نقش ایران در حادثه‌ی تروریستی ۱۱ سپتامبر


نقش ایران در حادثه‌ی تروریستی ۱۱ سپتامبر

العربیه گزارش داد که ۲۰۰ تن از بستگان قربانیان عملیات ۱۱ سپتامبر از ایران شکایت کرده‌اند. قرار است که حکم این پرونده تا آخر تابستان صادر شود. گزارش هئیت کنگره‌ی آمریکا حاکی از دخالت ایران در این عملیات تروریستی است.

روز شنبه، ۱۰ سپتامبر (۱۹ شهریور) وبسایت "ایران دیپلماتیک" گزارشی مبنی بر نقش احتمالی جمهوری اسلامی ایران در ترور ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ منتشر کرد. در این گزارش به نقل از "رسانه‌های آمریکایی" آمده است که تحقیقات کنگره‌ی آمریکا، ایران را "مسئوول حوادث یازدهم سپتامبر" معرفی کرده است. این تحقیقات در سال ۲۰۰۱ آغاز گردید و نتیجه‌ی آنها در سال ۲۰۰۴ منتشر شد.

وبسایت "ایران دیپلماتیک" که با مجوز رسمی جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند، به نقل از گزارش کنگره‌ی آمریکا نقش ایران را به این صورت ذکر کرده است: «جمهوری اسلامی ایران به القاعده در ایجاد خطوط امن مالی، فراهم کردن امکانات اطلاعاتی و آموزشی، و طراحی عملیات یازده سپتامبر کمک کرده است. ایران علاه بر این، هنگام حمله‌ی آمریکا به افغانستان به صدها عامل القاعده پناه داده، و از این سازمان در حمله‌های تروریستی به ریاض در سال ۲۰۰۳ حمایت نموده است.»

در حلمه به برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی حدود ۳۰۰۰ نفر کشته شدند.

"ایران دیپلماتیک" می‌نویسد که این اطلاعات نه توسط نیروهای اطلاعاتی آمریکا، بلکه کاملا به صورت تصادفی به بیرون درز کرده‌اند. بر مبنای این اطلاعات، ربایندگان هواپیماهای یازدهم سپتامبر در فواصل اکتبر ۲۰۰۰ تا فوریه‌ی ۲۰۰۱ چند سفر مکرر به ایران داشته‌اند و برای سفرهای خود از خطوط هوایی عربستان، دمشق و بیروت استفاده کرده و با یکی از مسئوولان حزب‌الله لبنان هم دیدار کرده‌اند.

نقش فواد مغنیه

یک روز پیش از گزارش "ایران دیپلماتیک"، در روز جمعه، ۸ سپتامبر شبکه‌ی تلویزیونی العربیه در گزارش مفصلی گفت که ایران از طریق "فواد مغنیه"، یکی از رهبران حزب‌الله لبنان، از عملیات ۱۱ سپتامبر آگاهی کامل داشته است.

العربیه به نقل از کنت ترمن، یکی از افرادی که با کمیته‌ی تحقیق کنگره همکاری می‌کرده، می‌نویسد: «مغنیه که در سال ۲۰۰۸ در سوریه به قتل رسید، رابط القاعده و ایران بود و همیشه با خامنه‌ای ملاقات می‌کرد و اخبار رهبران القاعده را به ایران منتقل می‌کرد و رابطه بسیار نزدیکی با سپاه پاسداران ایران داشت.»

شکایت خانواده‌های قربانیان

ده سال پس از ترور ۱۱ سپتامبر، هنوز ۲۰۰ تن از وابستگان قربانیان این فاجعه در حال تکمیل پرونده‌ی شکایت علیه ایران هستند. به گزارش العربیه، دادگاه فدارال آمریکا در جنوب منهتن گزارشی را که توسط ۱۰ کارشناس امور تروریستی تهیه شده دریافت کرده است. این گزارش گواهی سه تن از اعضای بلند پایه‌ی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران را که به غرب پناه شده‌اند، در برمی‌گیرد.

در این گزارش۲۰۰صفحه‌ای، دادخواهی بستگان قربانیان و مدارکی درج شده که جمهوری اسلامی را به دست داشتن در حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر و همکاری با القاعده متهم می‌کند.

لیز و استیو آلدرمن پسرشان پیتر را در فاجعه‌ی ۱۱ سپتامبر از دست دادند.

العربیه به نقل از خانم جانس کیبهارت، مشاور کمیته‌ی تحقیات درباره‌ی ترور ۱۱ سپتامبر می‌نویسد: «ما گزارش را تهیه و آن را به کنگره‌ی آمریکا ارائه کردیم اما در پایان گزارش از دولت ایالات متحده خواستیم، تحقیقات بیشتری را انجام دهد تا درباره‌ی دست داشتن ایران مطمئن شود، اما چنین کاری صورت نگرفت».

پاتریک کلاوس، کارشناس امور خاورمیانه و آمریکا، در این رابطه با العربیه می‌گوید، انجام تحقیقات در این باره ایالات متحده را تحت فشار افکار عمومی ملت این کشور قرار می‌داد. زیرا در صورت به دست آمدن دلایل کافی در این زمینه، آمریکا لاجرم در هر شرایطی می‌بایست علیه ایران وارد عمل شود.

