ابعاد دیگری از اختلاس بزرگ : بانک آریا ده ها میلیارد تومان هم از مردم گرفته است


ابعاد دیگری از اختلاس بزرگ
مدیرعامل فرابورس: بانک آریا ده ها میلیارد تومان هم از مردم گرفته است؛هر کس پول داده پس بگیرد

مدیرعامل فرابورس اعلام کرد که بانک آریا در هنگام پذیره‌نویسی مجوزهای لازم از ارگان‌های ذیربط را داشته است.

مصطفی امید قائمی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به پذیره‌نویسی10 میلیارد تومان از سهام بانک آریا در فرابورس گفت: بانک آریا برای پذیره‌نویسی در فرابورس مجوزهای لازم را از ارگان‌های ذیربط داشته است.

وی توضیح داد: مجوز راه‌اندازی بانک در دو مرحله صادر می‌شود، به‌ طوری که درمرحله اول بانک پذیره‌نویسی می کند و پس از احراز شرایط بانک مرکزی مجوز فعالیت دریافت می‌کند که بانک آریا هم از بانک مرکزی و هم از سازمان بورس مجوز پذیره‌ نویسی داشته است.

قائمی اظهار کرد: بانک‌ها بعد از دریافت مجوز تاسیس می‌توانند مجوز پذیره ‌نویسی دریافت کنند و بعد از احراز شرایط لازم بانک مرکزی، مجوز فعالیت خود را دریافت کنند که در این مرحله بانک آریا بعد از انجام پذیره ‌نویسی، شرایط لازم را احراز نکرده و مجوز فعالیت از بانک مرکزی نگرفت.

وی به میزان پذیره‌نویسی اشاره کرد و گفت: 190 میلیارد تومان از سهم این بانک توسط شبکه‌ بانکی و 10 میلیارد تومان در فرابورس عرضه شد که تمامی سهام پذیره ‌نویسی شده به فروش رفت.

امیدقائمی در مورد بازگشت پول‌های پذیرفته‌شده گفت: پول های پذیره نویسی شده به مردم بازگردانده می شود.

به گزارش ایسنا، پذیره‌نویسی صد میلیارد تومان معادل50 درصد از سهام بانک آریا بیست و یکم اسفند ماه 89 از طریق شعب بانک ملت و فرابورس انجام شد و مجوز تاسیس این بانک توسط بانک مرکزی، اساسنامه شرکت، مجوز اداره ثبت شرکتها برای پذیره نویسی، اعلامیه پذیره نویسی شرکت، بیانبه ثبت آن در سایت فرابورس موجود است.

عنایت‌الله دهقانی ـ نماینده هیات موسس بانک در شرف تاسیس آریا ـ در آستانه پذیره نویسی این بانک با مدیرعامل تامین سرمایه امین، نشست خبری مشترک برگزار کرد و در اسفند 89 در خصوص پذیره‌نویسی این شرکت گفته بود:‌ مقدمات تاسیس این بانک در سال 88 فراهم شد و بعد از تهیه اساسنامه مورد تایید بانک مرکزی، مجوز شورای پول واعتبار در اردیبهشت امسال اخذ شد.

وی با بیان اینکه 10 نفر از اشخاص حقیقی فعال در حوزه فولاد، مواد غذایی، فعالیت‌های ساختمانی و پیمانکاری اعضای هیات موسس این بانک هستند، خاطر نشان کرده بود: بانک آریا آخرین بانکی است با سرمایه 200 میلیارد تومان تاسیس می‌شود.

نماینده هیات موسس بانک در شرف تاسیس آریا با بیان این‌که مجوز تاسیس بانک گردشگری، ایران زمین، آرین و ‌آریا همزمان به بانک مرکزی ارائه شد، عنوان کرده بود: به دلیل تغییرات هیات موسس، سایر بانک‌ها زودتر مجوز بانک مرکزی را دریافت کردند و بانک آریا در ماه گذشته توانست مجوز بانک مرکزی را دریافت کند.

وی یادآور شده بود: طبق مصوبه هیات موسس پیش بینی شده است که افتتاح شعب بانک آریا در 15 اردیبهشت سال آینده انجام شود و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است 15 شعبه در تهران و در شهرهای مشهد، اصفهان، شیراز، کیش و رشت افتتاح شود.

دهقان به زمینه فعالیت این بانک اشاره کرد وگفته بود: ‌تمرکز در حوزه فولاد، تجارت و بازرگانی به عنوان یک رویکرد اساسی در بانک آریا دیده شده است و این بانک بانکی است که به صورت تخصصی خدمات تجاری و بازرگانی را در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌دهد.

نماینده هیات موسس بانک آریا به افزایش سرمایه این بانک اشاره کرد وگفت:‌در اولین مجمع رسمی که برگزار می‌شود سرمایه این بانک به شش هزار میلیارد ریال افزایش خواهد یافت.

در ادامه این نشست دکتر محمد آرام ـ مدیرعامل تامین سرمایه امین ـ نیزبه پذیره نویسی بانک آریا اشاره کرده و گفته بود: بانک آریا به عنوان بیستمین بانک خصوصی در سال 89 پذیره نویسی می‌شود. این بانک برای سال اول 17 درصد سود پیش بینی شده است که تا 25 درصد قابل افزایش خواهد بود.

وی با بیان این که تمرکز این بانک در بانکداری اختصاصی و بازرگانی خواهد بود، تصریح کرد: بانک‌ آریا متولی انتشار اوراق تجاری خواهد بود که این اوراق برای تامین سرمایه در گردش بنگاه‌های تولیدی و تجاری دیده شده است.این ‌بانک آریا دارد با انتشار این اوراق سرمایه در گردش بنگاه‌ها را تامین کند و فعالیت تجاری انجام دهد.

وی یادآور شده بود: مشاور عرضه شرکت تامین سرمایه امین و متعهد پذیره‌نویسی شرکت سرمایه امین و شرکت توسعه سرمایه گذاری امیر منصور آریا است و امیدنامه بانک آریا در سایت فرابورس موجود است.

شرکت توسعه سرمایه‌گذاری امیر منصور آریا که این روزها اخبار اختلاس2800 میلیارد تومانی آن فضای اقتصادی کشور را تحت تاثیر خود قرار داده است ،علاوه بر انجام فعالیت های اقتصادی و خرید سهام 3 شرکت از سازمان خصوصی سازی، برای تاسیس بانک آریا از بانک مرکزی اقدام کرده و از طریق بانک ملت در فرابورس پذیره‌نویسی کرده بود.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.