استقبال احمدی‌نژاد از ایده برقراری خط ارتباطی بحران بین ایران و آمریکا


استقبال احمدی‌نژاد از ایده برقراری خط ارتباطی بحران بین ایران و آمریکا

مصاحبه با محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری ایران، در نیویورک با حضور ۶ نفر از خبرنگاران خبرگزاری آسوشیتدپرس.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری ایران، در یک نشست خبری در نیویورک گفت که از ایده برقراری یک «خط ارتباطی بحران» بین مقامات ایران و ایالات متحده یا «از هر تدبیری که مانع از برخورد شود» استقبال می‌کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، محمود احمدی‌نژاد که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده روز جمعه در چهارمین روز از این سفر در این نشست خبری افزود: «اما مهم این است که نیروهای بیگانه خلیج فارس را ترک کنند چون نیازی به حضور آنان نیست.»

به گزارش خبرگزاری ایرنا وی در جمع خبرنگاران افزود: «اگر آمریکا، انگلیس و ناتو از خلیج فارس و دریای عمان خارج شوند، ایران به همراه کشورهای منطقه می‌توانند امنیت انرژی و منطقه را تأمین کنند.»

مایک مالن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، به تازگی گفته‌است که فقدان هر گونه رابطه‌ای بین دو دولت ایران و آمریکا می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

وی با اشاره به وجود یک خط تماس تلفنی موسوم به «خط ارتباطی بحران» یا «تلفن قرمز» میان رهبران آمریکا و اتحاد شوروی در زمان جنگ سرد از نبود چنین خطی میان ایران و آمریکا اظهار نگرانی کرده‌است.

طی سال گذشته مواردی از نزدیک شدن قایق‌های تندروی نظامی ایران و ناوهای آمریکایی به درگیری در خلیج فارس پیش آمده‌است و در مواردی هواپیماهای ایرانی نیز به ناوها و هواپیماهای آمریکایی نزدیک شده‌اند.

در همین حال محمود احمدی‌نژاد، در جریان سفر چهارروزه خود به نیویورک با خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز مصاحبه‌ای داشت و در این مصاحبه گفت که برای ترمیم روابط میان ایران و آمریکا دیر نیست و فرصت بهبود روابط با آمریکا «هنوز به‌طور کامل از دست نرفته‌است.»

«آمریکا با اساس تشکیل دولت فلسطین مخالفت نخواهد کرد»

در بخش دیگری از مصاحبه محمود احمدی‌نژاد با آسوشیتدپرس، از وی درباره طرح تشکیل دولت فلسطین و واکنش ایران در صورت وتو شدن آن توسط ایالات متحده آمریکا سؤال کرد.

رئیس جمهور ایران در پاسخ به این سؤال گفت: «البته تصور ما این است که دولت آمریکا با اساس تشکیل دولت فلسطین مخالفت نخواهد کرد ولی طبق معمول آن را در مسیر مذاکره و گفت‌وگوهای طولانی مدت خواهد انداخت تا برای صهیونیست‌ها امتیاز بگیرد.»

وی بار دیگر از وجود حق وتو در سازمان ملل انتقاد کرد و افزود: «معتقدیم بالاخره دولت فلسطین تشکیل خواهد شد زیرا ملتی را که در طول تاریخ وجود داشته‌است، نمی‌توان از جریان تاریخی جهان حذف کرد.»

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگران فلسطینی، روز جمعه در خواست رسمی خود برای عضویت فلسطین در سازمان ملل را تقدیم بان گی‌مون، دبیرکل سازمان ملل کرد. بان گی‌مون، این درخواست را به اطلاع شورای امنیت می‌رساند و اعضای دایم و غیر دایم به آن رای می‌دهند و سپس در مجمع عمومی به رای گذاشته می‌شود.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، روز چهارشنبه با حضور در سازمان ملل متحد و پس از آن در دیدار جداگانه با محمود عباس روشن‌تر از هر زمان دیگر تصریح کرد که ایالات متحده تلاش فلسطینی‌ها را در متوسل شدن به سازمان ملل متحد برای درخواست پذیرش عضویت کشور فلسطین
وتو خواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز ساعاتی پس از آنکه محمود عباس درخواست عضویت فلسطین در سازمان ملل را مطرح کرد، با انتقاد شدید از این اقدام،
خواستار آن شد که اسرائیل و فلسطینی‌ها با مذاکرات رو در رو برای رسیدن به صلح تلاش کنند.

«در انتخابات آینده ایران هیچ‌کس نمی‌تواند اراده خود را تحمیل کند»

در ادامه این مصاحبه که ۶ نفر از خبرنگاران خبرگزاری آسوشیتدپرس شرکت داشتند، یکی از خبرنگاران آسوشیتدپرس از محمود احمدی‌نژاد درباره انتخابات آینده ریاست جمهوری ایران سؤال کرد.

محمود احمدی‌نژاد در این باره گفت: «هر کسی را که مردم انتخاب کنند همان فرد رئیس جمهوری اسلامی ایران خواهد شد و هیچ کس نمی‌تواند اراده و تصمیم خود را بر ملت بزرگ ایران تحمیل کند.»

رئیس جمهور ایران در همین سفر در نشست خبری روز جمعه خود نیز در این ارتباط گفت که «رئیس جمهوری جز یک خادم مردم، در کنار مردم و برای مردم نیست. این ترازی است که در تاریخ ایران تثبیت شد. رئیس جمهوری باید عاشق مردم باشد.»

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد دیگر انتخابات دهم ریاست‌جمهوری ایران به روند آن انتخابات انتقاد دارند و صحت نتایج اعلام شده آن انتخابات را زیر سؤال برده‌اند و به خاطر این انتقادهای خود هم‌اکنون در حصر خانگی به‌سر می‌برند.
sia_sefid - ایران - تهران
ما چقدر رییس جمهورمون بدبخت شده واسه یه خط با هر ننه قمری میاد جلسه میزاره
شنبه 2 مهر 1390

m_r - استرالیا - سیدنی
با درود. این بیمار زمان و امام زمانی‌ قرون وسطا دیگه هیچ اعتباری حتا در طرفدار‌های خود نداره بزرگترین دزدی بانکی‌ در سیستم ایران تحت رئیس جمهوری این شده ولی‌ این از سنگ پای قزوین بیشتر پرو و دروغ گو است و هنوز که هنوز است ادعا که دولتش پاکترین دولت‌ها بود این اقدی زمان فقط دروغ و عوام فریب است و هیچ چیز دیگر ابرو حیثیت جاه و مقام ایران از بین برده را بیشتر بیشتر نبود کرد و کشور جسم روح ایرانی‌ را در داخل خارج از بین برد به امید آن روزی که انتقام خون نداها عسگر اولادی‌ها و دیگر عزیزان راه آزادی از این اقدی و ساندنیس خرهاهش گرفته شود. زند با د ایرانی‌ آزاد اندیش پاینده با د ایران عزیزمان.
شنبه 2 مهر 1390

ari jojeh - ایران - تهران
این نشان میدهد که احمدی نژاد که میگفت امریکا مثل شیر بی یال و کوپال است یعنی چه. امریکا ورشکست اقتصادی است و حتی نمی تواند سود بدهی های خود را بپردازد. من توصیه میکنم چند خط تلفن راه اندازی کند تا در هنگام درگیری بتوانند التماس اتش بس کنند. بلاخره انگار ورق امریکا برگشته و به نکبت افتاده.
یکشنبه 3 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.