«خنده بازار» و عادل فردوسی پور - ویدئو


عادل فردوسی پور ایرادهای «خنده بازار»
را گوشزد می‌کند


گفت و گو با «سامان گوران» بازیگر مجموعه «خنده بازار»

اجازه شوخی کردن با هر فردی را نداریم

«سامان گوران» یا همان عادل فردوسی پور مجموعه خنده بازار، متولد 1364 و دانش آموخته رشته بازیگری تئاتر است. او در این مجموعه با بازی تیپ‌ها‌ی مختلف و البته مطرحی همچون مهران مدیری، علی دایی، رضا صادقی، مهدی فخیم زاده و عادل فردوسی پور بر سر زبان‌ها‌ افتاد و صدای برخی مانند علی دایی و رضا صادقی را هم درآورد. گوران، «عادل فردوسی پور» را انسانی با جنبه می‌داند و می‌گوید: عادل وقتی بازی ام را در «خنده بازار» می‌بیند با من تماس می‌گیرد و راهنمایی ام می‌کند. او درباره انتقاد «علی دایی» درباره درآوردن تیپش در برنامه «خنده بازار» معتقد است آقای «دایی» به من لطف دارد و نظر شخصی اش را گفته است.
«سامان گوران» این روزها با اجرای تیپ‌ها‌ی مختلف در برنامه «خنده بازار» بر سر زبان‌ها‌ست و صدای خیلی‌ها‌ را هم درآورده است. او می‌گوید اگر به شخصیت‌ها‌یی که نقششان را بازی می‌کنم، علاقه نداشتم، هیچ وقت در این زمینه ایفای نقش نمی‌کردم. گفت و گوی ما را با وی بخوانید.
 قبل از بازی در مجموعه «خنده بازار» چه سابقه تصویری داشتید؟

 فعالیت هنری ام را با بازی در مجموعه «مظلوم اول» سید جواد ‌ها‌شمی ‌آغاز کردم. همچنین یکی از شاگردان استاد «حمید سمندریان» هستم و او به من کمک کرد تا خودم را پیدا کنم. البته دوستانم در عرصه بازیگری در تیپ و شخصیت سازی مطرح و برجسته هستند مانند «رضا شفیعی جم»، که در این عرصه کمکم کرد و گفت که با این شیوه کاری و صحبت کردن می‌توانم شخصیتی را ایجاد کنم و موفق شوم. قبل از دیده شدن بازی ام در «خنده بازار» کارهای مختلفی به من پیشنهاد شده بود ولی برای دیده شدنم مناسب نبود. یعنی آثار ماندگاری نبود اما مجموعه «خنده بازار» کمکم کرد تا نظر مخاطب را به خود جلب کنم. خدا را شکر اکنون در ارتباطی که با مردم و آشنایان دارم همه درباره این کار و بازی ام صحبت می‌کنند و از ابراز علاقه آن‌ها‌ سپاس گزارم.

«خنده بازار» جدید و دیدگاه جدید

از نحوه آشنایی تان با عوامل ساخت مجموعه «خنده بازار» بگویید.

 آشنایی دیرینه ای با «شهاب عباسی» دارم و به عنوان مهمان در مجموعه «بزنگاه» رضا عطاران حضور داشتم و همان جا با «عباسی» آشنا شدم، دوستی مان شکل گرفت و در «خنده بازار» نوروز با یکدیگر همکاری کردیم که بازتاب خوبی هم داشت. قصدمان این بود که «خنده بازار» جدید را با دیدگاه جدیدی بسازیم و صادقانه جلو آمدیم و اطمینانی که تهیه کننده و کارگردان به من کردند باعث شد که خیلی راحت تر کار کنم.

 آقای «گوران» با اجرای تیپ‌ها‌ی مختلفی همچون «عادل فردوسی پور»، «رضا صادقی» و هم چنین «علی دایی» سر زبان‌ها‌ افتادید؟

 دوستان به من لطف دارند!

