روزنامه حریت: هشدار اردوغان به ایران در مورد حمایت از سرکوب در سوریه


روزنامه حریت:
هشدار اردوغان به ایران در مورد حمایت از سرکوب در سوریه

روزنامه حریت چاپ استانبول از «هشدار» نخست‌وزیر ترکیه به ایران در مورد حمایت‌ جمهوری اسلامی از سرکوب‌های خشونت‌بار معترضان در سوریه خبر می‌دهد.

به نوشته این روزنامه، رجب طیب اردوغان در این مورد گفته ‌است: «نمی‌شود گفت با ایران تنش داشته‌ایم، اما به آنها هشدار دادیم که دولت بشار اسد دارد با تشویق‌های شما بدعادت می‌شود.»

تظاهرات اعتراضی در سوریه ماه پنجم خود را پشت سر می‌گذارد و از آغاز اعتراض‌های ضد حکومتی در سوریه، دست‌کم ۲۲۰۰ نفر از معترضان به دست نیروهای دولتی کشته شده‌اند.

به نوشته روزنامه حریت، رجب طیب اردوغان همچنین گفته ‌است که قصد دارد «هاکان فیدان»، رئیس سازمان اطلاعات ترکیه، را برای بحث در مورد وضعیت سوریه به تهران بفرستد.

روزنامه «العربیه» چاپ دبی نیز گزارش داده‌ است که نخست‌وزیر ترکیه قرار است در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل که هفته آینده در نیویورک برگزار می‌شود با محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران، دیدار کند.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، پیش از این اعتراض‌های مردم سوریه علیه نظام حاکم بر این کشور را «حرکتی انحرافی» توصیف کرده و گفته بود که ایران از آن حمایت نمی‌کند.

اما با خونین‌تر شدن سرکوب دولتی در سوریه محمود احمدی‌نژاد به تازگی گفت که «انتخابات، آزادی و عدالت حق مردم سوریه است» و از همتای سوری خود بشار اسد خواست که با توقف سرکوب خشونت‌بار معترضان با آنها وارد گفت‌وگو شود.

اعضای مجلس خبرگان رهبری نیز هفته گذشته در بیانیه دهمین اجلاس دوره چهارم این مجلس تصمیم گرفتند نام سوریه را از بندی در این بیانیه که در آن «دخالت بیگانگان» در کشورهای بحرین و سوریه محکوم شده‌ بود حذف کنند.

«احتمال همکاری ترکیه و ایران علیه پ.کا.کا»

نخست‌وزیر ترکیه که به کشورهای شمال آفریقا سفر کرده در تونس در پاسخ به پرسش خبرنگاری در مورد همکاری ترکیه و ایران علیه حزب کارگران کردستان ترکیه،‌پ. کاک. کا.، گفت که «ممکن است در قندیل با یکدیگر وارد عمل شویم.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، رجب طیب اردوغان در عین حال در پاسخ به پرسشی درخصوص روابط ترکیه با ایران گفت: «روابط خوبی داریم.»

منطقه کوهستانی قندیل که مورد اشاره آقای اردوغان است در مناطق مرزی ایران، عراق و ترکیه قرار دارد و از سال‌ها پیش محل استقرار افراد مسلح گروه پ.کا.کا بوده ‌است. ترکیه اخیراً بار دیگر به بمباران‌های خود در این منطقه شدت بخشیده ‌است.

درگیری‌ها میان ارتش ترکیه و پ.کا.کا از سال ۱۹۸۴ و زمانی آغاز شد که حزب کارگران کردستان تصمیم گرفت به نبرد مسلحانه روی آورد و طی این سال‌ها، در این درگیری‌ها ۴۵ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند که بیشتر آنها از شهروندان کرد ترکیه هستند.

حزب حیات آزاد کردستان، پژاک، نیز که حزبی نزدیک به گروه پ.کا.کا است از همین مناطق عملیاتی را علیه نقاط مرزی ایران انجام می‌دهد که این اقدام‌ها با واکنش نظامی ایران و بمباران کوهستان قندیل از سوی ایران روبه‌رو شده‌است.

