مشاور کروبی: باید کنگره ای با حضور همه مخالفان ایجاد شود


مشاور کروبی: باید کنگره ای با حضور همه مخالفان ایجاد شود

مجتبی واحدی می گوید آقای کروبی از تماس با گروه های مخالف استقبال می کند

مجتبی واحدی، مشاور مهدی کروبی از رهبران جنبش اعتراضی در ایران گفته است باید تشکلی فراگیر شبیه یک کنگره ملی با حضور گروه های مخالف و منتقد حکومت ایران ایجاد شود.

او که برای چند سخنرانی در اروپا بسر می برد در مصاحبه با بی بی سی فارسی افزود شرایط فعلی از انتقاد گذشته و باید برای آینده به گونه ای برنامه ریزی کرد که "اگر روزی اوضاع تغییر کرد" آمادگی لازم وجود داشته باشد.

آقای واحدی گفت: "تشکلی باید درست شود که همانطور که در برخی دیگر از کشورهای دنیا تجربه شده هم مردم ایران بدانند که تکلیفشان با کیست و هم اگر قرار شد کشورهای دیگر طرف مذاکره ای داشته باشند بدانند."

اشاره او احتمالا به مواردی نظیر لیبی و سوریه است.

در جریان اعتراضات لیبی گروه های مخالف معمر قذافی، رهبر سرنگون شده این کشور، با یکدیگر ائتلاف کرده و تحت عنوان شورای ملی انتقالی رهبری مبارزه علیه او را بر عهده گرفته و با کشورهای دیگر برای فشار بر او مذاکره کردند.

شورای ملی انتقالی پس از فرار سرهنگ قذافی از طرابلس، مقر خود را از بنغازی به پایتخت منتقل کرد و اکنون بعنوان حکومت موقت لیبی مشغول به کار است.

مخالفان بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، نیز با ادامه اعتراضات در این کشور جلساتی برای بررسی حکومت احتمالی آینده تشکیل داده اند. ترکیه چند بار میزان گروه های اپوزویسون سوریه شده است.

مخالفان آقای اسد با وجود اختلافات قومی و ایدئولوژیک عمیقی که دارند گام هایی برای ایجاد یک شورای ملی برداشته اند.

مجتبی واحدی گفت باید چتری درست کرد تا همه گروه هایی که به نحوی مخالف و منتقد حکومت ایران هستند در آن جای بگیرند و ظرفیت این را داشته باشد که به همه بباوراند که بدنبال انحصار طلبی نیست و باید مورد تایید مردم ایران باشد.

مجتبی واحدی تاکید کرد بر خلاف اخباری که منتشر شده او خود را به هیچ وجه "در سطحی" نمی داند که بخواهد چنین کنگره ای را تشکیل بدهد، بلکه تنها پیشنهاد داده که تشکلی شبیه کنگره ملی که "حتی می تواند نام دیگری داشته باشد" ایجاد شود.

او گفت که هدف اصلی سفرش "تشریح مواضع آقای کروبی" بوده، اما در جریان آن با عده ای رایزنی هایی درباره چنین ایده ای نیز کرده، اما هیچ برنامه ریزی برای "سهم دهی" در کار نیست.

وی در پاسخ به این سوال که آیا آقای کروبی در جریان چنین سفر و طرحی هست گفت که او طی هفت ماه گذشته در حصر بوده و مشخصا از این سفر اطلاعی ندارد، اما بطور کلی "قطعا از صحبت با گروه های مخالف و یافتن راهکاری برای آینده ایران استقبال" می کند.

آقای واحدی پیشتر به بی بی سی گفته بود که از نظر او نظام جمهوری اسلامی، با آن قرائتی که مهدی کروبی قبول داشته، سرنگون شده است.

علاوه بر او، اردشیر امیر ارجمند، مشاور میر حسین موسوی، از دیگر رهبران جنبش اعتراضی مردم ایران که همراه با آقای کروبی در حصر به سر می برد، هم در پاریس به فعالیت های سیاسی و تماس با گروه های مختلف مشغول است.

