ادامه اعتصاب کارگران متروی اهواز


ادامه اعتصاب کارگران متروی اهواز

با‌ گذشت ۱۰ روز از اعتصاب کارگران متروی اهواز یک مقام مسئول استان خوزستان اعلام کرد که پیمانکار پروژه قطار شهری اهواز به تعهد خود مبنی بر پرداخت دو ماه از حقوق معوق کارگران پروژه عمل نکرده است.

حمید قناعتی، مدیرکل سیاسی و تقسیمات کشوری استانداری خوزستان، به ایسنا گفت که «شرکت کیسون»، پیمانکار پروژه قطار شهری اهواز، توان پرداخت حقوق کارگران را دارد اما به تعهد خود مبنی بر پرداخت دو ماه از حقوق معوق کارگران پروژه عمل نکرده است.

به گفته این مقام مسئول استان خوزستان پیمانکار قطار شهری اهواز برای رسیدن به خواسته‌های خود از روش اعمال فشار بر کارگران استفاده می‌کند.

براساس این گزارش کارگران پروژه قطار شهری اهواز در اعتراض به دریافت نکردن شش ماه از حقوق خود، از روز پنجم شهریور دست از کار کشیده‌اند.

دبیراجرایی خانه کارگر استان خوزستان ماه گذشته خبرداده بود که کارگران متروی اهواز که حدود ۴۰۰ نفر هستند هفت ماه حقوق نگرفته‌اند.

به گفته آقایار حسینی تاکنون دو نفر از کارگران پروژه قطار شهری اهواز بر اثر سانحه در حین کار جان خود را از دست داده‌اند.

مدیر پروژه قطار شهری اهواز نیز در تائید دیرکرد پرداخت حقوق کارگران این پروژه گفته است که به دلیل نداشتن اعتبار کافی، حقوق کارگران پروژه از سال ۸۷ تاکنون با تاخیر سه تا پنج ماه پرداخت شده است.

طرح متروی اهواز در سال۱۳۸۰ به تصویب رسید که براساس آن ساخت چهار خط مترو تا سال ۱۳۹۲ در نظر گرفته شده ‌که در حال حاضر عملیات اجرایی خط یک آغاز شده‌ است.

براساس گزارش وب‌سایت سازمان قطار شهری اهواز و حومه، اجرای این پروژه به ۴۷۰ میلیون دلار اعتبار نیاز دارد.

تاخیر در پرداخت حقوق کارگران در چند سال گذشته، شرایط سخت کار و نداشتن بیمه، اعتراض آنها را برانگیخته و برگزاری تجمع یا اعتصاب‌هایی را به‌دنبال داشته است.

این در شرایطی است که براساس قوانین جمهوری اسلامی ایران حق اعتصاب یا اعتراض عمومی کارگران به رسمیت شناخته نمی‌شود و برهمین اساس کارفرما می‌تواند کارگران معترض را اخراج کند.

براساس گزارش‌ها در برخی از تجمع‌های کارگری در چندسال گذشته شماری از کارگران معترض بازداشت شده‌اند.

اعتصاب و اعتراض کارگران در زمان دولت‌های نهم و دهم محمود احمدی‌نژاد تشدید شده است؛ اعتصاب کارگران نساجی مازندران، کیان تایر، پتروشیمی تبریز، نساجی کاشان، ، لاستیک بارز، نیشکر هفت تپه، نساجی کرمان، پتروشیمی ماهشهر، کاغذسازی پارس، میدان گازی پارس جنوبی و تراکتور سازی تبریز ازجمله این موارد گزارش شده است.

موضوع لغو واسطه‌های پیمانکاری در کارخانه‌ها و انعقاد قرارداد مستقیم با کارفرمای اصلی و استفاده از مزایای کارگران رسمی، از جمله خواسته‌های کارگران ایران بوده است.