رجب طیب اردوغان، در هفته اخیر سفر چندروزه خود به مصر، تونس و لیبی را آغاز کرده ‌است. هدف از این سفرهای رسمی گسترش مناسبات سیاسی–اقتصادی با سه کشوری اعلام شده‌ است که حکومت‌های آنها در ماه‌های اخیر به دست مردم سرنگون شده ‌است.

khosh bavar - ایران - یزد
ایا نباید به اردوگان " درود " فرستاد ?! اگر شجاع و منصف باشیم و از سیاست چیزی حالیمان بشود, باید " اعتراف و اقرار " کنیم که باید به این مرد درود فرستاد که بدون هیچ " ملاحظه و تئاتر " سیاسی به " واقعیتهای اجتماعی خاورمیانه و افریقای شمالی برخورد کرده و انرا " اول از همه " بزبان میاورد, از پشتیبانی او از " جنبش ازادیخواه " مردم تونس و مصر و لیبی بگیر تا از سرنگونی رژیم فشار اسد, زیرا دول اول بخاطر روابط اقتصادی و سیاسی که با این کشورها داشتند, خیلی " دیرتر " از او از جنبش مردمی کشورهای نامبرده " حمایت " کردند ! و او تنها کسی است که از CHANGE فشاراسد حرف میزند و دول اول فقط حرف از محاصره اقتصادی و مدارا کردن فشاراسد با مردمش میزنند ! پس درود بر تو که بر طبق این ضرب مثل عمل میکنی : نه کباب بسوزد و نه سیخ ! که همان احترام به عقاید مردم کشورت که مسلمان
شنبه 26 شهریور 1390

khosh bavar - ایران - یزد
قسمت 2): هستند میگذارید و هم خواهان سکولاریسم هستی = بهترین الگو سیاسی برای منطقه, زیرا اگر به عقاید مردم احترام نگذاریم, دچار همان اشتباهی خواهیم شد که ضحاکیان امروزی احترامی به خواسته های اکثریت مردم ایران قائل نمیشونند ! پس همواره شاد و tolerant و سکولار باشیم .
شنبه 26 شهریور 1390

ghanber jakson - المان - فرانکفورت
عجب,فکر کنم این اردوغ از اونموقع که از اسب خورد زمین مغزش شروع بکار کرده و دوتا حرف حسابی زد البته شاید هم تب داشته چون این گاگول معمولا رابطش با مموتی شپش خوبه!
شنبه 26 شهریور 1390

h.a - ایران - تهران
کردها خار چشمتان هستند.و تا آخر ایساده ایم.درود بر کرد و کردستان.یادگار پاک مادها.
شنبه 26 شهریور 1390

h.k - دانمارک - اودا
حاکمان ایران روزانه هزاران دروغ میگویند.یک دروغ اضافه.,,ماهیچگونه دخالتی نمیکنیم.سپاه قدس یک ارگان مستقل است.وخودشان داوطلبانه به سوریه میروند.که کمک وحدت است.خرس الله اگرکمک میکندبه ماچه.امااگراقای اردوغان عاقل باشد.همکاریهای اقتصادی ترکیه باایران راقطع خواهدکرد.
شنبه 26 شهریور 1390

zagros_finland - فنلاند - هلسینکی
دیگ به دیگ میگه روت سیاه .آخه اردوغان تو که خودت از مموتی دیکتاتور تری . تو اول بیا به 20 میلیون شهروند کرد خودت که تو ترکیه زندگی میکنند بعنوان شهروند درجه یک نگاه کن به انها حق آزادی بیان و اندیشه و عقاید بده ، (ببینم پ کا کا ی خواهد بود وقتی شهروندی بتونه تو خیابان اعتراض کنه حرفش رو بدون ترس از اعدام ،شکنجه و زندان بزنه کسی دست به اسلحه نمی بره .)بعد بیا از دیگران ایراد بگیر .مثل کفتار اونور انور می پری و از اسد و اسرائیل و احمدی نژاد ایراد می گیری و خودت از همشون بدتری و اونا هم از تو بدتر خلاصه این خاورمیانه پر از حاکمان زورگو ، حنایتکار ، فاسد از اردوغان گرفته تا علی خامنه ای ، اسد تا فهد و الی آخر ........ووو حیف از این آدم درست حسابی
شنبه 26 شهریور 1390

Pezhman - اتریش - وین
khosh bavar - ایران - یزد سلام , خوشحالم دوباره نوشته هایت را میتوانم بخوانم.بهرحال خوش آمدی.
شنبه 26 شهریور 1390

