رهبران جدید لیبی بر استقرار نظامی دموکراتیک در این کشور تاکید نهادند


رهبران جدید لیبی بر استقرار نظامی دموکراتیک در این کشور تاکید نهادند

نشست بین المللی "دوستان لیبی" برای بررسی آینده این کشور با میزبانی مشترک نیکلا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه و دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در پاریس پایان یافته است.

در این اجلاس، مصطفی عبدالجلیل، رئیس شورای ملی انتقالی لیبی، درسخنانی وعده داد که طی هجده ماه آینده، با تصویب قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات آزاد با شرکت تمامی احزاب و گروه های سیاسی، یک دولت دموکراتیک زمام امور این کشور را در دست خواهد گرفت.

وی گفت که حکومت لیبی در آینده براساس معیارها و ضوابط دموکراتیک از جمله مداراگری و احترام به حقوق و مشارکت تمامی شهروندان، از جمله اقلیت ها در فرآیند سیاسی شکل می گیرد.

عبدالجلیل از آینده ای دموکراتیک و آزاد برای لیبی سخن گفت

آقای سارکوزی و آقای کامرون در سخنانی پس از پایان این نشست گفتند که شرکت کنندگان در این کنفرانس با اکثریت قاطع از ادامه حملات هوایی ناتو در لیبی تا زمانی که معمر قذافی به عنوان خطری محسوب می شود، حمایت کردند.

میزبانان مشترک این نشست همچنین گفتند که شرکت کنندگان در کنفرانس پاریس موافقت کردند تا درخواست کنند تا دارایهای مسدود شده لیبی آزاد شود.

بر اساس گزارش ها همچنین مصطفی جلیل رهبر شورای انتقالی لیبی گفت که مردم لیبی باید به قانون احترام بگذارند و با یکدیگر آشتی و تفاهم داشته باشند.

بر اساس گزارشها از پاریس شرکت کنندگان این نشست از آنچه که شهامت مردم لیبی خوانده اند تجلیل کرده‌اند.

همین گزارش ها حاکیست که هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا در این نشست در سخنانی خواهان آن شده است که کرسی لیبی در سازمان ملل متحد به شورای انتقالی لیبی داده شود.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد به همراه نمایندگان حدود ۶۰ کشور در نشست "دوستان لیبی" در پاریس شرکت کردند.

نمایندگان چین و روسیه از دیگر شرکت‌کنندگان در این نشست بوده اند.

دولت روسیه روز پنج‌شنبه شورای ملی انتقالی لیبی را، که رهبری مخالفان معمر قذافی را برعهده دارد، به عنوان نماینده مشروع مردم لیبی به رسمیت شناخت.

این نشست درست همزمان با چهل و دومین سالگرد به قدرت رسیدن سرهنگ قذافی در پی کودتای نظامی علیه سلطان ادریس برگزار ‌شد.

"مقاومت می کنیم"

 

سرهنگ قذافی گفت که جنگی طولانی در پیش است

نیروهای وابسته به شورای ملی انتقالی با وجود در اختیار گرفتن کنترل طرابلس، پایتخت لیبی، هنوز موفق به دستگیری معمر قذافی نشده‌اند.

معمر قذافی در پیامی صوتی که امروز پنج شنبه (۱ سپتامبر) از دو شبکه تلویزیونی پخش شد، گفت که به هیچ وجه تسلیم نخواهد شد و از مردم لیبی خواست تا برای کسب آزادی با "استعمارگران و خائنان وابسته به آنها" وارد جنگ شوند.

آقای قذافی گفت که جنگی طولانی در پیش است و پیش بینی کرد نیروهای ناتو و "خائنان" در این جنگ شکست خواهند خورد.

او از مردم لیبی خواست تا "روستا به روستا و کوه به کوه با دشمنان بجنگند" و با تفنگ و گلوله به آنها حمله کنند.

سرهنگ قذافی که هنوز محل اختفایش مشخص نیست، مخالفان خود را "گروه‌های تبهکار خواند" و وعده پیروزی علیه آنها را به مخاطبانش داد.

او گفت دشمنان از وسایل ارتباط جمعی پیشرفته برای "برنامه های تبلیغاتی خود" استفاده می کنند و نقشه آنها بهره برداری از منابع لیبی است.

چهارشنبه شب، سیف الاسلام، پسر آقای قذافی نیز در پیامی قول نبرد و مقاومت بیشتر در برابر مخالفان پدرش را داد.

