انتقاد آمریکا از تبعیض دینی و مذهبی در ایران


انتقاد آمریکا از تبعیض دینی و مذهبی در ایران

وزارت خارجه آمریکا از ایران به خاطر عدم رعایت آزادی دینی انتقاد کرده است. طبق گزارشی تازه فشار بر اقلیت‌های دینی در جمهوری اسلامی شدت گرفته؛ در گزارش بویژه از انواع فشارها و تضییقات علیه پیروان آیین بهایی انتقاد شده است.

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا در گزارشی تازه درباره وضعیت آزادی‌های دینی، رفتار دولت‌های ایران، عربستان سعودی، چین، میانمار، کره شمالی، اریتره، سودان و ازبکستان را "به شدت نگران‌کننده" و مغایر با موازین بین‌المللی دانسته است. طبق این گزارش در ۸ کشور یادشده، همچنان سرکوب و خشونت علیه گروه‌های مذهبی ادامه داشته است. گزارش به وضعیت آزادی‌های دینی در شش ماهه دوم سال ۲۰۱۰ اختصاص دارد.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا، سه شنبه (۱۳ سپتامبر) در معرفی این گزارش اظهار داشت، برخی از کشورها مردم را به پیروی از دیانت خاصی مجبور می‌کنند و پیروان ادیان دیگر را مورد تبعیض قرار می‌دهند. وی افزود که در ایران پیروان برخی از فرقه‌های اسلامی متفاوت با قرائت رسمی، در کنار مسیحیان پروتستان، یهودیان و بهائیان مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرند.

افزایش فشارها

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا

بنا به گزارش تازه‌ی وزارت امور خارجه آمریکا که از جانب دفتر "حقوق بشر و آزادی‌های مدنی" منتشر شده، دولت جمهوری اسلامی در یک سال گذشته به فشار بر اقلیت‌های دینی و مذهبی شدت داده است. گفته می‌شود که جمهوری اسلامی مذهب "شیعه دوازده امامی" را به عنوان دین و مذهب رسمی کشور قبول کرده و ادیان غیر از این اعتقاد را مورد تبعیض قرار می‌دهد، با این که طبق قانون اساسی احترام به ادیان دیگر را لازم دانسته است.

در گزارش به وضعیت دشوار پیروان آیین یهودیت اشاره شده است. گفته می‌شود که طبق قوانین رسمی، آیین کلیمی مذهبی مجاز محسوب می‌شود، با وجود این پیروان این مذهب زیر فشار هستند و دولت طبق "سیاست ضداسرائیلی" خود آنها را زیر تبعیض و فشار قرار می‌دهد.

در گزارش آمده است که در نیمه دوم سال ۲۰۱۰ فشارهای اعتقادی به ویژه بر اقلیت‌های مسیحی، دراویش و مسلمانان سنی‌مذهب افزایش یافته است. همچنین گفته می‌شود که اقلیت مذهبی بهایی نیز با فشارهای فزاینده روبرو بوده‌اند. بر اساس این گزارش، برخی از رهبران و اعضای جامعه بهایی در ایران دستگیر شده، شماری از افراد بهایی از دانشگاه‌ها اخراج شده و اموال و دارایی‌های آنها توقیف شده است.

این گزارش همچنین یادآور می‌شود که "افراد در تغییر دین یا مذهب" خود آزاد نیستند و چنانچه از دین رسمی کشور به آیینی دیگر تغییرمذهب دهند، با شدیدترین مجازات‌ها روبرو می‌شوند. همچنین گفته می‌شود که افراد بیشماری ناگزیر هستند اعتقادات قلبی خود را پنهان کنند و در خفا به عبادت و انجام فرایض دینی بپردازند.

