دلایل عصب‌شناسان برای مدیریت بهتر زنان


دلایل عصب‌شناسان برای مدیریت بهتر زنان

تعداد زنانی که در سال‌های اخیر، در کشورهای مختلف جهان به پستهای کلیدی دست ‌یافته‌اند، رو به افزایش است.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه همدان، متخصصان عصب شناسی معتقدند توانایی‌ مدیریت و رهبری در مغز زنان، در طول تاریخ تکامل، گسترش بیشتری یافته است.

کسانی که معتقدند زنان مدیران بهتری هستند، کم نیستند. عصب شناس معروف آمریکایی «لوآن بریزندین» (Louann Brizendine) تحقیقات مختلفی درباره تفاوتهای رفتار اجتماعی زنان و مردان انجام داده است. این تفاوتها ناشی از تفاوتهای ساختاری است که در طول تاریخ تکامل در مغز زنان و مردان ایجاد شده است.

بریزندین می‌گوید: به عنوان مثال «به جای یک جمع فکر کردن» رفتاری زنانه است.

در طول تاریخ، در حالی که وظیفه مردان، پاسداری از حریم خانواده و تأمین خوراک بود، زنان یاد گرفتند که از کودکان و سالمندان مراقبت کنند و همزمان در شرایط مختلف با سایر افراد قبیله هم کنار بیایند.

عصب شناسان می‌گویند: با این‌که شمار سلو‌ل‌های مغزی زنان و مردان یکسان است، اما مغز زنان کوچکتر است که علت این تفاوت فشردگی سلول‌های مغز زنان است. این فشردگی در عین حال پیش بینی و تحلیل رفتار زنان را سخت ‌می‌کند.

تحقیقات مختلفی که در این زمینه صورت گرفته، نشان می‌د‌هند که زنان در مقایسه با مردان در شرایط یکسان از بخش‌های بیشتری از مغز خود استفاده و با انعطاف بیشتری فکر می‌کنند.

همدردی و احساس بیشتر در رفتار زنان، حاصل واکنش‌های مغزی است. از تفاوتهای ساختاری مغز زنان و مردان می‌توان به بخش‌های گویایی و شنوایی مغز اشاره کرد. این دو بخش، در مغز زنان 11 ‌درصد گسترده‌تر از مغز مردان است. از این رو جای تعجب ندارد که زنان توانایی گفتاری بهتری دارند و قادرند احساس خود را بهتر بیان کنند.

«لوآن بریزندین»، عصب شناس آمریکایی می‌گوید: مغز زنان این گونه برنامه‌ریزی شده است.

در مقابل، بخش‌هایی که کنترل کننده تحرک بدنی، خشونت و رفتار جنسی است، در مغز مردان گسترده‌تر است. ‎به عبارت دیگر مغز مردان برای تصمیم گیری در حالت فردی، بهتر برنامه‌ریزی شده است. این تفاوت نیز ریشه در تاریخ تکامل انسان دارد.

بخش قابل‌ توجه دیگر در مغز زنان، قسمت هیپوکامپ است. این قسمت از جمله مرکز حافظه احساسی بوده و در مغز زنان گسترش بیشتری پیدا کرده است. این بخش در مغز زنان در مقایسه با مردان در نخستین سال‌های زندگی رشد بیشتری دارد.

گسترش هیپوکامپ، به این معناست که زنان علاوه بر احساس همدردی بیشتر با دیگران، توانایی بیشتری برای به خاطر آوردن جزییات یک پیشامد احساسی دارند. این در حالی است که مردان، اغلب جزئیات چنین رویدادهایی را زودتر فراموش می‌کنند.

به علت این تفاوت‌های ساختاری، روشن است که مردان و زنان به دو گونه متفاوت از یکدیگر فکر می‌کنند.

عصب شناسان می‌گویند: این تفاوتها می‌توانند مکمل یکدیگر باشند. به عنوان مثال ثابت شده است که تیم‌های مدیریتی که از زنان و مردان تشکیل شده، نسبت به تیم‌های تک جنسیتی، پویایی بیشتری دارد و در نهایت موفق‌تر ‌عمل می‌کند.

