نگرانی از جزیره مصنوعی ترکمنستان در خزر

نگرانی از جزیره مصنوعی ترکمنستان در خزر

سواحل دریای خزر در ترکمنستان

رناد منشو (باکو)

 محمد رضا فاطمی استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و تحقیقات ایران هشدار داده است که  ساخت جزیره مصنوعی توسط ترکمنستان تهدیدی جدی برای سیستم اکولوژیکی دریای خزر است.

به گزارش خبرگزاری مهر، وی گفته است که ساخت جزیره مصنوعی در جنوب شرقی دریای خزر تهدیدی جدی برای یکی از مهمترین زیستگاه های ماهیان خاویاری و فک خزری است و به اعتقاد وی سازه های این جزیره ممکن است کل سیستم اکولوژیکی دریای خزر را بر هم بزند.

ماجرای ساخت جزیره مصنوعی ترکمنستان در آب های ساحلی استراحتگاه «آوازا»ی ترکمنستان، از زمانی شروع شد که شرکت «وان اورد»(Van Oord) هلند در ماه اوت سال جاری در واکنش به مناقصه های اعلام شده توسط دولت ترکمنستان در رابطه با گسترش پروژه های توریستی، برای ساخت یک جزیره مصنوعی، اعلام آمادگی کرد.

قرار است این جزیره مصنوعی به شکل نشان ملی ترکمن ها (ستاره ۸ ضلعی) به همراه بناهای مجمل ساخته شود. شرکت «وان اورد» چهار سال است که در ترکمنستان فعالیت دارد و هم اکنون در حال عملیاتی کردن قرارداد نصب و نگهداری راهنماهای شناور آبی (بویه های آبی) در طول کانال کشتی رانی منطقه توریستی «آوازا» است.

به گزارش روزنامه رسمی «نئترال ترکمنستان»، دولت عشق آباد اخیرا در زمینه های ساخت مراکز توریستی، ورزشی، تفریحی و غیره دهها مناقصه بین المللی اعلام کرده است و طبق آمار رسمی، یک و نیم میلیارد دلار سرمایه جذب پروژه های توریستی شده است و گفته می شود که تکمیل این پروژه ها نیاز به ۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری دارد.

دولت قربانقلی بردی محمداف در نظر دارد یک رودخانه مصنوعی قابل گشتیرانی، آکواریوم بزرگ دریایی، مرکز تفریحی برای اسکی بازان و یک «کازینو سیتی» (استراحتگاه رقص و موسیقی) نیز در راستای جذب توریست ایجاد کند.

طبق ماده ۵۶ کنوانسیون ۱۹۸۲ حقوق دریاها، هر کشوری حق دارد که در ابهای ساحلی خود جزیره مصنوعی ایجاد کند، کما اینکه امارات جزایر «نخل شکل» را در خلیج فارس ایجاد کرده است. با اینهمه، مقامات ایران درباره جزایر مصنوعی امارات نیز هشدار داده اند.

از هشدار رحیم صفوی مشاور ایت الله خامنه ای مبنی بر تلاش امارات برای نزدیک کردن مرزهای خود به جزیره ابوموسی گرفته تا هشدارهایی در رابطه با تبعات زیست محیطی این جزایر.

در مورد دریاچه خزر، با توجه به اینکه هنوز رژیم حقوی آن توسط پنج کشور ساحلی تعیین نشده است، جنبه حقوقی و زیست محیطی ساخت جزیره مصنوعی ترکمنستان در دریای خزر بغرنج تر شده است، خصوصا اینکه مرزهای آبی هر کشور با فاصله از سواحل خاکی آن تعیین می شود و با ساخت جزیره مصنوعی در چند مایلی ساحل، عملا مرزهای آبی ترکمنستان دگرگون خواهد شد.

 رستم ممداف، مدیر سابق دفتر ریاست جمهوری آذربایجان و رئیس کنونی سازمان «خزر- جنبش بین المللی همکاریها برای آینده» در گفتگو با رادیو فردا می گوید که نه از لحاظ حقوقی و نه از نظر زیست محیطی مشکلی برای ساخت جزایر مصنوعی در دریای خزر وجود ندارد و هیچ کنوانسیون بین المللی یا توافقنامه منطقه ای برای ممانعت از اقدام ترکمنستان موجود نیست.

