بهنام گنجی، دوست کوهیار گودرزی به زندگی خود پایان داد

         بهنام گنجی، دوست کوهیار گودرزی به زندگی خود پایان داد

جرس: بهنام گنجی خیبری ، دانشجوی 22 ساله دانشگاه علمی کاربردی تهران که به تازگی از زندان اوین آزاد شده بود ، نیمه شب 10 شهریور به زندگی خود خاتمه داد.

به گزارش جرس بهنام گنجی از دوستان کوهیار گودرزی بود که در روز نهم مرداد همراه کوهیار گودرزی و یکی دیگر از دوستانش در منزل شخصی اش در تهران توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت شده بود. در حالیکه بهنام گنجی و دیگر دوستش روز 17 مرداد از زندان ازاد شدند، کوهیار گودرزی همچنان در بازداشت به سر می برد. صبح روز دهم مرداد نیز پروین مخترع ، مادر کوهیار در شهر کرمان بازداشت شد.

 بهنام گنجی در حالیکه سابقه هیچ فعالیت سیاسی نداشت به سلول انفرادی بند 240  زندان اوین منتقل شد و تحت فشارهای روحی و روانی شدید بازجویان برای اعتراف به مسائل خلاف واقع قرار گرفت. فشارهایی که منجربه افسردگی و نهایتا  خودکشی وی شد. بهنام نیمه شب پنجشنبه 10 شهریور با خوردن قرص به زندگی خود خاتمه داد.


در دوران بازداشت مرحوم بهنام گنجی در بازداشتگاه 240 و 209 بازجویان وی را تحت فشارهای فزاینده قرار داده بودند که علیه دوستش ،کوهیار گودرزی، اعترافات دروغین کند که وی نپذیرفته بود. بازجویان از وی خواسته بودند که از کوهیار شکایت کند که وی با وجود  فشارهای فزاینده بازجویان نپذیرفته بود. بازپرس شعبه دوم دادسرای اوین ( شهید مقدس ) نیز بهنام گنجی و خانواده اش را تهدید کرده بود که هرگونه روابطش با کوهیار گورزی را باید قطع کند.

وی پس از یک هفته بازداشت در سلول انفرادی بند 240 و چندین روز بازداشت در یکی از سلول های جمعی بند 209 زندان اوین و بیشتر از 10 جلسه بازجویی با چشم بند و تحت فشار بازجویان وزارت اطلاعات با قرار کفالت از زندان اوین آزاد شد.


طبق قانون حقوق شهروندی،  نگهداری در سلول انفرادی و زدن چشم بند مصداق شکنجه اعلام شده و غیر قانونی م یباشد. با این حال معلوم نیست که به جز این موارد ، چه اتفاقات دیگری در بازداشتگاه بر وی گذشته است.


به گفته  خانواده گنجی خیبری ، از زمانی که بهنام از بازداشت آزاد شده بود به شدت از فشارهای دوران بازداشتش متاثر شده و افسرده بود ، به نحوی که همواره ترس از بازداشت داشت.  افسردگی و اقدام به خودکشی بهنام گنجی بعد از مدت کوتاهی پس از آزادی اش از بند امنیتی زندان اوین در حالی صورت گرفت که وی سابقه هیچگونه افسردگی یا بیماری در دوران قبل از زندانش نداشت.

در پی خودکشی وی در نیمه شب روز پنجشنبه 10 شهریور ، ماموران امنیتی و پلیس در منزلی که جنازه وی در آن بود حاضر شدند و رفتار بدی با خانواده داشتند.


بر اساس این گزارش،  پیکر  بهنام گنجی خیبری جهت تشییع و تدفین به زادگاهش مشهد منتقل شده است.
قرار است وی یکشنبه صبح در بهشت جواد الائمه شهر مشهد تشییع و تدفین شود.‬

با توجه به عدم پذیرش مسئولیت بازداشت کوهیار گودرزی توسط مقامات قضایی تا کنون، ادامه بازداشت خودسرانه و غیرقانونی پروین مخترع مادر این فعال حقوق بشری در زندان کرمان و اکنون خودکشی دوستش که به تازگی از زندان آزاد شده است ، نگرانی ها در مورد سرنوشت کوهیار گودرزی و آنچه در بازداشتگاه بر وی و بهنام گنجی گذشته، افزایش یافته است.

