به حبس خانگی موسوی و کروبی پایان دهید


به حبس خانگی موسوی و کروبی پایان دهید

جمعی از زندانیان سیاسی ایران در نامه‌ای هشدار داده‌اند که امواج دمکراسی‌خواهی منطقه به ایران نیز خواهد رسید و به سود منافع ملی ایران است که رهبران "جنبش سبز" را آزاد و به شرایط حداقلی خاتمی برای انتخابات آزاد عمل کند.

مهدی کروبی و میرحسین موسوی

بیانیه جمعی از زندانیان سیاسی ایران به مناسبت دویستمین روز بازداشت خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی انتشار یافته و ۳۳ تن از زندانیان سیاسی آن را امضا کرده‌اند.

زندانیان سیاسی در بیانیه‌ی خود نوشته‌اند: «برای ملت ما به خوبی روشن است که موسوی و کروبی که هردو از بلندپایه‌ترین چهره‌های مدیران این نظام بوده‌اند؛ جرمشان تنها و تنها دفاع از رأی مردم و اعتراض به کودتای انتخاباتی بوده که رسوایی آن امروز پیش از گذشته آشکار شده است.»

به اعتقاد زندانیان سیاسی امضاکننده‌ی بیانیه «انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ در صورت طی روندی سالم و عدم‌مداخله‌ی نیروهای نظامی و امنیتی، می‌توانست فاصله‌ی میان حکومت و مردم را کاهش دهد و زمینه‌ی حاکمیت ملی، مشارکت سیاسی و اصلاح امور را فراهم و پس از یک وقفه‌ی چهار ساله، روند اصلاحات را که برای حفظ، تداوم و کارآمدی نظام ضروری است، احیا کند.»

ولی آنچه در فرایند انتخابات رخ داد، به نظر نویسندگان بیانیه «نه تنها همه‌ی امیدها را نقش بر آب کرد، بلکه نهاد انتخابات در جمهوری اسلامی را در معرض انهدام قرار داد.»

پاسخ حاکمیت ایران به «اعتراض قانونی و مسالمت‌آمیز مردم به تخلفات و فجایع گسترده انتخاباتی، سرکوب همه‌جانبه‌ی شهروندان معترض در دوران پس از انتخابات و حبس خانگی آقایان موسوی و کروبی بوده است؛ حبسی که همگان می‌گویند که تحمل آن به مراتب سخت‌تر و مشقت‌بارتر از تحمل زندان معمولی است.»

بازداشت براساس کدام قانون؟

زندانیان سیاسی امضاکننده‌ی بیانیه از حاکمیت جمهوری اسلامی پرسیده‌اند، بازداشت خانگی آقایان موسوی و کروبی و همسران‌شان براساس کدام ماده و بند از قوانین جزایی کشور اعمال می‌شود؟ چه اتهامی و به وسیله‌ی کدام مقام قضایی به آنها تفهیم شده است؟ مستند به کدام مجوز و اختیار قانونی، بازداشتی چنین طولانی‌مدت توجیه‌پذیر است؟ و نهایتا چه زمانی قرار است دستگاه قضایی اقدام به برگزاری دادگاه کند تا در جریان آن حقایق و ناگفته‌های انتخابات برای مردم روشن شود؟

به نظر نویسندگان بیانیه، «نادیده انگاشتن بدیهیات قانونی و قضایی در قبال آقایان موسوی و کروبی، بارزترین دلیل و نشانه‌ی سوءاستفاده از قدرت و نیز نماد و علامت بارزی از روند تلخ تبدیل نظام جمهوری اسلامی ِ متضمن حاکمیت ملی به حکومتی خودکامه و خودسر است که برای رسیدن به اهداف و خواسته‌های حود در استفاده از قدرت هیچ محدودیت قانونی و شرعی و عرفی و اخلاقی برای خود نمی‌شناسد.»

مهدی کروبی و میرحسین موسوی پیش از بازداشت خانگی

در ادامه‌ی بیانیه‌ی زندانیان سیاسی ایران آمده است: «بازداشت‌های گسترده غیرقانونی و خودسرانه که احکام آنها چند روز قبل از انتخابات ۲۲ خرداد ۸۸ صادر شد و پس از انتخابات به اجرا گذاشته شد و دادگاه‌های فرمایشی و محاکمه‌های نمایشی پس از آن، که متهمان آنها حامیان موسوی و کروبی و بسیاری از آنها از مسئولان رده‌بالای قبلی همین نظام بوده‌اند، یادآور کودتاهای دهه‌های گذشته در کشورهای آمریکای لاتین و خاورمیانه از جمله ترکیه توسط نظامیان بود.»

هشدار به حاکمیت

زندانیان سیاسی در ادامه بیانیه خود به به حاکمیت جمهوری اسلامی هشدار داده‌اند: «امواج دموکراسی‌خواهی در منطقه، که یکی از مبادی قطعی آن وقوع جنبش سبز در ایران است، با ماهیت فرامرزی آن در تدوام خود مرزهای کشور ما را نیز در خواهد نوردید» و تجربه‌ی همه کشورها نشان داده که «به‌کارگیری ابزار زور و سرکوب برای مهار جنبش‌های ضداستبدادی عمری ندارد.»

