فاطمه رجبی: اجازه دهید هاشمی را آیت​الله ندانیم ,چرا یک خانم باید تا ساعت ۱ شب در بیرون خانه بماند


فاطمه رجبی: اجازه دهید هاشمی را آیت​الله ندانیم ,
چرا یک خانم باید تا ساعت 1 شب در بیرون خانه بماند

مشرق در مصاحبه​ای با فاطمه رجبی همسر غلامحسین الهام نوشت:

{در واکنش به این جمله که شما خاطرتان هست که در مجلس ششم دختر یکی از آیت‌الله‌ها که سابقه طولانی در انقلاب دارد با چکمه چرمی و شلوار جین برای کاندیداتوری مجلس عکس گرفت} اجازه بدهید آن آقا را آیت‌الله ندانیم. چون واقعاً ظلم به واژه آیت‌الله است. بله اتفاقاً می‌خواهم بگویم که الگوسازی‌های منفی از همین خانواده‌ها شروع شد. چطور خانم‌های متشرع که در شورای زنان هستند گاهی تا 11 شب جلسه دارند؟!

در دوره اصلاحات به همراه تعدادی از خانم‌ها محضر رهبری نرفتم و گفتم " با اینکه برای بنده خیلی زیباست که خدمت رهبری برسم ولی روز تعطیل از خانه بیرون نمی‌آیم و در آن جلسه نیز صحبت نمی‌کنم. روزی که همسر و فرزندانم در خانه هستند بیرون نمی‌آیم."

کدام خانواده مذهبی می‌پذیرد که دختر چادری​اش با یک مرد نامحرم در صندلی جلوی ماشین بنشیند و حالا هر گفت و گویی بکنید؟ بهم خوردن حریم مرز دین‌داری و غیردین‌داری باعث شد خانواده آسیب ببیند. حریم های فرهنگی شکسته شده اند و صداو سیما حریم شرعی ندارد.

بنده تذکرات اکیدی که مادرم می‌دادند را هرگز فراموش نمی‌کنم. حتی با همان سطح سواد خواندن و نوشتن. بنده آرزو می‌کنم که ای کاش مادران دارای تحصیلات عالیه امروز کمی از تفکرات مادر بنده که سواد ابتدایی داشت را می‌داشتند. پدرم هم توبیخ‌هایی می‌کردند که الان نیز ممنون آن توبیخ‌ها هستم. الان هم حرکت‌هایی ندارم که بگوییم عقده آن توبیخ‌ها و سختگیری‌های به جا است.

خانه ما حریم و چهارچوب خاص دارد. با هرکسی رفت و آمد نداریم و بچه من در این فضا بزرگ می‌شود. مثلا بچه‌های من می‌گویند به لحاظ شخصیتی دوست نداریم با فلان شخص رفت و آمد کنیم. ولی وقتی حریم خانواده را شکستیم و اجازه ورود هر مسأله‌ای را دادیم، فرزند دچار مشکل می‌شود.

با ورود دانشگاه آزاد در سال‌های گذشته، حریم‌های فرهنگی در روستاها نیز شکسته شد و هم‌اکنون نیز به طور کلی دانشگاه آزاد و غیرآزاد در حال حریم‌شکنی هستند. هم اکنون فردگرایی لیبرالی بیداد می‌کند. مادرانی هم‌سن بنده وجود دارند که از گذشته خود پشیمان هستند و می‌گویند "ما تمام عمر خود را فدای خانواده کردیم پس خودمان چه؟ "

اگر می‌خواهیم کودکی را تربیت کنیم باید تبیین کنیم. بنده دو پسر دارم و کودکی آنها به دوره آقای هاشمی رسید. وقتی می‌خواستم به آنها بگویم که این لباسی که هم‌اکنون مد شده بد است نمی‌گفتم این لباس را نمی‌خرم. بلکه می‌گفتم ببینید الگوها چیست و چه کسانی این لباس ها را می پوشند.

سن ازدواج هم یک معضل است. زمانی که طالبان به افغانستان حمله کرده بود دولت خاتمی بیشترین تبلیغات و مانورها را روی این مسأله و بر علیه اسلام آغاز کرد. فضا در کشور طوری شده بود که هرکس در کشور حرف دین می‌زد به او می‌گفتند طالبانی. ازجمله مواردی که شبانه‌روز در تلویزیون تبلیغ می‌شد جنایات طالبان بود. ازجمله جنایات طلبان این بود که دختران را 15 ساله شوهر می‌دادند. آیا این خلاف شرع بود؟ بماند که این ازدواج‌ها چطور صورت می‌گرفت.

