نهال سحابی به پخش اعترافات تلویزیونی تهدید شده بود


نهال سحابی به پخش اعترافات تلویزیونی تهدید شده بود

دویچه وله :  نهال سحابی که همچون دوست ‌پسرش بهنام گنجی پس از آزادی از زندان اوین خودکشی کرد، از سوی بازجویان به "آبروریزی و پخش اعترافات تلویزیونی" تهدید شده بود. امیر شیبانی دوست مشترک آن‌ها، خودکشی دوستان خود را "عاشقانه" می‌خواند.

«نهال سحابی پس از خودکشی معشوقش بهنام گنجی به زندگی خود پایان داد»

نهال سحابی نویسنده وبلاگ "لحظه‌های محتضر" که پنج‌شنبه ۷ مهر ۱۳۹۰ با خوردن قرص به زندگی خود پایان داده است، پیش از خودکشی و در زمان بازداشت از سوی بازجویان به پخش اعترافات تلویزیونی تهدید شده بود.

به گفته امیر شیبانی فعال سیاسی و از دوستان نزدیک نهال سحابی، بهنام گنجی و کوهیار گودرزی، «خودکشی نهال سحابی، عاشقانه است».

پیش از این بهنام گنجی دانشجوی ۲۲ ساله، از دوستان نزدیک کوهیار گودرزی و "دوست پسر نهال سحابی"، نیمه شب پنجشنبه ۱۰ شهریور با خوردن قرص به زندگی خود خاتمه داده بود.

به گفته امیر شیبانی، ۹ مرداد ۱۳۹۰، کوهیار گودرزی، بهنام گنجی و نهال سحابی همگی در خانه بهنام گنجی بازداشت شده‌اند.

این دوست مشترک بازداشت‌شدگان ۹مرداد اضافه می‌کند، بهنام گنجی دو هفته پس از بازداشت آزاد می‌شود و مدتی بعد از آزادی خودکشی می‌کند. نهال سحابی سه روز پس از بازداشت با وثیقه‌ای ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد می‌شود و پس از خودکشی دوست پسرش به زندگی خود پایان می‌دهد. با گذشت ۶۳ روز از دستگیری کوهیار گودرزی هیچ خبری از او نیست. همچنین پروین مخترع، مادر کوهیار گودرزی در شهر کرمان زندانی است.


دویچه‏‌وله: چگونه با نهال سحابی و بهنام گنجی آشنا شدید؟

امیر شیبانی: نهال سحابی دوست صمیمی بهنام گنجی و در واقع معشوق او بود. آن‏ها عاشق هم بودند. من بهنام را می‏شناختم. زمانی که بهنام فوت کرد، من پست‏هایی در صفحه فیس‏بوک او می‏گذاشتم. نهال زیر آن پست‌ها کامنت می‏گذاشت. او خیلی اصرار داشت، مرگ بهنام یک مرگ عاشقانه بود و مرگ سیاسی نبود.

بعد با هم پیام‏هایی را ردوبدل کردیم و با هم آشنا شدیم. این آشنایی باعث شد ما غم‏خوار هم‏دیگر باشیم. در لحظاتی که روی من فشار بود، او پیام می‏داد و سعی می‏کرد من را آرام کند، هم‏چنین برعکس.

بهنام گنجی مدتی بعد از آزادی خودکشی کرد

نهال خیلی احساس تنهایی می‏کرد، خیلی‏ها به خاطر مسئله‏ی بهنام او را پس زده بودند و دیگر حرف‏های‏ او را گوش نمی‏کردند.

هیچ‏کس نهال را نمی‏شناخت. هیچ‏کس نمی‏دانست که هم‏زمان با بهنام و کوهیار، نهال هم بازداشت شده است. نهال حرف‏هایی داشت و حرف‏هایش را با من مطرح می‏کرد.