منگوله مشهدی - ایران - مشهد
گاهی مرگ مسکّنی بسیارقوی برای رهایی ازدرد ورنج است، در جایی که نمیتوان مردانه زندگی کرد ، مردانه مردن زندگیست. آدم ها می آیند. زندگی میکنند می میرند و می روند. اما فاجعه زندگی تو آن هنگام آغاز می شود که آدمی می میرد اما نمی رود! می ماند، نبودنش دربودن تو چنان ته نشین می شود که تو می میری درحالی که زنده ای و او زنده می شود در حالی که مرده است... "چراغها خاموش می شود و من از دست می روم*آن امواجی که می خواستم برخلافشان شنا کنم ، عاقبت مرا به زانو در آوردند.. " - بهنام جان! تولدت مبارک
شنبه 12 شهریور 1390

ukguy4u - بریتانیا - لندن
حتما بهش تجاوز شده بوده.
شنبه 12 شهریور 1390

ensanam arezoost - ایران - خارگ
افسوس و صد افسوس...پروردگار به بازماندگانش صبر بده...
شنبه 12 شهریور 1390

h.a - اربیل - توران شاه
موهای بدنم سیخ شد-من که به خدا اعتقاد ندارم بگم خدا بیامرزتش-و لی میگم سربلند مردی-به امید ازادی ایران
شنبه 12 شهریور 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
روحش شاد. جلادان فاسد خامنه ای در اکثر مواقع برای درهم شکستن زندانیان سیاسی به آنها تجاوز میکنند. نابود باد حکومت ولی وقیح و مرگ بر خامنه ای
شنبه 12 شهریور 1390

babak1960 - لوگزامبورگ - لوگزامبورگ
از این رژیم خمینی ساخته هرچه بگویید بر میاید بازجویان چنان دست بازی برای اعتراف گیری از هر راهی دارند که قابل تصور نیست از شکنجه های قرون وسطایی بگیر برو تا تجاوز جنسی تا انجام همین اعمال با نزدیکان تا تهمت های ناموسی. اما قهرمانانی که پا در راه مبارزه با این جانیان میگذارند باید مطمئن باشند که هر بالایی در راه میهن و مردم سرشان بیاید ارزش و اعتبارشان بالاتر میرود. درود به روح بهنام گنجی فهرمان و لعنت بر خمینی و رهروان خمینی
شنبه 12 شهریور 1390

khosrow60 - سوئد - سوئد
فکر نمی کنید خودکشی درکار نبوده وطبق معمول بربرها یک عزیز را بقتل رساندن .
یکشنبه 13 شهریور 1390

h.k - دانمارک - اودا
ای وای.ازاینهمه ظلم.ایوای به حال خانواده اش.عجب غم بزرگی دردلهاکاشت.ولعنت ابدی رابرای خامنه ای به یادگارگذاشت.وخودددریادمیلیونهاایرانی جاودانه شد.دوست دارم مادر,پدر,برادران ,خواهرانش,,غمش رابه ماملت ایران واگذارند.واندوهگین نباشند.که من تحمل غمگینی انانراندارم.هموطن مظلومم جاودانه شدی.امابجای غم مادرت.مادرانشانرابه عزاخواهیم نشاند.غمگین نباش.عزیزم.
یکشنبه 13 شهریور 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
خدا بیامرزتش.ننگ به این رژیم جایتکار
یکشنبه 13 شهریور 1390

sepherdad - استرالیا - سیدنی
دقت کنید حتی یک خانم ازخانمهای سایت که این جوانان معصوم رو تشویق به مبارزه میکنن وقت نداشن برای گذاشتن یک خط تسلیت! گه ایشون یکزن بودالان کمپین را میانداختن وعکسها میگرفتن. در کشور زنسالار ایران مرد بودن همیشه محکوم است.
یکشنبه 13 شهریور 1390

Pezhman - اتریش - وین
ضحاک علی,لعنت به جد و آبادت
سه‌شنبه 15 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.