سوء استفاده های جنسی و مالی در برخی مدارس فوتبال


سوء استفاده های جنسی و مالی در برخی مدارس فوتبال

ماجرا فقط به نوجوانان و کودکان محدود نمی شود و گاهی دختران هوادار نیز آسیب می بینند.

سردبیر روزنامه روزگار چاپ تهران، از خوانندگان این روزنامه عذرخواهی کرده است. زیرا به نوشته او، قبلاً برای اخبار حوادث شرمنده بوده اما حالا برای اخبار ورزشی هم باید اظهار شرم کند.

اما مروری بر آرشیو رسانه ها نشان می دهد افشاگری های ناصر فریادشیران از پیشکسوتان فوتبال، درباره آن چه آزارجنسی فوتبالیست های رده سنی پایه نامیده، چندان هم در فوتبال ایران بی سابقه نیست.

مرداد ۱۳۸۹ مسئول ورزشگاه مرغوبکار در مصاحبه با خبرگزاری فارس، ماجرای آزار جنسی بازیکنان مدرسه فوتبال استقلال در این ورزشگاه را تکذیب کرد.

این تکذیبیه در پی چاپ اخباری اتفاق افتاد که درباره آزار جنسی نونهالان و نوجوانان علاقمند به فوتبال در فصل تست گیری رخ می داد.

به نظر می رسید ماجرا فقط به نوجوانان و کودکان محدود نمی شود و گاهی دختران هوادار نیز آسیب می بینند.

شاهرخ خسروی مسئول سابق کمیته مشوقین باشگاه استقلال در مصاحبه ای که سایت جهان نیوز منتشر کرد گفت: "ما یک لیدری داریم که با تیم به شهرستان می رود. دخترهای معصومی که دم هتل می آیند تا بازیکن ها را ببینند، داخل اتاق ها می برد و..."

مجموعه این افشاگری ها حاکی از آن است که اشتیاق به فوتبالیست شدن، گاهی نوجوانان و کودکان را در معرض خطرهایی قرار می دهد که آزار یا تجاوز جنسی از جمله آن هاست.

چهار سال قبل روزنامه ایران ورزشی با اشاره به فردی که ساک ورزشی متعلق به یکی از باشگاه ها را در دست داشت و در خیابان منیریه قدم می زد، نوشت: " یک بچه‌ که ذوق زده شده بود به او می‌گوید من می‌خواهم تست بدهم. آن فرد هم ساعت و محل قرار را مشخص می کند. قراری که منجر به تجاوز می شود. فرد مزبور با ترساندن آن کودک از او می‌خواهد دوستانش را هم به او معرفی کند. او با همین روش، به چهار نفر تجاوز کرد."

این ماجرا ارتباطی به باشگاه ها و مدارس فوتبال نداشت. اما ناصر فریاد شیران مربی فصل گذشته تیم نفت تهران در لیگ برتر فوتبال ایران می گوید: "شما به تپه‌های داوودیه سر بزنید. خیلی چیزها را متوجه می‌شوید."

اظهارات فریاد شیران بازتاب گسترده ای در روزنامه ها و سایت های خبری داخل ایران پیدا کرده است.

او معتقد است که نه تنها خود کودکان مورد آزار جنسی قرار می گیرند، بلکه از مادران برخی از آن ها نیز سوء استفاده شده است. او تاکید می کند، در برخی مدارس فوتبال افرادی هستند که از بچه‌ها سوءاستفاده‌های جنسی می‌کنند.

سوء استفاده مالی

آکادمی های فوتبال و مدارس فوتبال، عناوین پر طمطراقی که خانواده ها را تشویق به ثبت نام فرزندشان می کنند.

اما محتوای اغلب این آکادمی ها، یک زمین فوتبال است که برای مدتی محدود اجاره شده. امکانات جنبی خاصی هم ندارند. از دوش و سرویس بهداشتی مناسب هم خبری نیست.

اگر در پلاکاردهای تبلیغاتی، وعده استفاده از مربیان سرشناس را داده اند، در عمل از آن مربیان نام دار خبری نمی شود.

این مسائل در باشگاه های سرشناس نیز حاشیه ساز شده است. حسن روشن در تازه ترین اظهار نظر تهدید کرده که اگر با رشوه‌خواری در استقلال برخورد نشود، استعفا خواهد داد.

حسن روشن ستاره سابق تیم ملی فوتبال ایران و عضو این تیم در جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین، سمت ریاست کمیته فنی باشگاه استقلال را برعهده دارد.

او گفته است: "۱۲ بازیکن تیم‌های پایه‌ای، برای حضور در استقلال به مدیر فعلی این آکادمی پول داده اند."

رضا رجبی مدیر آکادمی فوتبال باشگاه استقلال، عضو سابق تیم ملی فوتبال ایران، کارشناس برنامه های ورزشی صداوسیما و بازیکن سابق تیم استقلال است.

