جمهوری آذربایجان: ایران حق استفاده یکطرفه از ارس را ندارد!


جمهوری آذربایجان: ایران حق استفاده یکطرفه از ارس را ندارد!

رادیو دویچه وله : انتقال آب رودخانه‌ی مرزی ارس به دریاچه‌ی ارومیه مخالفت دولت آذربایجان را برانگیخت. وزیر محیط زیست آذربایجان گفت، تهران باید رضایت باکو را برای انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه جلب کند. آیا اقدام ایران زمینه‌ی قانونی دارد؟

محمد‌جواد محمدی‌زاده، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست ایران، از برنامه‌ی پنج ساله‌ی دولت برای حل مشکل دریاچه ارومیه و اختصاص ۱۳۵۰ میلیارد تومان در این رابطه خبرداد. محمدی‌زاده گفته است این مبلغ قراراست صرف انتقال آب رودخانه‌های ارس و کردستان به دریاچه‌ی ارومیه شود. مقام‌های ایران همچنین تایید کردند این طرح حداکثر تا سه سال دیگر نهایی خواهد شد.

کارشناسان اختصاص بودجه‌ی دولت را برای حل خشکی دریاچه ارومیه گامی مثبت می‌دانند. گرچه برخی از آنها درباره‌ی اقدامات عملی دولت ایران تردید نشان می‌دهند.

مخالفت جمهوری آذربایجان با راه حل مقام‌های ایرانی

جمهوری آذربایجان با طرح ایران برای انتقال آب رودخانه‌ی ارس مخالفت می‌کند. آذربایجان و ایران توافق کرده‌اند که انرژی برقی و منابع آبی رودخانه مرزی ارس بین دو کشور به طور مساوی تقسیم شده و از آن استقاده مشترک ببرند.

افزون بر آن هر دو کشور بر سر حجم ذخیره‌سازی آب در سدهای مشترک "ارس" و "موغان" و نحوه‌ی بهره‌برداری از آن برای زمین‌های کشاورزی در هنگام بروز خشکسالی موافقت کردند.

ذالغا خاتین اوغلو، مقام‌های جمهوری آذربایجان نگران انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه هستند

دالغا خاتین‌اوغلو رئیس بخش فارسی خبرگزاری ترند نیوز در باکو دراین‌باره به دویچه‌وله می‌گوید: «طبق قراردادی که میان ایران و آذربایجان در رابطه با میزان برداشت آب از رود ارس امضاء شده، هر دو کشور متعهد شده‌اند برای استفاده از آب ارس در چارچوب میزانی که در قرارداد مشخص شده است، آب برداشت کنند. اما دریاچه‌ی ارومیه سالانه حداقل نیاز به 3 میلیارد مترمکعب آب دارد که این رقم بسیار زیادی است و جمهوری آذربایجان با آن موافقت نمی‌کند».

دلایل مخالفت جمهوری آذربایجان با انتقال آب ارس

وزیر محیط زیست آذربایجان گفته است که برداشت بی‌رویه از آب ارس باعث برهم خوردن تراز اکولوژیک رود ارس خواهد شد. به قول کارشناسان جمهوری آذربایجان "کاهش آب رودخانه" یا حتی "تغییر مسیر آب"، بر سیستم اکولوژیک منطقه زیان‌آور خواهد بود.

باقراف با اشاره به قرارداد دوطرفه ایران و آذربایجان مبنی بر استفاده مشترک و مساوی از آب رود ارس گفته است که طبق قرارداد، میزان حق استفاده طرفین از آب ارس برای کشاورزی و مسائل دیگر مشخص است. با توجه به ادعای این مقام جمهوری آذربایجان آیا سخنان او زمینه‌ی قانونی دارد؟

آیا اعتراض جمهوری آذربایجان زمینه‌ی قانونی دارد؟

علی محجوبی، مدیر دفتر کلاودیا روت، رئیس حزب سبزهای آلمان، درباره‌ی زمینه‌ی قانونی اظهارات مقام‌ آذری چنین توضیح می‌دهد: «اظهارنظر وزیر محیط زیست و منابع طبیعی جمهوری آذربایجان زمینه‌ی قانونی دارد. چون در خصوص رودخانه‌هایی که مرز مشترک کشورهای دوطرف رودخانه هستند و یا خود رودخانه به عنوان رگ حیاتی چند کشور مثل نیل و مکونگ در آسیای جنوب شرقی، با همکاری سازمان ملل متحد همیشه رژیم آبی مشترکی مد‌نظر بوده و باهمکاری و توافق دوطرف آب رودخانه تقسیم یا از آن استفاده بهینه می‌شود». بنظر این کارشناس تنش‌و مجادلات لفظی اخیر بین دو کشور سبب شده که مقام‌های آذری "کمی زودتر از موعد" اظهارنظر کنند.