انسانی که نقد نشود، موفق نمی‌شود

صدای «علی دایی» را که حسابی درآوردید. آیا او با شما در این باره تماس گرفت و انتقاد کرد؟

خیر با من تماسی نگرفت. آقای «دایی» به من لطف دارد و نظر شخصی اش را گفته است؛ ما سعی کردیم آستانه انتقاد را بالا ببریم و باید جنبه داشته باشیم چون در دیگر کشورها، شوخی‌ها‌یی از این بیشتر و وسیع تر با انسان‌ها‌ی بزرگ کشورشان می‌کنند. معتقدم انسانی که نقد نشود در کارش موفق نیست. امیدوارم سوء تفاهم برای دوستان پیش نیاید، چون دوستشان داریم و در این برنامه از افراد موفق و خوب انتقاد می‌کنیم. البته کلیت موضوع برنامه به ما اجازه نمی‌دهد که با هر فردی شوخی کنیم!

برای پرداختن به سوژه‌ها‌، دستمان باز است

اجرای شخصیت‌ها‌یی که حقیقی و مطرح هستند دارای حساسیت بالایی است، با این وجود برای بیننده هم جذاب است؛ نظر شما چیست؟

 گروه بازیگران «خنده بازار» همگی با استعداد هستند و «شهاب عباسی» هم خیلی به بچه‌ها‌ کمک می‌کند. اجرای تیپ‌ها‌ی مختلف، بستگی به سوژه دارد. سوژه‌ها‌ را بر مبنای علاقه مردم و یا اتفاق‌ها‌یی که برای آنان جالب است، انتخاب می‌کنیم. به طور مثال تیپ دو شخصیت بزرگ را به تصویر کشیدیم و نشان دادیم که نباید در یک برنامه عمومی‌ دعواهایشان را برای هم بیاورند. چندی پیش دو بازیگر بزرگ کشور در برنامه «هفت» دعوا می‌کردند یا مدیر یک باشگاه با سرمربی یا یک مدیر فنی با مدیر عامل روی آنتن بحث می‌کردند، از این رو این سوژه‌ها‌ را در نظر می‌گیریم. دستمان هم در پرداختن به این سوژه‌ها‌ باز است و می‌توانیم با پردازش آن‌ها‌ حرفی برای گفتن داشته باشیم بنابراین با تفکر، آزادی عمل، بیان و فکر جلسه‌ها‌یی را با حضور کارگردان «شهاب عباسی» می‌گذاریم و همان جا او نظر می‌دهد که اگر چنین طراحی چهره ای روی صورت یکی از بازیگران انجام شود، به فلان شخصیت می‌خورد؛ به طور مثال «سیاووش مفیدی» به لحاظ چهره با طراحی گریمی ‌که روی آن انجام شد، به «مایلی کهن» خیلی شباهت پیدا کرد.
در این جلسه‌ها‌ست که شخصیت‌ها‌ انتخاب می‌شوند و شکل می‌گیرند و ما بازیگران هم برای درآوردن تیپ‌ها‌ی مختلف، فیلم‌ها‌ی آن شخصیت را تماشا و سپس مقابل دوربین اجرا می‌کنیم.

از «رضا صادقی» اجازه گرفتم

علاوه بر «علی دایی» شخص دیگری هم اعتراض کرده است؟

 در روزنامه‌ها‌ و جراید خواندم که «رضا صادقی» هم واکنش نشان داده است ولی مطمئن هستم که این مسئله را او بیان نکرده است چون او را به خوبی می‌شناسم و در سفری که در جزیره کیش با هم بودیم به طور رسمی ‌اجازه اجرای تیپش را در برنامه «خنده بازار» گرفتم.

فردوسی پور انسان موفقی است

جناب «گوران» از «عادل فردوسی پور» خنده بازار چه خبر؟ زیرا تا آن جایی که از او شناخت دارم او فردی سخت گیر و حساس است و با این که کمتر با خبرنگاران مصاحبه می‌کند، حاشیه‌ها‌ی بسیاری دارد. آیا برای درآوردن تیپش مشورتی با یکدیگر داشتید؟

 «عادل فردوسی پور» یکی از بهترین افرادی است که می‌شناسم. من قبل از ساخت مجموعه «خنده بازار» با او ارتباط و آشنایی داشتم و با یکدیگر فوتبال بازی کرده ایم. «فردوسی پور» انسان موفق و با جنبه ای است. عادل وقتی بازی ام را در «خنده بازار» می‌بیند با من تماس می‌گیرد و راهنمایی ام می‌کند؛ یعنی «عادل فردوسی پور» وقتی عادل بدل را می‌بیند ایرادهایم را گوشزد می‌کند، من فقط به او یک پیشنهاد دادم که کت قهوه ای کمتر بپوشد و بعد از آن هم شاهد بودید او با کت‌ها‌ی رنگی مختلف روی آنتن آمد.

