توکلی: وثیقه گرفتن برای آزادی آمریکایی‌ها شبیه باج خواهی بود


توکلی: وثیقه گرفتن برای آزادی آمریکایی‌ها شبیه باج خواهی بود

آقای توکلی از جمله سرسخت‌ترین منتقدان آقای احمدی‌نژاد در میان اصولگرایان است

احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی به شدت از زمان و نحوه آزاد شدن دو جوان آمریکایی متهم به جاسوسی در ایران و گرفتن وثیقه در مقابل آزادی آنها انتقاد کرد.

آقای توکلی روز شنبه ۲ مهر (۲۴ سپتامبر) به خبرگزاری فارس گفت که آزاد کردن این دو آمریکایی همزمان با سفر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران به نیویورک به این دلیل بوده است که "ظاهرا آقای رئیس جمهور می خواهد که نشان بدهد قهرمان اصلی عرصه سیاست خارجی است، حتی اگر این کار به قیمت خدشه وارد شدن به عزت و مصلحت کشور باشد".

آقای توکلی گفت که این همزمانی باعث می شود که قوه قضائیه ایران "تابع قوه مجریه و شخص رئیس دولت" جلوه کند.

اشاره آقای توکلی به ماجرای شان باوئر و جاشوا فتال است که خبر آزادی قریب الوقوع آنها را ابتدا آقای احمدی نژاد در گفت و گو با رسانه های آمریکایی مطرح کرد.

قوه قضائیه ایران در واکنشی گلایه آمیز اعلام کرد که این گونه خبرها را تنها قوه قضائیه باید اعلام کند، اما سرانجام این دو جوان آمریکایی، با چند روز تأخیر، ولی همزمان با سفر آقای احمدی نژاد به آمریکا با سپردن حدود یک میلیون دلار وثیقه آزاد شدند.

به گفته وکیل متهمان، مبلغ این وثیقه را سلطان قابوس، پادشاه عمان پرداخته بود.

آقای توکلی در این مورد گفت: "وزارت امور خارجه علت آزادی متهمان را رأفت دانسته است، اما باید گفت که چرا دیگ رأفت قوه قضائیه همزمان با سفر رئیس جمهور به جوش آمده است"؟

او به آزادی سارا شورد، جوان آمریکایی دیگری اشاره کرد که حدود دو سال پیش همراه آقای باوئر و آقای فتال به اتهام ورود غیر قانونی به خاک ایران در منطقه کردستان بازداشت شده بود، اما حدود یک سال پیش با سپردن وثیقه نیم میلیون دلاری آزاد شد.

آقای توکلی گفت: "قوه قضائیه بهتر بود که می گفت به خاطر منافع ملی و مصلحت کشور این سه متهم به جاسوسی را مورد عفو قرار داده است، چرا که گرفتن وثیقه آن هم با حاتم بخشی سلطان قابوس بیشتر به باج خواهی شبیه است تا تبدیل قرار به طور جدی".

او همچنین از اینکه دولت ایران نتوانسته است در مقابل آزاد کردن متهمان آمریکایی، تخفیفی برای ایرانیان زندانی در آمریکا بگیرد انتقاد کرد.

آقای توکلی پرسید: "چرا دستگاه دیپلماسی ما در یک سال گذشته با واسطه قرار دادن کشورهایی مثل ونزوئلا و عمان که در رابطه با متهمان آمریکایی واسطه شده اند، اقدام به آزاد کردن زندانی های ایرانی نکرده است"؟

آقای توکلی یکی از سرسخت ترین منتقدان آقای احمدی نژاد و دولت او در میان اصولگرایان است.

sia_sefid - ایران - تهران
خب که چی؟؟ رییس جمهورمون وقتی زر ور میکنه .. ترک سالن باج خواهی نیست . کاش یه احمدی نژادی اون وسط پیدا میشد میدویید میزد تو دهن این رییس جمهوری که نماینده ی بی فرهنگی یه کشور با فرهنگ شده
یکشنبه 3 مهر 1390

Arash_Barcelona - اسپانیا - بارسلونا
شبیه باج گرفتن بود ¿نه بابا این اخر باجگیری بود...
یکشنبه 3 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.