ضرب‌الاجل یک‌هفته‌ای

در تحولی دیگر یکی از اعضای ارشد شورای ملی انتقالی لیبی به بی‌بی‌سی گفت که به رهبران قبایل در شهر سرت یک هفته دیگر مهلت داده خواهد شد که این شهر را به صورت مسالمت‌آمیز تحویل شورا دهند.

شهر سرت آخرین پایگاه عمده نیروهای وفادار به معمر قذافی است.

مخالفان آقای قذافی پیش تر تا روز شنبه به این نیروها مهلت داده بودند که خود را تسلیم کنند.

اما عضو ارشد شورای ملی انتقالی گفت که رهبران قبایل سرت، با وجود اینکه متوجه شده اند که مقاومت امکان پذیر نیست، هنوز نتوانسته اند نظامیان وفادار به قذافی را متقاعد کنند.


برآورده کردن نیازهای اساسی

 

شورای ملی انتقالی لیبی برنامه‌های خود برای آینده این کشور را در کنفرانس پاریس اعلام خواهد کرد

مهم‌ترین نیازهای لیبی در حال حاضر تامین سوخت، برق و آب در شهرهای بزرگ و همین‌طور رفع کمبود مواد غذایی و فراهم کردن حقوق کارمندان است.

دولت آمریکا اعلام کرده است که اعتبار شورای ملی انتقالی لیبی پیش از هر چیز به رسیدگی به چنین نیازهایی بستگی دارد.

روز چهارشنبه، دولت بریتانیا ۲۸۰ میلیون دینار لیبی (معادل ۲۳۰ میلیون دلار) را که به صورت اسکناس در بریتانیا چاپ شده بود، به لیبی فرستاد.

دولت چین که سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای در زمان حکومت معمر در لیبی انجام داده و از منتقدان حملات هوایی ناتو علیه حکومت قذافی است، گفته که یکی از معاونان وزرایش را به اجلاس پاریس خواهد فرستاد.

چین هنوز شورای ملی انتقالی لیبی را به رسمیت نشناخته، اما سخنگوی وزیر خارجه چین در سخنانی "جایگاه و نقش اساسی" این شورا را پذیرفته است.

الجزایر که به دلیل پناه دادن به همسر و سه فرزند سرهنگ قذافی مورد انتقاد شدید شورای ملی انتقالی قرار گرفته، روز پنج شنبه اعلام آمادگی کرده تا در صورت تشکیل دولت توسط این شورا، آن را به رسمیت بشناسد. الجزایر همچنین گفته است که موضوع پناه دادن به سرهنگ قذافی تا کنون برای این کشور مطرح نبوده است.

شورای انتقالی لیبی؛ دیپلماسی و اقتصاد

  • کشورهایی که هنوز شورای ملی انتقالی لیبی را به رسمیت نشناخته‌اند: الجزایر، برزیل، چین، هند، ایران، کنیا، پاکستان، عربستان سعودی، آفریقای جنوبی، ونزوئلا، زیمبابوه
  • دارایی‌های آزادشده لیبی: آمریکا: ۱/۵ میلیارد دلار، بریتانیا: ۱/۵ میلیارد دینار لیبی از اسکناس‌های چاپ‌شده در بریتانیا، فرانسه: ۲/۱۶ میلیارد دلار
  • دارایی‌های همچنان مسدود: کانادا: ۲/۴ میلیارد دلار، فرانسه: ۱۱ میلیارد دلار، آلمان: ۷ میلیارد دلار، ایتالیا: ۸ میلیارد دلار، بریتانیا: ۱۹ میلیارد دلار، آمریکا: ۳۴ میلیارد دلار
love-iran - ایران - مشهد
کشوری که از اول کار زیر چتر انگلیس و امریکا بخواد باشه میشه 100 برابر بدتر از الان اش ابن خط و نشون که لیبی میشه افغانستان دوم و پایگاهای ناتو و امریکا به زودی احداث میشن و شروع به مکیدن نفت لیبی میکنن و بعد چند سال باز میشه سرنوشت قذافی و همین اش و کاسه
جمعه 11 شهریور 1390

ensanam arezoost - ایران - خارگ
رهبران!!!کی انتخابات ازاد برگزار شد و اینها شدند رهبران!! حالا چرا رهبران؟صد رحمت به ما که یک رهبر داریم.حتما منطور از رهبران(سارکوزی.کامرون.برلوسکنی) هستند.حال که شما رهبران بعد از 42سال تازه به فکر نظام دموکراتیک در این کشور افتادید لطفا به فکر این باشید که روزانه صدها نفر بر اثر جنگ و گرسنگی نمیرند و کشورشون رو بیش از پیش ویران نکنند...
جمعه 11 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.