نهال سحابی کی و به چه علت زندان بود؟

نهم مرداد که کوهیار گودرزی در منزل بهنام گنجی بازداشت می‏‌شود، نهال هم در منزل بهنام بوده است. آن روز کوهیار گودرزی، بهنام گنجی و نهال سحابی، هرسه باهم بازداشت می‏شوند. خانم سحابی سه روز بازداشت بود و بعد از سه روز با وثیقه‏‌ای ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

آیا در این مدت در باره‏ی اتفاقاتی که در داخل زندان برای او افتاده بود هم صحبت کرد؟

بله؛ نهال یک شخصیت سیاسی نبود. نهال با این‏که در زمان انتخابات یکی از فعالان ستاد میرحسین موسوی بود و حتی بعد از انتخابات هم در تجمعات اعتراضی شرکت می‏کرد، ولی یک فعال سیاسی نبود.

او یک غم‏خوار اجتماعی بود. نهال می‏گفت، حدود ۷۲ ساعت بازداشت بوده،  و از این ۷۲ ساعت، ۲۴ ساعت روی او خیلی فشار زیادی بوده است.

از او پرسیده بودند، «آن‏جا چه‏کار می‏کردی؟ با ‌آن‌‏ها کجا آشنا شدی؟ کوهیار را تا چه حد می‏شناسی؟ بهنام را تا چه حد می‏شناسی؟ آیا آن‏ها به تو نخ می‏دهند، تو را به جایی وصل کرده‏اند و تو رابط‏شان هستی؟»

نهال هم که اصلا در این فازها نبود و در این مسائل اصلا هیچ شرکتی نداشت، خیلی گیج می‏شود. او نمی‏دانست چه جوابی باید به این سوال‌های سخت بدهد. او نمی‌فهمید منظور بازجو از رابط چیست، منظور بازجو از نحوه‏ی نخ دادن و این‏طور چیزها چیست. نهال در این سئوال‏ها گم می‏شود. در صحبت‏هایی که با هم می‏کردیم، می‏گفت این سئوال‏ها روی او خیلی  فشار آورده بود. چون نهال اصلاً در این چیزها وارد نبود.

او هم‏زمان با بهنام و کوهیار بازداشت می‏شود و آن‏جا یک‏سری مسائل به او می‏گویند. مثلا به او گفته بودند اگر اعتراف نکنی، آبرویت را می‏بریم، تو را در رادیو و تلویزیون، به عنوان دختری که با چند پسر نامحرم در یک خانه بوده معرفی می‏کنیم و… یعنی می‏خواستند با آبروی او بازی کنند.

در آن‌جا نهال تا جایی که توانسته، از خود دفاع کرده است. طوری که خود او می‏گفت، حاضر نشده چیزی بگوید. چون اصلا چیزی نداشته که بگوید. تنها دفاعش در برابر بازجوها این بوده که «من فقط یک عاشق‏ام»! من فقط عاشق بهنام هستم و بیشتر از این نیستم.

«نهال سحابی مربی مهدکودک، پس از سه روز بازداشت با وثیقه‏‌ای ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شده بود»

در اوین به بهنام و نهال اجازه می‌دهند پنج دقیقه‏ هم‏دیگر را ببینند. بهنام به نهال می‏گوید که حال‏اش خوب است. آن دو با هم کوتاه صحبت می‏کنند. نهال بعد از سه روز و بهنام بعد از دو هفته‏ آزاد شدند.

بعد از آزادی برای نهال مشکلات خانوادگی پیش آمد. بالاخره او یک دختر بود و بازجوها در اوین تا جایی که توانسته بودند، به حساب خودشان سعی کرده بودند ، نهال را پیش خانواده‏اش خراب کنند. البته خانواده نهال کاملا روی نهال و بهنام شناخت داشتند.

بعد از آزادی بهنام، رابطه‏ی احساسی نهال و بهنام با هم‏دیگر خیلی بیشتر شد. نهال به‏خاطر با بهنام بودن هزینه‏ای را پرداخت می‏کرد که آن هزینه مدت‏ها روی شانه‏های نهال سنگینی می‏کرد.

