جزئیات تازه از متهم اختلاس سه هزار میلیارد تومانی


جزئیات تازه از متهم اختلاس سه هزار میلیارد تومانی

در حالی که پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی به بزرگترین پرونده مفاسد اقتصادی تاریخ جمهوری اسلامی تبدیل شده است، خبرنگار «آینده»، جزئیات تازه ای از متهم ردیف نخست این پرونده را منتشر می کند.

ا.خ، متهم اصلی این پرونده که یک ایرانی ساکن آلمان بوده است، در دولت نهم با دریافت برخی چراغ سبزها برای فعالیت اقتصادی به ایران بازمی گردد و کل سرمایه خود را که حدود یک میلیون دلار بوده است، به ایران می آورد.

وی با ایجاد برخی روابط و معاملات، این سرمایه را چند برابر کرده و مجددا به آلمان باز می گردد و پس از استفاده از این سرمایه در آلمان و گشترش فعالیتهای خود، به ایران نقل مکان کرده و اقدام به تاسیس شرکتهای زنجیره ای متعدد می نماید و با هر شرکت نیز اقدام به دریافت وام های هنگفت بانکی، خرید شرکتهای دولتی با پیش قسط حاصل از وجوه سیستم بانکی و گشایش اعتبارهای مکرر می نماید.

روش ا.خ برای دریافت وام و مصون بودن از برخورد، به کارگیری افراد بازنشسته و صاحب نفوذ در برخی دستگاههای حساس نظام و استفاده از آنان به عنوان اعضای هیات مدیره بوده است.

در جریان تاسیس بانک آریا نیز این فرد بر خلاف قانون که بایستی 50 درصد از سهام بانک به صورت پذیره نویسی آزاد باشد، بیش از نود درصد سهام این بانک را به نام نزدیکان خود ثبت می نماید.

جزئیات دیگر به دست آمده، حاکی از آن است که با وجود همه تدابیر و ارتباطات ویژه ا.خ، سر زدن یک اشتباه از سوی وی، باعث به جریان افتادن این پرونده شده است.

وی در تماس با مدیر خوزستان بانک صادرات، از وی می خواهد به دلیل مشکل نقدینگی، تایید یک ال.سی (توافقنامه پرداخت ارزی) به مبلغ سی میلیارد تومان مربوط به شرکت وی در بانک صادرات را انجام دهد.

مدیر بانک ابتدا با توجه به اعتبار و گردش مالی بالای ا.خ در این بانک، موضوع را می پذیرد، اما وقتی به اسناد مراجعه می کند، متوجه می شود هیچ درخواست ال سی به نام وی و شرکتش ثبت نشده است. بنابراین به موضوع مشکوک شده و به بانک صادرات مستقر در شرکت فولاد مراجعه می کند و در بازرسی از آنجا متوجه می شود طی دو سال گذشته، حدود سه هزار میلیارد تومان ال سی صوری توسط این شعبه برای ا.خ صادر شده است.

گفته می شود اگرچه رقم اختلاس این پرونده سه هزار میلیارد تومان اعلام شده، اما این رقم تنها مربوط به بخشی از تخلفات ا.خ است و با ادامه تحقیقات، ابعاد این پرونده در بانکها و موارد دیگر افزایش یافته است.

E.S.M - امریکا - اهایو
واقعا ! بابا 3 بیلیون دلار پوله.
یکشنبه 13 شهریور 1390

Atheist-0 - کانادا - ونکوور
در شهر اگر که مست گیرند/ باید هر انکه هست گیرن. مطمعنان برای یک چنین کلاه بر داری با این حجم هزاران نفر در این راه مطنعم شده اند. در جامعه ما دیگر قبح دزدی و کلاه برداری از بین رفته و زرنگی و مردرندی جایش نشسته.
یکشنبه 13 شهریور 1390

mortimer - ایران - اصفهان
بهتون قول می دم از عوامل خود حکومته و تو این مدتم داشته واسه حکومت نو کری می کرده.این قدر از این وام ها دادند که نگو و نپرس.چهار روز دیگه هم آبا از آسیاب میفته و انگار نه انگار.
یکشنبه 13 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.