خانواده‌های قربانیان بارها گفته‌اند که هدفشان از تعقیب پرونده‌ی ۱۱ سپتامبر گرفتن خسارت مالی نیست. آلن راسیلسی، همسر یکی از خلبان‌های کشته‌شده می‌گوید: «من به انگیزه‌ی مالی در ورای این دادخواست اعتقاد ندارم. ما با این دادخواست می‌خواهیم، چنین جنایت‌هایی را در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی متوقف کنیم.»

واکنش ایران به اتهامات

ایران تاکنون به نامه‌هایی که از طرف دادگاه و وکیلان خانواده‌های قربانیان نوشته شده، پاسخی نداده است. گزارشگر العربیه معتقد است که جمهوری اسلامی عملا در راه محکومیت خود گام بر می‌دارد زیرا «در برخورد با این پرونده سهل‌انگاری می‌کند». این گزارشگر از هیات نمایندگی ایران در سازمان ملل در باره‌ی موضع ایران در قبال دادخواست سوال کرده اما آنها اظهار بی‌اطلاعی نموده و از انجام مصاحبه با العربیه خوداری کرده‌اند.

در حال حاضر پرونده‌ی دادخواست در دست جورج دانیل، یکی از قضات معروف ایالات متحده‌ی آمریکاست. قرار است تا پایان تابستان امسال حکم قاضی پرونده رسما اعلام شود.

AMIRJAM73 - بلژیک - آنتورپ
سناریو جدید برای حمله به ایران
یکشنبه 20 شهریور 1390

لیلی ایرانی - ایران - تهران
هرجا جنایت هولناکی اتفاق میفته ردپایی از سران این حکومت هم اونجا هست
یکشنبه 20 شهریور 1390

Jacki55 - انکلستان - لندن
بابا یمشین بیرون دیکه بعد إز ١٠سال تأله بیدار شدة که یک بهاته دیکه درست کنند.ما هم میدونیم که سرباز ها تون إز عراق بیان بیرون با این اقتصاد و بیکاری بهاته دیکری باید باشه که اونها رو مشغول کنه..
یکشنبه 20 شهریور 1390

ali abadani - بلژیک - بروکسل
من اونارو میشناسم یکیشون ابادانی بود گفتم چرا عمو با هوابیما زدی تو برج گفت عمو جان میخساتوم بینوم فوضولیش کیه لول
یکشنبه 20 شهریور 1390

DKDK - دانمارک - اسلیس
فرض کنیم که ایران غیر مستقیم در این جنایت هولناک دست داشته.واقعا افرادی هستند که هنوز اطلاع ندارند سیاست چقدر کثیف و لجنه.که البته این کثیفی متعلق به کشور خاصی نیست و اکثریت سیاستمداران کشورها دارای چنین صفاتی هستند.باور کنید اگر ایران غنی سازی را استاپ کند و کمی با امریکا راه بیاید انوقته که این دو دولت با هم براحتی کنار خواهند امد چنانکه امریکا بارها به این مسئله اذعان داشته.و دیگه مشکلات ملت ایران و شکایت تعدادی از مردم امریکا از ایران کوچکترین اهمیتی برای دولت امریکا و ایران نخواهد داشت.چرا?بدلیل کثیفی سیاست .
یکشنبه 20 شهریور 1390

مشتعل - سوئد - استکهلم
اینها تازه فهمیدن مقصر کیه ؟ بابا 30 ساله اینها دارند مرگ بر آمریکا میگن اونوقت اینها حالا میخوان تحقیق کنن !!! برید بابا حالم از دنیای شما به هم خورد
یکشنبه 20 شهریور 1390

mihanyar - انگلیس - منچستر
همه دنیا و حتی خود مردم امریکا فهمیدن بدون کمک دولت و پلیس امنیتی ایالات متحده امکان نداشت ترویستها موفق بشن!!! قبل از اینکه هواپیمای مسافربری به برج ها برسه جنگنده های اف 35 تحت کاربری نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا وارد اسمان شهر میشن و نابودش میکنن ولی اینچنین نشد!!! چون از قبل هماهنگ شده بود تا این جنایت بهانه ای برای حمله به ملتها بشه. حالا مضحک هست که ایران رو متهم به همکری به القاعده میکنن!! کسانی به ایران اتهام میزنن که خودشون از گروهک ریگی و پژاک حمایت میکنن. رژیم آمریکا خودش متهم درجه یک هست و این که ایران رو متهم کرده فقط یک جنگ روانی هست.
یکشنبه 20 شهریور 1390

