شکنجه سفید در برخی مهد کودک‌ها


شکنجه سفید در برخی مهد کودک‌ها

قانون - «صندلی سکوت» نام یک روش تنبیهی است که در برخی مهدکودک‌های تهران رایج شده تا به زعم اجرا‌کنندگان آن «کودکان روی این صندلی درباره کارهای بد خود فکر کنند.» اما خیلی از این کودکان فردای روز تنبیه حاضر نیستند به مهد بروند.بعضی از مهدکودک‌ها از روش‌های عجیبی برای تنبیه کودکان استفاده می‌کنند، روش‌هایی که اگرچه با تنبیه بدنی همراه نیست اما اثرات روحی و روانی آنها به مراتب بیشتر از تنبیه بدنی است.

در یکی از مهدکودک‌های غرب تهران نوعی روشِ تنبیه اجرا می‌شود که برای بسیاری از والدین تعجب‌آور و ناراحت‌کننده است. نام این روش «‌صندلی سکوت» است.

در این روش مربیان به بهانه نافرمانی و شلوغ‌کاری، کودک را مقابل چشمان هم سن و سالانش روی یک صندلی می‌نشانند و به او می‌گویند «درباره کار زشتی که انجام داده‌ای فکر‌ کن»! کودک باید از کار زشتی که انجام داده از مربی خود عذرخواهی کند.

مادر «تارا» یکی از کودکانی که با صندلی سکوت تنبیه شده است به خبرنگار قانون می‌گوید: «‌دختر من صبح از خواب بیدار شد و گریه‌کنان گفت که دیگر به مهد نمی‌رود.»

وی ادامه می‌دهد: «مربی مهدکودک به خاطر اینکه تارا سر کلاس نقاشی دوبار صدایش کرده یا به قول مربی با کودک دیگری شلوغ کرده، تنبیه شده است و او را مقابل چشمان دوستانش روی صندلی سکوت نشانده است.»

او در ادامه می‌گوید: « وقتی علت تنبیه کودکم با این روش را از مدیر مهد جویا شدم، وی وجود این روشِ تنبیه را تأیید کرد و به من گفت بچه شما زیادی حساس است.»

تأیید استفاده از صندلی سکوت

یک مربی مهد کودک ضمن تأیید استفاده از صندلی سکوت در برخی مهد‌کودک‌ها به خبرنگار قانون می‌گوید: «از این صندلی استفاده می‌کنیم تا کودک را وادار به فکر ‌کردن درباره اعمال ناپسندش کنیم.»

وی ادامه می‌دهد: «تا وقتی کودک درباره کار ناپسندش عذرخواهی نکند، روی این صندلی می‌نشیند.»

وی در جواب به این پرسش خبرنگار قانون که «آیا تنبیه کودکان در برابر کودکان دیگر با این روش باعث تحقیر شخصیت کودک و فراری دادن او از درس و کلاس در آینده نمی‌شود» به این جمله اکتفاء کرد: «استفاده از صندلی سکوت باید با روش‌های تنبهی و تشویقی دیگری هم همراه باشد.»


کارشناسان معتقدند مهد‌کودک‌ها باید جایی برای رشد و تربیت کودک باشند، ضمن اینکه کودک باید بتواند در آنجا انرژی‌های خود را تخلیه کند و برخوردهای تنبیهی با کودکان باید در حداقل سطح ممکن و به ظریف‌ترین شکل باشد، به گونه‌ای که کودک احساس سرخوردگی نکند.

مادر تارا می‌گوید: «دختر ما به شدت ترسیده است. در ماه 180 هزار تومان به مهد کودک تارا پرداخت می‌کنیم تا دخترمان رشد کند نه اینکه تحقیر شود.»