با اینهمه، حسن رحیمیان دکترای اکولوژی آبزیان اخیرا در مصاحبه با خبرگزاری «میراث فرهنگی» ایران گفته است که درباره طرح های جزیره سازی در حاشیه دریاها مشکلاتی وجود دارد که باید به آنها توجه کرد.

نخست اینکه در رسوباتی که طی هزاران سال در بستر دریا جمع شده به هم خوردگی ایجاد می کنند؛ چرا که اجرای این طرح ها باعث ورود مواد زائد بسیاری به دریا از فلزات سنگین گرفته تا آلودگی های نفتی که طی هزاران سال در بستر دریا خوابیده اند می شود.
 
او در ادامه گفت: «موادی که برای خاکریزی و ساخت جزیره ها وارد محیط می شوند، کدورت آب را بالا برده و بسته به محلی که می سازند می توانند در جریان های آب های دریایی اختلال ایجاد کنند.»

یکی از نگرانی های زیست محیطی دیگر پیرامون پروژه جزیره سازی ترکمنستان در دریای خزر، چگونگی دفع قاضلاب این جزیره، همچنین تعبیه دستگاه های آب شیرین کنی است که بگفته کارشناسان، مشکل محیط زیستی فراوانی دارد.

haghighatgo - آلمان - برلین
محمد رضا فاطمی استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و تحقیقات ایران ....هی جناب حالا موقعیتی شده که تو هم سرت رو تو چاه کنی و چندتا عرعر بلند بزنی .. همچی ملت بی غیرت یارانه پرست لیاقتش هم همینه ....که هم مالش و هم شخصیتش و هم کشورش رو تاراج کنن ...!! محمد رضا فاطمی فقط بلدی زر بزنی ...اگر مردی در مورد دریاچه نمک زار شده ارومیه بگو که چند ساعت بعد تازی ها و تازی زاده ها میریزن تو خونت و جماعت همسایه منزلت هم از لای درهای منزلشون تماشاشون می کنند !!!
شنبه 9 مهر 1390

romano - ایران - تهران
همه این مشکلات از سر این حکومته و این روسیه که یکی که وضعیتش معلومه دیگری هم می‌گه بزار سوار هر الاغی بشم هر وقت مرد یکی دیگه پیدا می‌کنم. 3 کشور در این ناحیه یکی ایران دیگری روسیه و مصر اگر درست کار کنند دنیا بسیاری از مشکلاتش مخصوصا جئو پالیتیکش حل می‌شه. ولی ماشالله یکی از یکی دیگه بهتر.کشورها این منطقه که همشون پسوند ستان دارند تا مرز چین چشم براه این دو قدرت منطقه هستن و وقتی این دوتا قدرت کارشون رو درست انجام نمی‌دهند اینها ساز ناکوک خودشون رو می‌زنن. ادامه داره ...
شنبه 9 مهر 1390

romano - ایران - تهران
.. اون زمانی که جماهیر شوروی پاشید اینها عوض چسبیدن به برگردوندن خاک کشور و تقسیم درست رژیم حقوقی همشون از کروبی و موسوی بگیر تا خامنه‌ای رفسنجانی (مخصوصا این عمرو عاص) نشستن عرو تیز کردن برای دنیا و امروز آذرباییجان مردنی پول باج سبیل مرزی از چهار تا پیله ور مرزی بدبخت آذری میگیره که بنده‌های خدا تو داهات که کشت و کارشون خوابیده به شهر هم که راه ندارن کار و کارخونه‌ای هم نیست. از اینطرف تاجیکها باج سبیل می‌گیرن (گردن کلفتای مارو).دم ترکیه گرم که تو این وضعیت داره با عقل خودش رو از زیر سایه ایران و روسیه می کشه بیرون و داره منافع خودش رو خوب شکار می‌کنه نوش جانشون. مردم باید بفهمن که این حکومت انسجام نداره و یک هیکل پیر نحیف مانند مترسک خود رهبرش یعنی خامنه‌ای داره. اینها حتی یک هفته هم نمی‌تونن در صورت فشار مردم دوام بیارن.
یکشنبه 10 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.