کوهی درایران که همیشه میسوزد


کوهی درایران که همیشه میسوزد

در جاده رامهرمز به سمت رود زرد و در مسیر خیجه و ماماتین بعد از روستای گنبد لران، کوهی آتشین وجود دارد که از گذشتههای دور تا کنون شبانه روز میسوخته است، مردم محلی به این کوه «تشکوه» میگویند
به گفته کارشناسان زمین شناسی دلیل شعله ور شدن آتش کوه گوگرد موجود در زمین و متصاعد شدن گاز طبیعی از عمق زمین به سطح است

 

- روشنی آتش این کوه در تاریکی شب جلوه زیبایی به منطقه می دهد به گونه ای که تا به حال توانسته گردشگران زیادی را در ساعات شب به سوی خود بکشاند. مسئله قابل توجه برای گردشگران این است که در مجاورت این آتش کوه به دلیل وجود گاز متصاعد شده در هوا نمی توان آتش دیگری روشن کرد. جالب این است که گردشگران برای رسیدن به این منطقه از مردم استان کمک می گیرند چون هیچ تابلویی برای نشان دادن این جاذبه گردشگری و نفتی خوزستان وجود ندارد.

 
2- غیر از تشکوه در نزدیکی شهر صنعتی امیدیه و منطقه آغاجاری نیز کوهی وجود دارد که مردم محلی آن را کوه سوخته مینامند. از لابه لای خاک و سنگهای کوه سوخته زبانه های آتش بیرون میآید و دود سیاهی را راهی آسمان میکند. این دود باعث می شود تا فضای اطراف چشمه های آتش این کوه نیز سیاه رنگ به نظر برسد

 

- کوه سوخته امیدیه به دلیل شکل و شمایل ظاهری و آثار و شواهد هیدروکربوری در سطح زمین یک اثر ژئوتوریسمی ارزشمند و گرانبها در حوزه زمین شناسی است که نه تنها برای زمین شناسان بلکه برای همه علاقمندان به طبیعت جذاب و دیدنی به نظر میرسد.

 

-تشکوه و کوه سوخته از نظر مباحث زمین شناسی بسیار با اهمیت و مورد مطالعه کارشناسان این حوزه است و اکنون تشکوه که بیشتر در میان مردم شهرت دارد به یکی از جاذبه های عجیب گردشگری استان خوزستان تبدیل شده است . 

بنده ی تنهای خدا - قطر - دوحه
واو چقدر جالب. هیچوقت راجع به این کوه چیزی نشنیده بودم! هیچوقت خاموش نمیشه مگه!!!!!
دوشنبه 14 شهریور 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
وای در ایران خودمان چقدر روستا و دهکده و هنوز بخش داریم ماشاالله قابل شمارش نیست ...
دوشنبه 14 شهریور 1390

ali158 - روسیه - مسکو
جانم فدای ایران.
دوشنبه 14 شهریور 1390

snowy me - سوئد - مالمو
خوزستان واقعا سرزمین عجایبه. من 3 سال پیش 15 روز خوزستان بودم. هرچقدر این ور و اونور رو سرک میکشی بازم جاذبه های زیادی میمونه که وقت نمیشه آدم همشو ببینه. مردمش هم خیلی نازنین و مهربون اند. حیف که این کشور زیبا و پر از شگفتی افتاده زیر دست آخوندهای دجال.
دوشنبه 14 شهریور 1390

felora - ایران - تهران
چقدر توی شب قشنگه / ای کاش بتونم برم ببینم که اتش وخیلی دوست دارم ولی نه اتش به پا کردن و... خیلی جالبه که اتش" بین ایرانیها از هزاران سال پیش همیشه یک جایگاه بالا وخاصی داشته. اتشکده های زیادی که در گوشه وکنار ایران هست گواه این واقعیته وبه خصوص در جشنها وبزرگترین جشن ما نوروز" که دیگه از چهار شنبه سوری شیرین تر نداریم! از خود نوروز هم شادی اورتر وقشنگتره ... البته اگه نیروی امنیتی بذاره!
دوشنبه 14 شهریور 1390

a.ahooraei - المان - کلن
نسخه قشنگتر از این و بهمین منوال با تعداد گله آتش های زیادتری در کناره مسجدسلیمان ، اولین شهر نفت خیز ،. خوزستان وجود دارد که شبها تصویر بسیار زیبایی دارد. اینهم بخاطر گاز طبیعی هست که از زمین خارج میشه. در چند کیلومتوی رامهرمز و مسجدسلیمان ، بخشی بنام نفت سفید وجود داره که تا چندسال پیش از زمین مانند چشمه ،. نفت تصفیه شده سفید، بیرون میآمد. بیش از ٢/٣ سرمایه این سرزمین در خوز نهفته است. حالا ملا بخوره و ملت محرومیت. .
دوشنبه 14 شهریور 1390

golabdon - ایران - ایران
از راه بسیار بسیار دور خاک زادگاهم را میبوسم.بسیار دلتنگ شدم.جاوید ایران
دوشنبه 14 شهریور 1390

a.ahooraei - المان - کلن
ضمنآ اسم کوهی که در مسجدسلیمان هست, بنام کوه آتشین مشهور هست.
دوشنبه 14 شهریور 1390

h.a - ایران - تهران
ناراحت نباشین دوستان-فردا چهار تا بسیجی میفرستند اونجا خاموشش میکنن-از مدیران سایت خواهش میکنم که این جور چیزا رو پخش نکنن.چون بلافاصله این قوم عرب مسلک که کارشان خراب کردن آثار ایرانه فوری میرن داغونش میکنن.مرسی
دوشنبه 14 شهریور 1390

Khashayarshah - ایران - تهران
این پدیده در بعضی از نقاط کره زمین دیده میشود. این شعله ها بخاطر سوختن گازهای متان است که از زیر زمین بیرون میآیند. بعضی مواقع نیز آتش گرفتن معادن زغال سنگ که در سطح زمین واقع است این نوع شعله هارا ایجاد میکند. در هندوستان منطقه بسیار وسیعیست که معدن ذغال سنگ آن در عمق زمین آتش گرفته است و فقط دود آن از زمین بیرون میآید. این آتش سوزی چنان وسیع است که از کنترل خارج شده و با تکنیکی که هندوستان دارد, امکان خاموش کردن آن وجود ندارد.
دوشنبه 14 شهریور 1390

poriyaye_vali - قطر - دوحه
کوهی درایران که همیشه میسوزد،،،،،همه ایران داره میسوزه فقط این کوه نیست
سه‌شنبه 15 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.