خشم دو آمریکایی آزاد شده نسبت به دولت ایران


خشم دو آمریکایی آزاد شده نسبت به دولت ایران

جاشوا فتال، شین باوئر و سارا شورد روز ۳۱ ژوئیه سال ۲۰۰۹ (۹ مرداد ۱۳۸۸) در منطقه مرزی ایران و کردستان عراق به اتهام ورود غیر قانونی به خاک ایران بازداشت شده بودند

جاشوا فتال و شین باوئر، دو آمریکایی محکوم شده به ورود غیرقانونی و جاسوسی در ایران که روز چهارشنبه در ازای پرداخت وثیقه یک میلیون دلاری آزاد شدند، نسبت به آنچه در زندان ایران بر آنها گذشته "ابراز خشم" کردند.

این دو آمریکایی که پس از بیش از دو سال، روز یکشنبه ۲۵ سپتامبر (سوم مهر) ساعاتی پس از ورود به نیویورک در یک کنفرانس مطبوعاتی شرکت کردند، گفتند که فریادهای زندانیانی را شنیده اند که مورد "ضرب و شتم" قرار می گرفتند.

آنها در بخش مقدماتی کنفرانس مطبوعاتی خود گفتند: "حالا که آزاد شده ایم، شاید برخی بپرسند که آیا دولت ایران را برای آنچه با ما کرده می توانیم ببخشیم؟ جواب ما این است که‌چطور می توانیم دولتی را ببخشیم که به زندانی کردن تعداد زیادی از افراد بی گناه و زندانیان عقیدتی اقدام می کند؟ این مردم ایران هستند که متحمل فشارهای سنگین می شوند و دولتی بی رحم که احترامی برای حقوق بشر قائل نیست را بالای سر خود دارند."

در ادامه آنها گفتند که در مدت زندانی بودن در ایران، زندانیانی را دیده اند که "تنها برای شرکت در یک تظاهرات یا نوشتن یک مطلب در وبلاگ شخصی شان و یا صرفا به علت آن که طرفدار دموکراسی بوده اند یا عقاید مذهبی متفاوتی داشته اند، زندانی شده اند."

در بخش دیگری از این اظهارات که در برابر صدها خبرنگار و دوربین تلویزیونی عنوان می شد، شین باوئر و جاشوا فتال گفتند: "روزنامه نگاران پشت میله های زندان می مانند و مردم بی گناه اعدام می شوند. اگر دولت ایران می خواهد که تصویر خود را در جهان تغییر دهد و فشار بین المللی را کاهش دهد، باید تمام زندانیان سیاسی و زندانیان عقیدتی را بی درنگ آزاد کند. آنها شایسته آزادی اند، همچنان که ما آن را به دست آوردیم."

این دو آمریکایی که بیش از ۷۰۰ روز در ایران زندانی بودند در باره حقوق فردی‌شان به عنوان یک زندانی گفتند: "در تمام مدتی که در بازداشت بودیم تنها موفق شدیم ۱۵ دقیقه از طریق تلفن با خانواده هایمان صحبت کنیم و یک ملاقات کوتاه با مادرانمان داشتیم. برای اینکه بتوانیم نامه هایی که از طرف عزیزانمان ارسال می شد را دریافت کنیم، ناچار بودیم که اعتصاب غذا کنیم. خیلی از اوقات، فریاد زندانیان دیگر را می شنیدیم که موردضرب و شتم قرار می گرفتند اما ما واقعا کاری برای کمک کردن به آنها نمی توانستیم انجام بدهیم".

جاشوا فتال، شین باوئر و سارا شورد روز ۳۱ ژوئیه سال ۲۰۰۹ (۹ مرداد ۱۳۸۸) در منطقه مرزی ایران و کردستان عراق به اتهام ورود غیر قانونی به خاک ایران بازداشت شده بودند.

خانم شورد شهریور سال گذشته به قید وثیقه نیم میلیون دلاری از زندان آزاد شد و به آمریکا بازگشت.

شین باوئر و جاشوا فتال هم پس از ۷۸۱ روز بازداشت، سرانجام با اعلام موافقت یکی از شعبه های دادگاه تجدیدنظر تهران با آزادی آن دو به شرط سپردن وثیقه ای معادل ۵۰۰ میلیون تومان برای هر یک، آزاد شدند و از طریق عمان به آمریکا بازگشتند.

