وزیر خارجه عراق به نقل از احمدی نژاد: با ادامه حضور نظامیان آمریکا در عراق مشکلی نداریم


وزیر خارجه عراق به نقل از احمدی نژاد:
با ادامه حضور نظامیان آمریکا در عراق مشکلی نداریم

وزیر امور خارجه عراق گفت که ایران، دشمنی و مخالفتی با باقی ماندن نظامیان آمریکایی در خاک عراق ندارد.

به گزارش
عصر ایران به نقل از روزنامه الدستور چاپ امان، هوشیار زیباری که در شورای روابط خارجی آمریکا در شهر نیویورک با موضوع وضعیت حضور نظامیان آمریکایی درعراق سخن می گفت ادامه داد: در بررسی این موضوع با محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران، او گفت که تهران با ادامه حضور نظامی آمریکا در عراق، به دشمنی برنمی خیزد.

زیباری به نقل از احمدی نژاد گفت: آنها (آمریکایی ها) این درخت را که کاشتند باید از آن محافظت و حمایت کنند نه اینکه " بارو بندیل" خود را ببندند و بروند.

براساس توافقنامه امنیتی بغداد - واشنگتن، تمامی نظامیان آمریکایی می بایست تا پایان سال جاری میلادی ، خاک عراق را ترک کنند. تاکنون مقامات عراقی نظر قطعی خود را درباره تمدید حضور نظامیان آمریکایی در خاک این کشور اعلام نکرده اند.

وزیر امور خارجه عراق در توجیه لزوم ادامه حضور نظامیان آمریکایی در خاک کشورش گفت که ترکیه و ایران ، حملات نظامی را علیه شورشیان مستقر در کردستان عراق افزایش داده اند. این دلیل دیگری است که نشان می دهد دولت عراق به ادامه حضور نظامی آمریکا در کشورش برای مقابله با این دخالت های منطقه ای نیاز دارد.

وی ادامه داد: بحث و گفتگوها بر سر این موضوع است که آیا نیازی به توافقنامه آموزش نیروهای نظامی میان عراق و آمریکا وجود دارد یا خیر؟ به ویژه اینکه عراق قصد دارد تسلیحات آمریکایی از جمله جنگنده های اف 16 ساخت آمریکا خریداری کند.

زیباری افزود: شک و تردیدی نیست که عراق نیازمند مربیان آموزشی و کارشناسان آمریکایی برای کمک و پشتیبانی از توانمندی های امنیتی بغداد است. علاوه بر آموزش در زمینه های دفاع هوایی و دریایی ، نیروهای امنیتی عراق نیازمند کسب آموزش مهارت هایی برای مقابله با افراد مسلح است. گروه های مسلح همچنان قادر به انجام حملات سختی هستند. وضعیت (امنیتی) عراق هنوز مناسب نیست ولی کشور در مسیر صحیح قرار گرفته است.

در همین حال "کمال کرکوکی" رئیس پارلمان کردستان عراق که به واشنگتن سفر کرده است، در دیدارهایی با مقامات کنگره و وزارت خارجه آمریکا درباره تاثیرات حملات ایران و ترکیه علیه مناطق مرزی کردستان عراق گفتگو کرده است.

وی در این ملاقات ها درباره عقب نشینی احتمالی نظامیان آمریکایی از عراق در سال جاری میلادی و تاثیرات آن بر روابط منطقه فدرالی کردستان عراق و دولت مرکزی این کشور نیز گفت وگو کرده است.

یک منبع آگاه در این باره گفت: رئیس پارلمان کردستان عراق از مقامات آمریکایی در وزارت خارجه و کنگره این کشور خواسته است تا واشنگتن به طور واضح موضع خود را درباره حملات نظامی ایران به مواضعی در نوار مرزی کردستان عراق اعلام کنند.

هوشیار محمود محمد زیباری متولد 1953 از چهره های ارشد حزب دموکرات کردستان عراق به ریاست مسعود بارزانی است.
او دارای مدرک فوق لیسانس علوم اجتماعی و توسعه از دانشگاه اسکس انگلیس است و مسئولیت وزارت خارجه عراق را از زمان سقوط حکومت صدام رئیس جمهور پیشین عراق در حمله نظامی آمریکا در سال 2003 ، تاکنون برعهده دارد.

هنوز مقامات ایرانی درباره صحت و سقم نقل قول زیباری از احمدی ن‍ژاد واکنشی نشان نداده اند.

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
مگه مموتی و ولی وقیح قبلا با حضور آمریکایی ها در منطقه مشکلی داشتند که حالا نداشته باشند؟!!! این شعارهای ضدامریکایی مسخره و توخالی فقط بدرد چندتا ساندیس خور احمق میخوره وگرنه همه آزادیخواهان میدونند که غربی ها عامل بروی کار آمدن این حکومت هستند. ننگ بر کشورهای غربی. مرگ بر خامنه ای و مزدورانش
چهار‌شنبه 6 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.