مهدیار - ایران - تهران
بازم جو سازی منفی بر علیه ایران. البته با اولشون نیست کورررررررررررررررر خوندین
یکشنبه 20 شهریور 1390

morid - ایران - بوشهر
دو سوال که خبرنگاران دانمارکی مطرح میکنند. درکنار برجهای دو قلو یک ساختمان 47 طبقه بنام ساختمان هفتم بود بدون اینکه هواپیمایی به ان برخورد کند فرو ریخت این موضوع ابتدا در رسانهای باصطلاح ازاد امریکا انعکاس نیافت هواپیمای که قرار بود با این ساختمان برخورد کند قبلا در ایالت پنسیلوانیا سرنگون شده بود. برجهای دوقلو به مساحت 1250 ملیون مترمربع با 110 طبقه ایا برخورد صرف یک هواپیما می تواند ان دو کوه فولادین بطور کلی ذوب کند یا ان ماده انفجاری مخصوص بودکه فقط در دست ارتش امریکاست؟هیچ مهندس معماری در امریکا تخریب کلی ساختمانها را بوسیله یک یا دو هواپیما راتایید نمی کنند.نقشه این بود که به جند کشور اسلامی حمله شود ومنابع اقتصادی اشان بغارت برود وهزاران انسان بیگناه کشته شوند.راستی عراقیها چه گناهی کرده بودند؟ابعاد دیگر این حادثه شاید بعدا روشن شود....
یکشنبه 20 شهریور 1390

cloop - ایران - مشهد
خوبه مهندسان خود آمریکا گزارش کاملی از این حادثه دادند و در دنیا منتشر شد اما بعضیا اونقدر عقب مونده هستند که هنوز فکر میکنند این کار ایران یا کشور دیگه ای بوده. تو این گزارش که به صورت تصویری هم بود اومده که این ساختمان ها ازقبل بمب گذاری شده بود وگرنه با دو تا هواپیما با این شدت فرو نمیریخت. تو این گزارش اومده 4000 کارمند اسرائیل در این دو ساختمان در این روز مرخصی بوده اند و حتی یک اسرائیلی خونی از دماغش هم نیومده. هواپیما از بالای برج باعث آتش سوزی شده و یهو از پائین شروع به ریزش و انهدام میکنه که طبق تحقیقات مهندسان خود آمریکا که مستقل تحقیق کرده بودند به بمب گذاری مجزا امکان پذیر نبوده. حتی القائده هم با هماهنگی خود سیاسیون آمریکا و اسرائیل این کار رو کردند. جنگ علیه القائده هم یک بازی همین سیاسیونه و این صحبت ها فقط بهانه برای مونده در منطقه ثرتمند خاورمیانه است و دزدیدن منابع این مردم
یکشنبه 20 شهریور 1390

shahab46 - المان - هانوفر
AMIRJAM73 - بلژیک - آنتورپ -بامید خدا شاید مردم اینجوری نجات پیداکنند.البته با کوچیکترین تحرکی از ترس تمام رژبم از هم می پاشد.
یکشنبه 20 شهریور 1390

karaji - سوئد - گتنبرگ
امریکا شلوار خودش کثیفه و با بهانه گیری برای حمله یا باج گیری و همینطور برای فرا فکنی مشکلات داخلی خودش دست به این کار زده و احمقهای حاکم ایران هم بی جهت اب تو اسیاب اینها ریخته اند , به قول یکی از مجریان رسانه ای اینجا > حادثه ای که سرنوشت جهان را تغییر داد؟!> اما چیزی که مسلمه پرداخت هزینه از طرف ملت بیچاره ایرانه !
یکشنبه 20 شهریور 1390

danial nabi - سوئد - استکهلم
اینبار نوبت گداگشنه های امریکاست بعد از انگلیس و ایتالیا .یک کاریتاسی گداخونه ای چیزی باز کنید کفگیراشون حسابی ته دیگ خورده. نقشه جدیدشونه. وای به روزی که شماها تحریم بشید همدیگرو اگه نخوردند.
یکشنبه 20 شهریور 1390

nejaat2006 - انگلستان - لیدز
بیخود طرفدارى رژیم قاتل و روباه صفت اسلامى را نکنید. براى همه واضح و آشکار است که ایران همیشه در امور داخلى همه کشورها بخصوص افغانستان و عراق مداخله کرده و میکند و یکى از مهمترین حامیان تروریزم طالبان و القاعده در منقطه و جهان است. عمر رژیم انسان کش اسلامى به پایان رسیده
یکشنبه 20 شهریور 1390

ordak - المان - المان
اخر معلم میشه که کار خودشون بوده البته بد از انکه ایران را هم مثل عراق و افغانستان تبدیل به پرکینگ کردند.عجیبه خودشون میبرن خودشون هم میدوزند.ظاهرا این رشه سر دراز دارد بقول حافظ: جنگ هفتاد و دو ملت همه را عذر بنه چو ندیدند حقیقت ره افسانه زدند.از زمانی که شوروی از هم پاشید دنیا تبدیل به جنگل شد هر کشوری به مذاقشان خوش نیاد راحت بهش حمله میکنند یا ادعا میکنند صلاح کشتار جمعی داره یا با توروریستا همکاره یا مثل لیبی حقمق بشر را رعیت نمیکنه (گوانتاناموا مظر بشردوستی اینهاست این بنائ یادبودی از بشر دوستی به سبک عموسامه)
چهار‌شنبه 23 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.