بازداشت چند ساعته دهها مسافر اسرائیلی در ترکیه


بازداشت چند ساعته دهها مسافر اسرائیلی در ترکیه

عکس تزئینی است

میترا فرهمند (اسرائیل)

درادامه روند وخیم‌ترشدن مناسبات ترکیه و اسرائیل، سرنشینان اسرائیلی و ترک در سه پرواز هوایی مسافربری در مسیر میان دو کشور، از رفتارهای «غیرعادی» و «تحقیرآمیز» مأموران امنیتی در فرودگاه کشور مقابل خبر می‌دهند.

دهها نفر از شهروندان اسرائیلی که بامداد دوشنبه برای سفر به استانبول ترکیه رفته بودند، برای ساعاتی در فرودگاه بین المللی کمال آتاتورک بازداشت شدند و مورد پرسش‌های متعدد قرار گرفتند.

دهها شهروند اسرائیلی دیگر نیز که دارای اسامی عبری بوده و یا زاده اسرائیل بودند در پرواز دیگری در مسیر استانبول به تل آویو بازجویی شدند.

در عین حال ترکیه نیز از رفتار تحقیرآمیز با شهروندان خود در پروازی در روز یکشنبه به اسرائیل خبر داده است.

گزارش‌ها حاکی است که تمامی مسافران اسرائیلی پرواز شماره ۷۹۳ «تورکیش ایرویز» که روز دوشنبه با از اسرائیل به استانبول ترکیه آمده بودند، به درخواست مأموران فرودگاه از مسافرانی که گذرنامه‌ها غیر اسرائیلی داشتند جدا شدند و تک تک آن‌ها برای ساعاتی مورد بازجویی قرار گرفتند.

در این پرواز حدود هفتاد اسرائیلی حضور داشتند که شماری از آن‌ها برای کارهای تجاری عادی خود و گروهی دیگر نیز با هدف گردشگری به ترکیه رفته بودند.

مسافران اسرائیلی این پرواز در مصاحبه با رسانه‌های اسرائیلی با اشاره به این‌که اکثر آن‌ها در طول سال‌های بسیاری مرتباً به ترکیه سفر کرده‌اند، گفته‌اند از این که برای نخستین بار این‌گونه مورد بازجویی قرار گرفته‌اند «شدیداً شوکه شده‌اند».

الف. که یک بازرگان اسرائیلی است که به گفته خودش سیزده سال است که مرتباً به منظور تجارت به ترکیه می‌رود، به «وای.نت»، وبسایت روزنامه یدیعوت آخرونوت، گفته است که پس پرواز به ترکیه و پای نهادنش در فرودگاه استانبول، گذرنامه‌اش توسط مأموران فرودگاه تحویل گرفته شده و وی نیز برای ساعاتی با حضور در اتاقی در فرودگاه از سوی افسران فرودگاه استانبول مورد بازجویی قرار گرفته است.

مسافران به رسانه‌های اسرائیلی گفته‌اند که تمامی وسایل شخصی‌شان همراه با پولی که در اختیار داشته‌اند، به طرزی «تحقیرآمیز» تفتیش شده است.

همزمان، پیش از حرکت پرواز دیگری که در ساعات بعدی از استانبول به مقصد اسرائیل حرکت می‌کرد، بار دیگر دهها اسرائیلی دیگر که در راه بازگشت به کشور خود بودند، در فرودگاه آتاتورک مورد بازجویی «غیر عادی» قرار گرفتند.

حتی مسافرانی که گذرنامه کشورهای دیگر، از جمله آمریکا، استرالیا یا آفریقای جنوبی را داشتند اما نام شان عبری بود و یا محل تولد آن‌ها اسرائیل بود، برای ارائه گذرنامه اسرائیلی «تحت فشار زیاد» قرار گرفته‌اند.

یک زن یهودی زاده شده در اسرائیل که شهروند آفریقای جنوبی است به رادیو اسرائیل گفته است که او و سایر زنان یهودی این پرواز مجبور به در آوردن لباس‌های خود شده‌اند و مورد بازجویی‌های بدنی «تحقیرآمیز» قرار گرفته‌اند.

بنا به تأکید مسافران این خطوط و رسانه‌های اسرائیلی، از خرداد سال گذشته که ماجرای کشتی ماوی مرمره موجب تنشی جدی در مناسبات اسرائیل و ترکیه شد، هرگز در پروازهای میان اسرائیل و ترکیه چنین رخدادهایی به وقوع نپیوسته بود.

وزارت خارجه اسرائیل اعلام کرده است که این حوادث را در دست بررسی دارد.

