طرح ۸۰۰ میلیارد تومانی ایران برای محرم سازی مدارس دخترانه


طرح ۸۰۰ میلیارد تومانی ایران برای محرم سازی مدارس دخترانه

دویچه وله : به گفته‌ی یکی از مقامات دولتی در ایران حدود ۸۰۰ تا هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح "استتار مدارس دخترانه" یا "محر‌م ‌سازی" آنان نیاز است؛ طرحی جنجالی که مسئولان با اصرار آن را "بانشاط" کردن مدارس می‌نامند.

مسئولان هدف طرح "محرم‌سازی کردن" را "بانشاط" خواندن فضای مدارس می‌‌دانند.

پس از اظهارات جنجالی مسئولان دولتی در ایران و اقداماتی در جهت تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌های این کشور که با واکنش‌های منفی اساتید دانشگاهی و دانشجویان همراه بود، این بار نوبت به مدارس دخترانه رسیده که به نظر می‌رسد مسئولان آموزش و پرورش به قول خودشان کمر به همت "شاداب‌سازی" آن‌ها بسته‌اند. در طرحی که مسئولان بر آن نام "شاداب سازی مدارس دخترانه‌" را نهاده‌اند،‌"محرم‌‌سازی" مدارس یکی از مهمترین مواردی ذکر شده که بر انجام آن اصرار ورزیده می‌شود.

در این طرح پیش‌بینی شده که حیاط مدرسه در مرکز قرار بگیرد و کلاس‌های درس و آزمایشگاه‌ها در اطراف آن بنا شوند و همچنین دیوارهای بلندی دور تا دور حیاط مدرسه کشیده شوند تا به این ترتیب ساختمان‌های هم‌جوار با مدارس دخترانه، اشرافی بر آن نداشته باشند. افزون بر آن، نامحرمان نیز اجازه ورود به برخی از بخش‌های مدارس را نخواهند داشت و از شیشه‌های مات در پنجره‌ی کلاس‌های درس استفاده خواهد شد.

مقامات دولتی در ایران معتقدند این طرح "شادی" را به فضای مدارس دخترانه می‌آورد و باعث می‌شود تا "بنیادهای اعتقادی دختران تحکیم شود" و "سطح جسمانی و روانی دانش‌آموزان" نیز ارتقا پیدا کند.

این روزها در حالی "شاداب" کردن مدارس دخترانه دغدغه‌ی ذهنی مسئولان آموزش و پرورش شده که به نظر می‌رسد، تأمین بودجه مورد نظر که همواره یکی از مشکلات اصلی برای اجرایی کردن این طرح به شمار می‌رفت، حل شده است.

مرتضی رییسی، رییس سازمان نوسازی و معاون عمرانی وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگویی با روزنامه شرق اظهار داشته، در اعتبارات بودجه سال ۹۰ ردیف ویژه‌ای به مبلغ ۳۱ میلیارد تومان برای احداث سالن‌های چندمنظوره با اولویت مدارس دخترانه تصوب شده که به گفته‌ی وی با بخش‌هایی از این اعتبار می‌توان مدارس دخترانه را "محرم‌سازی" کرد.

رئیسی همچنین گفته است که برآورد اولیه برای اجرای این طرح "حدود ۸۰۰ میلیارد تا یک هزار میلیارد تومان" است. وی همچنین اعتراف کرده که "محرم سازی" در تمامی مدارس ممکن نیست و آن را وابسته به نوع آن‌ها و مشخصات فیزیکی‌شان دانسته است.

"شادی" را به مدارس می‌آوریم

طرح استتار مدارس دخترانه، طرح تازه‌ای در ایران به شمار نمی‌رود. در همان سال‌های نخست انقلاب نرده‌هایی که دور مدارس دخترانه کشیده شده بودند پوشیده شد و ارتفاع دیوارهای آن‌ها افزایش یافت. دختران حتی در سال‌های نخست دبستان اجازه نداشتند بدون مقنعه در حیاط حاضر شوند و پرده‌های برزنتی کلفتی پشت در مدرسه آویزان می‌شد تا حیاط مدرسه را از دید عابران حفظ کند.

با این همه، دست‌کم از سال ۱۳۸۴ طرح استتار کامل مدارس دخترانه در دستور کار قرار گرفت و بر ضرورت اجرای آن تأکید شد، هر چند هزینه‌ای که برای عملی کردن آن نیاز بود، همواره باعث می‌شد تا این طرح در حد حرف باقی مانده و مجال چندانی برای تحقق نداشته باشد.