به نظر شما چه ارتباطی بین خودکشی نهال سحابی و خودکشی معشوق او بهنام گنجی وجود دارد؟ تا چه حد اتفاقات داخل زندان روی خودکشی نهال سحابی تاثیر داشته است؟

من نمی‏توانم علت خودکشی را به اتفاقاتی که در داخل زندان برای‏ او افتاده محدود کنم. ولی اتفاقات داخل زندان روی روحیه‏ی هردوی آن‏ها، هم نهال و هم بهنام، خیلی تأثیر داشت. این مسئله برای هردوی آن‏ها تازگی داشت.

 چون برای اولین بار بود و آمادگی‏ زندان را نداشتند. انفرادی روی روح و روان‏ هر دو آن‌ها خیلی تأثیر گذاشت.

در ۷۲ ساعتی که نهال در انفرادی بود، مرگ‏ خود را آن‏جا دید. خود نهال می‏گفت: «در آن ۷۲ ساعت، با توجه به چیزهایی که از سپاه شنیده بودم، این‏که امکان تجاوز و دست‏درازی وجود دارد، حالت خاصی پیدا کرده بودم و می‏ترسیدم. در آن سه روز، هر لحظه، مرگ‏ام را می‏دیدم».

از نحوه‏ی خودکشی‏ و تاریخ خودکشی ایشان اطلاعی دارید؟

نهال، آخرین پستی که در صفحه فیس‏بوک و وبلاگ خود گذاشته، همین دیروز پنجشنبه هفتم مهر (۲۹ سپتامبر) بوده است. بهنام و نهال روزهای پنجشنبه با هم قرار داشتند و هر پنجشنبه را به‏طور کامل با هم می‏گذراندند.

 بهنام هم دقیقا در روز پنجشنبه دست به خودکشی زد و نهال هم برای این‏که عشق خود را ثابت کند، سر قرارومداری که با هم گذاشته بودند مانده است. دقیقا روز پنجشنبه صبح، حدود ساعت پنج‏ونیم، شش صبح با خوردن قرص خودکشی کرده است.

آیا مراسم خاک‏سپاری ایشان انجام شده است؟

متأسفانه از مراسم خاک‏سپاری ایشان اطلاعی ندارم. چون اطلاع‏رسانی خانواده‏ی نهال بسیار محدود است. متاسفانه خانواده‏ی او حاضر به برقراری ارتباط با هیچ‏کدام از دوستان نهال نبودند. من با دوستان صمیمی نهال در ارتباط هستم و سعی کردم در ارتباط با تشییع جنازه، از آن‏ها پرس‏وجو کنم. تاجایی که می‏دانم هنوز برای تشییع‏جنازه‏ی نهال، تصمیم‏گیری نشده است.

علت خودکشی بهنام گنجی، معشوق نهال سحابی، چه بود؟

خودکشی بهنام هم سیاسی نبود. خودکشی بهنام عاشقانه بود. بهنام در آخرین لحظات به این خاطر تصمیم به خودکشی گرفت که می‏خواست به نهال برسد ولی نمی‏توانست. خانواده‏‏ او موافق نبودند. نهال از لحاظ سن و سال از بهنام بزرگ‏تر بود و خانواده‏ او نمی‏توانست این مسئله را قبول کند.

مادر بهنام در تشییع‏جنازه‏ی بهنام و در مسجد چندبار تکرار کردند که «من مقصرم!». احساس می‏کنم که دلیل خودکشی همین بود که بهنام و نهال هیچ‏وقت نمی‏توانستند به‏هم برسند.

در کنار این مسئله وقتی بهنام در اوین بود، خیلی زجر کشید. بهنام بعد از آزادی عذاب وجدان خاصی می‏گیرد که هیچ‏کس نفهمید دلیل آن چیست. آن‏طور که بهنام و همین‏طور نهال می‏گفتند، می‌خواستند از بهنام اعترافات خاصی در ارتباط با کوهیار گودرزی بگیرند.