خرداد ماه سال جاری هم‌زمان با ادامه اعتصاب و تجمع کارگران معترض در شرکت‌های پارس متال کرج و نساجی کاشان، قدرت‌الله علیخانی نماینده مجلس پیشنهاد داد که رئیس‌جمهور به جای رفتن به سفرهای استانی به وضع کارگران رسیدگی کند.

jafar_palang - دانمارک - کپنهاگ
چقدر مردم خوزستان مظلومن بخدا .مردمانی زحمت کش که 8 سال جنگیدن و خوزستان 85 درصد درامد کب ایران از اونجاست آخرش دومین استان محروم کشور هست متاسفم خیلی
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

delmorde - سوئد - یوتوبوری
این در شرایطی است که براساس قوانین جمهوری اسلامی ایران حق اعتصاب یا اعتراض عمومی کارگران به رسمیت شناخته نمی‌شود و برهمین اساس کارفرما می‌تواند کارگران معترض را اخراج کند. به این قوانین ضد بشری چه باید گفت. اهای کسانی که چشم بسته و از روی نادانی این حکومت را حمایت می کنید. نه تنها متروی اهواز که شرکتهای وابسته به صنعت نفت که ثروت کشور را در اختیار دارند حقوق کاکنانشان را نمی دهند و می گویند همینی که هست. انوقت مسئولین بی شعور و دزد ما انتظار دارند کسی اعتراض نکند وگرنه ضد انقلاب است ای به گور پدرتان .. با اون کشور داری. انوقت بعضی از اخوندها مثل واعظه طبسی در مشهد برای خود دربار شاهی ساخته. برید ببینید اخوندها چه میکنند با مردم ایا سزاوارلعنت و دشنام و بی حرمتی نیستند. ایا حکومتشان را باید تائید کرد.
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

efrati - ایران - آبادان
jafar جان از برکات جمهوری اسلامی دیگه !
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

a.ahooraei - المان - کلن
jafar جان , خوزستان با کلاس ترین و پیشرفته ترین و زیباترین استان ایران بود, اما از اونجایی که بعد از انقلاب یا این منجلاب همیشه خار چشم خمینی بود, بطوریکه چندین بار مردم خوزستان به منافقین رآی دادن و نه به خمینی صفتان و با رژیم خیلی کمتر از مردم استانهای دیگه همکاری کردند, اینه که در دستور کارشون قرار گرفت که محروم بمونند. اما اینبار خبری بشه من مطمأنم که مردم تقاضای دولت فدرال خواهند کرد تا ببینیم کی توی این سرزمین زحمت کش هست و کی مفتخور.
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

sia_sefid - ایران - تهران
من میخواستم استخدام شم تو شرکت کیسون پارسال . اما ارشد قبول شدم نشد برم .. دخترهای خوشگلی توش کار میکنند !! . تو خیابون گلستاناست دفترش!
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

sam-la floresta - ایران - اصفهان
اگه این شرکت هم مال سپاه بود اینقدر پول داشت که بتونه پول کارگرها را بده. کیسون یک شرکت تراز اول در سطح جهانیه مدیر عامل بسیار خوب و مردمی هم داره .
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

sam-la floresta - ایران - اصفهان
شرکت کیسون بزرگترین شرکت پیمانکاری تو ایرانه و یکی از بهترین شرکتهاست و این مشکل از جانب کارفرماست نه پیمانکار چون توی اصفهان و مشهد هم همین قضیه اتفاق افتاد . شرکت کیسون پروژه های عمرانی زیادی توی جاهای مختلف دنیا داره .و کار کردن توی این شرکت برای هر کسی افتخار بزرگیه .
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

sam-la floresta - ایران - اصفهان
شرکت کیسون هر کسی را هم الکی استخدام نمی کنه حتما باید از دانشگاههای معتبر باشی و در حال حاضر 18000 نفر نیرو داره . دولت با پروژه های این چنینی مخالفه و فقط تمرکزش را گذاشته روی بحث هسته ای و مسکن و به خاطر این به این پروژه ها پول نمی ده
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

javidan iran - ایران - کرج
لطفا در مورد وضعیت متروی کرج هم بنویسید. دو ماه است که کارگاه ها بطور کامل تعطیل است و پیمانکار شرکت سابیر اخراج شده است
جمعه 18 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.