آلپ ارسلان - دانمارک - کپنهاگ
به کوری چشم کسانی‌ که فقط خودشان حرفهای خودشان را قبول دارند، حزب کرد‌ها در تورکیه فقط ۵ درصد رای آورد، و آن ۵ درصد نیز به زوره تروریست‌های پ- ک‌ک بود که مردم آن منطقه را با تهدید مجبور کرد که به حزب کردها رای بدهند. ، یعنی‌ تورکیه تقریبا ۵ درصد از جمعیتش کرد است و بس. هرچند که از این اردوقان به خاطره بعضی‌ مسائل دیگر خوشم نمیاد. سیاست گذر تورکیه وزیر خارجه آن است.
شنبه 26 شهریور 1390

سید ابوالقاسم واعظ - جاکارتا - اندونزی
اسد بعد از رفتن قذافی منفورترین چهره جهان عرب و اسلام است. حکومت ایران که کشتن بیست سی شیعه در بحرین را نسل کشی خواند کشتار اسد را مساله ای کوچک می داند. همین امر باعث شد که احترام و عزتی که عوامفریبی احمدی نژاد در طول چند سال برای حکومت ایران ساخته بود یکشبه بر باد رود و امروز جمهوری اسلامی هم در کنار بشار اسد نزد اعراب بسیار منفور است.
شنبه 26 شهریور 1390

khosh bavar - ایران - یزد
Pezhman جان سلام , من هم بسیار شاد هستم که در خدمتتان هستم, پس تا بعد دوست عزیز !
شنبه 26 شهریور 1390

zagros_finland - فنلاند - هلسینکی
آلپ ارسلان - دانمارک - کپنهاگ مغز متفکر از کجا این اطلاعات جمعیتی را بدست آوردی که کردهای ترکیه فقط 5 درصد هستند بیش از 20 کرد در ترکیه زندگی میکنند تزکیه هم 75 میلیون بیشتر نیست اون وقت تو هم مثل اربابانت که کردها را انکار می کنند حرف می زنی به خودتم می گی ایرانی ؟؟ شما پان ترکهای مایه آبروریزی برای ایران وایرانی شدید واقعیت را نمیشه انکار کرد . ترکهای عثمانی فاشیست هستند اونوقت تو که تو ایران بعنوان یک ایرانی ترک زبان که مورد تبعیض حکومتی هستی چرا از ترکهای عثمانی حمایت می کنی . حقیقت را دریاب و بیشتر مطالعه کن .
شنبه 26 شهریور 1390

h.k - دانمارک - اودا
zagroz finland .توکه رقم دقیق راگفتی!!!اگرچه الپ ارسلان کم لطفی کرده بود.شماهامجبوریدبادروغ زندگی کنید.ایاازادیی که کردهای ترکیه دارند کردهای ایران هم دارند???کروه,پ.کا.کا,,دنبال دموکراسی نیستند...تجزیه طلب هستند.وتروریسم.دموکرسی وازادی ,برابری,بدون تبعیض,باتجزیه طلبی فرق دارد.وگرنه کردهاهم باترکهانبایدفرقی داشته باشند.خلاف قانون انسانسیت.وحقوق بشری...شهروندیک کشورهمه بایدیکسان باشد.بودجه بایدبدون درنظرگرفتن ملیت هامساوی تقسیم شود.امکانات برای همه بایدیکسان باشد.ولی تجزیه هرگز.
یکشنبه 27 شهریور 1390

آلپ ارسلان - دانمارک - کپنهاگ
حزب تجزیه‌طلب کردهای مخالف ترکیه به نام «صلح برای دمکراسی» نیز جزو آرای 6.4 درصد می‌باشد...... zagros_finland - فنلاند - هلسینکی:من راضی‌ هستم که مورد تبعیض قرار بگیرم اما با افرادی مثل تو در یک جبهه قرار نگیرم. بیش از سی‌ سال است که دارید به نامه آزادی آدم میکشید و نوکری بیگانه گان را می‌کنید اگر ما تورک ها افرادی مثل تو بودیم الان جنگ داخلی‌ داشتیم. همه بدانند ما ترور و جنگ داخلی‌ نمی‌خواهیم.
یکشنبه 27 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.