درتماس‌های اولیه با وزارت خارجه ترکیه، مقامات این کشور گفته‌اند که هیچ دستوری مبنی بر بازداشت عامدانه اسرائیلی‌ها در فرودگاه‌های ترکیه صادر نشده است.

در پی ادامه خودداری اسرائیل از پوزش‌خواهی از ترکیه به خاطر حمله سربازان اسرائیلی به کشتی ترکیه‌ای «ماوی مرمره» که ۹ کشته بر جای گذاشت، ترکیه روز جمعه از اخراج سفیر اسرائیل و معاون او از آنکارا و کاهش سطح روابط خود با اسرائیل خبر داد.

دولت اسرائیل ابراز آمادگی کرده بود که به جای پوزش‌خواهی، میزان غرامت پرداختی به خانواده‌های قربانیان و آسیب‌دیدگان دیگر را افزایش دهد و یک سری گام‌های دیگر در راستای «حسن نیت» بردارد، اما ترکیه این‌ها را جایگزین پوزش‌خواهی ندانست.

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
خیلی تند و تیز میتازند. دیگر با اسراییلی ها هم درافتاده اند، ان عربهاش با اینهمه پول و نوکری امریکا نتوانستند کاری بکنند چه برسد به این ها. لابی های یهودی در امریکا چنان بلایی بسرتان بیاورند که حال کنید. البته به نظر میاید حاکمان خاورمیانه که خود نوکر سرویس های بیگانه و غربی هستند، به دنبال آشوب سازی در این منطقه هستند، جنگ چند سال است وارد این منطقه شده و سربازان ناتو حالا حالا مهمان خواهند بود و آشوب و شورش و درگیری ادامه خواهد یافت.
سه‌شنبه 15 شهریور 1390

لیلی ایرانی - ایران - تهران
حالا دیگه این وحشی و بی فرهنگم ادم شدن!دست اسراییل درد نکنه بابت کشتن اون تروریستا که به بهانه کمکهای بشردوستانه قصد شیطنت داشتن.
سه‌شنبه 15 شهریور 1390

golden remix - سوئد - استکهلم
تمامی بدبختی های دنیا از یهودی هاست.ادمهای شدیدا مذهبی و ایزوله که هیچ کسی را غیر از خودشان قبول ندارند
سه‌شنبه 15 شهریور 1390

shafag - ایران - تبریز
ترکیه کشور مستقل و آزادی است.و به اتباع خود ارزش قائل است . همچنین به تمام ترک زبانان جهان. ترکیه از ترکمن های عراق حمایت کرد. و در جنگ آذربایجان و ارمنستان طرف آذربایجان را گرفت.در حالی که ایران برای اتباع خود ارزش چندانی قائل نیست.ان پولی که بنام دین صرف لبنان و سوریه می کند.صرف رفاه ملت خود نمی کند.در جنگ آذربایجان و ارمنستان. بجای این که طرف کشور آذربایجان را بگیرد که هم از لحاظ فرهنگی و دینی با ایران خویشاوندی دارد.طرف ارمنستان را گرفت. ما با کشور ارمنستان چه اشتراکاتی داریم. در حالی که 35 میلیون آذری در ایران وجود دارد؟چرا حکومت ایران باید از کشور ارمنستان حمایت کند؟.
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

h.k - دانمارک - اودا
حاکمان ترکیه مثل ملایان بیغرت نیستند.برای ملتشان خیلی ارزش قائلند.اسرائیل خسارت سنگینی به خانواده کشته شدگان میداد.بازهم بیشترش کرد.ولی دولت ترکیه گفته بایددولت اسرائیل عذرخواهی کند.وچون قضاوت حق رابه اسرائل داده.اماحمله راوحشیانه توصیف کرده دولت اسرائیل عذرخواهی نمیکند..حاکمانترکیه دستشان دردنکند.اجازه خوارشدن مردمانش رانمیدهد.مثلملایان.وهمه جای جهان قابل احترامند. اگراخوندی عمل میکرد.خوب بود.اسرائیل که خیلی سهله.همین بلاراسرنظامیان امریکاهم اورد.به خاطریک بیحرمتی .ساق السون
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
shafag - باز نوکران و نوچگان ترکیه و اردوغان اینجا پیدایشان شد. مگر شما وکیل و نماینده ترکیه هستید که به قبایتان برمیخورد؟! به شما چه ربطی دارد؟ لابد در آینده نیز از موشک پراکنی از سوی ترکیه به ایران نیز پشتیبانی خواهید کرد. این میهن فروشان تنها برایشان منافع کشور بیگانه مهم است و بس. درست مانند پیش از انقلاب توده ای ها و کمونیستهایی که جاسوس شوروی بوده و سنگش را به سینه میزدند. حالا شوروی شده ترکیه.
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
ترکیه اگر زیاد هارت و هورت میکند به سبب پشتیبانی امریکاست، وگرنه در یک ساعت میتوانند نابودش کنند. صدام و قذافی و مبارک و ....هم زیاد گنده گویی میکردند. هنوز نفهمیده اند تا زمانی که امریکا به اینها نیاز دارند و نوکرهای خوبی هستند،میمانند، وگرنه باید بروند!!! هنوز این ساده لوحان نفهمیده اند ترکیه نوکر امریکا و ناتو و اسراییل است و برای استقرار موشک و پایگاههای هوایی برای تاختن به کشورهای خاورمیانه به ان نیاز دارند!!! حالا به پر و پاچه یهودی ها پیچیده تا بهانه برای سرکوب مردم اسراییل بدست نتانیاهو بدهد. امان از ساده لوحی و نادانی.
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

