کشف یکی از شبیه‌ترین سیارات به زمین


کشف یکی از شبیه‌ترین سیارات به زمین

پژوهشهای تازه از کشف یک سیاره جدید در فاصله حدود 36 سال نوری خبر داده‌اند که می‌تواند با دربرداشتن میزان ابر کافی، یکی از جهان‌های بسیار شبیه زمین تا کنون باشد. سیاره HD85512b در حال گردش به دور ستاره کوتوله نارنجی‌رنگی در صورت‌فلکی بادبان با استفاده از ابزار «هارپس» رصدخانه جنوب اروپا شناسایی شده است.

 
داده‌های «هارپس» نشان داده که این سیاره به میزان 3.6 برابر جرم زمین بوده و با فاصله مناسب برای مایع بودن آب در سطح آن به دور ستاره مادر خود می‌چرخد. همچنین محاسبات دانشمندان نشان داده، ابری که به میزان حداقل 50 درصد اطراف این سیاره را پوشش داده، از گرم شدن بیش از حد آن جلوگیری می‌کند.
 

به گفته دانشمندان، زمین از پوشش ابری 60 درصدی برخوردار بوده، از این رو میزان ابر سیاره HD85512b آن را به زیستگاه مناسبی تبدیل می‌کند. البته ابرهای قطرات آب به وجود جوی مشابه زمین نیاز دارد که در حال حاضر نمی‌توان با ابزارهای موجود از این فاصله از وجود آن آگاه شد.

 
مدلهای شکل‌گیری سیاره‌ای بر این اساس است که سیارات با جرم بیش از 10 برابر زمین باید از جو هیدروژن و هلیوم برخوردار باشند. جهانهای کم‌جرمتر مانند HD85512b احتمالا از جوی مشابه زمین برخوردارند که بیشتر از نیتروژن و اکسیژن ساخته شده است. تاکنون HD85512b دومین سیاره صخره‌ای در خارج منظومه شمسی است که در ناحیه قابل سکونت ستاره خود قرار دارد.


سیاره دیگر، گیلس 581 دی نام دارد که پیش از این توسط ابزار «هارپس» شناسایی شده بود. این سیاره در لبه سرد ناحیه قابل سکونت ستاره خود قرار دارد. «مانفرد کانتز»، مدیر برنامه نجوم در دانشگاه تگزاس اظهار کرده که پیش از تخمین امکان وجود موجودات فرازمینی در این سیاره، اطلاعات بیشتری مورد نیاز است.

 
به گفته وی، سیاره HD85512b علاوه بر اندازه و موقعیت از دو نکته مثبت دیگر نیز برخوردار است. مدار این سیاره تقریبا مدور بوده که می‌تواند آب‌وهوای پایداری را مهیا کند. همچنین ستاره HD85512 که میزبان این سیاره است، پیرتر از خورشید منظومه شمسی بوده و در نتیجه از فعالیت کمتری نسبت به آن برخوردار است. این امر احتمال صدمه میدانهای مغناطیسی آن به جو این سیاره را کمتر می‌کند.

 
از دیگر نکات، سن این سیاره است که 5.6 میلیارد سال بوده و در مقایسه با سن منظومه شمسی (4.6 میلیارد سال) می‌تواند سکونت‌گاه حیات در آن باشد.

karaji - سوئد - گتنبرگ
انسان انجا را هم به گند می کشد .
سه‌شنبه 15 شهریور 1390

Neda02 - کانادا - اتاوا
تگید این حرف‌ها رو بابا. مردم گرسنه‌اند. خامنه‌ای با شنیدن این خبر یه بودجه گردن‌کلفت برای فرستادن سری کرم و سوسک اختصاص می‌ده تا اسلام را صادر کنه اون‌جا.
سه‌شنبه 15 شهریور 1390

shana - ایران - خوزستان
من که بزرگترین آرزویم کوچ کردن به سیاره ای دیگر است که تمام قوانینش با زمین فرق می کنه.
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

jengir - کره - سئول
تقریبا 756.000 سال زمینی طول میکشه تا انسان بتونه به اونجا برسه .البته با علم و تکنولوژی امروز شاید در اینده بشه ولی امروزه که جدید ترین شاتل فضایی با سرعتی معادل 60.000کیلو متر بیشتر نمیره .......بگمانم فعلا ارزویی دست نیافتنی باشه.....نه ????.
چهار‌شنبه 16 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.