شکایت ۱۱ نماینده مجلس از احمدی‌نژاد در ارتباط با پرونده اختلاس بزرگ


شکایت ۱۱ نماینده مجلس از احمدی‌نژاد در ارتباط با پرونده اختلاس بزرگ
محمود احمدی نژاد و احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس.

یازده تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز یک‌شنبه با امضای نامه‌ای خطاب به ریاست و اعضای مجلس با ذکر اینکه درخصوص پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی، «احتمال زد و بندهای کثیف بین صاحبان قدرت و ثروت وجود دارد» خواستار اعمال ماده‌ای از آئین‌نامه مجلس شدند که می‌تواند پس از طی مراحلی به استیضاح رئیس جمهور یا وزیران نیز بینجامد.

به گزارش خبرگزاری مهر، این نامه به دنبال واگذاری مسئولیت رسیدگی به پرونده اختلاس یادشده به کمیسیون اصل نود مجلس ارسال شده و در میان امضاکنندگان نام احمد توکلی، نماینده اصول‌گرا و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس، نیز به چشم می‌خورد.

احمد توکلی دو هفته پیش از این نیز اختلاس سه هزار میلیاردی اخیر را یک «رسوایی غیرقابل تحمل» خواند و از دولت خواست که «اگر نمی‌تواند اداره کند، استعفا دهد.»

این اقدام یازده نماینده مجلس در حالی انجام می‌شود که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، روز دوشنبه در ارتباط با پرونده این اختلاس با بیان اینکه «نباید این قضیه را کش دهند» گفت که «عده‌ای می‌خواهند از این حوادث برای زدن توی سر مسئولین سوءاستفاده کنند.»

پیش از این قوه قضائیه جمهوری اسلامی تایید کرده است که در پرونده بزرگترین اختلاس تاریخ ایران، عوامل دولتی نیز دست داشته‌اند و صادق آملی لاریجانی، رئیس این قوه تاکید کرده که عنوان «اختلاس از ناحیه کارمندان دولتی» برای این پرونده صدق می‌کند.

در همین حال در نامه یازده نماینده به ریاست مجلس آمده‌است: «بررسی‌های مقدماتی نشان می‌دهد که برخی از مقامات قوه مجریه بر خلاف قانون حمایت‌هایی اعمال کرده‌اند، برخی مسئولان بانکی بدون صلاحیت بکار گمارده شده‌اند و نظارت قانونی بر عملیات بانکی تعمداً یا از سر بی‌مسئولیتی یا ندانم‌کاری اعمال نشده‌است. احتمال زد و بندهای کثیف نیز بین صاحبان قدرت و ثروت وجود دارد.»

در ادامه این نامه «رئیس جمهور و رئیس دفتر ایشان، رئیس کل بانک مرکزی و قائم مقام وی، وزیر امور اقتصادی و دارایی و برخی دیگر از مسئولان زیر مجموعه دولت» متهم شده‌اند که در فرایند وقوع این اختلاس، «احکام متعددی از قوانین ذیربط، از جمله قانون اداره امور بانک‌ها، قانون تسهیل اعطای تسهیلات بانکی، قانون اساسنامه سازمان حسابرسی، قانون برنامه و بودجه و قوانین برنامه چهارم و پنجم توسعه» را نقض کرده یا نادیده گرفته‌اند.

به گزارش مهر، یازده امضاکننده این نامه عبارتند از احمد توکلی، حسین نجابت، الیاس نادران، علی زاکانی، پرویز سروری، حمیدرضا فولادگر، جواد جهانگیرزاده، نادر قاضی پور، محمد دهقان، امین حسین رحیمی و سیدحسین دهدشتی.

بنا بر این گزارش، این نمایندگان با امضای این نامه از رئیس و هیات رئیسه مجلس در خواست کرده‌اند که «در این باره ماده ۲۳۳ آئین‌نامه درباره رئیس جمهور، رئیس بانک مرکزی و مسئولان دولتی مرتبط با این پرونده اعمال شود.»

برپایه ماده ۲۳۳ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی «هرگاه حداقل ده نفر از نمایندگان و یا هرکدام از کمیسیون‌ها، عدم رعایت شئونات و نقض یا استنکاف از اجراء قانون یا اجراء ناقص قانون توسط رئیس جمهور و یا وزیر و یا مسئولین دستگاه‌های زیرمجموعه آنان را اعلام نمایند، موضوع بلافاصله از طریق هیأت رئیسه جهت رسیدگی به کمیسیون ذی‌ربط ارجاع می‌گردد.»

هم‌چنین بر اساس این قانون پس از طی مراحلی، چنانچه مجلس در مورد رئیس‌جمهور یا هریک از وزیران سه نوبت رأی به وارد بودن گزارش این کمیسیون بدهد طرح استیضاح درصورت رعایت مفاد اصل هشتاد و نهم (۸۹) قانون اساسی در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.

پرونده «اختلاس سه هزار میلیارد تومانی» که زمزمه‌های آن مردادماه سال جاری به گوش رسید، مربوط به اتهامات فردی به نام «مه‌آفرید امیر خسروی» صاحب مجموعه «گروه امیر منصور آریا» است.

جبهه مشارکت ایران اسلامی، از تشکل‌های عمده اصلاح‌طلب، رقم سه هزار میلیارد تومان اختلاس افشا شده را «تنها رقمی جزئی از تاراج وسیع منافع ملی ایران در نظام اسلامی» خوانده‌است.
razmandeh - سوئد - استکهلم
به گفته خمینی ملعون عمل کردید و همه با هم و با وحدت کلمه خوردید !!! کوفتتون بشه !! اگه یک جرعه هم از جام زهر امامتان روش بنوشید دیگه عالی میشه .
دوشنبه 11 مهر 1390

bache shapoor - سوئد - یوسدال
چرا این بیشرفها کلمه ی دزدی را با اختلاس عوض کردند? البته در واقع هر دو یک جور معنی میده, ولی وقتی کلمه ی اختلاس بکار میبرن کمی محترمانه بنظر میرسه!!! در موقعی که من این مطالب را میخوانم بجای کلمات اختلاس کلمه ی دزدی را جایگزین میکنم و همین کلمه باعث نفرت بیشتر من از این بی ناموسها میشه. دزدی 3000000000000 تومانی در زمان حکومت کسی که وقتی از "اونجای ننه اش بیرون میومده اسم ارباب بزرگش را صدا کرده و گفته "یا علی"!!! (یا علی اسوده بخواب که ما بیداریم و راهت را برای نابودی ایران و ایرانی ادامه خواهیم داد) نقل از نوزاد تازه متولد شده ی عرب زاده.
سه‌شنبه 12 مهر 1390

ebn e moljem - المان - المان
اگر خمینی هنوز زنده بود در اینباره مگفت:اعوذ باالله منم شیطان رژیم,این مسیله اختلاص از صدر اسلام بوده,علمائ اسلام همه مختلس بودند,موشک موشکه و گوجه فرنگی قرمز,شکایت از حکومت اسلامی, من اعلام خطر مکنم. بعد هم همه مسایل ختم مشد و اب از ابتکان نمیخورد.حالا امام خامنهای باید سر و صدا را بی سرو صدا بخواباند که به حکوممت عدل علی لطمه نخورد
چهار‌شنبه 13 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.