تکیه کلام عادل را برای جذابیت کار می‌گویم
شما به خوبی تیپ «فردوسی پور» را بازی می‌کنید به گونه ای که اگر کنار هم قرار بگیرید به لحاظ فیزیک، چهره، صدا و عکس العمل‌ها‌ی دست و صورت بسیار به هم شباهت دارید؛ برای درآوردن این تیپ چه قدر تمرین کردید؟
 بیشتر فیلم‌ها‌یش را تماشا کردم و با دوستان مختلفی که با او در ارتباط هستند نیز هم فکری کردم که به طور مثال عادل تکیه کلامش «افتاد» است و من هم برای این که کار جذاب تر و شباهتم به او بیشتر شود این تکیه کلام را می‌گویم.

در مجموعه «خنده بازار» چه تیپ‌ها‌ی دیگری را بازی می‌کنید؟

 قرار بود تیپ «حامد بهداد» را درآورم که متأسفانه به دلیل گرفتاری و مشکلی که داشتم به روز فیلم برداری نرسیدم و یکی از دوستانم این تیپ را ایفا کرد. در مجموعه «خنده بازار» تیپ بازیگرانی همچون «مهدی فخیم زاده» و «مهران مدیری» را هم بازی کردم.

 از میان تیپ‌ها‌یی که بازی کرده اید کدام یک را بیشتر دوست دارید؟

 مهران مدیری.

 چرا؟

 من علاقه زیادی به «مدیری» دارم. خود او هم می‌داند. ان شاءا... در کار بعدی اش با او همکاری می‌کنم.

چهره ام گریم خور است

یکی از نکته‌ها‌ی مهم در رسیدن به یک تیپ، طراحی چهره است که در این میان طراحی چهره خوبی که برای تیپ «عادل فردوسی پور» روی چهره تان انجام داده اند خیلی خوب از کار درآمده است. چه قدر طراحی چهره در رسیدن به تیپ «

فردوسی پور» مؤثر است؟

گروه گریم مجموعه خیلی زحمت کشید ولی چهره ام گریم خور است و همین مسئله به بچه‌ها‌ی گریم کمک کرد.

رئیس رسانه ملی از «خنده بازار» حمایت می‌کند
در گفت و گویی از تهیه کننده مجموعه «خنده بازار» خواندم که گفته بود «پشت این مجموعه رئیس رسانه ملی است».

آیا به همین دلیل است که بی محابا به همه جا انتقاد می‌کنید؟

 بله همین طور است. آقای «ضرغامی» به مجموعه «خنده بازار» آزادی عمل داده است و اگر از ما حمایت نمی‌کردند برنامه پر بیننده نمی‌شد.

 برنامه بعدی تان چیست؟

 تصمیم دارم استراحت کنم؛ البته پیشنهاد بازی هم دارم تا ببینم چه پیش می‌آید.

حرف پایانی «سامان گوران» بازیگر مجموعه «خنده بازار».

 از شما و عوامل گروه «خنده بازار» تشکر می‌کنم. خوشحالم که مجموعه خوبی را ارائه داده ایم، در ضمن مردم بدانند که اگربه شخصیت‌ها‌یی که نقش آن‌ها‌ را بازی می‌کنم، علاقه نداشتم هیچ وقت در این زمینه ایفای نقش نمی‌کردم.

sepherdad - استرالیا - سیدنی
واقعا این برنامه 90 جز خاله زنگ بازی چه هدف و نتیجه برای بیننده داره?.
یکشنبه 13 شهریور 1390

pandora - آلمان - کلن
مصاحبه مال عهد عتیق بوده؟جایی خوندم مدتی‌ هست از خنده بازار اومده بیرون یعنی‌ اجازه ندادند کار کنه و مجبور شد تیم رو ترک کنه و تو برنامه نیست
یکشنبه 13 شهریور 1390

sunami - ژاپن - فوکوشیما
یک مشت دلقک ریختن تو صداوسیما,یک مشت دیوانه هم بیننده!!!
یکشنبه 13 شهریور 1390

Royan - المان - المان
واقعا ملت وقت میگذارند که این اراجیف را نگاه کنند؟! و بابت این اراجیف هم دقیقه ای 62 هزارتومان هزینه میشود. ترجیح میدم هاوس مایستر کرا زه را نگاه کنم اینها رانبینم
دوشنبه 14 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.