چرا انسانها همدیگر را می‌بوسند؟


چرا انسانها همدیگر را می‌بوسند؟

هنوز پاسخی قطعی برای این سؤال که آیا بوسیدن پدیده‌ای غریزی است یا اکتسابی، وجود ندارد. بوسیدن پدیده‌ای است انسانی که اما فقط در بین ۹۰ درصد مردم دنیا رواج دارد.

بوسیدن پدیده‌ای انسانی است، ولی آیا رواج آن مربوط به غرایز انسانی می‌شود یا اینکه باید به آن به عنوان پدیده‌ای فرهنگی نگریست؟ این سؤالی است که هنوز دانشمندان پاسخی قطعی برای آن نیافته‌اند.

بیش از صد سال است که دانشمندان در صدد یافتن علت رواج بوسه در میان انسانها هستند. زیگموند فروید، روانکاو اتریشی، بر این عقیده بود که بوسیدن غریزه‌ای انسانی است و این غریزه از بدو تولد در انسان وجود دارد. به عقیده او بوسه ریشه در نیاز نوزاد به مکیدن شیر از پستان مادر دارد. ولی هنگامی که ایوان پاولوف، فیزیولوژیست و پزشک روس، در سال ۱۹۰۰ در آزمایش معروف سگ و صدای زنگ نشان داد که آب دهن سگ می‌تواند با صدای زنگی که برای او تبدیل به علامت غذا شده، راه بیفتد، بسیاری از روان‌شناسان به این نتیجه رسیدند که رفتار انسان نیز نه بر غریزه که بر آموزه‌های او مبتنی است. این دسته از روان‌شناسان بر این باورند که انسان کنترل کامل بر غرایز خود دارد و بوسه را نشانه ابراز عشق می‌دانند که با آگاهی صورت می‌گیرد.

گروه دیگری از دانشمندان بر این نظرند که انسان فقط قادر است برخی از رفتارهای غریزی خود را تغییر دهد. آنان بوسیدن را جزو رفتارهای غریزی‌‌ای می‌دانند که قابل کنترل است. به عقیده آنان این نظریه پاسخ این سؤال را نیز در بر دارد که اگر بوسیدن پدیده‌ای غریزی و مادرزاد است، پس چرا در بین ۱۰ درصد مردم دنیا از نظر فرهنگی مردود است.


۶۵۰ میلیون انسان با بوسیدن بیگانه هستند
در فرهنگ ۶۵۰ میلیون انسان، بوسیدن عملی چندش‌آور و حتی وحشیانه است. در سفرنامه یک مردم‌شناس فرانسوی در سال ۱۸۹۷ آمده که در بین چینی‌ها بوسیدن حتی می‌توانست نشانه آدمخواری تلقی شود. در همان زمان دانشمندی دانمارکی نیز مشاهده کرده بود که در برخی قبایل فنلاندی یک زوج هیچ‌گاه یکدیگر را نمی‌‌بوسیدند. امروزه ۱۰ درصد مردم دنیا بوسیدن را عملی زشت می‌دانند. برای نمونه در مغولستان پدران برای ابراز محبت به پسران‌شان، به جای بوسیدن آنان سرشان را بو می‌کنند.


برخی نظریات بیولوژیک پیرامون بوسه
در سال ۱۹۶۰ جانورشناس انگلیسی، دزموند موریس، این نظریه را مطرح کرد که بوسیدن از رسمی می‌آید که در گذشته در میان نیاکان بشر وجود داشته و به کودکان از طریق دهان به دهان غذا می‌داده‌اند. موریس می‌گوید، این عمل هنوز هم در بین شامپانزه‌ها رایج است. اینکه بشر از طریق دهان به دهان هم تغذیه می‌کرده، در نوشته‌های یونان باستان نیز آمده است. طبق مشاهدات و گزارش‌های یک محقق اتریشی این رسم امروزه هم در برخی قبایل آفریقایی رواج دارد.

جهانی شدن فرهنگ بوسیدن
کشف اینکه چرا انسانها همدیگر را می‌بوسند همچنان موضوع تحقیق‌های علمی ا‌ست. با توجه به اهمیتی که بوسیدن در زندگی بشر دارد، این عجیب هم نیست.

