طرز تهیه دلمه کلم با گوشت


طرز تهیه دلمه کلم با گوشت

مواد لازم

برگ کلم = یک کلم متوسط
سینه مرغ= یک عدد
قارچ= 200 گرم
سیب زمینی = یک عدد
پیازچه = چندساقه
سیر = سه حبه
خامه = 100 گرم
نمک، فلفل، زنجبیل= به میزان لازم

طرز تهیه

یک قابلمه بزرگ را از آب پر کنید و روی اجاق بگذارید تا آب جوش بیاید. ۳ قاشق غذاخوری نمک توی آن بریزید. برگ‌های تازه کلم را جدا کنید و حدود چند ثانیه، داخل آب جوش قرار دهید. بعد آن را از توی آب جوش درآورید و داخل ظرفی که محتوی آب سرد است بگذارید.

ورقه‌های برگ کلم را از داخل آب سرد بیرون آورید، روی پارچه‌ای تمیز پهن کنید و رویش را بپوشانید. حالا وقت ریزکردن برخی مواد است:
سینه مرغ را ریز کنید، قارچ را خرد کنید، پیازچه‌ها را ریز کنید، سیب‌زمینی پخته را با رنده‌ی درشت، رنده کنید، قسمت وسط کلم را هم ریز کنید. حالا حدود یک لیوان از این مواد را در ظرفی بریزید و نمک و فلفل و زنجبیل و سیر را به آن اضافه ‌کنید و با دست، مایه را مخلوط کنید.

مواد آماده پیچیدن است. برگ‌های آماده را بردارید و یک قاشق از مایه را داخل برگ کلم قرار دهید و آن را بپیچید. دلمه‌های پیچیده را در ظرف مخصوص قرار دهید و داخل قابلمه‌ی آب قرار دهید و روی شعله بگذارید. در ظرف را ببندید تا دلمه‌ها با بخار آب، پخته شوند. پس از ۲ ساعت با حرارت متوسط، دلمه آماده است.

▪ سس مخصوص برای روی دلمه

۱ عدد پیاز بزرگ را که ریز، خرد شده با ۲ قاشق روغن، مقداری تفت دهید. سپس حدود ۲۰۰ گرم قارچ ریزکرده را به آن اضافه کنید و کمی با پیازها تفت دهید. حدود ۵/۱ تا ۲ لیوان آب به آن اضافه کنید و یک دانه سیب‌زمینی کوچک را با رنده‌ی ریز، رنده کنید و با نمک و فلفل به مخلوط اضافه کنید تا پخته شود و کمی غلظت پیدا کند. بعد، ۲ قاشق غذاخوری خامه به آن اضافه کنید و پس از یکی دو جوش خوردن، شعله را خاموش کنید. حالا مایه را با کیسه له کنید و این سس را روی دلمه‌های پخته بریزید.

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
والله من تا حالا نشنیدم کسی در دلمه کلم از مرغ استفاده کنه ..فقط گوشت چرخ کرده حال میده ..نظر شما چطوره هما جونم ؟راستی من بیشتر عاشق دلمه برگ و گیاهی هستم تا کلم ..
شنبه 9 مهر 1390

homa-ir - المان - هامبورگ
Fanoos* - ایران - شهمیرزاد . سلام الی جون - منهم تابحال نشنیدم یانخوردم دلمه بامرغ منهم دلمه برگ را. دوست دارم
شنبه 9 مهر 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
homa-ir - المان - هامبورگ سلام عزیزم ..پس نوش جونت که دلمه برگ رو بیشتر میپسندی
یکشنبه 10 مهر 1390

shiva safapour - ایران - تهران
از شادی توست که من در دل میخندم ، از .سلامتی توست که برق امید در چشمان خسته‌ام می‌درخشد و از خوشبختی توست که هوای پاک سعادت را در ریه هایم احساس میکنم. اولین و اخرین عشق زندگیمی ..ایران تهران
یکشنبه 10 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.