رجبی تمام اتهامات مطرح شده را رد کرده و از پیگیری این ماجرا در مراجع قضایی و "سایر نهادها" خبر داده است.

پیش از این علی فتح الله زاده سرپرست این باشگاه، درباره اتهام تبانی از سوی محمد مایلی کهن گفته بود: "مایلی کهن اگر نتواند در این ماه عزیز رمضان اتهام خود را اثبات کند باید طلب استغفار کند."

اگرچه افشاگری های حسن روشن نیز در ماه رمضان بود، اما فتح الله زاده از زیر مجموعه خود نخواست که اگر این تخلف به اثبات برسد، طلب استغفار کنند.

با توجه به اختیاراتی که هیات مدیره این باشگاه به حسن روشن داده است، او در اولین اقدام، دستور اخراج ۱۲ بازیکن از تیم های امید و جوانان استقلال را صادر کرد.

پدران و مادران برخی از این بازیکنان با ارائه مدارک به باشگاه، پرداخت مبالغ میلیونی برای جذب فرزندشان در باشگاه استقلال را تایید کرده اند.

روشن درباره تحقیقات تکمیلی باشگاه استقلال پیرامون این موضوع گفت، هنوز رضا رجبی برای ادای توضیحات نیامده و فکر نمی ‌کنم بیاید.

او در پاسخ به این سؤال که اگر در زمان فعالیت رجبی تخلفاتی صورت گرفته، چرا همچنان از او به عنوان مدیر آنالیزورهای استقلال یاد می شود، گفت: این مسائل مربوط به کادر فنی است. به ما ارتباطی ندارد و نمی‌توانیم در کارشان دخالت کنیم.

زننده تک گل تیم ملی فوتبال ایران به تیم ملی پرو در جام جهانی آرژانتین گفت: " پدر یکی از این بازیکنان می ‌گوید پول قرض کرده تا بتواند مبلغ مورد نظر را به آکادمی استقلال بدهد. در بین این بازیکنان، رشوه های ۲۵ میلیون تومانی نیز وجود دارد.

حسن روشن گفت، برخی پدران و مادران بازیکنان دو ماه پیش قضیه را به نظری جویباری از مسئولین بلندپایه باشگاه اطلاع دادند. او به پدر و مادرها وعده داد به این مسئله رسیدگی کند، اما زمان گذشت و خبری نشد.

حسن روشن به خبرگزاری فارس گفت: "از یک بازیکن به بهانه خریدن مکمل غذایی ۷ میلیون تومان گرفته شده. در حالی که یکی از مربیان در گزارشش آورده که حتی آب هم سر تمرین نبوده و یک روز مجبور ‌شدند از سطل زباله بطری پیدا کنند، تا از این طریق به بچه‌ها آب بدهند!"

رضا رجبی اما معتقد است حسن روشن با اتهاماتی که به او وارد کرده، مدیریت و مسئولان این باشگاه را نیز زیر سؤال برده است.

رجبی می گوید: "هنوز این اتهام‌ها ثابت نشده اما با حرف‌هایی که حسن روشن زده، من و خانواده‌ام را آزرده‌خاطر کرده‌ است. به همین دلیل من از حسن روشن به مراجع قضایی و همچنین در سه نهاد شکایت کرده‌ام."

رجبی توضیح نداده است که غیر از قوه قضاییه، عنوان و مسئولیت های سه نهاد دیگری که او یاد می کند چیست.

رضا رجبی معتقد است حسن روشن با مطرح کردن این اتهامات، باشگاه استقلال را در روزهایی که این تیم "خوب نتیجه می‌گیرد"، به حاشیه کشانده است.

او در آخرین مصاحبه اش گفته است: حسن روش هدفش کمک کردن به استقلال نیست بلکه به دنبال تخریب تیم است.

1k adame sadegh - کانادا - تورنتو
والا ما نمیفهمیم که این جامعه حیوانیست که ما در ان زندگی میکنیم از تجاوزات کشیشها گرفته در غرب تا تجاوزات اخوندها و حالا سرایت کرده به ورزش تمام این بچه های طفل معصوم بیگناه که فقط میخواهند از دوران کودکیشان و نوجوانیشان لذت ببرند تا شاید در اینده کسی شوند در جامعشان. تجاوز و کشتن این طفل معصومان هیچ فرقی با هم ندارد و روزی گریبانگر همین متجاوزین را میگیرد. تورنتو کانادا
دوشنبه 14 شهریور 1390

h.k - دانمارک - اودا
درود برغیرت حسن روشن.من هیچکدام راندیده وفرقی هم برایم نمیکند.اماحرف حسن روشن به حقیقت خیلی تزدیکتراست.
سه‌شنبه 15 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.