالفان رژیم مینسک هم‌چنان در بند هستند.

لوکاشنکو از سال ۱۹۹۴ بر بلاروس حکم می‌راند. نیروهای امنیتی او معترضان به انتخابات دسامبر ۲۰۱۰ را به شدت سرکوب کردند.

romano - ایران - تهران
آره دیگه نیاز به رابطه اسلام و یوشکاهای بلا روس شدیدا احساس می‌شد آخه حضرات هتل نیویورکی می‌رن، ویلا کانادایی میخرن حالا چرا کلفت یا خانم بلاروس نداشته باشند. یه معلم فرانسوی اتیکت هم بگیرن ولی نمی‌دونم برای قیافه و مشربشون چکار می‌خوان بکنن الله اعلم.
سه‌شنبه 12 مهر 1390

Artosh - ایران - تهران
هرجا سخن از شرارت هست نام جمهوری اسلامی میدرخشد...! اینم به زودی میره پی کارش. دیکتاتوری ها یکی پس از دیگری سقوط میکنند و امید است به زودی دنیا دور جدیدی از آرامش رو به خود ببینه..
سه‌شنبه 12 مهر 1390

delmorde - سوئد - یوتوبوری
بگو خدا لعنت کنه ان مادرانی که شماها را زائیده اند و شیری که بشما ریاکاران چپاول گر داده اند تفو بر تمامیتان از خامنه ای دزدفریبکار در پوشش روحانی گرفته تا بقیه حکام و حامیان اخمق که عین گوسفند بدنبال علفند. اخه اینهمه بیکار و گرسنه و کلی مشکلات اقتصادی در مملکت از گرانی گرفته تا تاخیر یا حتی ندادن دستمز کارکنان سازمانهای وابسته بدولت و رکود اقتصادی و دزدیهای میلیاردی و حالا بخشیدن چندمیلیاردی به دیکتاتوربلاروس. هر ناسزائی نثارتان کنم کم است چگونه از مادرانتان متولد شده اید فکر نمی کنم از راه طبیعی بوده باشد چون بوئی از انسانیت نبرده اید.
سه‌شنبه 12 مهر 1390

hassan5 - ایران - تهران
کور کور را پیدا میکند اب گودال را
سه‌شنبه 12 مهر 1390

razmandeh - سوئد - استکهلم
دوستی احمدی نژاد و دیکتاتور بلاروس از اقامت برادر رحیم مشایی حاج رضا رحیم مشایی که از چندین سال پیش در بلاروس اقامت دارد و در حال ساخت یک شهرک بزرگ توریستی در این کشور میباشد و مکانی امن برای اختفا دزدیهای احمدی نژاد و رحیم مشایی میباشد>
سه‌شنبه 12 مهر 1390

sia_sefid - ایران - تهران
3000 هزار میلیارد کاهی بود از کوه . این 300 میلیون دلار ها که دیگه مهم نیست
سه‌شنبه 12 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.