قوه قضاییه ایران خبر آزاد شدن دو تبعه آمریکایی را تکذیب کرد


قوه قضاییه ایران خبر آزاد شدن دو تبعه آمریکایی را تکذیب کرد

قوه قضاییه خبر آزادی فتال و باوئر را تکذیب کرده است

قوه قضاییه ایران گزارش های مربوط به آزادی دو شهروند آمریکایی زندانی در ایران را تکذیب کرده و گفته است در این مورد هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است.

روز چهارشنبه، ۲۳ شهریور (۱۴ سپتامبر)، وبسایت قوه قضاییه جمهوری اسلامی متن اطلاعیه اداره کل روابط عمومی و تشریفات این قوه را منتشر کرد که در آن، ضمن تکذیب خبر آزادی جاشوا فتال و شین باوئر، دو شهروند آمریکایی زندانی در ایران، تاکید شده است که فقط اطلاعاتی که از سوی قوه قضاییه در این زمینه منتشر می شود اعتبار دارد.

روز گذشته، خبرگزاری های بین المللی به نقل از اظهارات محمود احمدی نژاد در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ان بی سی آمریکا گزارش کردند که این دو تبعه آمریکایی "تا دو روز دیگر" آزاد خواهند شد و خبرگزاری های داخلی نیز خبر آزادی این دو را منتشر کردند.

در اطلاعیه قوه قضاییه آمده است که روابط عمومی این قوه "ضمن تکذیب خبر برخی رسانه ها درباره آزادی دو آمریکایی متهم به جاسوسی، اعلام می دارد درخواست وکلای مدافع این دو متهم در رابطه با صدور قرار وثیقه و آزادی آنان از سوی قاضی پرونده در دست بررسی است و اطلاع ر سانی در این زمینه از سوی قوه قضاییه صورت خواهد گرفت."

این اطلاعیه، بدون اشاره به منبع یا فرد خاصی، تاکید کرده است که: "هرگونه اطلاع رسانی در این باره از ناحیه سایر افراد موجه نیست."

همزمان با انتشار اظهارات آقای احمدی نژاد در مورد وضعیت دو شهروند زندانی آمریکایی، برخی خبرگزاری های داخلی ایران نیز جزئیاتی را در این زمینه منتشر کردند.

از جمله خبرگزاری فارس به نقل از گفتگوی مسعود شفیعی، وکیل شین باوئر و جاشوا فتال با این خبرگزاری گزارش کرد که شعبه ۳۶ تجدید نظر دادگاه انقلاب با آزادی این دو تبعه آمریکایی با قرار وثیقه نیم میلیون دلاری موافقت کرده است.

 

رسانه های بین المللی خبر آزادی دو شهروند آمریکایی را به نقل از احمدی نژاد گزارش کرده بودند

براساس این گزارش، آقای شفیعی گفته بود که "این موضوع امروز [سه شنبه] به اطلاع خانواده این دو آمریکایی و سفارت سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا در تهران رسیده و باوئر و فتال می توانند مانند سارا شورد با تودیع وثیقه پانصد میلیون تومانی، از کشور خارج شود."

اشاره این گزارش به سارا شورد، شهروند دیگر آمریکایی است که در تابستان دو سال پیش همراه با آقایان باوئر و فتال در مرز ایران و عراق دستگیر و به زندانی در تهران منتقل شد.

همچنین، وکیل مدافع دو تبعه آمریکایی در گفتگویی با بی بی سی فارسی خبر آزادی موکلان خود با قرار وثیقه را تایید کرده بود.

شامگاه گذشته نیز گزارش شد که خانواده های شین باوئر و جاشوا فتال با صدور اطلاعیه ای، از خبر آزادی این دو ابراز خرسندی کردند هر چند گفتند که در این مورد جزئیات بیشتری دریافت نکرده اند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا نیز گفت که از خبر آزادی دو تبعه آمریکایی در ایران "دلگرم" شده است و افزود: ""امیدواریم شاهد نتیجه مثبتی خبری باشیم که ظاهرا از تصمیم دولت ایران در این زمینه حکایت دارد."

سال گذشته و کوتاه مدتی قبل از سفر آقای احمدی نژاد به نیویورک برای شرکت در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر، خانم شورد با سپردن وثیقه آزاد شد و ایران را ترک کرد.

صدور حکم آزادی به قید وثیقه به معنی آن است که فرد متهم تا زمان از سرگیری رسیدگی قضایی به پرونده در زندان نماند اما در جلسه بعدی دادگاه حضور یابد و در غیر اینصورت، وثیقه او به نفع صندوق دولت ضبط می شود.

دادگاه رسیدگی به پرونده شهروندان آمریکایی به اتهام ورود غیرقانونی به خاک ایران و جاسوسی برای سازمان های اطلاعاتی آمریکا در ماه گذشته در تهران تشکیل شد اما خانم شورد در این جلسه حضور نداشت.

انتشار خبر آزادی دو تبعه آمریکایی در تهران با افتتاح اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل همزمان بود و به گفته دفتر ریاست جمهوری ایران، آقای احمدی نژاد در این اجلاس سخنرانی خواهد کرد.

aria-aria-nl - هلند - روتردام
جنگ قدرت.
چهار‌شنبه 23 شهریور 1390

ali158 - روسیه - مسکو
احمدی نژاد یه الاغ دروغگوه حالا ذری زده ,بیچاره خونوادهاشون چقدر شاد شدن . .حالا قانون قانونه و تو مرز بودن که بازداشت شدن اما الکی نباید امید داد به اینها وهمه جا هم پخش کرد تو شبکهای خارجی واسه ازادیشون. احمدی نژاد الهی میری نیویورک هواپیمات داغون شه بر نگردی .
چهار‌شنبه 23 شهریور 1390

delmorde - سوئد - یوتوبوری
بابا باید گفت زکی. این قوای مجریه و قضائیه ماهم داستانیه. ها. اصلا هرکه هرکه و هرج ومرجه. بارها گفتم و بازم میگم اخوند متخصص فقط و فقط نوحه خونی روی منبر و سر قبور است و بس چه به اداره یک سازماندولتی یا حتی کشور . از اون قوه قضائی بگیر بیا بالا همین وضع رو داره یکی میگه ها دیگری نه .گاهی قوانین مسخره ای که خود سرهم کردند را سرته می خونند. اوضاع کمکی دارند این سازمانهای اخوندی. پنگاری دارند گرگم به هوا بازی می کند یا درست مثل بچه هائی دارند بازی کشور داری می کنند.
چهار‌شنبه 23 شهریور 1390

ezatdf - ایران - تهران
بیچاره ننه باباشون دِق مرگ شدند یه روز می گن جاسوس جرمش اعدامه یه روز میگن هشت سال زندان یه روزمی گن آزاد مموتی امروز گفت محکوم به هشت سال در هتل
چهار‌شنبه 23 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.