محل استقرار سپر دفاع موشکی ناتو در ترکیه


محل استقرار سپر دفاع موشکی ناتو در ترکیه

تابناک - در حالی که بر پایه اطلاعیه رسمی دولت ترکیه، اعلام شده که سپر دفاع موشکی ناتو تا آخر امسال در خاک این کشور مستقر خواهد شد، با وجود این، نامی از محل استقرار این رادار‌ها به میان نیامده است.بنا بر ارزیابی‌ها و آخرین اخبار رسیده، محل استقرار این رادار ضد موشکی مشخص شده و به احتمال زیاد، این رادار‌ها در استان «دیار بکر» ترکیه مستقر خواهند شد.

بنا بر این گزارش، محل دقیق این سیستم رادار ضد موشکی در یکی از روستاهای نزدیک به دیار بکر، یعنی روستای «پرینچلیک» خواهد بود؛ جایی که در گذشته، محل استقرار واحدی از نیروهای نظامی آمریکا در ترکیه بود و از سال 1998 به بعد هم دیگر مورد استفاده قرار نگرفته است؛ افزون بر این، این پایگاه در زمان جنگ خلیج فارس، پذیرای موشک‌های پاتریوت آمریکا هم بوده است؛ موشک‌هایی که پس از پایان جنگ، به آمریکا بازگردانده شدند؛ در واقع این منطقه جایی است که تحرکات موشکی سه کشور ایران، سوریه و عراق را کنترل خواهد کرد.

کارشناسان امنیتی تأکید می‌کنند که سیستم رادار سپر دفاع موشکی مستقر در ترکیه، همه فضای کشورهای عضو ناتو را زیر پوشش می‌گیرد. موشک‌های پرتابی پیش از ورود به آسمان ترکیه، نابود خواهند شد و این امتیازی برای ترکیه به شمار می‌رود.

ترکیه علاوه بر سپر دفاع موشکی ناتو، یک سیستم دفاع موشکی کوتاه‌برد مستقل از ناتو ایجاد خواهد کرد و هشت میلیارد دلار نیز به سپر دفاع موشکی ملی اختصاص خواهد داد.

سیستم راداری مستقر در ترکیه، موشک‌های پرتابی از کشورهای غیر عضو ناتو را در لحظات اولیه شناسایی و رهگیری کرده و موشک‌های ضد موشکی پرتابی از دیگر کشورهای عضو ناتو، آنها را نابود خواهند کرد.

این گزارش یادآور می‌شود، سیستم کنونی ضد موشکی ناتو، حفاظت کشورهای ناتو را بر عهده دارد.

همچنین بر پایه استراتژی جدید ناتو، «قلمرو و جمعیت پیمان ناتو» به چهارچوب مسئولیت‌های ناتو افزوده شده است. در هر مرحله از این طرح عملیاتی، هر یک از کشورهای عضو باید اجرای طرح را تصویب کنند؛ پیش شرط ترکیه برای همکاری، مشارکت در نظام تصمیم‌گیری بوده است.

گفتنی است، ترکیه در مذاکرات خود تأکید کرده است که اطلاعات لحظه‌ای که سنسورهای سیستم سپر دفاع موشکی شناسایی کرده‌اند، باید در اختیار ترکیه قرار بگیرد و آمریکا نیز این پیش شرط را پذیرفته است.

منابع دیپلماتیک ترکیه نیز در این باره می‌گویند: بیشتر درخواست‌ها و پیش‌شرط‌های ترکیه پذیرفته شده، ولی هنوز هیچ قطعیتی در کار نیست؛ افزون بر اینکه ممکن است، اطلاعات رصد موشکی، در اختیار رژیم اسرائیل قرار بگیرد و این از جمله مسائلی است که همچنان حل نشده باقی مانده است.