«با گذشت ۶۳ روز از دستگیری کوهیار گودرزی هیچ خبری از او در دست نیست»

همین مسئله باعث ‏شد نگرانی‏های ما در مورد کوهیار روزبه‏روز بیشتر شود. الان ۶۳ روز است که کوهیار غیب شده است. حتی حاضر نیستند اعلام کنند او را بازداشت کرده‏اند.

در زندان فشارهای روحی خیلی خاص به بهنام وارد شده بود. هفته‏ی اول بازجویی خیلی سختی داشته است.

آن‏طور که نهال می‏گفت بعد از بازجویی، بهنام به مدت دو روز با دو نفر دیگر در یک سلول بوده است. بعد از این ‏که بازجو دو روز به بهنام استراحت می‏‏دهد، دوباره او را برای بازجویی می‏برند. این‌بار بازجویی‏های خیلی سخت‏تری را شروع می‏کنند.

می‏خواستند از بهنام اعتراف بگیرند که کوهیار با جایی، با فرد خاصی در ارتباط است. می‌خواستند اعتراف بگیرند که کوهیار با مجاهدین در ارتباط است.

وقتی این مسئله را شنیدم، شخصا خیلی نگران کوهیار شدم. چون واقعا کوهیار با جای خاصی در ارتباط نبود. آن‏ها می‏خواستند این انگ را به کوهیار بچسبانند.

شغل آقای گنجی و خانم سحابی چه بوده است؟

بهنام اهل مشهد بود ولی در تهران درس می‏خواند. آشنایی بهنام و کوهیار از هم‌خانه شدن آن‌ها شروع شد. مدتی با هم هم‏خانه بودند، بعد از مدتی به‌خاطر مشکلاتی که برای تحصیل کوهیار پیش آمد، مجبور شدند از هم جدا شوند. اما روزی که بازداشت شدند ، کوهیار در خانه‏ی بهنام بود.

نهال سحابی هم معلم مهدکودک بود. دوستان نهال خیلی از او تعریف می‏کنند و می‏گویند نهال خیلی با احساس از بچه‏ها نگهداری می‏کرده است.

رفتن نهال داغ بزرگی به دل همه ما گذاشت و یک علامت سئوال بزرگ‏تر: «کوهیار کجاست؟!».

 ما نمی‏دانیم باید چه‏کار بکنیم و درباره کوهیار از کجا خبر بگیریم. خانم مخترع (مادر کوهیار گودرزی) هم‏چنان در زندان کرمان است. از آن طرف، ۶۳ روز است که از خود کوهیار هیچ خبری نداریم.

اتهام و محل نگهداری کوهیار معلوم نیست. نگرانی جدید دوستان کوهیار این است، آیا اصلا کوهیار زنده است؟

با اتفاقاتی که برای دوستان نزدیک کوهیار ‏افتاد، من و تمام دوستان کوهیار خیلی نگران او هستیم.

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
روحشان شاد. تصورش هم برای من سخته که حکومتی بتواند به این شکل جامعه ای رو نابود کنه. این چه بلایی بود که بر ایران نازل شد؟!!! کجایند شیر زنان و دلیرمردان ایرانزمین؟!!! یعنی گروههای مسلح آزادیخواه به مجاهدین خلق محدود شده اند؟!!! یعنی ارتش آزادیبخشی تشکیل نخواهد شد تا این حکومت ضدبشری رو نابود کنه؟!!! مرگ بر خامنه ای و مزدورانش
شنبه 9 مهر 1390

