اژه‌ای: حصر خانگی به معنی بازداشت موقت نیست , بلکه به نفع آنهاست


اژه‌ای: حصر خانگی به معنی بازداشت موقت نیست , بلکه به نفع آنهاست

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه، اعلام کرد که حصر خانگی برخی از چهره‌های سیاسی به معنای بازداشت موقت نیست بلکه به نفع آن‌ها است که محدود شوند.

آقای اژه‌ای روز دوشنبه ۱۴ شهریور در نشست خبری خود در پاسخ به این سوال که حصر خانگی برخی از چهره‌های سیاسی به معنای بازداشت موقت است گفت: گاهی صلاح است که برخی از دستگاه‌ها و اشخاص برای حفظ نظام و یا حفظ خود محدود شوند.

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد، مهدی کروبی و فاطمه کروبی، رهبران مخالف دولت و معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم، از شش ماه پیش تاکنون در حبس خانگی به‌سر می‌برند.

به گفته فاطمه کروبی آقای کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی، از اول رمضان ( ۱۰ مرداد) به مکان دیگری منتقل شده است.

سخنگوی قوه قضائیه در شرایطی حصر خانگی رهبران مخالف دولت را به نفع آن‌ها دانسته که ۳۰۰ فعال سیاسی و مدنی هفته گذشته با انتشار نامه سرگشاده‌ای با استناد به میثاق بین‌المللی حقوق سیاسی و مدنی حصر خانگی این افراد را «ربایش و حبس اجباری» اعلام کردند.

در شش ماه گذشته برخی از مجامع بین‌المللی و مراجع تقلید منتقد دولت نیز حصر خانگی این رهبران مخالف دولت ایران را «خلاف قانون و شرع» دانسته‌ و خواستار آزادی آن‌ها شده‌اند.

آقای اژه‌ای در سخنان خود بدون نام بردن به موردی خاص«محدود» بودن «برخی دستگاه‌ها» را به نفع نظام دانسته است.

این در شرایطی است که پس از انتخابات خرداد ۸۸ تاکنون فعالیت شماری از احزاب اصلاح‌طلب منتقد دولت محدود نشده بلکه «ممنوع» شده، برخی از نهادهای صنفی مانند «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران» و «کانون مدافعان حقوق بشر» منحل و پلمب شدند و انتشار شماری از نشریات متوقف شد.

دادگاه فائزه هاشمی برگزار می‌شود

سخنگوی قوه قضائیه همچنین در مورد زمان برگزاری دادگاه فائزه هاشمی اعلام کرد: یک ماه مهلت خواسته بودند که در پایان یک ماه دادگاه وی برگزار می شود.

فائزه هاشمی، دختر اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، چند ماه پیش در گفت‌وگو با وب‌سایت «روز» گفته بود که مملکت را در حال حاضر «عده‌ای اراذل و اوباش» اداره می‌کنند.

خانم هاشمی، نماینده دوره پنجم مجلس و از مخالفان محمود احمدی‌نژاد و حامیان میرحسین موسوی در انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته، تاکید کرده بود که هنوز معتقد است که در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ تقلب شده است.

آقای اژه‌ای در آن زمان اعلام کرده بود که فائزه هاشمی به خاطر مصاحبه اخیرش با وبسایت روز تحت پیگرد قرار می‌گیرد.

«مشمولان عفو مراقب باشند»

سخنگوی قوه قضائیه زندانیان سیاسی پس از انتخابات را «مجرمان امنیتی» نامید و گفت که آزادی اخیر آن‌ها به این خاطر بوده که «احساس پشیمانی» کرده‌ و در روز عیدفطر «عهدنامه» امضا کردند.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، دستور آزادی شماری از زندانیان سیاسی را در آستانه عید فطر، عید مسلمانان در پایان ماه رمضان، صادر کرد.

آقای اژه‌ای هشدار داد که مشمولان عفو مراقب باشند «شیطان‌صفتان به سراغ آن‌ها نیایند زیرا اگر مرتکب همان جرم یا جرم دیگر شوند مجازات آنها تشدید می‌شود.»