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
ترکیه جزو پیمان ناتو است، و چنانچه این نیروها به کشوری بتازند، با آنها همکاری خواهد کرد. یکی دو هفته پیش، چندین هواپیمای جنگی در ترکیه فرود امده اند. اینها یا برای سوریه است یا ایران و یا هردو.
سه‌شنبه 15 شهریور 1390

h.k - دانمارک - اودا
دست حکومت ایران به حمایت ازافراطیون,اسرائیل وچپاول نفت همسایگان بوسیله امریکا روشد.خودملت اسرائیل تظاهرات بینظیر راه اندازی کردند.که اسرائیل باید به خط مرزی 67 برگردد.ایرانهم پول ملت بیچاره راتاحالابه بشاربخشیده بود.حالابااپوزاسیون مخالفان واردگفتگوشده اند.تااینجابازی تمام.این موشکهاهم بابرنامه اتمی یانمایشی هستند.یابرباددهنده ثروت ملت بدبخت ایران.هارت وپورت ایرانهم برای چرخش کارخانه های تسلیحاتی غرب وامریکا.ملتهای بدبخت مسلمان هم اواره وسرگردان.وفحش بدهندوفحش بشنوند.رژیم ملایان چقدربرای ایران پرهزینه تمام شد.
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
ما چه میگوییم اینها چه مینویسند. نه منطقی نه اگاهی.
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
h.k - وکیل وصی ترکیه در سایت ایرانیان، چرا خودت را جزو آوارگان بحساب نمیاوری؟ ضمنا مگر تو نبودی که از بالا کشیده هژده میلیارد دلار بدست اردوغان شادمان شدی؟ حالا دم از برباد رفتن سرمایه ایرانیان میزنی؟
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

h.k - دانمارک - اودا
arash.تو باز,فووت,کردی.ازاین مبالغ هزاران موردازایران خارج شده.حسادت تووامثال توراکورکرده.ونمیبینی.دومورد هاشمی رفسنجانی,,مرزپاکستان وبندرعباس,,رفیقدوست وهزاران مورددیگر,,ازان جناح,,این جناح که دربانکهای اروپاواامریکا حسابهاشان اعلام شد..کشورهای فقیرامریکای جنوبی وافریقاهم که اضافه کنیم,,برای خرید رای,,هیچکدامراندیدی.سوریه,لبنان,فلسطین راهم درذهنت نیست.حالاپلیس ترکیه این پول راکشف وتوقیف کرد.بدون صاحب .بیاره به توبدهد??نوشجانش.خودایرانی ترکیه میروندوعشق وحالش رامیبرند.کاش ان پولهاهم نصیب ترکیه یاکشورهمسایه افغانستان میشد.گامبیا,موزامبیک,,وووبماچه??درصورتی که رشداقتصادی ترکیه 16 درصدبوده.وسومین کشوربازارکاری وصنایع کسترده درجهان است.به این پولهااحتیاجی ندارد.وصادراتش بازارهای اروپای غربی,شرقی,اسیا,افریقا راتصاحب کرده چه نیازی براین پول داره.شایدهم صاحبش معلوم شده وبرگشت خورده.نمی ایندبه تووامثال توبگویند که.بیسوادی تاچه حد.نادانی تاکی.
پنج‌شنبه 17 شهریور 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
h.k - سواد نوشتاری و عمومی تو یکی از روی کامنتهایت پیداست، دم از سواد نزن که کامنتهای پیشینت همه در سایت هست و همه اطلاعات نادرست و دروغ امیز. اینجا هم ما که نفهمیدیم چه نوشته ای! جز تکرار همان کامنتهای پیشین بهمراه چند تا دشنام و کاما و هیچ سخن تازه ای که ارزش خواندن داشته باشد، ندارد. هرچند سنگ بیگانه زدن از روی کامنتهایت پیداست و هر ادم عاقلی اینرا میفهمد. نوکری بیگانه کردن و شادمانی از خورده شدن پولهای ایران افتخاری نیست، تنها برای اینکه جیره ای بهتان بدهند که زندگیتان بگذرد.
پنج‌شنبه 17 شهریور 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
h.k - ضمنا تویی که اینقدر سنگ دولت فاشیستی ترکیه را به سینه میزنی، و برایت منفعت هم دارد، چرا در اروپا و بلاد کفر اواره شده ای و نمیروی همان ترکیه زندگی کنی؟ یعنی آنجا هم راهتان نمیدهند؟
پنج‌شنبه 17 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.