khodekhodeshe - بلژیک - انت ورپ
پدر بیامرز حالا کجاشو دیدی؟
دوشنبه 4 مهر 1390

zagros_finland - فنلاند - هلسینکی
مردم ایران میدانند که حکومت ضد بشری آخوندی چه جنایتها ی می کند، هر روز شکنجه و زندان و اعدام صورت می گیرد. امیدوارم که جهانیان نیز بیش از بیش این حکومت استبدادی ، مذهبی را بهتر بشناسند به امید سرنگونی رژیم آخوندی و آزادی مردم ایران درود بر شرف شما دو جوان امریکایی که حقیقت را میگوید و در فکر زندانیان بیگناه سیاسی و عقیدتی هستید.
دوشنبه 4 مهر 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - /پاریس
خوشحال باشید که زنده بیرون امدید وقتی خود شاهد انهمه توحش نسبت به زندانیان ایرانی بودید
دوشنبه 4 مهر 1390

gol andam - سویس - زوریخ
بس که زندگی نکردیم . وحشت از مردن نداریم . ساعتو جلو کشیدن . وقت غم خوردن نداریم . برای اون یه وجب خاک . همه دنیامونو دادیم ...این صدایه عزیزانمان در اسارت است...
دوشنبه 4 مهر 1390

nazli_akrami - ایران - تبریز
اصلا معلوم نبود که متن سخنرانیشون رو قبلا آماده کرده بودن... نمیخوام به خواننده ها توهین کنم ولی کسی که این مطلب رو بخونه و باور کنه.. (خودتون قضاوت کنید). اینکه در زندانهای ایران وضع چه جوریه بحث من نیست. اینکه اوضاع عمومی و امنیتی چه وضعی داره کاری ندارم ولی این دو خنگ که از روی عمد یا ناشی گری وارد ایران شده بودن حالا که بدون هیچ شکنجه و آزار و اذیتی برگشتن امریکا میخوان واسه معروف شدن یک سری سخنرانی های از پیش طراحی شده داشته باشن. به جملاتشون دقت کنید... بجای گفتن از بلاهای احتمالی که سر خودشان آمده از رنج بقیه زندانی ها گفتن تا نیازی به ارائه دلیل و سند نباشه... الان هم برگردین به من بگین بسیجی یا ساندیسی ولی برای یک بار هم که شده با تفکر مطلب رو دوباره بخونین
دوشنبه 4 مهر 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
این را به ان جیمی کارتر بی شرف بگو که این بدبختی را برای مردم ایران درست کرد
دوشنبه 4 مهر 1390

afshin7174 - ایران - تهران
این بود جواب جوانمردی ایرانیان که شما را آزاد کردند؟ حالا میفهمم که چرا امام به آمریکا لقب شیطان بزرگ را دادند.
دوشنبه 4 مهر 1390

love-iran - ایران - مشهد
واقعا عصاب ادم رو این ها خورد میکنن هر چقدر حکومت ایران کثیف باشه به امریکا نمیرسه خانم قلی خانی بخاطر جرم شوهر اش تو زندان های امریکا هست و دارای 2 تا بچه هست و به دعوت امریکا به امریکا سفر کرده که به طور ناگهانی دستگیر شدن و از روز دستگیری اش تا به امروز هیچ مقام ایرانی و مادر پدرش نتونسته ایشون رو ببینه باز شما که مادرتون رو دیدید و تلفن هم صحبت کردید این ایرانی بیچاره چی واقعا متاسفم برای افرادی که بجای فکر ایرانی ها در امریکا باشن به فکر اینها هستن که دولت باهاشون چیکار کرده
سه‌شنبه 5 مهر 1390

ordak - المان - المان
مگر شماها و بزرگترهای شما نبودند که رژیم را اوار بر سر ملت کردند?حالا اشک تمساح برای ما میریزید.بعد هم شما ازانسانیت دم نزنید چرا که بهتر از اخوندها نیستید.چرا در مورد شکنجهگاهی کشور خودتون حرفی نمیزنید?گوانتانامو مظهر انساندوستی شماست.
سه‌شنبه 5 مهر 1390

PARVANE1 - انگلستان - برنموث
کو گوش شنوا ???????????????????????? !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
چهار‌شنبه 6 مهر 1390

Royan - المان - المان
afshin7174 - ایران - تهران منظورت از امام شیطان جماران است نه؟
چهار‌شنبه 6 مهر 1390

bita tehrani - کانادا - ویکتوریا
خوشحالم که این دو نفر سکوت نکردند.منتظر بودم که این داعیان روانی "عشق و دوستی" را رسوا کنید.
چهار‌شنبه 6 مهر 1390

نهان - رومانی - بخارست
دولت ایرانم راه خوبی پیدا کرده، توریست ها رو گروگان میگیره چند سالی عذابشون می ده بعد پول می گیره و با کلی منت آزادشون می کنه. حداقل هر گروگان گیر دیگه ای جوانمردی اینو داره که اینقدر عذاب نده طرفو یا حتی تروریست ها و طالبان هم این غرور رو دارن که واسه زور گیری و پول گرفتن کسی رو گروگان نگیرن.
چهار‌شنبه 6 مهر 1390

سیروس کمال - امارات - دبى
zartusht67 - المان - فرانکفورت . دوست من . همان جیمى کارترى که 2 ماه پیش از آشوبى که خودشان براى ما درست کردند گفته بود " ایران با ثبات ترین و امن ترین کشور دنیاست " . زنده باشى دوست من ...
چهار‌شنبه 6 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.