پس از انتخابات جنجال‌برانگیز ریاست‌جمهوری سال ۸۸، شمار زیادی از روزنامه‌نگاران، فعالان سیاسی و اجتماعی بازداشت و شماری از آنها به حبس‌های طولانی‌مدت محکوم و به جرایمی مانند «تبلیغ علیه نظام» و «تلاش برای براندازی نظام» شدند که بسیاری از آن‌ها ارتکاب این جرایم را رد کردند.

سال گذشته پس از اعلام حصر خانگی موسوی و کروبی در وب‌سایت‌ها، آقای اژه‌ای بدون نام بردن از فردی هشدار داده بود که «مسببین اصلی آشوب‌ها حتما باید منتظر کیفر خود باشند.»

jonoub50 - قطر - دوحه
عجب استدلالی!!!! دوران تیغ علیشاه هم از این استدلالهای منطقی نبود!!!!!!!!!!
سه‌شنبه 15 شهریور 1390

jonoub50 - قطر - دوحه
عجب جملات و سخنان پر محتوائی!!!!!!!!!!.
سه‌شنبه 15 شهریور 1390

انقلابی نسل سوم - ایران - قم
دیگه حتی افراد جنبش سبز (بخونید ارازل و اوباش و خرابکار) برایه این دو نفر تره هم خرد نمیکنند و عاقبت این دو ملعون هم در این دنیا و هم در آخرت معلومه و من از روی حس انسانی-اسلامی به هواداران این گروه در این سایت میگم که هنوز دیر نشده و برگردید به راه اسلام -برگردید به راه امام خمینی و برگردید به راه قرآن و نظام همواره با آغوش باز پذیرایه توبه کاران است حتی برای این سران فتنه و امیدوارم روزی که سرتون به ستگ بخوره دیر نباشه و به خاطر توهین ها و اقداماتی که انجام دادید علیه یک فرد اسلامی و روحانی که مقام رهبری هستند روز قیامت پاسخگو نباشید ( جانم فدای امام خامنه ای)
سه‌شنبه 15 شهریور 1390

snowy me - سوئد - مالمو
انقلابی نسل سوم - ایران - قم خیلی خندیدیم. ایول. شما طبع خیلی شوخ و لطیفی دارید. ولی عمو اون آغوش لجن مال امام خامنه ای مبارک خودت و همپالگی های مغز گندیده ات. از حالا به فکر خرید سوراخ موش باش که روز موعود نزدیکه. روزی که تک تک شما خائن هارو محاکمه کنیم. جون بی ارزشت فدای همون خمینی و خامنه ای دجال. لعنت خدا به خامنه ای پست فطرت.
سه‌شنبه 15 شهریور 1390

h.k - دانمارک - اودا
البته گاهی هم شکنجه روحی وجسمی هم به نفع زندانیست.به طوری که اگرروزی ازادشد.وکسیرانداشت.راه منزلش راتایکهفته پیدانکند.,اژه ای فراموش کرده بود,,
سه‌شنبه 15 شهریور 1390

bita tehrani - کانادا - ویکتوریا
هاها....مشمولان عفو!! چند تا متهم (غیر سیاسی) که دوران حبسشان دارد تمام میشود را ازاد میکنند و ضحاک پیر مهربان میشود!! مصلحت قبل از انتخابات مجلس! خسته نمیشوند از نمایش مسخره و تکراری?
سه‌شنبه 15 شهریور 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
بچه حزب اللهی چیکاره هستی از طرف جنبش دستور میدی!زیاد تند نرو با سر زمین میخوری
سه‌شنبه 15 شهریور 1390

فضول میرزا - سوئد - استکهلم
انقلابی نسل سوم؟ تو دیگه چطور انقلابی ای هستی؟ ماشاا.. مملکت کم خل و چل داشت، یکی دیگه هم از دیوار پرید تو باغ!
سه‌شنبه 15 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.