خطرات انتقال آب رودخانه‌ی ارس به دریاچه ارومیه

آقای محجوبی که در حزب سبزهای آلمان در خصوص مسائل قفقازجنوبی هم فعالت می‌کند و با وضعیت جمهوری آذربایجان آشنایی دارد به دویچه‌وله چنین می‌گوید: «غیر از اهمیت آب ارس برای زمین‌های زرارعی در آذربایجان این رودخانه اهمیت فراوانی در حوزه‌ی آبریز دریای خزر دارد و برای اکوسیستم جمهوری آذربایجان و دشت مغان ایران اهمیت حیاتی دارد. دشت مغان وابسته به رژیم آبی و اکوسیستمی است که رودخانه‌ی ارس عامل تعیین کننده‌ی این رژیم است، بنابراین جمهوری آذربایجان این حق را دارد که اگر حکومت ایران قصد انتقال آب ارس را دارد به موقع مطلع شود و ایران با طرف جمهوری آذربایجان دراین‌باره صحبت بکند».

تظاهرات در باکو در اعتراض به خشکی دریاچه ارومیه

در اعتراض به خشک ‌شدن دریاچه‌ی ارومیه، همزمان با تبریز و ارومیه، عده‌ای از شهروندان جمهوری آذربایجان نیز در مقابل سفارت ایران در باکو تجمع کردند. تظاهرکنندگان دولت احمدی نژاد را متهم اصلی خشک شدن این دریاچه می‌دانند و خواستار آزادی بازداشت‌شدگان در تظاهرات تبریز و ارومیه شدند.

صابیر رستمحانلی، نماینده پارلمان جمهوری آذربایجان خواستار گفتگو با ایران است

آقای صابیر رستمخانلی، نماینده‌ی مجلس جمهوری آذربایجان و رئیس "کنگره آذربایجانیان جهان" نیز در این تظاهرات شرکت کرد. وی در گفتگو با دویچه وله خاطرنشان کرد: «ما در مقابل سفارت ایران در باکو تجمع کردیم و خواستیم باب دیالوگ را با طرف ایرانی بازکنیم. اما آنها به خواسته‌های ما بی‌توجهی کردند. در روز تظاهرات در و پنجره سفارت را بستند و تاکنون به درخواست‌های ما پاسخی نداده‌اند».

صابیر رستمخانلی تاکید دارد که دولت آذربایجان در مسائل داخلی ایران دخالت نمی‌کند، اما کنگره‌ی آذربایجانیان دنیا وظیقه دارد هرگونه مسئله‌ی مربوط به آذربایجانی‌ها را رسیدگی کند. این نماینده‌ی پارلمان جمهوری آذربایجان همچنین می‌گوید، اعتراض کنونی دولت آذربایجان به انتقال رودخانه آب ارس ربطی به این تظاهرات نداشته است

نادرستی ایده انتقال آب ارس

به عقیده کارشناسان تخصیص بودجه ۱۳۵۰ میلیارد تومان برای نجات دریاچه ارومیه از طرف ایران اقدامی مثبت تلقی می‌شود. اما این اقدام به نظر آنها باید بصورت علمی و کارشناسانه انجام گیرد.

علی محجوبی از حزب سبزهای آلمان که در زمینه‌ی مشکل دریاچه ارومیه آگاهی دارد، دراین‌باره به دویچه وله چنین می‌گوید: «ایده‌ی استفاده از آب رود ارس برای پر کردن دریاچه‌ی ارومیه کاملا غلط و بی‌اساس است، چون‌ که رودخانه‌ی ارس چندین متر پائین‌تر از دریاچه‌ی ارومیه قرار دارد. ما در آنجا به پمپاژ بسیار پرخرج و گرانی نیاز داریم و در کشوری مثل ایران که با سوء مدیریت در عرصه‌های فنی و صنعتی مشکلاتی وجود دارد، این‌همه مصرف انرژی و سرمایه‌گذاری پایه‌ی معقول و اقتصادی نخواهد داشت.»

بنظر این کارشناس بهترین راه حل مشکل خشکی دریاچه‌ی ارومیه گشودن سدها و بندهایی است که بر روی رودخانه‌های منتهی به دریاچه‌ی ارومیه احداث شده است. وی این اقدام را در قیاس با انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه به مراتب کم هزینه‌تر و طبیعی‌‌تر می‌داند.

