کشف تازه ای که قوانین شناخته شده فیزیک رانقض میکند


کشف تازه ای که قوانین شناخته شده فیزیک را نقض می کند

پرتو ذرات نوترینو از مرکز سرن به سوی آزمایشگاهی در ایتالیا شلیک شد

گروهی از محققان از کشفی خبر داده اند که قوانین شناخته شده فیزیک را نقض می کند.

روز جمعه، ۱ مهرماه (۲۳ سپتامبر)، پژوهشگران موسسه اروپایی تحقیقات هسته ای - سرن - در ژنو، سوئیس، که از پیشرفته ترین مراکز تحقیقات فیزیک ذرات بنیادی در جهان است، گفتند که در جریان آزمایش هایی که در این مرکز صورت گرفته کشف شده است که ذرات بنیادی "نوترینو" با سرعتی بیش از سرعت نور حرکت کرده اند.

براساس قوانین رایج فیزیک، سرعت نور یعنی سرعت حرکت ذرات نور در خلاء، که حدود سیصد هزار کیلومتر در ثانیه است، حد سرعت ممکن محسوب می شود و هیچ شکلی از ماده، انرژی و اطلاعات نمی تواند با سرعتی بیش از این حرکت کند.

به این ترتیب، اگر یافته جدید محققان سرن تایید شود، فرضیه نسبیت اینشتین و در نتیجه، نگرش بشر امروز نسبت به جهان هستی و رفتار پدیده های کیهانی به گونه ای اساسی دگرگون خواهد شد.

در حال حاضر، تنها دو آزمایشگاه دیگر در جهان، یکی آزمایشگاه فرمیلب (Fermilab) در نزدیکی شیکاگو در آمریکا و دیگری آزمایشگاهی در ژاپن، امکان آن را دارند تا آزمایشی مشابه آنچه را که در سرن اجرا شد تکرار کنند هر چند فعالیت آزمایشگاه ژاپنی از زمان وقوع زمین لرزه و سونامی در ماه مارس موقتا متوقف شده است.

در مورد کشف جدید، پژوهشگران سرن گفته اند که در این آزمایش، شعاعی از ذرات بنیادی نوترینوس از شتاب دهنده ای در ژنو به سوی آزمایشگاهی در ایتالیا پرتاب شد و اندازه گیری ها نشان داد که سرعت حرکت این ذرات اندکی بیش ار سرعت نور بوده است.

 

ذرات بنیادی با سرعتی بیش از سرعت نور به مقصد آزمایشگاه گران ساسو در ایتالیا رسیدند

نوترینو ذره ای بنیادی و دارای جرمی اندک اما غیر صفر، فاقد بار الکتریکی و قادر به عبور از تقریبا تمامی اشکال ماده است و در آزمایش مرکز سرن، پرتویی از این ذرات با حرکت در زیر سطح زمین، به آزمایشگاه "گران ساسو" در فاصله بیش از هفتصد کیلومتری رسید.

به گفته پژوهشگران، حتی با منظور کردن ضریب خطا در این آزمایش، فزونی سرعت حرکت این ذرات از سرعت نور قابل قبول بوده است.

آنان گفته اند که با توجه به اهمیتی که چنین کشفی داشته، مدتی را به بررسی آن پرداختند تا اطمینان حاصل کنند در جریان انجام آزمایش و اندازه گیری نتیجه آن، اشتباهی روی نداده است.

چند سال پیش، آزمایشگاه فرمیلب در شیکاگو نیز به کشف مشابهی دست یافت اما به دلیل خطای قابل ملاحظه ای که در اندازه گیری وجود داشت، آن را معتبر ندانست.

در صورتی که این آزمایشگاه در صدد تکرار آزمایش انجام شده در سرن برآید، بی تردید آن را با دقت بیشتری اجرا خواهد کرد.

همچنین، انتظار می رود که فیزیکدانان ژاپنی نیز با استفاده از امکاناتی که در اختیار دارند، در صدد تکرار این آزمایش برآیند.

یژوهشگران سرن، ضمن ابراز تعجب از چنین کشفی، وعده داده اند که به زودی جزئیات بیشتری را در این زمینه منتشر کنند تا سایر فیزیکدانان نیز بتوانند به تکرار آزمایش و بررسی مستقل این پدیده بپردازند.

یکی از دست اندرکاران این آزمایش گفته است که چنین کشفی چنان غیرمنتظره و نامحتمل است که بدون بررسی های بعدی و تایید نتیجه آن توسط کسان دیگر هرگز نمی توان آن را نهایی تلقی کرد.

aria-aria-nl - هلند - روتردام
اره شنیدم این کشف جدید کشف انیشتین را میبره زیر سئوال.
شنبه 2 مهر 1390

دنیای وحشی - ایران - تهران
این که گفتید یعنی چهههههههههههههههههههههههه؟
شنبه 2 مهر 1390

ordak - المان - المان
تو توضیح المسایل خمینی هم هست.خمینی و دوروبریاش با سرعت بیش از نور مملکت را نابود کردند.تو ایران امروزی سربازان گمنام امام زمان از نور که چی حتی از نوترون سریعتر برای قتل کشتار و سرکوب تحمت زدن به مردم و جاسوس یابی اقدام میکنند.
شنبه 2 مهر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
برایم شنیدن این خبر تا اندازه ای عجیب بود که به ان لقب " کشف عجیب " دادند, زیرا دانشمندان در چند سال پیش بر این عقیده بودند که با تکنیک جدید که سرعت ان 3 برابر سرعت نور است, " فقط " انسان از این طریق قادر خواهد بود به سفرهای کهکشانی فارغ اید, جان کلام اینکه این دانشمندان حتما از این تکنیک / پدیده با خبر بودند که دارای چنین نظریه ای بودند که الان هم انرا کشف کردند !
شنبه 2 مهر 1390

پروردگار - ایران - تهران
حوزه علمیه قم هم امکان تکرار آزمایشی مشابه آنچه را که در سرن اجرا شد رو داره
شنبه 2 مهر 1390

gharibe UAE - امارات - ابوظبی
کشفی که انشتین کرد مربوط به اون روز بوده وتا امروز هم معتبر بوده شاید هم در آینده معتبر باشه روزی که انشتین ان کشفه مهم را کرده دنیا اینقدر پیشرفته به تکنولوژیهای بزرگ نبوده پس انشتین همیشه بزرگ بوده و هست
شنبه 2 مهر 1390

Ghooloo - ایران - آبادان
هنوز قطعی نشده احتمال اینکه در مترکردن سرعت آن دچار اشتباهی هم شده باشند هست, اگر پس از انجام دوباره این تست معلوم شد که واقعیت دارد باید خیلی از فرمول های فیزیک از نو نوشته بشه!. دنیای وحشی - ایران - تهران. یعنی: E≠ mc2
شنبه 2 مهر 1390

jengir - کره - سئول
رسد ادمی بجایی که بجز خدا نبیند.
یکشنبه 3 مهر 1390

فراز_نروژ - نروژ - تونسبرگ
اگر ذره را از شرق به غرب پرتاب میکردند احتمالش طبیعی بود و تعجبی نداشت. اما ار ژنو به ایتالیا؟ بعله شگفت انگیزه.
چهار‌شنبه 6 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.