خمیر دندان روی محل سوختگی نمالید


خمیر دندان روی محل سوختگی نمالید

هفته نامه سلامت : در حال آشپزی هستید و بسیار باعجله کار می‌‌کنید که ناگهان بخار آب دستتان را می‌سوزاند و یا در اثر تماس با یک تابه داغ دچار سوختگی می‌شوید. بهترین کار در چنین مواقعی چیست؟

حتما شنیده‌اید که بعضی‌ها می‌گویند سریع روی محل سوختگی خمیر دندان بمالید، یا بعضی دیگر معتقدند مالیدن روغن جامد یا قرار دادن دست سوخته در ظرف نمک موجب می‌شود پوست تاول نزند. اما علمی‌ترین روش در چنین مواقعی این است که بلافاصله با استفاده از آب سرد یا یخ محل سوختگی را خنک کنید.


پس سریع در یخچال را باز کنید. آب سرد روی دستتان بریزید تا خنک شود. استفاده از پماد سوختگی مانند پماد آلفا و پماد "سیلور سولفات" هم بسیار مفید است. اگر سوزش و درد اذیت‌تان می‌کند، می‌توانید قرص استامینوفن بخورید.

پزشکان معتقدند چون مواد موجود در خمیر دندان کنترل نشده هستند، می‌توانند موجب آسیب پوستی شوند، هر چند که خمیر دندان نیز احساس خنکی در محل سوختگی می‌دهد، اما بهتر است به منظور پیشگیری از آسیب‌های پوستی به همان آب سرد اکتفا کنید.

استفاده از نمک یا روغن به منظور پیشگیری از تاول نیز باور غلطی است که در میان مردم رایج شده است.
استفاده از پمادهای سوختگی موجود که استاندارد و مخصوص رفع این مشکل هستند، پس از خنک کردن فوری محل سوختگی می‌تواند کمک‌کننده باشد.استفاده از یخ و آب سرد را بعد از سوختگی، به همه کسانی که هنوز باورهای غلط را قبول دارند، توصیه کنید.

felora - ایران - تهران
باور نکنین . چند ماه دیگه میگن اشکالی نداره ... برای سوختگی های سطحی" خیلی هم خوبه . اب باعث میشه بیشتر بسوزه
جمعه 18 شهریور 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
جالب بود ..سوختگی که بدترین روش ممکنه حتی اگه سر سوزن باشه محل سوختگی ..دیگران چطور خود سوزی میکنند ...
جمعه 18 شهریور 1390

pull.over - قطر - دوحه
*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد :اینجوری:-).
شنبه 19 شهریور 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
pull.over - قطر - دوحه خوب پس که اینطور :d
یکشنبه 20 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.