سفیر بریتانیا: به لاشخورها اجازه بازگشت به افغانستان را نمی دهیم


سفیر بریتانیا: به لاشخورها اجازه بازگشت به افغانستان را نمی دهیم

آقای پتی گفت جامعه جهانی افغانستان را تنها نخواهد گذاشت

سفیر بریتانیا در کابل هشدار داده است که حامیان بین المللی افغانستان هرگز به "لاشخورها در منطقه" اجازه نخواهند داد تا در این کشور "نقش تخریبی" داشته باشند.

ویلیام پتی که در یک گفتگوی اختصاصی با بی بی سی صحبت می کرد، گفت که در این زمینه و همچنین در مورد تضمین ثبات در افغانستان، امضای تفاهمنامه هایی میان افغانستان و جامعه بین المللی از اهمیت زیادی برخوردار است.

آقای پتی گفت که علاوه بر پیمانی که قرار است بین افغانستان و آمریکا امضا شود، اقداماتی در جریان است تا بر سر ایجاد پیمان های جداگانه ای میان افغانستان با بریتانیا، اتحادیه اروپا و ناتو نیز توافق صورت گیرد.

بریتانیا، همانند آمریکا و برخی دیگر از کشورهای عضو ناتو برنامه کاهش حضور نظامی در افغانستان را پیگیری می کند و اعلام کرده که در نظر دارد در سال ۲۰۰۱۴ به حضور نظامی خود در افغانستان پایان دهد.

در همین حال سوالهای متعددی در مورد توانایی دولت افغانستان و نیروهای امنیتی این کشور و نحوه برخورد آنان با تهدیدهای امنیتی در غیاب نیروهای بین المللی مطرح است.

اما دیپلماتهای غربی تاکید کرده اند که همکاری جامعه بین المللی با افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ به پایان نخواهد رسید و این پیامی بود که سفیر بریتانیا نیز در گفتگوی خود با بی بی سی بر آن تاکید داشت.

'نقش تخریبی'

آقای پتی گفت: "ما همکاری دوامدار با افغانستان را پیشنهاد کرده ایم و می دانیم که آمریکا نیز در حال بحث روی ایجاد همکاری استراتژیک با افغانستان است. بریتانیا به عنوان یک عضو اتحادیه اروپا، تلاش می کند که میان افغانستان و اتحادیه اروپا هم سند همکاری دوامدار به امضا برسد و همچنین ما عضو ناتو هستیم و می خواهیم ناتو را نیز تشویق کنیم تا به همکاری دوامدار با افغانستان به توافق برسد."

 

مرکز فرهنگی بریتانیا در کابل اخیر هدف حمله طالبان قرار گرفت

او افزود: "ما فکر می کنیم که امضای چنین تفاهمنامه ها با افغانستان بسیار مهم است. این به مردم افغانستان نشان می دهد که ما حاضر هستیم پس از سال ۲۰۱۴ نیز با آنها همکاری می کنیم و پیامی را به منطقه می رساند و به آن عده ای که منتظر هستند تا همکاران بین المللی افغانستان را ترک کنند و آنها مانند لاش خور برگردند و توته پارچه ها را جمع کنند، (اینها) اشتباه می کنند، این اتفاق نخواهد افتاد."

سفیر بریتانیا در این زمینه از کشور خاصی نام نبرد اما گفت که این پیام شامل "هر کسی می شود که تصور می کند می تواند نقش تخریبی در افغانستان داشته باشد."

نقش پاکستان

آقای پتی اما در بخش دیگری از سخنان خود، مشخصا از پاکستان نام برد و گفت که جامعه جهانی انتظار دارد تا این کشور در مبارزه با تروریسم و کمک به تامین امنیت در افغانستان "نقش سازنده تری" بازی کند.

او گفت: "به باور من، خواست ایالات متحده و حکومت افغانستان از پاکستان در رابطه به تلاش بیشتر برای سرکوبی طالبان یک خواست مشروع است. در حال حاضر شورشیان در برخی مناطق شمال شرقی پاکستان، پناهگاه دارند."

آقای پتی افزود: "پاکستان برای حمایت از (تامین ثبات در افغانستان) نقش مهمی می تواند بازی کند. ما فکر می کنیم که ادامه همکاری با پاکستان مهم است. همانگونه که گفتم، به نظر ما پاکستان می تواند بیشتر از این کارهای انجام دهد. ما فشارها و در عین حال گفتگو را ادامه می دهیم."

سفیر بریتانیا در کابل تاکید کرد که کشورش با "تمامی سطوح رهبری پاکستان، چه نظامی، چه غیرنظامی و چه اطلاعاتی" در تماس است تا اطمینان حاصل شود که مبارزه مشترک افغانستان، پاکستان و جامعه جهانی علیه تروریسم، به نتیجه مثبت برسد.

cisco_mha - ایران - تهران
یادت نره آقای سفیر که کودتای 28 مرداد کار شما لاشخورها بود در مملکت ما ! پس شما در لاشخوری گوی سبقت را از همه گرفتید ! لاشخورتر از این کشور انگلیس کشوری ندیدم در کتاب خاطرات مستر همفر نوشته بود در آن زمان آنگلیس در کشورهای مسلمان 5000 جاسوس یا همان لاشخور دارد در چند صد سال قبل !
چهار‌شنبه 6 مهر 1390

cat boy - ژاپن - توکیو
cisco_mha - ایران - تهران ... دوست گرامی این خوک صورتی ارزش نداره در مورد چرندیاتش کامنت گذاشت. بزار عر عر کنه.
پنج‌شنبه 7 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.