سه ایرانی در میان نخبگان علمی آمریکا


سه ایرانی در میان نخبگان علمی آمریکا

(از سمت راست) دکتر امیر سلمان اوستی مهر، دکتر یاسمین مستوفی و دکتر علی خادم حسینی

سه تن از دانش آموختگان برجستۀ ایرانی در آمریکا، نامزد دریافت یکی از باارزش ترین جوایز ریاست جمهوری ایالات متحده شدند.

رییس جمهور آمریکا، همه ساله به تعدادی از دانشمندان و دانش آموختگان جوان این کشور در علوم گوناگون که در نخستین مراحل زندگی حرفه ای خود هستند، به عنوان برگزیدگان رشته های علمی، بالاترین جایزه را اعطا می کند.

کاخ سفید واشینگتن اعلام کرد که پرزیدنت اوباما، نام نود و چهار تن از این دانش آموختگان و پژوهشگران را به عنوان دریافت کنندگان جایزه سال دوهزار و یازده برگزیده است.

در میان این عده، نام سه ایرانی نیز به چشم می خورد که دو تن از آنها، از دانش آموختگان دانشگاه صنعتی شریف هستند و یکی دیگر از فارغ التحصیلان دانشگاه های آمریکاست.

این سه تن عبارتند از دکتر علی خادم حسینی از دانشکدۀ پزشکی دانشگاه معروف هاروارد، دکتر یاسمین مستوفی از دانشگاه نیومکزیکو و دکتر امیر سلمان اوستی مهر از دانشگاه کرنل که هر سه از ممتازان دانشگاه های آمریکا محسوب می شوند.

دکتر امیر سلمان اوستی مهر هم اکنون دردانشگاه کرنل در حال تدریس در رشته مهندسی کامپیوتر است. وی لیسانس خود را در رشته کامپیوتر از دانشگاه صنعنی شریف گرفته و در سال ۲۰۰۵ دکترای خود را از دانشگاه برکلی دریافت کرده است.

دکتر یاسمین مستوفی نیز در دانشگاه نیو مکزیکو ندریس می کند. وی لیسانس خود را از دانشگاه شریف و دکترای خود را در رشته کامپیوتر در سال ۲۰۰۴ از دانشگاه استانفورد گرفته است.

دکتر علی خادم حسینی دکتری خود را از دانشگاه ماساچوست گرفته است و پیش از آن در دانشگاه تورنتوی کانادا تحصیل می کرده است.

این جایزه که «جایزۀ ریاست جمهوری برای حرفۀ نخستین دانش آموختگان» نامیده می شود، ازجمله الویتهای دولت آقای اوباما برای تشویق افراد ممتاز عرصۀ علم در جهت پیشبرد هدف های ملی آمریکا، مقابله با چالش های پیش رو، و کمک به اقتصاد کشور شمرده می شود.

باراک اوباما به هنگام اعلام نام برندگان سال جاری گفت: « دیدن نوآوریهای این دانشمندان که به مراحل مهمتری در حرفۀ خود صعود می کنند، الهام بخش است و من اطمینان دارم که این دستآوردها نه تنها برای این افراد همراه با پاداش خواهد بود، بلکه برای ملت ما نیز بسیار ارزش خواهد داشت. برای بسیاری از آنها، اختصاص وقت گرانبها جهت راهنمایی جامعه، نشانی از توانایی های رهبری آنها نه فقط در زمینۀ علوم است بلکه آنان نمونه ای برای شهروندان می شوند.»

برای گزینش دریافت کنندگان این جایزۀ ارزشمند، شانزده وزارتخانه و سازمان دولتی هر سال، به بررسی دستآوردهای شایسته ترین افرادی می پردازند که حاصل کار آنها، چشم انداز فراخی را برای اطمینان از برتری آمریکا در عرصۀ علوم ترسیم می کند. پس از گزینش، فهرست کامل نام کاندیداها در رشته های گوناگون برای بررسی و تصویب رییس جمهوری، در اختیار کاخ سفید قرار می گیرد.

این جایزه در سال هزار و نهصد و نود و شش (۱۹۹۶) میلادی توسط پرزیدنت بیل کلینتون بوجود آمد و توسط بخش علوم و تکنولوژی کاخ سفید مدیریت می شود.
Azadikhah - هلند - تکسل
افرین.به امید موفقیتهای بیشتر برای تمام هموطنان
جمعه 8 مهر 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
باعث افتخاره که هموطنانم آبروریزی توسط حکومت ننگ ایران رو به این شکل جبران میکنند.
جمعه 8 مهر 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
آفرین و هزاران درود بر اینها. مایه افتخار ایران
جمعه 8 مهر 1390

Artosh - ایران - تهران
فدای هر ۳ این عزیزان و بسیاری دیگر از ایرانیان که مایهء افتخار ملت هستن. به خدا اگر این عزیزان نبودن به ما حتی اجازه ورود به افغانستان و پاکستان هم نمیدادن. اینها هستن که با کمترین امکانات گندی که حکومت با میلیاردها پول نفت به اعتبارمون زده رو پاک میکنن و اعتبار برامون میخرن. پاینده باشید شما عزیزان.
جمعه 8 مهر 1390

pinokio.dubai - امارات - دبی
منو یادشون رفته ولی عیب نداره
شنبه 9 مهر 1390

romano - ایران - تهران
فقط شما رهنمودهای مقام عظمای ولایت آمریکا رو بخون:. باراک اوباما به هنگام اعلام نام برندگان سال جاری گفت: « دیدن نوآوریهای این دانشمندان که به مراحل مهمتری در حرفۀ خود صعود می کنند، الهام بخش است و من اطمینان دارم که این دستآوردها نه تنها برای این افراد همراه با پاداش خواهد بود، بلکه برای ملت ما نیز بسیار ارزش خواهد داشت. برای بسیاری از آنها، اختصاص وقت گرانبها جهت راهنمایی جامعه، نشانی از توانایی های رهبری آنها نه فقط در زمینۀ علوم است بلکه آنان نمونه ای برای شهروندان می شوند.»
شنبه 9 مهر 1390

gol andam - سویس - زوریخ
امریکا یا هر کشور دیگه ایی برایه این گونه افراد ارزش واحترام قائل هستند ..ولی این رژیم نه تنها اهمیت نمی ده بلکه میخواد همه در جهل ونادانیه 1400 سال پیش برده وار دنباله رویه عربها باشن...درود بر شما ودرود بر اریایی
شنبه 9 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.