مسئولان در حالی به دنبال اجرای این طرح هستند که در مدارس روستایی به دلیل کمبود امکانات دختران و پسران سال‌هاست در کنار یکدیگر درس می‌خوانند

علی عباس‌پور، رئیس کمیسیون آموزش مجلس سال گذشته در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایلنا اظهار داشته بود که سازمان نوسازی مدارس فعالیت‌هایی را در این زمینه آغاز کرده و با توجه به ارزان بودن قیمت زمین در شهرستان‌ها، انتظار می‌رود که امر بازسازی مدارس در این مناطق با "سرعت بیشتری" صورت گیرد. مهری سویزی، مدیرکل امور بانوان وزارت آموزش و پرورش نیز، پیش‌تر میانگین هزینه اجرای طرح "شاداب سازی" برای هر مدرسه دخترانه را حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان تخمین زده و گفته بود که اولویت این طرح با مدارس متوسطه و راهنمایی است.

سویزی همچنین شمار کل مدارس دخترانه در کشور را ۴۳ هزار اعلام کرده و خاطر نشان ساخته بود که به دلیل بالا بودن هزینه‌های انجام چنین طرحی، یکی از سیاست‌های این سازمان "جذب جامعه خیرین مدرسه ساز و در مجموع جامعه خیرین" برای شرکت در این طرح است.

"پادگان به جای مدرسه"

طرح "شاد کردن" دختران دانش‌آموز ایرانی در حالی در دستور کار وزارت آموزش و پرورش قرار گرفته که بسیاری از این طرح با اصطلاح "اندرونی" و "بیرونی" کردن فضاهای آموزشی در ایران یاد کرده‌اند و با دیده‌ی تردید نسبت به ادعاهای مقامات مسئول در "ایجاد نشاط" در مدارس می‌نگرند.

از سوی دیگر صرف هزینه‌ای گزاف برای چنین طرحی برای مخالفان این پرسش را به وجود آورده است که چرا از بودجه‌ای که برای آن در نظر گرفته شده، در جهت بهینه‌سازی مدارس، برچیدن بخاری‌های ذغالی در کلاس درس به ویژه در شهر‌ستان‌ها که در برخی موارد با سوختگی شدید دانش‌آموزان نیز همراه بوده، جمع‌آوری مدارس کپرنشین یا احداث‌سالن‌های ورزشی مناسب استفاده نمی‌شود.

سعید پیوندی، کارشناس امور آموزش و پرورش و استاد جامعه ‌شناسی دانشگاه پاریس پیش‌تر در گفت‌وگویی با دویچه وله طرح "محرم‌سازی مدارس" را "استتار در استتار" خوانده و آن را "نوعی سیاست عمومی برای محدود کردن دختران" دانسته بود.

آقای پیوندی در این مصاحبه با اشاره به نتایج معکوس چنین طرح‌هایی گفته بود: «همین بچه‌هایی که باید دیوار مدرسه‌هایشان بلند باشد و از جامعه جدا شوند، فردا وارد کوچه و خیابان و اداره و کارخانه می‌شوند و با جامعه در تماس قرار می‌گیرند. بنابراین، جداکردن امروزی آن‌ها از جامعه، جز این‌که به اعتبار آموزش و از نظر روانی به خود دانش‌آموز لطمه بزند سودی ندارد. دانش‌آموز در این شرایط خود را در یک محیط بسته، پادگانی و نظامی حس می‌کند و مدرسه را جدا از جامعه می‌بیند و به آن نگاهی منفی پیدا می‌کند.»

در هر حال به نظر می‌رسد "با نشاط" کردن دختران دانش آموز در چارچوب چنین طرحی در سیاست‌های آموزش و پرورش جایی مهم‌تر از اندیشیدن تدبیری برای پرداخت حقوق معوقه معلمان و نوسازی و تجهیز مدارس به امکانات آموزشی مدرن و به روز دارد.

youtopia - کانادا - کانادا
به این میگن سانسور خبر به طرزی ناجوانمردانه! من شنیدم این طرح برای این است که دختران بدون حجاب و مقنعه سر کلاس درس و بازی و ورزش در مدرسه حاضر بشن .. اتفاقا توی جامعه ای که متاسفانه حجاب اجباری وجود داره ، این طرح خبر خوبی برای دانش آموزان خواهد بود
جمعه 25 شهریور 1390