آلپ ارسلان - دانمارک - کپنهاگ
لیلی ایرانی - ایران - تهران -یاد آوری بکنم که حرف‌های تو نژاد پرستانه است. آلپ ارسلان کپنهاگ دانمارک.
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

h.k - دانمارک - اودا
متعجبم بعضایاسواد ندارند.یادرکشان خیلی پایین است.درسایت ذکرشده.که ترکیه ازبیحرمتی اسرائیلیان درفرودگاهشان نسبت به ترکیه ای ها,,اقدام به چنین کاری کرده...ای نوکران بیگانه,اسرائیل که دردنیابی ارزش شده توبه نوکریش افتخارمیکنی.اگرازمردم تاجیک یادری زبانان حمایت کنی حق توست.نه ازاسرائیل!!!!من اگرازهم زبان وهمنژادم دفاع میکنم .کاربدی انجام نمیدهم.وهمچنین ازتمام هموطنانم ازهرقومی که باشنددفاع میکنم.ااماکارتو دفاع نیست وعادتتان در چاپلوسیست.اما ماترکهاهمه هم میدانیدبه غیرت وشجاعت معروفیم.اگرکه به همه هموطنانم حساسم ولی به همه ترکهای جهان هم حساسم.وبنانبود ازاین افاضات بکنیم.ولی....
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
h.k - نه بابا همه بیسوادند و تو یکی باسواد با این نظرهات!! از روی کامنتهای کیلویی ات روشنه سطح سوادت در چه اندازه ای است. بگذریم. اگر کامنتها را متوجه نمیشوی بده یکی برات بازگو کنه نه اینکه یک جواب بی سر و ته بدهی و خودت را خنده زار کنی. کی از اسراییل پشتیبانی کرد؟ تازه هم بکنیم، مگر تو وکیل وصی رژیم هستی که زورت آمده؟ ما میگوییم ترکیه نوکر اسراییل و امریکاست بعد این بابا میگوید چرا به نوکری اسراییل افتخار میکنی!! چه حرفهای خنده داری. ضمنا ما از هرکس که بخواهیم پشتیبانی میکنیم و مانند امثال تو نژاد و رنگ پوست و دین اهمیتی ندارد.
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
دیگر اینرا همه مردم دنیا،بجز بسیجیان رهبر، میدانند ترکیه با کشتی بی اجازه وارد آبهای کشور دیگری شده، و آن کشور به او هشدار داده که جلوتر نیاید، اما این عثمانی های امروزی به قوانین بین المللی توجهی نکرده و ادامه دادند. آن کشور هم هر که میخواهد باشد، حق دارد کشتی یا قایق یا ماشین یا گاری ای را که وارد حریم کشورش شده بازرسی کند. سربازان در حال بازرسی از سوی سرنشینان کشتی با چوب و چماق و گلوله روبرو میشوند، خوب هر کسی باشد از خودش دفاع میکند. نه بنشینند هر تروریستی وارد خاکشان شده و مامورانشان را کشتار کند، اینرا میگویند تجاوز.
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

mjrad - ایران - تبریز
درود بر ترک های با غیرت . باید این اسرائیلی های جنایتکار و وحشی را ادب کرد .
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
اگر اسراییل به یک مشت تروریست حماس تاخت و تاز میکند، به خاطر امنیت درونی کشورش است و به خودش ربط دارد. روشن نیست چرا برخی کاسه داغتر از آش یک مشت فلستینی تروریست شده اند. دیگر اینکه همین دولت ترکیه ای که برایش سینه چاک میدهید نزدیکترین روابط سیاسی و امنیتی را با اسراییل دارد. دوزار مطالعه بد نیست. دولت رجبعلی نیز بارها و بارها به خاک همسایه عراق تجاوز کرده و شورشیان کرد را کشته است. او هم امنیت کشورش را بهانه کرده. بنابراین کار اسراییل و ترکیه چه فرقی با هم دارد؟ روشن است که تعصبهای قبیله ای و عشیره ای ادمها را از درک درست بازمیدارد و تا زمانی که این ساده لوحان هستند، یک مشت سیاستمدار شارلاتان همچنان میتازند و پیش میروند و به ریش عوام میخندند.
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

