ترکیه: سپر دفاع موشکی ناتو علیه هیچ کشوری نیست


ترکیه: سپر دفاع موشکی ناتو علیه هیچ کشوری نیست

دولت ترکیه روز جمعه اعلام کرد که استقرار سیستم های رادار و دفاع ضد موشکی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو ، در خاک این کشور به خاطر هدف گرفتن هیچ کشور خاصی نیست. به نظر می رسد که این اظهارات پاسخی است به انتقادهای مقامات دولت ایران از استقرار این تجهیزات در خاک ترکیه.

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در کنفرانس خبری خود در روز جمعه گفت:«این سیستم دفاع ضد موشکی علیه هیچ کشوری نیست. تنها هدف آن دفاع از حریم کشورهای عضو سازمان ناتو است.»

وزارت امور خارجه ترکیه یازدهم شهریور اعلام کرد با استقرار سپردفاع موشکی سازمان ناتو در خاک خود موافقت کرد است.

مقامات ایران از این اقدام ترکیه انتقاد کردند و سخنگوی وزارت امورخارجه ایران گفته بود: این سیستم هیچ کمکی «به ثبات و امنیت منطقه وحتی امنیت کشور میزبان نمی کند.»

در همین زمینه، احمد وحیدی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در مورد اعلام استقرار سپر موشکی در ترکیه در پانزدهم شهریور ماه گفته بود: «ما حضور آمریکایی‌ها و غربی‌ها در کشورهای اسلامی را همواره یک عنصر مزاحم، مخل امنیت و آسیب‌‌زا بر کشورهای اسلامی می‌دانیم.»

وی افزود بود: «ما حضور آنها (غربی‌ها) را در هیچ کشوری به خصوص کشورهای اسلامی به نفع این کشورها نمی‌دانیم.»

اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، اواخر آبان‌ماه سال ۱۳۸۹ در اجلاسی در لیسبون، پایتخت پرتغال، بر سر نصب و استفاده از سامانه ضدموشکی اروپا برای مقابله با موشک‌های بالیستیک ایران به موافقت رسیدند.

از سوی دیگر اواخر تیرماه سال جاری مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ایران در گزارشی از سپر پدافند موشکی ناتو به عنوان «تهدیدی جدی برای جمهوری اسلامی ایران» یاد کرد.

ترکیه و مساله کمک رسانی به غزه

در همین حال طی رخداد جداگانه ای رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در مصاحبه ای با شبکه خبری «الجزیره» گفت که در آینده کشتی های کمک رسانی ترکیه که به سوی غزه حرکت می کنند توسط کشتی های جنگی اسکورت خواهند شد.

نخست وزیر ترکیه افزود که دولت این کشور اجازه نخواهد داد که این کشتی های کمک رسانی مثل مورد سال گذشته توسط نیروهای اسراییلی مورد حمله قرار بگیرند.

این سخنان نخست وزیر ترکیه در شرایطی ایراد می شود که مناسبات بین دو کشور ترکیه و اسراییل که از سال گذشته رو به تیرگی گذاشت در هفته های اخیر رو به وخامت بیشتری بوده است. روز چهارشنبه دولت ترکیه سه دیپلمات دیگر اسراییل را از آنکارا اخراج کرد.

خبرگزاری نیمه دولتی آناتولی روز سه شنبه این هفته از قول رجب طیب اردوغان گزارش داد که وی دولت اسراییل را با « پسر بچه ای نونور» مقایسه کرده و گفته است که در آینده مجازات های دیگری در مورد اسراییل به اجرا درخواهد آمد.

مقامات وزارت خارجه اسراییل به شبکه خبری « سی ان ان » گفته اند که در حال بررسی واکنش مناسب به سخنان اخیر رهبران ترکیه هستند.

وزیر امنیت اسراییل روز جمعه در مصاحبه ای با رادیو نیروهای مسلح این کشور گفت :« ترکیه می گوید که اسراییل نمی تواند بر فراز قوانین بین المللی عمل کند. اما ترکیه باید بفهمد که آن کشور نیز نمی تواند چنین حقی برای خود قایل شود.»

بنیامین نتان یاهو نخست وزیر اسراییل روز چهارشنبه لحن آشتی جویانه تری داشت و گفت :« تنش در روابط با ترکیه از سال گذشته به این سو گزینه مطلوب ما نبوده و اکنون نیز ما چنین تمایلی نداریم.»

دولت ترکیه هنوز هم تاکید می کند که اسراییل به خاطر حمله به کاروان کشتی های کمک رسانی به نوار غزه در ماه مه سال گذشته که طی آن هشت شهروند ترکیه و یک آمریکایی ترک تبار کشته شدند باید از ترکیه عذرخواهی کند.

ترکیه هفته گذشته اعلام کرد که به این خاطر مناسبات خود را در تمام زمینه ها با اسراییل کاهش داده و همکاری های نظامی خود را با آن کشور قطع خواهد کرد.

دولت های ترکیه و اسراییل ماه ها در حال گفتگو برای حل تنش در روابط خود بودند. حتی انتشار نتایج هیئت تحقیق سازمان ملل متحد در مورد حمله به کاروان کشتی های کمک رسانی به غزه به همین خاطر به تاخیر انداخته شد. ولی در نهایت دو کشور نتوانستند اختلافات خود را حل کنند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.