banooye shargh - ایران - تهران
شدیدترین مجازات‌ها= اعدام دیگه .. اینکه دیگه حاشیه رفتن نداره . تو ایران هرکی بخواد دینشو عوض کنه، اعدام میشه.
چهار‌شنبه 23 شهریور 1390

danial nabi - سوئد - استکهلم
اینها طرفدار بهائیتن چرا چون حسابی با خرافات و اجنه و شیطان و ضد اسلام و ضد خدای واحد اجین شدند. باید طرف شیطان را بگیرند تا با فراماسونی همخوانی داشته باشند. وگرنه دم از ازادی و حقوق بشر زدن رد گم کردن است. ادمهای گیج و بیهوش هم شدند طبل زن امریکای حرام لقمه.
چهار‌شنبه 23 شهریور 1390

kholidar - ایران - رشت
این بربرها به کتاب خودشان هم اعتقاد ندارند مگر قورآن نمیگه لا اکراه فی الدین؟. پس چرا پدر کسی را که از اسلام به دین دیگر بر.ود در میاورند؟. خرمقدسان و خرمقدسات جواب دهند
چهار‌شنبه 23 شهریور 1390

persian - امریکا - ریچمند
danial nabi - سوئد - استکهلم . حرف .. نزن یک کم از اون مغز اکبندت استفاده کن .حتما شیعه هستی و به صیغه 2-3 ساعته و بچه های حرام...اعتقاد داری که فکر میکنی اوضاعتون خوبه. یادت نره دین مثل یک پکیج میمونه یا به تمام احکامش اعتقاد داری ومسلمون یا هر چیز دیگه ای یا قبول نداری و...
چهار‌شنبه 23 شهریور 1390

Khashayarshah - ایران - تهران
ای کاش بجای هر صد نفر از اون مردکهائی که در ایران حکومت میکنند, یک زنی مانند این داشتیم.
پنج‌شنبه 24 شهریور 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
kholidar - ایران - رشت . جواب من به شما/ لا اکراه فی الدین/ در زمانی بود که رهبر اسلام نه قدرتی داشت نه ثروتی برای جلب بت پرستان کعبه/ وقتی با کشتار قوم ثروتمند یهودی بنی قریضه به ثروت دست یافت در همان قران هست// هیچ دینی جز اسلام پذیرفتنی نیست و همینطور قتل مرتدان/یعنی کسی که نمی خواهد مسلمان باشد با همین قانون اسلام فرمان اعدام نوکیشان مسیحی داده می شود/مطالعه کن /همین/
پنج‌شنبه 24 شهریور 1390

ordak - المان - المان
میگن یکی تو کاروان حج قران را با صدای وحشتناک میخوند و شده بود ماییه عذاب کاروان. یه روز سعدی ازش پرسید چرا قران میخونی مرده گفت بخاطر خدا میخونم سعدی هم بلافاصله گفت پس از امروز بخاطر خدا نخون. حالا حکایت امریکا شده که نگران تبعیض دینی تو ایرانه. جوابش همون حرف سعدی است. بخاطر خدا تو دیگه نگران این مسئله نباش. اون همه کشور هست بمب بارانش کنی دلیل هم به اندازه کافی هست. بگو انجمن حمایت از سوسمار یا ارمولک از یه کشور عربی شکایت کنند, یک ساعته سازمان ملل هم قعطنامه میده, شما هم راحت میتونین کشور را دو رووزه تبدیل به پارکینگ کنید. دست از سر ما بخاطر مسئله دین بردار, ما از روز اوول کافریم بابا.
پنج‌شنبه 24 شهریور 1390

morid - ایران - بوشهر
در امریکا چند سال پیش یک فرقه ای بود بنام داوودیه که اینها برای دینشان در امریکا تبلیغ میکردند . یک روز سیمناری داشتند دریک ساختمانی در ایالت تگزاس که ناگهان اف بی ای به انها حمله ور شد جونکه از ساختمان بیرون نیامدند انها را باساختمان یکجابه اتش کشیدند وبیش از نود نفر در اتش زنده زنده سوزاندند.
پنج‌شنبه 24 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.