دروغگویان حرفه‌ای رسوا می‌شوند


دروغگویان حرفه‌ای رسوا می‌شوند

یافته‌های تحقیقاتی حاکی از آن است که بزودی ، دروغگویان حرفه‌ای با شیوه جدیدی که به نظارت بر تغییرات ریز جریان خون و حالات آنها پرداخته، شاهد تنگ‌تر شدن عرصه بر خود می‌شوند.

این آزمایش تشخیص دروغ که توسط محققان دانشگاه برادفورد ایجاد شده، از دوربین و نرم‌افزار رایانه‌ای برای شناسایی چهره‌های دروغگو استفاده می‌کند.

یک دوربین تصویربرداری حرارتی به اندازه‌گیری گر گرفتگی و الگوهای جریان خون در اطراف چشم‌ها پرداخته و در همین حال، سیستم به بررسی نشانه‌های دیگر مانند گزیدن لب، حرکت زبان، جمع‌شدن بینی و چشمک زدن می‌پردازد.

از این سیستم می‌توان در آینده در ادارات پلیس و مرزها در زمان بازجویی از متهمان و تروریستها بطور مخفیانه استفاده کرد. با قرار دادن دوربینهای مخفی در فاصله‌ای تا سه متر، متهمان از وجود آنها آگاه نشده و از آزمایش باخبر نخواهند شد. دانشمندان امیدوارند که به زودی بتوانند نمونه آزمایشی این فناوری را در یک فرودگاه انگلیسی مورد استفاده قرار دهند؛ اگرچه هنوز شکل نهایی این پژوهش مشخص نشده است.

دستگاه‌های شایع پلی‌گراف برای آزمایشات دروغ‌سنجی شامل سیم‌کشی کردن فرد به تجهیزات برای اندازه‌گیری فشار خون، نبض، ضربان قلب، تنفس و فعالیتهای الکتریکی پوست است؛ اما افراد حرفه‌ای تاکنون توانسته‌اند با استفاده از شیوه‌هایی مانند کنترل تنفس و ضربان قلب بر این آزمایش فائق آیند.

پرفسور حسن اوگیل که رهبری این تحقیقات را بر عهده دارد، اظهار کرد: هدف ما ساخت یک فناوری دروغ‌سنج کاملا غیرتهاجمی است. از این شیوه می‌توان بطور مخفی در شرایطی استفاده کرد که فرد متهم از انجام آن آگاه نیست.

وی افزود: بنظر ما، پولی‌گراف دیگر فناوری قرن 21 نخواهد بود. این فناوری قرار است در جشنواره علمی انگلیس در دانشگاه برادفورد به نمایش گذاشته شود.

به گفته محققان، زمانی که فرد دروغ می‌گوید، فعالیت مغزی وی افزایش یافته و در صورت او، از طریق حرکات غیرعادی، جریان خون منعکس می‌شود.

انسانها از حرکات چهره، در حدود 46 حالت برخوردارند. محققان از این حالات برای برنامه‌ریزی نرم‌افزار یارانه خود جهت شناسایی چهره دروغگویان استفاده کرده‌اند.

دوربین حرارتی به تمرکز بر ناحیه‌ای از پوست در اطراف چشم می‌پردازد که از بقیه نواحی پوست نازک‌تر است و می توان تغییرات دمایی آن را سریعتر محاسبه کرد. این دوربین می‌تواند تغییرات دمایی چهره را تا 0.1 درجه سانتیگراد متوجه شود.

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
خداروشکر
پنج‌شنبه 7 مهر 1390

parviz1 - انگلستان - کترینگ
اگر یکی از دستگاهای دروغ سنج را به دکی یا سید علی گدا وصل کنند دستگاه منفجر میشه!!!!!!!!!!!
پنج‌شنبه 7 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.