Artosh - ایران - تهران
ای بمیرید که به خاطر ۲ روز بیشتر حکومت کردن این همه جوان رو کشتید و این همه خانواده رو داغدار کردید. امیدوارم به فجیعترین شکل ممکن تقاص این همه ظلم رو پس بدید.
شنبه 9 مهر 1390

feminism - انگلستان - لندن
در ایرانِ غمزده، تعلق قلبی ، عشق و دوست داشتن دو عاشق و دلداده ( برچسب رابطۀ غیر متعارف به خود میگیرد ) و زیبا روی عاشقی که در پیچکِ عشق در آمیخته را به جرم عشق ورزیدن راهی سیاه چالِ زندان کرده که خوابِ مرگ خویش را در بیداری ببیند :(
شنبه 9 مهر 1390

سید ابوالقاسم واعظ - جاکارتا - اندونزی
تیتری که برای این مطلب انتخاب شده مردم فریب است. مطابق همین مطلب، خودکشی آنها ربطی به تهدید جمهوری اسلامی نداشته بلکه والدین احمقشان باعث این اتفلاق شده اند. البته اگر متکی به خود بودند مانند هزاران جوان دیگر ازدواج می کردند و عدم رضایت والدین هم برایشان ابدا مهم نبود.
شنبه 9 مهر 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
تا کی سکوت?????????مگر به دروغ نمی گفتید ظلم شاه باعث عنقلاب شد و میلیونی عرعر خمینی ای امام!!! حال که هر نقصی بود بعد نجومی گرفته پس چرا خفه خون???اهان یادم امد حصر خانگی ظاهری دو روباه مکار سبز مهمتر از فاجعه ی بالاست/
یکشنبه 10 مهر 1390

dbsh3000 - سوئد - یوتبوری
واقعا که هردو کاری احمقانه انجام دادند . باید در برابر مشکلات ایستادگی کرد
یکشنبه 10 مهر 1390

ARTEMIS-SW - /فرانسه - پاریس
sourena.de - آلمان - اشتوتگارت . عزیز می دانم دل در گرو عشق ایران داری و از روی همان مهر قضاوت می کنی ولی بدان هر گروهی که مینیمم از این دین خونین در چنته داشته باشد همین حکومت خواهد بود مجاهدین از نظر من بسیار خطرناکتر از ملا هستند یکی از ارکان اصلی بدبختی ملت بوده اند و در تمام اعدامهای 57 تا اواسط 58 مشوق صد در صد خمینی بوده اند اعدام دهها افسر میهن پرست پایگاه شاهرخی را انها و حزب توده مشترکا لو دادند مهمتر اینکه یک فرقه ی بسیار خطرناک مذهبی هستند طرفداران اصیلشان درست مثل یک عروسک کوکی اجرا کننده ی دستورات مسعود و مریم حتی در جدائی از همسر و کودک// از داخل هم بخاری بلند نخواهد شد همسایه ها خود میهمانیهای جوانان را لو میدهند و و و نمی دانم راه نجات کجاست ولی هیچگاه به یک ستایشگر این دین خونین اعتماد نکنید ولی این نظر منست خود دانید/شاد باشی
یکشنبه 10 مهر 1390

Khashayarshah - ایران - تهران
1- چون قلم اندر نوشتن مى‏شتافت--چون به عشق آمد قلم بر خود شکافت. بعضی وقتها مرگ, نابودی و عدم نیست و مفهوم عمیقتری دارد.
یکشنبه 10 مهر 1390

Khashayarshah - ایران - تهران
2- وقتیکه در مقابل کلیسای نوتردام در شهر پاریس ایستاده بودم, یاد داستانی بودم که مردی بنام گوشت پشت نوتردام, عاشق دختر زیبائی شده بود. وقتیکه این دختر توسط ماموران حاکم شهر کشته میشود و جنازه اش به زیر زمین متروکه کلیسا انداخته میشود. این گوشت پشت پس از آگاهی از مرگ معشوعه اش به نزد او میرود و اورا در آغوش میگیرد و پس از چند روز و شب که در آغوش او میماند, بالاخره در این حالت میمیرد. پس از چند سالی که مردم میخواستند این زیر زمین را ترمیم کنند, با استخوانهای به هم پیچیده آنها رو برو شدند اما سعی آنها برای جدا سازی استخوانهایشان برای دفن جداگانه بی نتیجه ماند و فقط توانستند همه استخوانها را باهم در یک مکان دفن کنند. .
یکشنبه 10 مهر 1390

