اجرای تفکیک جنسیتی در ۹۰ درصد کلاس‌های دانشگاه علامه


اجرای تفکیک جنسیتی در ۹۰ درصد کلاس‌های دانشگاه علامه

با نزدیک شدن به روزهای نخست مهرماه و همزمان با آغاز ثبت نام دانشگاه‌ها، دانشجویان دانشگاه علامه طباطبائی خبر از جداسازی جنسیتی تمامی کلاس‌های درسی عمومی و تخصصی خود داده‌اند.

بر اساس گزارش برخی روزنامه‌ها و رسانه‌های ایران که در روز دوشنبه ۱۴ شهریور منتشر شد، دانشجویان پسر و دختری که برای تعیین واحدهای درسی خود در روزهای گذشته به دانشگاه علامه مراجعه کرده بودند با جدول‌های مجزایی برای برگزاری کلاس‌های خود مواجه شدند.

این دانشگاه سال پیش کلاس‌های دروس عمومی را برای دختران و پسران دانشکده ادبیات جدا کرده بود و امسال نیز قرار بود تنها جداسازی مربوط به دروس عمومی باشد.

صدرالدین شریعتی، رئیس دانشگاه علامه نیز تاکید کرده بود که امسال تنها کلاس‌های عمومی که دارای تراکم جمعیتی بالایی هستند جداساز می‌شود، با این وجود گزارش‌ها نشان می‌دهد که امسال بیشتر دروس تخصصی و در حدود ۹۰ درصد کلاس‌های درس مقطع کارشناسی دانشکده‌های علوم اجتماعی و ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی تفکیک جنسیتی شده‌اند.

روزنامه اعتماد در گزارشی نوشته است که از میان ۵۱ واحد درسی در گرایش‌های برنامه‌ریزی اجتماعی و مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات رشته علوم اجتماعی، ۴۶ واحد مجزا می‌شود و تنها دختران و پسران در پنج واحد درسی کلاس‌های مشترک دارند.

از میان ۴۶ واحد درسی تفکیک شده نیز ۳۰ واحد برای زنان و ۱۶ واحد مخصوص مردان است.

طرح تغییر ترکیب و تفکیک جنسیتی در مراکز آموزش و پرورش و به‌ویژه دانشگاه‌ها ازجمله موضوعاتی است که در دولت‌های نهم و دهم به ریاست محمود احمدی‌نژاد مطرح شده است.

پس از رویدادهای انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸، بر «اسلامی شدن مراکز آموزشی» بیشتر تاکید شد و آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در چند نوبت آموزش علوم انسانی در دانشگاه‌ها را موجب «تردید در مبانی دینی و اعتقادی» دانست.

کامران دانشجو، وزیر علوم نیز آذر ماه ۱۳۸۸ اعلام کرد که سیاست «تفکیک جنسیتی» در دانشگاه‌ها براساس «جهان‌بینی اسلامی» به اجرا گذاشته خواهد شد.

پس از آن موضوع جنجال‌برانگیز جداسازی جنسیتی در دانشگاه‌های ایران به تناوب از سوی مسئولان جمهوری اسلامی مطرح شد و وزارت علوم نیز اعلام کرد که از مهرماه ۱۳۹۰ برنامه طرح تفکیک جنسیتی، در برخی دانشگاه‌های کشور اجرا می‌شود.

در همین رابطه، علی کریمی فیروزجایی، نماینده و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفته بود که مسئله تفکیک جنسیتی با وزیر علوم در این کمیسیون مطرح شده و برنامه‌های وزارت علوم مورد تائید مجلس و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس است.

رضا روستا آزاد، رئیس دانشگاه صنعتی شریف نیز از جمله کسانی بود که بر اجرای تفکیک جنسیتی برای دانشجویان پسر و دختر این دانشگاه تاکید کرده بود.

در واکنش به اجرای این طرح در دانشگاه‌ها برخی آن را غیر قابل اجرا و شتابزده خواندند، اما کامران دانشجو اعلام کرد که حتی درصورتی که جداسازی کلاس‌های دختران و پسران از اول مهرماه امسال ممکن نباشد، دانشجویان دختر و پسر در کلاس‌های درس در ردیف‌های جداگانه خواهند نشست.

کار به جایی رسید که رئیس جمهوری ایران نیز نسبت به اجرای این طرح اعتراض کرد و با ابراز نگرانی از «روش اجرای تفکیک جنسیتی» در کلاس‌ها خواستار متوقف شدن اجرای این طرح در دانشگاه‌ها و همچنین بازنشسته‌ کردن «بی‌رویه» اساتید شد.

اما ظاهرا این اعتراض‌ها کار به جایی نبرده و انتشار تصاویری از برگه‌های ثبت نام دانشجویان و برنامه‌های درسی آنها در برخی رسانه‌ها، خبر از اجرایی شدن جداسازی جنسیتی کلاس‌ها در دانشکده علامه آن هم در دروس تخصصی می‌دهد.

پیشتر روزنامه شرق میانه مردادماه در گزارشی نوشته بود که دانشگاه‌های تهران، امیرکبیر، اصفهان، محقق اردبیلی، زابل، هنر شیراز، سهند تبریز و صنعت نفت تهران از جمله ۲۰ دانشگاهی هستند که قرار است برای نخستین بار در بیش از ۴۰ رشته تحصیلی به‌صورت تک جنسیتی دانشجو بپذیرند.

feminism - انگلستان - لندن
متفکر گندیده ذهن و کج خیال ، مطّهری ناپاک و گور به گور شده در خصوص تفکیک جنسیتی می گفت : رابطه زن و مرد اجنبی، سخت و خطرناک است ، پُلی است که پیران هم بر آن لغزیدند، آنچه اسلام به عنوان یک امر اخلاقی توصیه می‌کند این است که تا حد ممکن اجتماع مدنی " غیرمختلط "باشد، جامعه امروز زیان‌های اجتماعی مختلط را با چشم خود می‌بیند. چه لزومی دارد که زنان فعالیت‌های خود را به اصطلاح دوشادوش مردان انجام دهند، اثر این دوش به دوش ها این است که هر دو همدوش را از کار خود باز می دارد و هر یک را به جای توجه به کار متوجه همدوش می‌کند تا آنجا که غالبا این همدوشی به هم آغوشی منتهی می‌گردد !!! خلاصۀ کلام اینکه تمام فلسفۀ اسلام در رختخواب و خلوتگاهِ مرد و زن بنا شده است و بس !
دوشنبه 14 شهریور 1390

لیلی ایرانی - ایران - تهران
دوست گرامی ارتمیس, چندروزیه خبری ازت نیست, امیدوارم هر جا هستی سلامت باشی
سه‌شنبه 15 شهریور 1390

snowy me - سوئد - مالمو
feminism - انگلستان - لندن عزیز حرف دل منو زدی.
سه‌شنبه 15 شهریور 1390

felora - ایران - تهران
تفکیک جنسیتی دانشگاه= توهین علنی به شخصیت وشعوردختر وپسر= یعنی شما غیر قابل کنترلید = دوران ما قبل تاریخ است! ( ولی با تفکیک اتوبوسها و مترو به شدت موافقم )
سه‌شنبه 15 شهریور 1390

feminism - انگلستان - لندن
snowy me دوست گرامی به امید روزی که تبعیضیت های جنسیتی برطرف شده و این مثَل حقیر کننده و خودخواهانۀ " مردی گفتن زنی گفتن " نیز از ذهنهای بسته و محدود، پاک شود ! شاد باشی .
سه‌شنبه 15 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.