حق رای و نامزد شدن در انتخابات برای زنان در عربستان سعودی


حق رای و نامزد شدن در انتخابات برای زنان در عربستان سعودی

پادشاه عربستان سعودی فرمان حق رای دادن و نامزد شدن زنان در انتخابات شورای های شهری را صادر کرد

ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی اعلام کرد که زنان در عربستان از این پس حق رای دادن و نامزد شدن در انتخابات شوراهای شهری این کشور را دارند.

وی گفت که زنان همچنین از این حق برخوردار خواهند بود که به عضویت مجلس شورای عربستان درآیند.

اعلام این فرمان با استقبال فعالان مدنی روبرو شده که سالهاست خواهان حقوق بیشتر برای زنان در پادشاهی به شدت محافظه کار عربستان سعودی هستند.

ملک عبدالله این سخنان را در مراسم افتتاح دوره جدید مجلس شورا سخنرانی ایراد می کرد.

وی در تشریح چنین تصمیمی گفت: " چون ما حاضر نیستیم طبق شریعت، زنان را در تمامی نقش‌های جامعه به حاشیه برانیم. ما بعد از مشورت با علمای ارشد و دیگران، تصمیم گرفته‌ایم که از دوره بعدی زنان را به عنوان عضو در مجلس شورا درگیر موضوعات کنیم."

پادشاه عربستان سعودی گفت: "زنان قادر خواهند بود که به عنوان نامزد در انتخابات شوراهای شهری شرکت کنند و حتی از حق رای در این انتخابات برخوردارند."

امیلی بوکنن، خبرنگار امور جهانی بی بی سی می گوید، برای زنان در عربستان سعودی که اجازه رانندگی و خروج از کشور بدون همراه را ندارند، صدور این فرمان یک پیشرفت قابل‌ملاحظه به شمار می‌رود.

به گفته خبرنگار بی بی سی، بحث در مورد نقش زنان در این کشور مدت‌هاست ادامه دارد و دادن چنین حقوقی به زنان هرچند که همه از آن راضی نباشند، از تنش روزافزون به وجود آمده برسر این موضوع، خواهد کاست.

انتخابات شوراهای شهر تنها انتخابات عمومی در عربستان محسوب می‌شود.

بیش ۵ هزار نفر مرد در این انتخابات که روز پنجشنبه برگزار خواهد شد، شرکت می‌کنند. این دومین انتخابات عمومی در عربستان است.

نیمی از کرسی‌های شوراهای شهر از طریق انتخابات پر می‌شوند و نیم دیگر از سوی دولت منصوب می‌شوند.

انتخابات بعدی شوراها چهار سال دیگر خواهد بود.

danial nabi - سوئد - استکهلم
حالا که یک پاشون لب گوره قانون حیوانی رو عوض کردن. نوکری امریکا بالاخره کار دستشون میده اینو خوب فهمیدن که مردم مثل خودشون گاو و یابو نیستند.
یکشنبه 3 مهر 1390

pelle - سوئد - استکهلم
ظاهرا ملک عبدالله اجازه داده که نسیم بهار عرب کمی گوش او را هم نوازش کند , قبلا از اینکه تبدیل به طوفان و غیر قابل کنترل شود.
یکشنبه 3 مهر 1390

snowy me - سوئد - مالمو
به به، به به خسته نباشند واقعا. اگر پشت گوشمون رو دیدیم، آدم شدن این حکام وحشی و عقب مونده ی عربستان رو هم میبینیم. اگر اینا رو میدادن دست من که ( بییییییییییییب).
یکشنبه 3 مهر 1390

red.boy - ایران - تهران
در عربستان کسی دست به تظاهرات نمیزند. آل سعود محترمه در عربستان. این رو به یاد داشته باشید بهار عربی شامل کشورهای شیخ نشین امارات و کویت و قطر و عربستان و عمان نمیشود. البته در بحرین هم ارازل و اوباشی که دست به فتنه گری زدن با درایت امریکا و عربستان قلم دست و پایشان خورد میشود. بهار عربی شامل سوریه و مصر و تونس و لیبی میشود.
یکشنبه 3 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.