اعتراض مهدیه گلرو به صادق لاریجانی در مورد مجازات‌های خانوادگی


اعتراض مهدیه گلرو به صادق لاریجانی در مورد مجازات‌های خانوادگی

مهدیه گلرو، نایب پیشین دبیر انجمن اسلامی دانشگاه علامه و همسرش وحید لعلی‌پور.

مهدیه گلرو، نایب پیشین دبیر انجمن اسلامی دانشگاه علامه، در نامه‌ای از زندان اوین به صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، نسبت به «مجازات‌های خانوادگی» که به نوشته او «در دو سال اخیر باب شده» انتقاد کرده و به «بی‌عدالتی‌ها» در حق همسرش اعتراض کرد.

در نامه این زندانی سیاسی که روز پنج‌شنبه در وب‌سایت «جرس» انتشار یافته مهدیه گلرو می‌نویسد که بازجوی پرونده در ارتباط با بازداشت همسرش، وحید لعلی‌پور، به وی گفته ‌است: «به دلیل رابطه نزدیک و حسی –عیاق بودن شما- ما وی را بازداشت کرده‌ایم تا با تو راحت‌تر کنار بیاییم.»

مهدیه گلرو، دانشجوی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی، یازدهم آذر سال ۱۳۸۸ بازداشت و سپس به اتهام «تبلیغ علیه نظام، تجمع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی» و نیز صدور بیانیه به مناسبت روز دانشجو از داخل زندان، به ۳ سال و شش ماه زندان محکوم شد.

وحید لعلی‌پور، همسر این فعال دانشجویی، که پیش از این «هیچ‌گونه فعالیت سیاسی نداشته» و اسفندماه همان سال با وثیقه از زندان آزاد شده بود، در دادگاه به تحمل یک سال حبس تعزیری و یک سال حبس تعلیقی محکوم و در آخرین روز مرداد سال جاری برای گذراندن حکم یک سال محکومیتش بازداشت شد.

مهدیه گلرو در نامه خود به صادق آملی لاریجانی، نظر وی را به اصل «شخصی بودن جرم و مجازات» جلب کرده و افزوده ‌است: «با توجه به ماده ۱۶۸ قانون اساسی تقاضا دارم پرونده همسرم که تنها چند صفحه ‌است را در یک بعدازظهر طولانی تابستان که زمان کوتاهی خواهد گرفت مطالعه نمایید تا شاید پایانی بر مجازات‌های خانوادگی باشد که در طی دو سال اخیر باب شده ‌است.»

خانم گلرو فشارها بر همسرش را مصداق مجازات‌های خانوادگی از سوی قوه قضائیه در ایران دانسته و افزوده‌ است: «در تمام طول ۲۱ ماه که مسئله پرونده‌سازی برای همسرم فشار روحی مضاعفی را بر من داشت بارها با آقایان لواسانی و رشته احمدی درباره پرونده گفت‌وگو داشته‌ایم که در جواب آنها اظهار می‌داشتند: عملکرد تو بر پرونده وی اثر خواهد داشت.»

پیش از این رضا خندان، همسر نسرین ستوده، وکیل زندانی، نیز که در نامه‌ای خطاب به دادستان تهران نسبت به وضعیت همسرش ابراز نگرانی کرده ‌است در مصاحبه با رسانه‌های خارج از کشور، فراهم نشدن حق ملاقات با خانم ستوده و نحوه رفتار با او را «نوعی مجازات خانوادگی» توصیف کرده ‌بود.

تاکنون
نمونه‌های مختلفی از فشار بر اعضای خانواده برای وادار کردن افراد به اقرار و اعتراف یا همکاری با دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی گزارش شده‌است.

از جمله ماموران اطلاعاتی از همسر سابق مهدی محمودیان، یکی از متهمان رویدادهای پس از انتخابات، خواستند که علیه وی شکایت کند تا محکومیت وی بیشتر شود.

شیرین عبادی، تنها برنده ایرانی جایزه نوبل، نیز پیش از این
در گفت‌وگو با رادیوفردا از تهدید جانی خود و همسرش توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی خبر داده و گفته است که مأموران جمهوری اسلامی تمام حساب‌های بانکی و حقوق بازنشستگی همسرش را در ایران ضبط و توقیف کرده‌اند.
babak1960 - لوگزامبورگ - لوگزامبورگ
البته اگر مجاهدین هم بنظر اقایان جزو زندانیان سیاسی حساب بشوند من امار صدها بیگناه را دارم که پدر یا مادر پیر و بیخبر از همه جا بخاطر دختر یا پسر مجاهد خلقش تیرباران شده که چرا بچه ات را خودت لو ندادی که ما زحمتمان کمتر شود برای نمونه پدر پیر و برادر مجیدنیکو درسال 60 اعدام و مادر خواهر و برادر 14 ساله اش 6 سال در زندان بودند. خانواده قدیری بخاطر 1 برادرش دسته جمعی تا بچه 5 ساله وحتی تمام فامیل عمویش دستگیر شدند. حتی موسوی تبریزی قاتل گفته بود هر کس مجاهدی در خانه اش دستگیر شود حکم اعدام دارد. البته در دوران طلایی امام گوربگور شده همه این رسم و رسوم پایه ریزی شده است
شنبه 12 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.