فقط یک زوج نیستند که همدیگر را می‌بوسند: پاپ زمین کشورهایی را که به آن سفر می‌کند، می‌بوسد. کسانی که به کلیسا می‌روند، حلقه‌ای را که کشیش‌ها بر دست دارند، می‌بوسند. سران سابق کشورهای اروپای شرقی لب یکدیگر را می‌بوسیدند و فرانسوی‌ها گونه یکدیگر را می‌بوسند.

با توجه به گسترش روزافزون روابط بین فرهنگ‌های گوناگون به احتمال زیاد نود درصدی که بوسیدن در بین آنان رواج دارد، موفق خواهند شد ۱۰ درصد باقی‌مانده را نیز با خود همراه کنند. در انگلیس تا همین ۲۰ سال پیش بوسیدن، حتی بوسیدن گونه، در خیابان امری غیرقابل تصور بود، در صورتی که امروز همه همدیگر را در ملا عام می‌بوسند. روند جهانی شدن، فرهنگ را هم، که بوسیدن جزیی از آن است، در بر می‌گیرد.

eqqe - کلومبیا - بوگوتا
بوس چیه.. بنویس ماچ . از اون ماچ گنده ها که نصف لپ طرف قرمز میشه
یکشنبه 20 شهریور 1390

nader46 - انگلیس - لندن
بوسه مگر چیست؟،،فشار دو لب،،،،،،،،این که گناه نیست،چه روز،و، چه شب.
یکشنبه 20 شهریور 1390

منگوله مشهدی - ایران - مشهد
بوسیدن یه نگاه خارق العاده به دنیاست، کلید عریض کردن زندگی هاست، بوسیدن، یک تولد نو در رابطه هاست و یه فرهنگ عمیق و موندگاره که گاهی مزه ای شیرین تر از سیبهای درشت و پر آب کوهستانی داره و تا همیشه روی لبهات و زیر زبون ذهنت میمونه، اگه کسی رو دارید ازش دریغ نکنید. لُپ های درشت و لب های سرخ و چشم های عطشناک و پیشونی های پر چینی تو این دنیا هستن که با یک بوسه ما پر پرواز میگیرن و زخم های دیرینشون آروم میشه، و البته دست های رنجور پدران و مادرانمون. اثر عمیقی بر نزدیک شدن و دوام روابط داره. شاد و سرشار و آروم خواهید شد. منم ازینجا لپ های تک تکتون رو میگیرم و .. یادش بخیر بقول بابابزرگ مهربونم: "یه ماچ بده پدرسوخته ببینم، در نرو ..." - روحش شاد
یکشنبه 20 شهریور 1390

Negah* - المان - فرانکفورت
بوسه مگر چیست فشار دو لب**. . آنکه گناه نیست چه روز و چه شب**. . بوسه یعنی ُ وصل شیرین دو لب**. . بوسه یعنی عشق در اعماق شب**. . بوسه یعنی مستی از مشروب عشق**. . بوسه یعنی آتش و گرمای تب**. . بوسه یعنی لذت از دلدادگی**. . لذت از شب ُ لذت از دیوانگی**. . بوسه یعنی حس خوب طعم عشق**. . طعم شیرینی به رنگ سادگی**. . بوسه یعنی ُ آغازی برای ما شدن**. . لحظه ای با دلبری تنها شدن**. . بوسه آتش می زند بر جسم و جان**. . بوسه بر می دارد این شرم از میان**. . بوسه یعنی شادی و شور و نشاط**. . بوسه یعنی عشق خالی از گناه**. . (بوسه یعنی قلب تو از آن من)**. . (بوسه یعنی تو همیشه مال من)**.
یکشنبه 20 شهریور 1390

dannni - استکهلم - استکهلم
از صبح تا شب بوس کنم سیر نمیشم /من بوسسسسسسس میخواهم
یکشنبه 20 شهریور 1390

AREEAN - امریکا - اورلاندو
من عاشق بوسیدنم. گاهی بدون اراده!
یکشنبه 20 شهریور 1390