استفاده از روش‌های تنبیه روانی برای کودکان و خردسالانی که شخصیت آنها در حال شکل‌گیری است تأثیرات مهمی در آینده آنها می‌گذارد. مادر تارا می‌گوید که کودکش به شدت آسیب دیده و اگر یک بار دیگر این اتفاق برای او پیش بیاید شاید «تارا دیگر به هیچ مدرسه‌ای نرود.»

ukguy4u - بریتانیا - لندن
اتفاقا چیز خوبیه. بعضی از والدین خیلی دیگه بچه هاشون رو ننر بار میارن حال آدم بهم میخوره. چه ایراد داره بچه از کودکی یاد بگیره به کارهای بد خودش فکر کنه تا بعدا که بزرگ شد نگه بچه بودم یادم ندادن اینطور بار اومدم ؟
شنبه 19 شهریور 1390

parviz1 - انگلستان - کترینگ
مادر جان اشتباه میکنی.باید یاد بگیریم اگر اشتباه میکنیم فکر کنیم و پوزش بخواهیم.متاسفانه شهامت اشتباه پزیری را متوجه نشدیم که امروزه هر اشتباهی میکنیم یا قبول نمیکنیم یا پوشش میدهیم و یا همیشه کسی دیگر را مقصر است.در اینجا به فرزندانشان اینگونه اموزش میدهند و بسیار خوب است.
شنبه 19 شهریور 1390

zhandark - انگلستان - میدلزبرو
خبه خبه ! جمعش کنین شما ها هم!!! همچین میگه انگار بچه رو فلک کردن! من خودم فوق لیسانس روانشناسی دارم با ۵ سال سابقه تدریس در مهد کودک! اولا که بچه ۴ ساله هیچ موقع روی یک صندلی نمیشینه و به کار های بدش (!) فکر کنه، چون هنوز قدرت تمرکز مغزش برای فکر کردن به حد رشد لازم نرسیده! ثانیا مشکل از پدر مادر هایی ست که بدون علم و آگاهی هر حرکتی که از جانب مربیان دلسوز مهد کودک ها برای کوداکانشون انجام میشه به چشم یک تنبیه غیر منصفانه و تحقیر شخصیت اون قلمداد میکنن، بدون اینکه حتی ذره ای به معنای این واژه ها آگاهی داشته باشن ! اما بارها به چشم خودم دیدم که بچه ۴ ساله یک پدر و مادر تحصیلکرده با سرو دست کبود صبح اومده مهد!!!!اینها فقط اراجیف و هو چی بازی ست !!!
شنبه 19 شهریور 1390

feminism - انگلستان - لندن
جانوران بیرحم و درون تهی که برای ارضاء کردن عقده ها و کمبود های درونیشان از شکنجه دادن و آزار نمودن بچه ها هم فروگذار نیستند ! از قرار این مدل جدید است که شکنجه هایشان هم رنگی شده " شکنجۀ سفید ، طلائی ، نقره ای " . غیر قابل باور است که چگونه بچه ها را از نظر روحی آزار میدهند که به خیال پوچ خودشان طریقۀ عذرخواهی کردن را به آنان بیاموزند !!
شنبه 19 شهریور 1390

دنیای وحشی - ایران - تهران
کاشکی می شد به طریقی ملایان دیکتاتور راهم روی این صندلیها نشاند تا درسکوت به اعمال دیکتاتورانه خودشان بیندیشند شاید که متوجه می شدند چگونه سی سال از بهترین سالهای ملتی را نابود کردند و دمشون رو روی کولشون می بستند و به جهنم واصل می شدند .آمین
شنبه 19 شهریور 1390

ariobarzan - انگلستان - اکسفورد
این صندلی ها اینجا هم هست ولی در گوشه کلاس فقط خاک میخوره . إیرانی ها تو همه چیز باید شورش رو در بیارن. بچه ٤ - ٥ ساله رو به تو سری خوردن و تنبیه شدن عادت میدین و قومپز خارجی در میارین. خاک تو سر عقده ایتون  
شنبه 19 شهریور 1390

shabe-barani - استرالیا - سیدنی
درسته مادری و دلت واسه بچت می‌سوزه ولی‌ خودت بشین فکر کن ببین تو خونهٔ خودت روزی چند دفعه بچه‌ات رو یا کتک میزنی یا تنبیه میکنی‌ میذاریش تو اتاق در هم می‌بندی به خاطره اینکه اعصابتو خورد کرده؟ این روش اتفاقا از نظر من خوبه که بچه بشینه به کار بدش فکر کنه و بعد عذر خواهی‌ کنه، بهتر از اینکه بچتو بترسونن از انباری تاریک یا تنبیه بدنی کاری که تو بچگی‌ تو مدرسه با من و امثال من میکردن!. بالاخره در هر مهد یک روش برای تربیت کردن و آروم کردن بچه دارن، حتا اینجا که من زندگی‌ می‌کنم بچه‌رو توی پرم مینشونن که بچه از کارش جلوی بچهای دیگه خجالت بکشه و عذر خواهی‌ کنه، پس یا بچتو مهد نذار یا اگر میذاری مجبوری با این چیزا بسازی چیزی که واسه همه همینطوره.
شنبه 19 شهریور 1390