یاد دارم که از ابتدای انقلاب دوستان من که در مدرسه تدریس می‌کردند به من می‌گفتند؛ باید جلوی مادرانی که فرزندان خود را در دوره راهنمایی شوهر می‌دهند بگیریم. به آنها گفتم چرا باید جلوی این کار را بگیریم؟ اگر به نافرجامی می‌رسد بله، وگرنه چرا باید جلوی آن را می‌گرفتیم؟

برنامه‌ای است که آخر شب‌ها با نام این شب ها پخش می‌شود. گاهی این برنامه تا یک نیمه شب طول می‌کشید. یک خانمی در این برنامه حاضر شد که درباره اسلام حرف می‌زد. برای من سؤال است که چرا یک خانم باید تا ساعت 1 بعد از نصفه شب در بیرون خانه بماند، آنهم برای برنامه تلویزیونی؟ یا مثلاً خانم می‌آید از اسلام حرف می‌زند و مجری مرد است و یا فرد روحانی می‌آید و مجری خانمی که در مقابل او است چهره‌ای تغییر داده و آرایش شده دارد.

برخی از خانم‌های هم سن بنده می‌گویند که " چرا می‌گویی زن نباید در برخی مجامع حاضر شود؟ و مثلاً فلان خانم رفت و در مجمعی جهانی سخنرانی کرد. آیا این تبلیغ اسلام نیست؟ " بنده گفتم: خیر این تبلیغ اسلام نیست. در مجلس هفتم کاندیداهای اصولگرای مجلس هفتم عکسی انداختند که بسیار زننده بود. خانم‌های محجبه بسیار بدشکل بودند. یکی از همان خانم‌هایی که در بیرون حجاب خوبی دارد در تصویری که با رئیس مجلس در سفری خارجی حاضر بود متاسفانه حجاب متفاوتی داشت. خوب مردم از کدام ظاهر این خانم الگو بگیرند؟ بله، زنی که وزیر و وکیل مجلس است برای مردم ما الگو شده است.

یکی از مسائل مهمی که در آفت‌زایی میان جامعه اسلامی-انقلابی مؤثر بود همین افراد خانواده‌های حاکم بر جامعه هستند. یعنی زنان و دختران و پدرانی که از آنها حمایت کردند. مثلاً کسی رئیس جمهور بود و حاضر نبود به دختر خود تذکر بدهد که گفته ها و رفتارهای او آسیب‌زننده است. حتی می‌گفت اهداف بلندی دارد که در حال دستیابی به آن است. این خاطره‌نویسی مدت‌هاست یک وبالی برای جامعه شده و به عنوان خاطره بدترین مسائل را مطرح می‌کنند. مردم جامعه توقع ندارند که یک خانواده‌ای که باید الگو باشد، اینگونه عمل کند.

خانمی در آستانه 60 سالگی عکس 14 سالگی خود را منتشر می کند. در کجای عرف و دین این را می‌گویند؟ این چه نوع خاطره‌گویی است. خانم یکی از مسئولان که دختر او نیز به حریم‌شکنی مشهور است در مصاحبه‌ای عکس 50 سال پیش خود را با صورت کاملاً باز انداخته بود. چه ضرورتی دارد؟

اگر نگاه احمدی نژاد به زنان را در مسائلی همچون ورود به ورزشگاه می دانستم به ایشان رأی نمی‌دادم. چون من از رؤسای جمهور مطالبه مشخصی داشتم وگرنه بنده به شخصه که یک زندگی اقتصادی محدود دارم و رفت و آمدن دولت‌ها نیز تأثیری روی آن ندارد.

در دوره دهم نمی خواستم به احمدی نژاد رای بدهم ولی با جوی که پیش آمد و کاندیداهایی که در دوره دهم، حاضر شدند نه‌تنها احمدی‌نژاد مطلوب بود بلکه ناجی کشور نیز محسوب می‌شد. ما دیگر به این رسیده بودیم که «نه به احمدی‌نژاد» اسرائیل و فتنه‌گران داخلی را باید با «بله به احمدی‌نژاد» اصلاح کنیم. رأی دادم و دلم می‌خواست که ضعف دولت نهم در زمینه فرهنگ در دولت دهم نباشد. ولی اولین تصمیم ایشان درباره انتخاب وزیر زن نه‌تنها امید ما را ناامید کرد، بلکه فهمیدیم این راهی است که انتهای آن نامعلوم خواهد بود.