آذربهدخت - امریکا - بوستن
یک مقاله ناقص و بسیار پیش پا افتاده!! سالهاست دنیای علم و دانش علت بوسیدن را می داند و اینکه چرا نویسنده خواهان مرموز جلوه دادن آن است خیلی عجیب است. بیشترین گیرنده های حسی بدن در نوک زبان، لبها و انگشت سبابه قرار دارد و انسانها برای درک بیشتر از کلیه حواس خود همچون بینایی، بوییدن، چشیدن و لمس کردن استفاده می کنند. یک تماس عمیق از نگاه آغاز می شود و با تماس پوستی کامل می گردد. از آنجا که بیشترین گیرنده های حسی در لبها و نوک زبان قرار دارند، انسان ناخودآگاه و با فرمان بصل النخاعی میل به لب نهادن بر روی چیزی دارد که مایل به ارتباط عمیق تر با آن است.
یکشنبه 20 شهریور 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
nader46 - انگلیس - لندن ای ول عجب شعری با هات موافقم//*dannni - استکهلم - استکهلم* میگم دنی جان مهم نیست طرفت کی باشه هر کی از راه رسید اگه بازم بوسش کنی سیر نمیشی :d. **Negah - المان - فرانکفورت** دوست عزیز شعر شما هم بسیار زیبا باحال بود ممنونم از شما
یکشنبه 20 شهریور 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
بوس کردن بچه های تپل مپل و ناز و خوردنی چقدر میچسبه ..
یکشنبه 20 شهریور 1390

Khashayarshah - ایران - تهران
Negah* - المان - فرانکفورت, آفرین, خیلی زیبا بود.
یکشنبه 20 شهریور 1390

lvls.shana - ایران - مازندران -بهشهر
چه نظر بعضی باحاله:-j
یکشنبه 20 شهریور 1390

SANAMA - امریکا - سیاتل
دوستان محترم کسی از خوش باور ما خبری دارد یا نه ؟خیلی وقته خبری ازش نیست.
یکشنبه 20 شهریور 1390

feminism - انگلستان - لندن
رودکی در یکی از اشعارش میگوید : بوسه چون نوشیدن آب شوریست که هر چه مینوشی بیشتر و بیشتر تشنه میشوی ! ولی در مورد بوسۀ شیرین مطلبی رو نگفته :)
یکشنبه 20 شهریور 1390

mashady - انگلیس - منچستر
به قول بهروز وثوقی ( نذار یاد چیزهایی که نداریم بیفتیم بابا مسب تو شکر هرچی خورده بودیم پرید بوس کجا بود.... )
دوشنبه 21 شهریور 1390

pull.over - قطر - دوحه
چیز خوبیه.
دوشنبه 21 شهریور 1390

آینه - انگلیس - لندن
بوسه مگر چیست فشار دو لب........این که گنه نیست چه روز و چه شب
دوشنبه 21 شهریور 1390

a.ahooraei - المان - کلن
بوسه دروغین چقدر بده. من متنفرم از بوسه دروغین اما بعضیها راحت میبوسند و چقدر کار کثیفی میکنند چون درونشون کثیف و پر از دورویی هست.
دوشنبه 21 شهریور 1390

mastaneh.deldar - ایران - اهواز
منگوله مشهدی- مطلبتون خیلی زیبا و ارامبخش بود مخصوصا در مورد دستهای پدرومادر که الهی من قربون هردوتاشون برم
دوشنبه 21 شهریور 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
pull.over - قطر - دوحه تازه فهمیدی چیزه خوبیه هههههههه lol
دوشنبه 21 شهریور 1390

kholidar - ایران - رشت
آذربهدخت - امریکا - بوستن. موافقم
چهار‌شنبه 23 شهریور 1390

افسون - افغانستان - کابل
negh -آلمان -فرانکفورت با شما موافقم به خصوص با (بوسه یعنی قلب تو از آن من)(بوسه یعنی عشق خالی از گناه)(بوسه یعنی تو همیشه مال من) من احساس میکنم شما عشق پاکی دارید...و خودتم خیلی پاکی. بوسه ابراز یک عشق با شکوه، بوسه یعنی تو برایم عزیزترینی و همیشه خواهی بود..
پنج‌شنبه 24 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.