دو شهروند آمریکایی زندانی در ایران با سپردن وثیقه آزاد می شوند


دو شهروند آمریکایی زندانی در ایران با سپردن وثیقه آزاد می شوند

دادگاه تجدید نظر با آزادی شین فتال و جاشوا باوئر در برابر وثیقه و خروج از ایران موافقت کرده است

مقامات ایرانی از آزادی دو شهروند زندانی آمریکایی خبر داده اند.

روز سه شنبه، ۲۲ شهریور (۱۳ سپتامبر)، شبکه تلویزیونی ان بی سی آمریکا به نقل از مصاحبه اختصاصی با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، گزارش کرد که شین باوئر و جاشوا فتال، دو شهروند آمریکایی که از تابستان دو سال پیش تا کنون در ایران زندانی هستند، دو روز دیگر آزاد می شوند.

همزمان، مسعود شفیعی، وکیل مدافع این دو شهروند آمریکایی، در گفتگو با بی بی سی خبر موافقت دادگاه تجدید نظر با آزادی موکلان خود در برابر وثیقه ای به مبلغ پانصد هزار دلار را تایید کرده است.

وی گفته است که در نظر دارد با مراجعه به سفارت سوئیس، حافظ منابع ایالات متحده در ایران، خانواده های شین باوئر و جاشوا فتال را از تصمیم دادگاه تجدید نظر مطلع کند.

خبرگزاری های داخلی ایران نیز گزارش موافقت شعبه تجدید نظر دادگاه انقلاب تهران با آزادی این دو شهروند آمریکایی را در برابر وثیقه ای به مبلغ نیم میلیون دلار منتشر کرده اند.

به گزارش خبرگزاری فارس، براساس تصمیم دادگاه تجدید نظر، این دو آمریکایی با سپردن وثیقه، از زندان آزاد می شوند و امکان خروج از ایران را نیز خواهند داشت.

با اینهمه، خانواده های آقایان باوئر و فتال از نشان دادن واکنش نسبت به خبر آزادی آنان خودداری کرده اند.

خانواده های این دو شهروند آمریکایی در گفتگو با خبرنگار بخش فارسی بی بی سی در آمریکا گفته اند: "ما تا زمانی که آنان را در خاک کشورمان نبینیم، چیزی در این مورد نخواهیم گفت و دست به کاری نخواهیم زد."

محاکمه شین باوئر و جاشوا فتال به اتهام ورود غیرقانونی به خاک ایران و جاسوسی به نفع کشورهای خارجی ماه گذشته در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد در حالیکه آنان این اتهامات را رد کرده بودند.

دادگاه هر یک از این دو شهروند آمریکایی را در ارتباط با اتهام عبور غیرقانونی از مرز به سه سال و در ارتباط با اتهام جاسوسی به نفع سرویس های اطلاعاتی ایالات متحده به پنج سال حبس محکوم کرد اما به آنان اجازه داد ظرف بیست روز از احکام صادره تجدید نظرخواهی کنند.

ظاهرا چنین درخواستی تسلیم شده و دادگاه تجدید نظر با آزادی این دو به قید وثیقه و حتی خروج از ایران موافقت کرده است.

بازداشت در مرز با عراق

 

شهروندان بازداشتی آمریکایی اتهام عبور غیرقانونی از مرز و جاسوسی را همواره تکذیب کرده اند

در اواخر ماه ژوئیه سال ۲۰۰۹، ماموران ایرانی جاشوا فتال و شین باوئر را همراه با یک تبعه دیگر آمریکایی به نام سارا شورد در مرز ایران و کردستان عراق بازداشت کردند و به تهران انتقال دادند.

مقامات ایرانی بعدا گفتند که این سه نفر به طور غیرقانونی از مرز عبور کرده و با هدف جاسوسی، وارد خاک ایران شده بودند.

این سه نفر و مقامات آمریکایی، اتهام جاسوسی را به شدت رد کردند و گفتند هنگام گردش در منطقه مرزی کردستان عراق و ایران بازداشت شدند.

برخی منابع آمریکایی گفتند که ماموران ایرانی به منظور دستگیری این سه نفر، آنان را به سوی خود فرا خوانده بودند.

چند ماه پس از بازداشت خانم شورد و آقایان باوئر و فتال، تعدادی از اعضای خانواده های این سه نفر اجازه یافتند به تهران سفر و با آنان ملاقات کنند.

تابستان سال گذشته، مقامات قضایی جمهوری اسلامی با آزادی خانم شورد در برابر سپردن وثیقه موافقت کرده و به او اجازه دادند تا زمان برگزاری محاکمه، از کشور خارج شود.