دختر و همسر احمدی نژاد بهترین و کاملترین حجاب را دارند اما رییس جمهور در مسائل فرهنگی ضعف دارد.

* هاشمی خود را مجتهد می‌دانست و بحث تعدیل حجاب را در خطبه‌های نماز جمعه مطرح کرد. در حالی که حق این کار را نداشت. آقای خاتمی هم نمی‌گفت ولی تا جایی که توانست عمل کرد. رئیس جمهور حق ندارد بگوید بی‌حجاب‌های ما چهار دسته‌اند! احمدی‌نژاد مجری قانون اساسی است و قانون می‌گوید اسلام باید حاکم باشد. مجتهدین باید حدود حجاب را مشخص کنند ولی ایشان متاسفانه وارد این مسائل می‌شود

mirhosein - ایران - تهران
چرا یک زن باید در مجامع بین المللی شرکت کند؟ چرا یک زن باید با مرد غریبه صحبت کند؟حالا در رابطه با هر موضوعی می خواهد باشد.چرا یک زن باید تا 1 شب بیرون از خانه باشد؟ چرا یک زن باید در جامعه باشد؟ اصلا چرا یک زن باید باشد؟اصلا چرا یک نفر باید زن باشد؟ (از دوستان خواهش می کنم منو راهنمایی کنین، بعد از خوندن این مصاحبه پر بار، این سؤالات در ذهنم بوجود اومد.خواهش می کنم جوابش رو بهم بدین)
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

roya25 - اینگلیس - لندن
یاد ایران زیبا ما بخیر. خدا لعنت کنه این غربیها را که به شاه فشار اوردندکه در ایران ازادی نیست. تا راه برای این کلاغها ی سیاه باز شود.و هدفشون اوردن این ها و فروش اسلحه به کشورها منطقه از ترس اینها .در صورتی که به عربستان که هنوز زنها حتی حق رانندگی ندارند.حرفی نمیزنند.لندن
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

mirhosein - ایران - تهران
مدتی میشه که یه سؤال ذهنم رو مشغول کرده.خدا که میدونه انسانها اگه برهنه یا نیمه برهنه باشند ممکنه به هم نگاه بد کنن و بعد به گناه بیافتن، پس چرا انسانها رو برهنه می آفرینه؟ خب همون موقع که به دنیا میان، یه چادر مشکی زخیم دور دخترا بپیچه، چشمای پسرا رو هم کور کنه که خدایی نکرده به گناه نیافتن.نظر شما چیه؟ ها؟
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

bavaffa - اذربیجان - باکو
اتفاقا اجازه دارید همه اینها را ایت نه الله بدانید . ما از اول هم نظرمان این بود کلاغ سیاه.
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

msforugh - ایران - تهران
پدرم هم توبیخ‌هایی می‌کردند که الان نیز ممنون آن توبیخ‌ها هستم ??????? پس تو جوانیت محلتون رو اباد کرده بودی .
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

Parviz1 - انگلستان - کترینگ
اگر ان قلاب نشده بود الان تو شهرنو کلی خانم و جایگاه ویژه ای داشت. البته الان هم مشغول خانم آوردن هست. ولی برای ملأها و طالبان زنیکه هرزه .....
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

PARVANE1 - انگلستان - برنموث
روانی محضضضضضضضضض. ازجمله جنایات طلبان این بود که دختران را 15 ساله شوهر می‌دادند. آیا این خلاف شرع بود؟ بماند که این ازدواج‌ها چطور صورت می‌گرفت. از همهخوشمزه تر همین جمله اخریه (بماند که این ازدواج‌ها چطور صورت می‌گرفت. ) باشه, بماند.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