h.k - دانمارک - اودا
و arashشماهاواقعاکسانی هستید.که نقل قول دیگرانرامیگویید.ومن نظرم باان افرادنمک ناشناس وبیشعور که جدی خیانت میکنند.درصورتی که خائنین وونامردان کثیف ,سیاستگذاران پنهانی,اروپاوامریکارادیده اند.امافکرمیکنندخواروذلیل کردن خودبرای اینان افتخاراست.یانوکری انهاراافتخارمیدانند.اینهاظلمی که به افریقاشدرانخوانده اند.بدون ترکهای عثمانی همین بلاسرخاورمیانه میامد.دوم.مگررضاشاه یکی ازهمپیمانان اتاتورک نبود?سوم.نوکری شوئینیزم پوسیده بیشتراست.یاخدماتی که شاه ایران به اینهاکرد?دیدیدجنازه دربغل فرح مانده بودحتی اجازه فرودبه هواپیمایش ندادند.فرض خانواده پهلوی خدمتشان هم نکرده.ولی یک بیمارسرطانی یاانسان که بود.نزدیک بودتحویلش بدهند.چه کسی پذیرای خانواده پهلوی راپذیراشد???الی اخر.اینهایی که سنگشانرابه سینه میزنید.کافیست بپرسید,,سگتان رادوست داریدیامارا,,تاانموقع متوجه ترک ستزیزیتان خواهید.شد.شاه اسرائیل راهم خیلی حمایتکردونتیجه اش راهم دید.کاش زنده بودوتوضیحتان میداد.
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

golden remix - سوئد - استکهلم
arashbehdin - امریکا - اتلانتا . شما اجازه نداری جلوی ازادی عقیده را بگیری .با این افکار دیکتاتوری که هنوز تو امریکا هم یقه ات را ول نکرده وای بر حال تو سوئد استکهلم
پنج‌شنبه 17 شهریور 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
golden remix - روشن نیست برای چه به شما برخورد؟ از کی تا حالا گفتگو کردن شد دیکتاتوری؟ اگر منطق داری پاسخ بده وگرنه افترا زدن و ناسزا گفتن را هم که مردم بیسواد بهتر از من و شما بلدند! آزاد هستید از بام تا شام به کشورهای غربی ننگ و نفرین بگویید، کاری که سی سال است ملاها میکنند، و جز بدبختی چیزی برای کشورمان نیاورده است.
پنج‌شنبه 17 شهریور 1390

h.k - دانمارک - اودا
golden remix سوئد.سلام.اگردوست نباشیم.هموطن بودنمان قابل انکارنیست.این فرد.چنان درجهل گیرکرده که توهین وگفتگوراهنوزنمیداند.شماکافیست.موضوعات سایت درمورد,اذربایجان,ترکیه,راتاچندسال قبل تایپیک های اورامرورکنی.که چه نوشته هایی دارد.کامنتهای من همیشه بعداین ودرجواب جفنگیات ایشان هست.شایدمامعنی گفتگورانمیدانیم.درصورتیکه من گفتگویی بااین اشخاص ندارم.ولی مزاحم هستند.وقت دیگران رامیگیرند.ایام بکامتان وخوش باشید.
پنج‌شنبه 17 شهریور 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
h.k - بسیجی، روشن نیست چند کلاس سواد داری و کامنتهای پر از نفرت به ایران تو ارزش پاسخگویی ندارند، اما همه در این سایت هست و دروغهایی مانند اینکه کوروش و داریوش وجود نداشته و تخت جمشید را یهودیان ساخته اند، و استوانه کوروش را مسخره کردن ، اعتراف به شاگردی پورپیرار خائن، گوسفند نامیدن ملت ایران، بیعرضه خواندن مردم ایران، توهین به زرتشتیان، توهین به شاهان پهلوی، پشتیبانی از رژیم خمینی و ادعای اینکه او برایتان آزادی آورد، ادعای ساواکی بودن در سالهای نخست ان غلاب و لو دادن نام مخالفان به رژیم و و و .....پس بیخود ادای مبارز بودن از خودت درنیاور و این خاله زنک بازی هایت هم حال همه را بهم میزند.
پنج‌شنبه 17 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.