Kourosh_e_Bozorg2536 - ایران - تهران
همه مشکلات مملکت ما حل شده حالا باید مدارس دخترونه رو محرم سازی بکنن. خدایا شکرت با این دولت خدمتگذار. من نمیدونم اینا به هیچی جز شیکم و زیر.. فکر نمیکنن که همرو مثل خودشون میبینن؟ یعنی او بچه روستایی که کنار 1 دختر هم ولایتیش تو دبستان نشسته ممکن هست منحرف بشه؟ چی بگم والا شایدم بشه ما که تو مدرسه کنار 1 دختر نشستیم که بدونیم حتما اونایی که نشستن تعدادیشون که همین آقایون خانومهای خدمتگذار هستند منحرف شدن. حالا مواظب جوونهای مملکت هست. دستشون درد نکنه اما به خدا همه هم مثل اونا نیستن
جمعه 25 شهریور 1390

feminism - انگلستان - لندن
ای وای که این جانوران چقدر فاسد فکر و معیوب ذهن هستند ! طرح استتار و در پرده پنهان گردیدنِ دختران را طرح شادی نامیده اند !! عجب زندان دل گشایی !! دستور اسلامی بفرمائید که صداگیر هم نصب کنند تا صدای خنده های دختران را نامحرم نشنود که معصیت دارد !! حالم از این مزخرفات، حقیر کردن دختران و یاوه گوئیهای این کورذهنان مذهبی بهم میخوره .این جملۀ زیبای مارکس یادآورم شد : حماقت انسان مذهب را آفرید و مذهب حماقت انسان را جاودانه کرد .
جمعه 25 شهریور 1390

Arash_Barcelona - اسپانیا - بارسلونا
شکر خدا همه مشکلات حل شد.دختر بچه از پسر بچه سوا شدند.نکنه خدای نا کرده یک پسر یک مداد به دختری قرض بده ودستشون به دست هم بخوره که دنیا واژگون میشه.تمام نمازها باطل میشه ....کعبه از جاش تکون میخوره و زوار حج شکر خدا دیگه نمیتونند به حج برند خلاصه اسلام به خطر میفته و دنیا دگرگون میشه..شکر خدا همه مشکلات حل شد.
جمعه 25 شهریور 1390

khosh bavar - ایران - یزد
خانه از بنیان خراب است ! زیرا یک پرنده در قفس طلایی با ان همه فراوانی اب و غذا خود را خوشبخت و " بانشاط " احساس نمیکند و با " حسرت " به پرندگان ازاد که سبکبال به جستجوی اب و دانه خود هستند مینگرد ! پس همواره شاد و ازاد باشیم .
جمعه 25 شهریور 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
این جداسازیها نتیجه اش در بزرگسالی عشقهای بیمارگونه/تملک غیر عادی و حسادتهای عجیب و غریب و در انتها اسید پاشی جواب نه دختر مرگ او واعدام پسر خواهد بود خاک عربستان بر سرتان// ملت عزای حصر خانگی دو عقب افتاده ی اسلامی را دارد و سرش گرم شما هم .هر....را که می خواهید می خورید
جمعه 25 شهریور 1390

mansourehtaghavi - ترکیه - ازمیر
خرجهای مسخره ودروغین.تا زمانیکه توی این کشور مردم خوابند این بساط هست. ای مردم بی خیال وبی خاصیت.غافل از اینکه این بند وبساط ها بضرر بچه ها وآینده فرزندانمان است.
جمعه 25 شهریور 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
youtopia - کانادا - کانادا . حالا نیست همه چیز جوانمردانه!!!!!!!!!!است اینجا ناجوانمردانه شد/ای کیو/
جمعه 25 شهریور 1390

baraneuk - انگلستان - لندن
ای به روح پدرتون لعنت.آخه چیکار به دخترا دارین شما؟ همه جوره کنترلشون میکنید تحقیر میکنید توهین میکنید لعنتیها.چرا زورتون رو به زن نشون میدین. اینقدر گند و کصافت مملکت رو برداشته اگه راست میگین اونا رو تمیز کنید.به جای اینکه اون متجاوزهای بی پدر که به زنهای تو باغ تجاوز کردن یا امثال اونها رو اعدام کنید حصارها رو برای زنها بلندتر میکنید؟ عملا دارین پا جای پای اعراب بیصفت عصر جاهلیت میگذارین که زن رو هیچ حساب میکردن. واقعا قلب آدم به درد میاد به جای اینکه فضای بیشتری به زن داده بشه روز به روز خفقان و استتار بیشتر براشون ایجاد میکنید. از ته دل از خدا میخوام که همتون رو ریشه کن کنه و نابود بشین تا مردم نفس بکشن
جمعه 25 شهریور 1390