khorramdin babak - فرانکفورت - فرانکفورت
می دانید حج خانم. یک کاردیگر کنید.تمامی زنها را درایران بکشید. از اول تا اخر. دیگر نه مشکل حجاب دارید. نه مشکل تار مو. و برادران دیگر هوسی نمی شوند.اخوندها که جوجه اخوندها در حجرهای تاریک مساجد دارند. همیشه اینجور بوده است. بقیه ملت هم بی خیال.امام ملت یک فتوا می دهد. مر دها با مردهها حلال است. تمامی مشکلات ملت برطرف می شود.
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

feminism - انگلستان - لندن
احمق کَده ای بنام مجلس اسلامی , نمایندگانِ زنش هم چون کنیزانِ صیغه ای ... میباشند !! این زنکِ مشکین حجاب برای دیگران نیز تعیین تکلیف میکند و خود را صاحب اختیار زنان و دختران یک جامعه میداند. چه تهوع آور است !!
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

a.ahooraei - المان - کلن
زنیکه کثیف و لجن انگاری که تمام این سرزمین ارث پدر گور بگوری ...لجنشه که فقط رآی خودش و امثال خودش واسه این کشور تآیین کننده باشه.
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

shana - ایران - خوزستان
خانم فاطمه رجبی چرا خودش نمیره تو صندوقچه قایم بشه .خودشیرینی به چه قیمتی آخه؟این حرفا رو بره تو آیینه واسه خودش تعریف بکنه حتما یه شنونده پیدا می کنه.
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

فضول میرزا - سوئد - استکهلم
واقعا که بعضیا چقدر اعتماد به نفس دارن؟زنیکه ابله تو خانواده خودتو اداره کن، تو رو سننه به جامعه؟ اصلا تو چکاره هستی که هر از گاهی سینه هاتو میندازی رو شونه هات و فتوا صادر میکنی؟
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

sepherdad - استرالیا - سیدنی
چرا یک زن باید در مجامع بین المللی شرکت کند؟ چرا یک زن باید با مرد غریبه صحبت کند!!!! خانم رجبی خوب شما که زن نیستی انشالله!???? .
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

Royan - المان - المان
مملکت به چه روزی افتاده که این زنیکه نکبت نماینده مجلس آن است کسی که تمام وقت میخواهد در اختیار شوهر و بچه اش باشد خیلی بیجا می کند که نماینده گی یک عده را در مجلس بعهده بگیر اگر خیلی به اسلام طالبانی علاقه داری بلندشو گورتو گم کن برو افغانستان مردم مجبور نیستند که باب میل تو عقده ای مذهب زده عمل کنند و بهتر که زودتر دمت رابگیرند و از مجلس بندازنند بیرون , حالا دیگه کار ملت به جائی رسیده که باید تربیت فرزندانشون را بسپارند به ننه تو با اون افکار پوسیده اش ترا پرورش داده . زنیکه از خود راضی متوقع آشغال.
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

iranesabz - هلند - امستردام
باز این شیرین عقل نطق کرد.
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

lilya - هلند - زووله
یکی بگه عکس اول صفحه چه موجودیه که این مزخرفاتو سر هم کرده!!!
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

amir58 - ایران - مشهد
خاک برسرتوزنیکه دروغگو وکثافت باافکارطالبانیت.ازاون شوهرریقوت اجازه گرفتی که زربزنی.صدرحمت به هاشمی وخانواده اش که شماهادشمنشید
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

Sappho - ایران - اصفهان
واااااای که من یکی با خوندن این لینکا چقدر عاااااشق خاتمی و هاشمی و امثالهم می شم ! و فکر می کنم چقدر موضع گیری شماها متفاوته !!
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

amir-amir - کانادا - تورنتو
باز این از لانه اش بیرون آمد حرف هاى صد یا یک غاز را به زبان آورد اى کاش مى توانست ٤ تا کلام منطقى صحبت کند که جوابى داشته باشد
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

pull.over - قطر - دوحه
mirhosein - ایران - تهران:سوال جالبیه.حتما یه جوابی واسش هست!
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

lordarad - ایران - تهران
واااااااااااااااااااااای خاک عالم بر سر تو و اون مادر بی سوادت. خب سواد نداشته دیگ!!. احمق بوده!آه.آه..... وسعت حماقت مردم چقدره آخه؟!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پنج‌شنبه 17 شهریور 1390