romano - ایران - تهران
حالا 10 سالم طول می‌کشه این شورا تشکیل بشه! ولی لازمه
دوشنبه 21 شهریور 1390

h.k - دانمارک - اودا
همان پیشنهادی که قبلا به عنوان یکفردایرانی بارهاداده ام.راه دومی نیست.وانهم, فدرال دمکرات,است.مثل بیست وپنج کشورپیشرفته جهان.که المان,کانادا,استرالیا وغیره.چون کشورایران بااین بافت جمعیتی راهی برای ازادی ودمکراسی ندارد.تجربه نشانداده,مشروطه سلطنتی تبدیل به دیکتاتورشد.جمهوری اسلامی که حتی فرصت ندادگفته هافراموش شوند.ودغلبازی وفریبکاری شروع شد.دردمکرات فدرال حداقل اجازه نیست.یک مقام بالای کشوری..همه اقوام بیسوادخودوهمفکران نادانترازخودش رابه جای جای کشورصادرومنسوب کند.که ان افرادبنجول حتی درعمرخودیک مسافرت نداشته.که هیچ اشنایی بامناطق ومردم محل خیانتش ندارد.وزیرنفت فعلی,استانداری احمدینژاد.تاالی اخر.زنده باد.احکومت فدرال دمکراتیک.
دوشنبه 21 شهریور 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
مخالفی نیست فیلم بازی نکنید همه ی شما کم وبیش یکی هستید وگرنه 30 سال خفه خون نمی گرفتید تا وقتیکه مسند قدرت را از دست دادید و ناگهان علم مخالفت برافراشتید/
دوشنبه 21 شهریور 1390

فریدون شیرازی - ایران - شیراز
h.k - دانمارک - اودا / برادر مغول ویرگولی! معلوم است که خیلی با خودت عکس میگیری و جلوی اینه سخنرانی میکنی (همان پیشنهادی که قبلا به عنوان یکفردایرانی بارهاداده ام).1/اول که تو بارها گفته ای مغول هستی و با قرقیزها و اویغوزها یغل دغل بازی کردی و با ازبکها گرگم به هوا !! دوم قبل از اینکه پیشنهادت را مورد بررسی قرار دهیم بده یکنفر انرا تصحیح کند که بفهمیم منظورت از پیشتهاد چیست.(دردمکرات فدرال حداقل اجازه نیست.(نقطه) ایا کسی معنی این جمله را میفهمد.دردمکرات فدرال حداقل اجازه نیست)(که ان افرادبنجول حتی درعمرخودیک مسافرت نداشته./افراد بنجول؟؟/منظورش همان بنجل است و مشکل این دوست مغول ما مسافرت است و نه دیکتاتوری!!)(همه .. بیسوادخودوهمفکران نادانترازخودش رابه جای جای کشورصادرومنسوب کند.مشکل دوست مغول ما نبود ازادی نیست بلکه نداشتن اقوام مسئول است تا مسافرت کند)
سه‌شنبه 22 شهریور 1390

ordak - المان - المان
هر چه به عمامه این لاشخور و ریش موسوی نگاه مکنم بیشر مطمئن میشم که الحق شاگردان خلفی برائ شیطان بودند.اخه این دو لاشخور پرورده اخور خمینی میخواند چه دردی از ملت دوا کنند.مگر خود همین کروبی ب عنوان رییس مجلس نبود که پایه گذار قوانین رژیم برای سرکوب نبود و موسوی بعنوان رییس دولت منتخب خمینی مجری قوانین وضع شده نبود?ابرو حیسیت ایران به لطف موسوی و ترورهایی
چهار‌شنبه 23 شهریور 1390

ordak - المان - المان
ترورهایی که زمانی که ایشن رییس دولت بودند به باد رفت.چی شده حال رابین هود ملت شدند.بیشترین جنایت هائ رژیم علیه ملت بیشترین قتل وعامهائ رژیم زمان امارت این دو لاشور بود.ظاهرا یا فراموش کردند یا ملت را احمق حساب میکنند البته دوومی بیشتر صدق میکند.کاش اینها را به کهریزک مبردند و قوانین ناب تجاوز اسلامی را که خودشان وضع ک کردند بهشان میاموختند نه به جوانهای این اب و خاک...این سرزمین من جه بی دریغ بود....ثقل زمین کجاست من در کجائ این جهان ایستاده ام ...
چهار‌شنبه 23 شهریور 1390

h.k - دانمارک - اودا
فریدون شیرازی.افرادبنجول مثل تورامیگویند.ومنافق ضدایران اعزامی جمهوری اسلامی به خارخ همه بنجول هستید.وخائن.چون غیرازنفاق وحرفهای چرندکاری ندارید.دموکرات فدرال درمغزت باشدتابعد.....
پنج‌شنبه 24 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.