Neda02 - کانادا - اتاوا
feminism - انگلستان - لندن. این روش، روش بسیار کارامد و خوبی است. این‌جا ازش استفاده می‌شه. جواب هم داده. این‌جا هر وقت صدای گریه بچه می‌شنوم می‌بینم که شرقیه. مشکل مادران شرقی اینه که نمی‌توانند به بچه نه بگویند. نمی‌تونن به بچه یاد بدن که هر جا قوانینی داره. اسم این شکنجه نیست، مسئولیت‌پذیریه.
شنبه 19 شهریور 1390

پویا استانبول - ترکیه - استانبول
بچه هارو به مهد می فرستند که مربی درباره رفتار بدشون فکر کنه و راه حل پیدا کنه نه خوده بچه. به نظره من که اشتباهه / تنها راه تربیتشون محبته با زبون خوش مار رو از لونه بیرون اوردنه/
شنبه 19 شهریور 1390

feminism - انگلستان - لندن
Neda02 دوست عزیز، منظورتان اینست که در کانادا فقط به خاطر اینکه کودکان، مربی را دو بار صدا کنند ، بچه ها را اینگونه تنبیه روحی میکنند !!!؟ شما اگر توجه کرده باشید در متن مربی گفته که : «از این صندلی استفاده می‌کنیم تا کودک را وادار به فکر ‌کردن درباره اعمال ناپسندش کنیم.». ( وادار ) !؟ در اینکه کودکان شرور و بازیگوش بسیارند شکّی نیست ولی آیا شما هم باید با همان زبان سرکشی کودک با او صحبت کنی ، اگر اینطور باشد که چه فرقیست میان کودک و بزرگسالی که خود را کامل و بالغ میداند !
شنبه 19 شهریور 1390

فراز_نروژ - نروز - تونسبرگ
به نظر من کار خوبیه که از کودکی به آدمیزاد بیاموزند که اگر کار بدی کرد به آن فکر کنه و مغذرت خواهی کنه. بهر حال کسانیکه در مهد کودک کار میکنند قطعا (احتمالا!) روش برخورد با کودک را می دانند.
شنبه 19 شهریور 1390

nikiniki12 - المان - ماینز
تاسف اوره بچههاازبزرگسالان خیلی حساسترندوضعیف مثلما چنین روشی به روح وروان بچه صدمه میزنه مهدکودک یاارتش?حاضرنیستم یک ثانیه بچمرودرچنین جایی بگذارم.
یکشنبه 20 شهریور 1390

Royan - آلمان - آلمان
واقعا که مردم اسم شپش شون منیژه خانم است خوب توقع داری مربی چکار کنه وقتی بچه تو تمام کلاس را منحرف میکند و حرف گوش نمیده لوس و بی تربیت است امروز 180000 هزار تومان پول میدی میتونی هر ادائی در بیاری فردا که رفت مدرسه میخواهی چکار کنی اولا بچه را باید برای اجتماع آماده کنی که با هر تشری عقب نشینی نکنه بعد که یاد گرفت تو اجتماع درست رفتار بکنه و به راحتی معذرت خواهی بکنه و غرور بیجا راکنار بگذارد و به اشتباهش واقف باشد آنوقت انسان موفقی خواهد شد فکر کن به اون مربی بیچاره که باید با چند تا بچه و از چندین خانواده متفاوت با تربیت های متفاوت سرو کله بزنه و ناز همه رابکشه آنوقت دیگر محیط آموزشی نیست و محیط نگهداری بچه است.
یکشنبه 20 شهریور 1390

naslesookhteh - ایران - تهران
دنیای وحشی - ایران - تهران نه عزیزم! اگه ملا چند دقیقه روی صندلی بشینه فرصت می کنه دنبال راه های جدید برای خر کردن ملت بگرده.
یکشنبه 20 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.