نشانه‌های پنهان در کاردیوگرافی نمایانگر احتمال سکته بعدی


نشانه‌های پنهان در کاردیوگرافی نمایانگر احتمال سکته بعدی

یک سکته‌ی قلبی معمولا سکته‌ی بعدی را به همراه دارد. اما تا کنون دانشمندان قادر به پیش بینی حمله‌ی دوم نبودند. اخیرا پژوهشگران به نشانه‌های جدیدی در کاردیوگرافی قلب دست یافته‌اند، که می‌توانند در این زمینه موثر باشند.

کسی که یک بار دچار سکته‌ی قلبی می‌شود، معمولا پزشکش به او هشدار سکته‌ی بعدی را می‌دهد، سکته‌ای که به طور معمول منجر به مرگ می‌شود. اما در حال حاضر پزشکان نمی‌توانند میزان ریسک سکته‌ی بعدی را با قاطعیت تمام پیش بینی کنند. روش‌هایی همانند اکوکاردیوگرافی (بررسی قلب از طریق سونوگرافی) تنها می‌تواند داده‌های بیمارانی را فرا‌گیرد که وضعیت وخیمی دارند. اما اکثر مرگ و میرهای ناشی از سکته‌ی دوم را نمی‌توان از طریق این روش پیش بینی کرد، به گفته‌ی دانشمندان آمریکایی امروزه تا ۷۰ درصد مرگ و میرهای ناشی از سکته‌ی دوم پیش بینی نمی‌شوند. در کشور آلمان در سال اخیر بیش از ۶۰ هزار نفر جان خود را به دلیل سکته‌ی قلبی از دست دادند؛ ۵۶ درصد آنان مرد و ۴۴ درصد آنان زن بودند.

منحنی‌های پنهان نمایانگر سکته‌ی دوم

اما اخیراَ پژوهشگران آمریکایی روشی را معرفی کرده‌اند که وعده‌ی بهبود تشخیص در این زمینه را می‌دهد. یک سری منحنی‌های پنهان در نمودارهای کاردیوگرافی می‌توانند اعلام کننده‌ی سکته‌ی دوم باشند. این نتیجه‌ی یک تحقیق انجام‌شده توسط دانشمندان آمریکایی دانشگاه میشیگان است که بیش از ۴ هزار بیماری که دچار سکته شده بودند را مورد بررسی قرار دادند. آنها نتایج تحقیق خود را در نشریه‌‌ی علمی Science Transnational Medicine منتشر کردند.


منحنی‌های پنهان در نمودارهای کاردیوگرافی می‌توانند اعلام کننده‌ی سکته‌ی دوم باشند

منحنی‌های کوچک و نشانه‌های بزرگ

پژوهشگران برای انجام این تحقیق، کاردیوگرافی ۲۴ ساعته‌ی بیماران قلبی‌ای را که به طور مرتب در بیمارستان‌ها معاینه می‌شدند را بررسی کردند. در جریان این بررسی آنها منحنی‌‌های پنهانی را یافتند و از این نوسانات سه نشانه ویژه‌ی احتمال سکته‌ی بعدی را به دست آورند:

۱- تغییرات کوچکی که در تپش قلب در مدت زمان طولانی مشخص می‌شوند.
۲- تغییرات متناسب در میزان تپش قلب که نشاندهنده‌ی واکنش‌های درست قلب به فرمان‌های عصبی هستند.
۳- نوساناتی مربوط به کاردیوگرافی بیماران که با نمودار کاردیوگرافی دیگر بیماران تفاوت دارد.
به گفته‌ی پزشکان این منحنی‌های پنهان معمولا در نمودار کاردیوگرافی قابل رویت نیستند.

تحلیل بعدی نشان داد که در بیمارانی که حداقل یکی از این سه نشانه را داشتند، احتمال سکته بعدی در ۱۲ ماه آینده دو یا حتی سه برابر بوده است. ترکیب هر سه نشانه حتی می‌تواند ۵۰ درصد بیشتر از قبل، سکته‌های بعدی را پیش بینی کند. این رقم برابر است با جان هزارها یا دهها هزار بیمار قلبی.

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
همیشه سکته سحرگاهان به بسراغ آدم می اید ..
دوشنبه 11 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.