Siavash Siavash - بلژیک - انتورپ
این که شبیه اصغر اقاست تا یه زن. دلم برا شوهرش سوخت. چقدر زشته. معلومه که باید بمونه تو خونه . اینا چون خودشون وضعشون خرابه فکر میکنن اگه یه زن با یه مرد حرف زد خبریه. در ضمن درود بر feminism که مثل همیشه گل گفتی.
پنج‌شنبه 17 شهریور 1390

Pezhman - اتریش - وین
یک زمانی آیت الله معنی و وزن داشت.امروزه جوری شده که آدم در یک روز چند بارآیت الله سواره نظام میشود.ودوبار حجت اسلام پیاده نظام.بعد بما ایراد میگیرن که چرا امامها را مثل سابق پرستش نمی کنیم.
پنج‌شنبه 17 شهریور 1390

salarkhan - آمریکا - لس آنجلس
چه کردیم کین گونه گشتیم خوار؟؟
پنج‌شنبه 17 شهریور 1390

gelareh - ایران - تهران
بابا تو زشتی چاره ای جز حجاب نداری ما چه گناهی کردیم
پنج‌شنبه 17 شهریور 1390

dara20 - ایران - تهران
گور پدر رفسنجانی اما رجبی اجازه بدهید ما نیز تو را فاحشه روحی روانی و الت دست اربابان فکریتان بنامیم. هرچند احتمال فساد جنسی نیز در افراد معلوم الحالی نظیر تو بسیار زیاد است. امثال تو برای انجام فساد نیاز به خروج از خانه ندارید چون الهام بی شرافت بیرون خانه فساد گسترده دارد تو هم داخل بیت. کلاغ سیاه ایکبیری . عجوزه کثافت.
پنج‌شنبه 17 شهریور 1390

feminism - انگلستان - لندن
Siavash - از لطفت ممنونم سیاوش جان ، صد رحمت به اصغر آقا، این زنک به ماشین تصادفی اصغر آقا بیشتر شبیهِ تا هر چیز دیگه :)
پنج‌شنبه 17 شهریور 1390

snowy me - سوئد - مالمو
ببین اگه تو رو فقط واسه یک ساعت میدادن دست من... فقط یک ساعت، بیشتر لازم نیست.
پنج‌شنبه 17 شهریور 1390

feminism - انگلستان - لندن
snowy me _ عزیزم من هم میامدم به کمکت که فقط نیم ساعت بشه :) چرا که زمان بیشتر از وجود این احمق ها ارزش دارد .
پنج‌شنبه 17 شهریور 1390

dara20 - ایران - تهران
snowy me - سوئد - مالمو. feminism - انگلستان - لندن بچه ها من فقط 15 دقیقه وقت لازم دارم تا این عجوزه بی چفت و چاک رو طوری گوشمالی بدم کا اغا امام زمانشو برای ارتحال به یاری به طلبه.
جمعه 18 شهریور 1390

مانفرد - ایران - ایران
این چه عکسیه؟ حالمونو بهم زدید دمـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــاغه یا چماق.
جمعه 18 شهریور 1390

gol andam - سویس - زوریخ
این است بهشت. . گفت روزی دختری با مادرش . . شیخ مسجد دی سر راهم گرفت. . بعد بسیاری سخن ازجهل وکفر. دفتری آورد و نام من نوشت. . تاکه فردایش روم درمحضرش . برمن آموزد ره نیک بهشت. . چاره از تو پرسم ای مادر بگو. چیست درآن نیت وخوی وسرشت؟. . مادراز این ماجرا لرزید وگفت. وای از دامی که درپیش تو هشت. . گرخدائی هست ودنیای دگر. خود نگر فعل تو خوبست یاکه زشت. . گول هردلال دینی را مخور. خواه در مسجد نشسته یا کنشت. . آن دکانداران بظاهر مؤ منند. فاسد و بدنام باشد آب وخشت. . میبرند نام خدا و جن و انس. تا رباید دسترنج تو زکشت. . بشنو این پندم که سالم ره بری . علم ودانش پیشه کن! اینست بهشت. کلاغ سیاهه بوگندو
جمعه 18 شهریور 1390

snowy me - سوئد - مالمو
feminism - انگلستان - لندن و dara20 - ایران - تهران دوستان نوبت ما هم میشه. منتظر باشید. اون روز دور نیست ;)
جمعه 18 شهریور 1390

ساعت 12 - ایران - تهران
فاطمه دماغ
شنبه 19 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.