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
زرشک. این دماغ علی اف هم دور برش داشته. چاکران و بسیجیان این جاهل هم در ماله کشی و توجیه رفتار دشمنانه اش چپ و راست بیانیه میدهند. مردم آذربایجان در راهپیمایی کشته میشوند، و اینها نیز به گونه مردم سیلی میزنند. مگر این علی اف چی ها با ملایان فرقی دارند؟ کسانی هم که از این موجود پشتیبانی میکنند، دشمن ایران هستند.
سه‌شنبه 22 شهریور 1390

ژان-وال-ژان - آلمان - بن
خیلی مسخره است طرح اینها تازه سه سال دیگه میخواد نهایی بشه!! کارشناسان گفته اند این دریاچه تا پنج سال دیگه کاملاً خشک میشه، درضمن آدم احمق که شاخ و دم نداره اینها تمام دریاچه ها و رودخانه های ایران را با حماقتهاشون خشک کردند حالا گیر دادند به ارس این رو هم میخواهند خشک کنند.
سه‌شنبه 22 شهریور 1390

آزادیخواه - ایران - تهران
آقایون وخانمهای کارشناسی که نسنجیده .این واون رابه دشمنی با ایران متهم میکنید. گفتم که حساب مردم آذرباجان وترکیه از دولتشان جداست . آقای محجوبی که خودش کارشناس است انتقال آب ارس را پرهزینه وغیر علمی بیان میکند .تنهاراهش بارها گفتم وهمه هم میگویند یکی خراب کردن پل کلانتری ودیگری بازکردن زیاد دریچه های سدها است .مشکل کم آبی خودبخود حل می شود. یک ذره هم سایر هموطنان آذری دوست وآران پرست به حمایت از ما حرکتی واعتراضی بکنندتا بفهمیم که گفته هایشان حقیقت است ودوستان زبانی نیستند. حداقل از مردم باکو و آذربایجان یادبگیرید. ماهم دلگرم بشیم و مأیوش نشیم
سه‌شنبه 22 شهریور 1390

romano - ایران - تهران
1- می‌گم بعد بحث رژیم حقوقی خزر این حرفها رو آقای الهام نفرمودند چی می‌شه! بخدا روزی همتون خون گریه می‌کنید بزارید این حکومت ور بیفته میلیونرهای ایرانی بیان مرزها باز بشه رقابت درست بشه پاریستون میشه همون تبریز راهتون نمی‌دن. باور کنید این حرف را بارها در این سایت گفتم حقیقته یک هنگ کنگی به یک مامور حمل و نقل مرزی اداری چینی که من می‌شناسمش دائم می‌گفته چینیها برن شپشهای کلشون رو بشمرن تفریح خوبیه براشون و اون همیشه بعنوان عقده جوونیش از این می‌گه. الان میگه همونها نگاه می‌کنیم بهشون می رن دو روز خودشون رو گم و گور می‌کنن یکجایی و میگه همه اینها در کمتر از 15 سال شد میگه ما تا 10 سال پیش حتی بهترین شهرهامون خیابون دومش چراغ برق نداشتیم!؟! یک استاد دانشگاه بنام شای لو (خانمه) بمن می‌گفت خیلی فقیر بودیم و مورد مسخره الان همه اینها (کشورهای اطراف) بدون اجازه ما کاری نمی‌کنن می‌گفت هند راه ما رو تو 5 سال رفت چون اینترنت و الگو گیری تو توسعه خیلی موتور کشورها رو سریع می‌کنه مثلا شما می‌بینید که یک برج 800 متری در دوبی طی 3 سال ساخته میشه حالا یک یک 1/8 کیلومتریش در مکه همون زمان.
سه‌شنبه 22 شهریور 1390