زندانیان سیاسی در پایان بیانیه خود ضمن محکوم کردن «بازداشت غیرقانونی رهبران جنبش سبز که بیش از هرچیز به عملیات آدم‌ربایی و گروگان‌گیری شباهت دارد» خطاب به حاکمیت ایران اعلام کرده‌اند: «راهی که می‌تواند به خروج کشور از بحران فزاینده‌ی فعلی کمک کند و مانع از تحمیل هزینه‌های بیشتر به منافع ملی شود، پایان بخشیدن به حبس ظالمانه‌ی آقایان موسوی و کروبی و اجرای الزامات و شرایط حداقلی است که آقای خاتمی بیان کرده‌اند.»

سید محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران، در ماه‌های اخیر شرایط حداقلی را برای خروج کشور از بحران اعلام کرده که رفع بازداشت خانگی آقایان موسوی و کروبی و همسران‌شان، آزادی همه زندانیان سیاسی و برگزاری انتخابات آزاد رئوس اساسی آن است.

بیانیه‌ی زندانیان سیاسی ایران را روزنامه‌نگاران مشهوری چون احمد زیدآبادی، بهمن احمدی امویی، عیسی سحرخیز، علی‌رضا رجائی و چهره‌های سیاسی نامداری همچون مصطفی تاج‌زاده، عبدالله رمضان‌زاده، قاسم شعله‌ سعدی، فیض‌الله عرب‌سرخی، داود سلیمانی، کیوان صمیمی، محمد سیف‌زاده، محسن میردامادی، عبدالله مومنی، ابوالفضل قدیانی و بهزاد نبوی امضا کرده‌اند.

محمد صدیق کبودوند، فعال حقوق بشر نیز که در زندان به‌سر می‌برد، در نامه‌ای جداگانه خواستار پایان حصر میر حسین موسوی و مهدی کروبی و رهایی بدون قید و شرط آنها از بند و زندان خانگی شده است.

reza125 - ایران - یاسوج
به امید روزی که شاهد محاکمه قاتلین جوانان ایران باشیم . موسوی و کروبی نامشان در صفحه سیاه تاریخ ایران ثبت شده به امید روزی که آنان را بر چوبه دار ببینیم
سه‌شنبه 15 شهریور 1390

shervin-iran - ایران - خرم آباد
reza125 - ایران - یاسوج. عزیزم قرصهاتوخوردی؟ ......24 بیشتر نبایدفاصله بندازی وگرنه اثرش ازبین می ره ....اونوقت بایدبری شوک درمانی با برق بکنی
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

mirhosein - ایران - تهران
حصر خانگی این دو نعمتی بود که توسط حاکمیت به جنبش هدیه شد.این حصر بیش از بیانیه هاشون تاثیر گذار بوده.اونایی هم که الآن به میرحسین و کروبی بد و بیراه میگن، بر اساس تحلیل هایی سطحی نتیجه گیری میکنن.خداییش چه کسی غیر از این دو می تونست صدای فریاد مردم باشه؟
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

marsel - ایران - تهران
reza125 - ایران - یاسوج: به امید این روز دلتو خوش کن سیجی (بعثیچی)!!!
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

انقلابی نسل سوم - ایران - قم
ننگتان بادسران فتنه موسوی_کروبی_خاتمی هرسه پابگورید عاقبت خودراخراب کردیدبکوری چشم شمامنافقان و همدستان خارجی آمریکاوانگلیس وبه حول وقوه الهی ودرایت مقام معظم رهبری که جانمان فدای وجودشان بادوهوشیاری مردم وبسیجیان این انقلاب تاظهورقیام جهانی حضرت حجت(عج) راه خود راادامه خواهد داد_ (رهسپاریم باولایت تاشهادت) وخداوندحافظ این انقلاب است. (جانم فدای امام خامنه ای)
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

mirhosein - ایران - تهران
1انقلابی نسل سوم - ایران - قم. reza1252 - ایران - یاسوج. اینها هم دو نمونه آشکار در تایید حرف من.اگه الآن ازشون بپرسی که چرا باید میرحسین و کروبی اعدام بشن، یا چرا اینها منافقن جواب هایی میشنوید که در حد تفکرات یه کوته فکره.
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

hamiddoo - ایران - تهران
این دو تا خائن خیلی شانس آوردند که حبس خانگی شدند،اگه من بودم اعدامشون میکردم.البته اگه هم این لاش ی ها رو نکشتند فقط بخاطر این بود که پولهایی رو که بالا کشیدند رو پس بدند و دولت بتونه خرابکاریهایی رو اینها کردند رو پیدا بکنه و درستشون بکنه.
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
انقلابی نسل سوم - ایران - قم ,hamiddoo - ایران - تهران:به قول ترانه ای از کیوسک:کاسه کوزتون رو جمع کنید و شرتونو کم کنید
پنج‌شنبه 17 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.