«لوآن بریزندین» می‌گوید: البته آمار و بررسی‌های مختلف نشان می‌د‌هد که زنان با تجربه، در محدوده سنی 50 تا 70 سالگی مدیران بهتری هستند.

sepherdad - استرالیا - سیدنی
مدیر بهتربودن به جنسیت نیست! متاسفانه برتری طلبان جنسیت مدار همه دانشگاها و مراکز علمی را به نابودی کشیدن.
چهار‌شنبه 30 شهریور 1390

bita tehrani - کانادا - ویکتوریا
یک عدد اینهیلر مورد نیاز است.این الرژی داره خطرناک میشه!!
پنج‌شنبه 31 شهریور 1390

nikiniki12 - المان - ماینز
ضمنا حق نداری حق نداری حرف دیکتاتورهاست واگرحرفی بده فقط برای دیگران بدنیست!!!!
پنج‌شنبه 31 شهریور 1390

nikiniki12 - المان - ماینز
جناب سبهردادبایدبرای اخرین بارجواب کامنتت روبدم اولا انقدرازتوهین صحبت نکن که اولین بارکه من راجب زنان المان نظردادم بدون اینکه کسی ازت سوال کرده باشه بمن تهمت زدیدکه من ازشهرقم ازکناراخوندهامیام تهمتها وتوهین هایی که شمادراین سایت به خیلیهازدیدرونادیده میگیریدشماهمونطورکه تشخیص دادم به معاینه طولانی احتیاج داری ضمنادیگه جوابی ازمن دریافت نمیکنی چون وقتی سطح اگاهی انقدربایین باشه وچندجمله حفظ شده اینجاتحویل بدیدجای بحثی باقی نمیمونه حیف وقت طلایی من!
پنج‌شنبه 31 شهریور 1390

bita tehrani - کانادا - ویکتوریا
nikiniki12 - المان - ماینز /عزیزم این حرفا رو من و شما خیلی وقت پیشا با طرف زدیم.یادت هست که?! من هم همون موقع به این نتیجه رسیدم که حیف وقت! این بابا همه حرفاش متناقض و بی منطق و یکطرفه س.عین یه بولدوزر که همه را قلع و قمع میکنه.بامزه اینجاست که هیچکس را هم هم شان خودش نمیدونه! یعنی طبق قوانین سایت ما میتوانیم راجع به نظرات هم بحث کنیم ولی این بابا خودشو از قانون هم بالاتر میدونه!! یه چیزی که اشک منو از خنده دراورد این بود که ما باید برای نظر دادن راجع به چیزی حتما متخصص اون تاپیک باشیم(طبق فرموده خودش) ولی خوش پای همه تاپیکهای مربوط به زنان نظر میده!! من اسمشو گذاشتم''متخصص امور زنان''!! بقیه کاربرها هم باهاش مشکل دارن,حتی اقایون.به هر حال نیکی جون من که باهاش هیچ حرفی ندارم.ولی نظرات شما و دوستان دیگر را در تاپیک جنگ جهانی با اشتیاق خواندم.موفق باشی عزیز.
پنج‌شنبه 31 شهریور 1390

snowy me - سوئد - مالمو
nikiniki12 - المان - ماینز و bita tehrani - کانادا - ویکتوریا دوستان عزیزم کاملا با شما موافقم. این آدم واقعا مشکل داره، دست خودش نیست. تا حالا یک بار هم یه حرف منطقی یا هر کامنتی که سر سوزن ارزش داشته باشه ازش ندیدم. جر و بحث کردن باهاش فقط اتلاف وقته. پایدار باشید.
پنج‌شنبه 31 شهریور 1390

sepherdad - استرالیا - سیدنی
nikiniki12 - المان - ماینز. تبریک میگم برای خودتون جشن نوشابه گرفتین!!! بد نگذره!. .
جمعه 1 مهر 1390

sepherdad - استرالیا - سیدنی
nikiniki12 - المان - ماینز . در ضمن تشخیصت رو همراه با مدارک تحصیلی ات بزار در کوزه ابش روبخور, , فراموش نکن فحش دادی بمن و شهامت عذر خواهی هم نداشتی.اره وقتتو اینجا هدر نکن برو اش نذری تو اماده کن حاج خانم.
جمعه 1 مهر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.