سارا شورد برای محاکمه به ایران باز نگشت و تنها آقایان باوئر و فتال در تهران محاکمه و محکوم شدند.

مقامات قضایی ایران هنوز رسما خبر آزادی شین باوئر و جاشوا فتال را رسما تایید نکرده اند.

همچنین، مشخص نیست که آیا مراجع قضایی جمهوری اسلامی انتظار دارند دو شهروند آمریکایی پس از آزادی از زندان و خروج از کشور، در صورت لزوم برای ادامه رسیدگی قضایی به ایران بازگردند یا نه.

فضول میرزا - سوئد - استکهلم
در ضمن احمدی نژاد نباید یادش برود که به هر کدام یک دست کت و شلوار خوش دوخت و شکیل داده و آنها را تا پای هواپیما بدرقه کند!
سه‌شنبه 22 شهریور 1390

Royan - المان - المان
چند وقت پیش که دادگاه آنها رای به زندانی شدن داد , پیش خودم گفتم چند وقت دیگر آزادشون میکنند حالا به یه دلیلی , البته خوشحال هستم که اینها را آزاد کردند ولی کدوم وثیقه .. اینها پشت صحنه زدو بند دارند این ملت هستند که فریبد ضد امریکائی بودن رِژیم را میخورداینها نه تنها خودشان و روحشان را به آمریکا و اسرائیل فروختن بلکه منابع کشور را هم به انها تقدیم کردند فقط ما خبرنداریم. حالا حتما یه پولدار دیگه براشون وثیقه گذاشته (شاید خامنه ای بوده )و بعد ها هم از خاطر ها فراموش میشود . فقط یه مدتی ادای ضد امریکائی در آوردند.
سه‌شنبه 22 شهریور 1390

salomeh_f - آمریکا - ساکرامنتو
خدا رو شکر. خدا کنه هرچه زودتر به سلامتی‌ آزاد شن و برگردان کشور خودشون و خدا کنه دوباره نظر جمهوری اسلامی عوض نشه که بخواد یه بازی دیگه سر این بیچاره‌ها در بیاره. این طفلکی‌ها واقعا قربانی سیاست‌های دولتی ایران شدن
سه‌شنبه 22 شهریور 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - فرانسه
باج وسبیل یو اس ا...داده شد ورود عنتر قاتل به نیویورک و زر زر تهوع اور..درتی پالیتیک/3 بیگناه را اینهمه ازار دادند اخر هیچ.
سه‌شنبه 22 شهریور 1390

v-for-vendetta - ایالات متحده - اوستین
این حکومت گروگانگیره جمهوری اسلامی نمیدونم چی تو سرشونه و لی مطمئنم یه ربطی به اومدنشون به آمریکا داره ( مجمع سالانه سازمان ملل )
سه‌شنبه 22 شهریور 1390

Mahdi_tala - انگلیس - لندن
خوب از اول پول مطرح میکردن...
سه‌شنبه 22 شهریور 1390

Khashayarshah - ایران - تهران
آزادی این دو نفر جای خوشحالی دارد. اما این آزادی نشان میدهد که قانون ایران قابل خرید و فروش است و حکومت اسلامی, نظامیست که آدمربائی میکند و بابت آن پول طلب مینماید. درآمد جدیدی برای حکومت اسلامی
سه‌شنبه 22 شهریور 1390

hameshehbahar - انگلستان - لندن
بله دیگه انتری می خواد بره نیویورک باید به آمریکا مژدگانی میداد!!
سه‌شنبه 22 شهریور 1390

Reza-azad - آلمان - روستوک
بازم قضیه متجاوزان انگلسی تکرار شد.اگه جاسوس هستند چرا اعمال قانون نمیکنید و یا معاوضه و اگرهم نیستند خوب چرا به جای صفحه شطرنج ازش استفاده میکنید؟
سه‌شنبه 22 شهریور 1390

feminism - انگلستان - لندن
من براشون خیلی خوشحالم، ولی تا آخر عمر باید روان درمانی بشوند !! رهائی و آزادیتان مبارک .
چهار‌شنبه 23 شهریور 1390

nader46 - انگلیس - لندن
ARTEMIS-SW - فرانسه - . از اینکه دوباره شما را میبینم خیلی‌ خوشحالم،امیدوارم هر جا بوده اید خوش گذشته باشد. همیشه و همه حال خوش باشید دوست گرامی
چهار‌شنبه 23 شهریور 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
nader46 - انگلیس - لندن . سپاس هم میهن گرامی/ایکاش میشد با اینهمه بدبختی در داخل ایران و اخبارش خوش بود!!!پاینده باشی/
چهار‌شنبه 23 شهریور 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
چی شد به غلط کردن افتادید
چهار‌شنبه 23 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.