romano - ایران - تهران
2- حالا صحبت آذربایجانه دیگه پدر که بمیره بچه‌ها سر ارث و میرات کتک کاری می‌کنن و اینها خیلی اشتباه می‌کنن بخدا اگر دستی به سر بچه‌های فقیر ایران کشیده بشه با اون استعداد یکروزی برای اینها تره هم خورد نمی‌کنن شاید الان رو جوونی و رفتن دوتا مسافرت اونجا احساس آزادی بکنن و فکر کنن علی آباد شهریه اما در دراز مدت خیر و ورق بر می‌گرده. من خودم دوست اردبیلی داشتم بخدا این بشر در مکانیک میکل آنژ بود اونم از یک خانواده بیسواد و با هزار مشکل (البته ما هر وقت تو این سایت دو کلمه گفتیم آذر بایجان یک عده ظرفیت تعریف ندارن گفتن پاچه خواری نکن! من قصبه اون دوستان رو نمی‌گم منظور بخش زیبا و با ارزشی از کشورمه مثل خراسان و باقی جاها که آدمهای بزرگی رو داشته و داره و ملاک تعریف و افتخار اون آدمها و زیباییهای اونجاست خوب وقتی من تو بچگی تو بازار تبریز گوشفیل بدست و سوتسوتک زنان دست مادرم رو گرفتم نمی‌تونم فراموش کنم نمی‌فهمم چرا این مردم اینقدر بیگانه شدن باهم من به زنداییم که ترکه از بچگی دارم می‌گم زندایی نمی‌دونم با اون چرا نزدیکم ولی با خیلی از مردم آذرباییجان نا محرم شدم).
سه‌شنبه 22 شهریور 1390

romano - ایران - تهران
3- موندم اگه راه همه این استعدادها باز بشه آرتیستها برن پشت دستگاه هنرشون چه طوفانی از ایران بلند خواهد شد چون خیلی وقتها بلند شدن یک ملت رو رقابت یا بعلت پیشرفت نیست خیلی وقتها بغض فرو خورده است که یکباره مثل سیلاب جاری میشه این حرفها رو روی حساب نق نق شبانه نگیرید تاریخ رو یک نگاه بکنید داستان مکرراته مخصوصا برای ملتهای تمدن ساز تا یکجایی از ذلت میرن که میگی خدا بیامرزشون ولی دوباره بر می‌گردن. یک نمونش کشور آلمان تا 20 سال قبل شرقی و غربی بود! روسیه 20 سال پیش، چین 15 سال پیش، رومانی 20 سال، آمریکا تا 1994 هنوز از تبعیض رنج می‌برد و یادتون بیفته چرا مایکل جکسون دلش می‌خواست سفید باشه. فردا نوبت ایرانه شک نکنید هرچند در این زمانه می‌تونه طنز بیمزه‌ای باشه ولی من استادی بالاتر از تاریخ نمی‌شناسم سر 10 سال آینده قاهره باهاتون شرط می‌بندم.
سه‌شنبه 22 شهریور 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
اب که سر بالا میره قورباغه ابو عطا میخواند استان اران
سه‌شنبه 22 شهریور 1390

h.k - دانمارک - اودا
دوباره سروکله منافقان شروع شد.منافقانی که مزدورحکومت ملایان هستند.وبرای ماموریت ازطریق وزارت خارجی ملایان اعزام شده اند.تادربعضی تلویزیون های لس انجلسی وایجادسایتهای خاص زمینه اختلافات قومی وووودیگررافراهم کنند.اگربیسوادهستند.ولی مثل شیطان وسوسه انگیزند.اماملت ایران دیگرانملت سی سال پیش نیست.,,لعنت براین خائنین ایران.لعنت برفرمانده کل قوای این شیاطین علی ضحاک خامنه ای. ملت ایران ازاذربایجان حمایت میکنند.لازم نیست تو,فووت,کنی.چون همه جامعه ایرانی روشنفکران,روزنامه نگاران,خارجی وداخلی وسایراقشار.نماینگان جنبش سبز ایراناعلام پشتیبانی کرده اند.چون مسئله ملیست وخاص اذربایجان نیست.پس زورزیادی منافقین بی اثراست.
سه‌شنبه 22 شهریور 1390

a.ahooraei - المان - کلن
خفه, نوکران دست بوس تر از عمال ج.اسـ.... کسی که به ما ..............بود,,,,,, کلاغ ......................دریده بود.
سه‌شنبه 22 شهریور 1390

h.k - دانمارک - اودا
ازادیخواه,ومانش رومشگانی.سلام برشما.زیادترین وبیشترین خیانت به مردم ایران بوسیله منافقین مزدورکه حکومت هزاران نفربه خارج ازکشور.برای مقاصدشوم مختلف اعزام نموده است.واینهاحکومت ملایانراباایجادتفرقه,اشوب ترور,جاسوسی سرپانگه داشته اند.وخیانت این افرادازنیروی ضدشورش خیلی بیشتراست.مواظب این شیادان باشیدتابه موقع.اگرچه گاهی توهین به رژیم میکننداین شیوه کارشان برای شیادیست.که مشترکان بهترمیشناسند..
سه‌شنبه 22 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.