استعفای مدیر عامل بانک ملی و برکناری مدیرعامل بانک صادرات


استعفای مدیر عامل بانک ملی و برکناری مدیرعامل بانک صادرات

همزمان با کناره گیری محمودرضا خاوری، مدیرعامل بانک ملی ایران به دلیل دخالت این بانک در ماجرای اختلاس بزرگ، کمیته منتخب دولت تصمیم گرفت که محمد جهرمی را هم از مدیریت عامل بانک صادرات ایران برکنار کند.

آقای خاوری در نامه کناره گیری خود به "خشم افکار عمومی" از "سوءاستفاده" گروه سرمایه گذاری امیرمنصور آریا از امکانات بانک ملی اشاره کرده و ضمن عذرخواهی از رهبر جمهوری اسلامی و مردم ایران، نوشته است که به احترام افکار عمومی از سمت خود کناره گیری می کند.

او تأکید کرده که مسئولیت اصلی "سوءاستفاده" مذکور بر عهده بانک صادرات ایران است که صادر کننده اعتبارات اسنادی بوده است، اما در عین حال اداره کل امور شعب بانک ملی را هم به تجاوز از محدوده اختیارات و تخطی از دستورات خود متهم کرده و در شکل گیری ماجرا موثر دانسته است.

وزارت اقتصاد ایران ضمن پذیرش استعفای آقای خاوری، فرزاد احمدی، عضو هیأت مدیره این بانک را هم از سمت خود عزل کرده است.

همزمان مسئولان روابط عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی از تصمیم کمیته منتخب دولت به برکناری محمد جهرمی، مدیرعامل بانک صادرات خبر داده است.

خبرگزاری فارس می نویسد که تصمیم مشابهی در مورد مدیرعامل بانک سامان هم اتخاذ شده است.

گزارش های مربوط به وقوع یک اختلاس بزرگ در سیستم بانکی ایران در هفته های گذشته خبرساز بوده است.

مقامات ایران می گویند که در جریان این اختلاس، فردی که صاحب چندین شرکت است از طریق تبانی با رئیس شعبه بانک صادرات در یک کارخانه فولاد در خوزستان، ال سی های (اسناد اعتباری) جعلی به ارزش ظاهری دهها میلیارد تومان دریافت کرده و آنها را به قیمت پائین تر از بازار، به بانک های دولتی و خصوصی دیگر می فروخته است.

غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل ایران که توسط رئیس قوه قضائیه مسئول رسیدگی به پرونده این اختلاس شده است، دیروز از رسیدگی قاطع و سریع به این پرونده خبر داده و گفته بود که برای متخلفان اشد مجازات درخواست خواهد شد.

پیش تر قاضی پرونده اعلام کرده بود که برای ۲۲ نفر از متهمان قرار بازداشت صادر شده است.

به گفته آقای اژه ای، رئیس شعبه بانک صادرات اهواز و تعدادی از مدیران این شعبه، مدیر بانک ملی شعبه کیش و متهم اصلی پرونده (صاحب شرکت های سرمایه گذاری) از جمله بازداشت شدگان هستند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.