h.a - ایران - تهران
آخه درجه عقب ماندگی دینی تا چه حد بالاست توی این ایران اشغالی.800 میلیارد تومان؟وای چه پولی خرج این زندان زنان میکنند.با این پول چه کسب و کاری واسه این جوانهای بیکار راه میافته.از ته دل متاسفم که ایرانی هستم(البته در این زمان آخوندپروری)و گر نه افتخار میکنم که از قوم ماد هستم.
جمعه 25 شهریور 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
خاک تو سر هیزتان که منش و اخلاق منحرف اسلامی دارید
جمعه 25 شهریور 1390

آلن پویا - ایران - گلستان
این همه سیاه بازی ها اولاً راهی برای دزدی و اختلاس در بودجه کشور است. همین مانده که مدارس را هم به یک زندان با دیوارهای بلند تبدیل کنند تا بلکه به این طریق بتوانند در فصل تابستان که مجرمین بیشتر هستند این مدارس را به عنوان بازداشتگاه موقت بکار گیرند و از طرفی به منظور پیش بینی برای انقلاب آینده (بیداری اسلامی) مردم ایران است تا با کمبود بازداشتگاه مواجه نشوند.
جمعه 25 شهریور 1390

hame tehroonia - انگلستان - لندن
واقعا خاک بر سر این نفهم ها که حقوق حماقت و مزدوری میگیرندوبرای این بیچارگیهاو اهانت به همه ما و خانواده هامون مسابقه میگذارند تا کمی استخوان بیشتر به دست بیاورند.چقدر دزدی بکننداز این پول مقداری هم خرج این ابروریزی که دور ریختن پول ماست غیر از عده ای کارمند درستکار
جمعه 25 شهریور 1390

lucina - ایران - تهران
به نظر من واسه ایران که حجاب اجباریست راه حل خوبیه واسه ازادی بیشتر حجاب تو کلاس درس ولی فکر کنم دیگه هیچکی درس نخونه همه به فکر درست کردن مدل مو باشن
جمعه 25 شهریور 1390

باقلوا - ایران - ایرانشهر
مسولیت محترم سایت :. لطفا خبر را تحریف نکنید . فلسفه این طرح ، برای این هستش که دختران بتونن در سر کلاسهای درسشون بدون حجاب باشن ، البته طریقه اجری طرح ظاهرا غلط هست و فقط به درد مدارس "حیاط مرکز " میخوره با زمین خیلی بزرگ ، وگرنه محیط مدرسه تبدیل به یک برج و باوری بلند و بدون نور خواهد شد که نه تنها نشاطی نداره بلکه خیلی خفه و دلگیر میشه .
جمعه 25 شهریور 1390

Royan - آلمان - آلمان
بجای بلند کردن دیوار مدرسه برید توی دهات مدرسه بسازید که بچه تو آغل درس نخونه , وقتی ملت خوابه و اصلا راجع به این طرح اظهار نظر نمیکند خوب اینها هم ادامه میدهند و تاره بعضی ها خوشحال هستند که تو مدرسه روسری سر نمیکنند. حاضرند تو زندان باشند ولی روسری سرشون نباشه. اینطوری به مرگ میگیرند که به تب راضی میشوند. دولت مهربون شده...
جمعه 25 شهریور 1390

youtopia - کانادا - کانادا
ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس. ببخشید یادم نبود دارم تو یک وب سایت ایرانی نظر میگذارم ،امثال تو اعتقاد به آزادی و دموکراسی دارن اما از صد تا جمهوری اسلامی دیکتاتور تر هستن ! شما که آی کیو در حد تیم ملی دارین بدونین که از یک وب سایتی خبری آزاد انتظار میره یک خبر را درست و کامل بگذاره اصلا موضوع این خبر نیست ! ما با امثال شماها تو خواب رنگ دموکراسی ببینیم !
جمعه 25 شهریور 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
youtopia - کانادا - کانادا . خودتی!!!!!!!
شنبه 26 شهریور 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
نیازی به محرم سازی نیست. به جوانهای مملکت تجاوز نکنید. یه مشت فاسد و بیمار جنسی شب و روز بفکر جدا کردن زن و مرد هستند چون خودشون مثل حاج آقا گلستانی و فاطی کماندوش هستند. احمقهای کثیف
شنبه 26 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.