Khashayarshah - ایران - تهران
3- بنای ساختمان تاج محل نیز بر مبنای رابطه عشقی ساخته شده است. شاه جهان همسری بنام "ممتاز محل" که ایرانی الاصل بود, داشت که به او علاقه زیادی داشت. موقع مرگ زود هنگام ممتاز محل, شاه جهان به او قول میدهد که کاری کند که خاطره معشوقه او برای همیشه زنده بماند. به این ترتیب دستور ساخت تاج محل را میدهد. پس از اتمام این بنا, استخوانهای ممتاز محل را به مقبره ای که در زیر زمین آن قرار دارد, انتقال میدهند. شاه جهان بخاطر از دست دادن ممتاز محل, امور پادشاهی را به دخترش و بعدا به پسرش واگذار میکند و در ساختمان "قلعه سرخ" که روبروی بنای تاج محل وجود دارد, در اطاقی که از پنجره آن تاج محل را میتوانست ببیند, سکونت میگزیند. میگویند که در دوران کهولت که بینائیش ضعیف شده بود, شیشه ای که حالت ذره بین داشت به دست میگرفت و ساعتها از طریق آن به تاج محل مینگرست. اورا پس از فوتش در کنار معشوقه اش در قبری که بسیار کوچکتر وساده تر از قبر ممتاز محل بود, دفن کردند.
یکشنبه 10 مهر 1390

Khashayarshah - ایران - تهران
5- قدرتی که مفهوم عشق به زن و مرد میدهد, میتواند دل کوه را بشکافد. مفهوم زیبای عشق که در مکتبهای دیگر جهان, قهرمانانی را به ثبت رسانده است, در سنت اسلام وجود ندارد. به ما ایرانیان از تمام پیغمبران "جرجیس" تحمیل شده است. در این دینی که به زور به ما تجاوز شده است, مفهوم عشق, بیگانه است. چیزی که در دستور آنها بوفور دیده میشود, قتل فی سبیل الله است. از عشق بوئی نبرده است. اسلام از مفهوم عشق چیزی بارش نیست. زن در اسلام یعنی دختر 8 ساله ای که بنام قانون بربریت, وسیله ای برای ارضای مرد 54 ساله قرار بگیرد, میباشد. دختر بچه ای که بر حسب تصادف طبیعت, دختر به دنیا آمده است, مرد 54 ساله ای که خود را پیام آور خدا مینامد, اورا فقط و فقط به عنوان آلت حنسی ببیند. تمام احساسات لطیف او و ارزش انسانی او از دید این متحاوز در یک آلت خلاصه شود. و خاک بر سر ما ایران که اورا و آل اورا ستایش میکنیم. عمل ما از عمل او هم ک ث ی ف تر و نجس تر است.
یکشنبه 10 مهر 1390

Khashayarshah - ایران - تهران
4- سزاوار بود که نهال سهابی را در قبر عاشقش بهنام گنحی میگذاشتند.
یکشنبه 10 مهر 1390

طاطا - ایران - تهران
khashayarshah دوست عزیز چه زیبا بود حرفات درمورد این دین سراسر نکبت
دوشنبه 11 مهر 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
ARTEMIS-SW - ارتمیس جان. من طرفدار هیچ گروهی نیستم و به مجاهدین هم اعتقاد ندارم. مجاهدین هم هیچگاه نمیتوانند در ایران حکومت کنند ولی در برابر حکومت ایران باید شیوه مجاهدین و گروههای مسلح رو داشت و نه شعارهای توخالی اصلاح طلبی. از تذکری که دادی هم ممنونم. شاد و همیشه سربلند باشی
دوشنبه 11 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.