ایران - اندونزی؛ رویارویی سیستم پرتغالی با فوتبال ماشینی هلند در آزادیایران - اندونزی؛ رویارویی سیستم پرتغالی با فوتبال ماشینی هلند در آزادی

تیم‌های ملی فوتبال ایران و اندونزی فردا در مرحله گروهی جام جهانی 2014 در ورزشگاه آزادی به مصاف هم می‌روند.

به گزارش خبرگزاری فارس، رقابت‌های مقدماتی جام جهانی 2014 برزیل در منطقه آسیا پس از پشت سر گذاشتن 2 مرحله رقابت در بازی‌های پلی‌آف فردا با آغاز مرحله گروهی رقابت‌ها وارد فصل تازه‌ای می‌شود.
تیم‌های نه چندان مدعی در دور اول پلی‌آف و تیم‌های قدرتمندتر از دور دوم این مرحله کار خود را آغاز کردند تا در نهایت پس از برگزاری 2 دور رقابت در بازی‌های پلی‌آف، 15 تیم برتر قاره کهن به همراه 5 تیم از پیش صعود کرده در مجموع در 5 گروه 4 تیمی برای رسیدن به برزیل 2014 تلاشی تازه را برای ربودن گوی سبقت از یکدیگر آغاز کنند.

در این میان تیم ملی فوتبال کشورمان پس از گذشتن از سد تیمی نه چندان قدرتمند و البته همیشه بازنده به نام مالدیو در مجموع دو بازی رفت و برگشت با نتیجه 5 بر صفر راهی مرحله گروهی رقابت‌ها شد تا در راه صعود به جام جهانی 2014 به مسیر دشوارتری برسد.

ایران پس از صعود به مرحله اول گروهی رقابت‌ها با تیم‌های قطر، بحرین و اندونزی همگروه شد تا کار کمی پیچیده تر از قبل شود، هرچند که در این میان هم چاشنی شانس همراه کی‌روش و شاگردانش بود تا با قرعه‌ای مناسب تیم ملی در گروهی تقریباً راحت جا خوش کند.

بر همین اساس ملی‌پوشان فوتبال ایران در راه پرپیچ و خم صعود تا جام جهانی فرداشب در اولین دیدار خود از مرحله گروهی به مصاف حریفی نیمه سرسخت به نام اندونزی می‌روند تا با گذر موفق از خان اول و کسب 3 امتیازی شیرین و البته حساس گام اول را پرقدرت بردارند.

*تاریخچه دیدارهای دو تیم؛
اندونزی هنوز آزادی را ندیده است

تیم‌های ملی ایران و اندونزی در گذشته 3 دیدار رسمی و یک دیدار دوستانه را در کارنامه رویارویی‌هایشان به ثبت رسانده‌اند. دیدارهایی که تیم ملی کشورمان هیچ گاه طعم شکست را در آنها نجشیده و در مقابل 3 پیروزی را در کنار یک تساوی 2 بر 2 به حریف شرق آسیایی‌اش تحمیل کرده است.

دو تیم 45 سال پیش در اولین رویارویی خود در بازی‌های آسیایی 1966 تایلند به مصاف هم رفتند که این دیدار با تک گل همایون بهزادی به سود کشورمان به پایان رسید.
از همین سری رقابت‌ها و 4 سال بعد که بازهم بانکوک تایلند میزبانی را برعهده داشت، ایران با گل‌های ابراهیم آشتیانی و اصغر شرفی مقابل اندونزی 2 بر 2 متوقف شد.

در سال 1363 و در رقابت‌های مقدماتی جام ملت‌های آسیا بازهم تیم ملی ایران این بار با گل ناصر محمدخانی یک بر صفر حریفش را از پیش‌رو برداشت و در چهارمین و آخرین مسابقه دو تیم که 5 خرداد ماه سال 1388 به صورت تدارکاتی در ورزشگاه انقلاب کرج برگزار شد، تیم ملی ایران در حالی با نتیجه پرگل 5 بر صفر به برتری رسید که افشین قطبی برای نخستین بار سکان هدایت تیم ملی را برای رساندن این تیم به جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی به عهده گرفته بود.

بر همین اساس تیم ملی ایران در حالی فردا به مصاف اندونزی، اولین حریفش در مرحله گروهی می‌رود که این حریف برای اولین بار در کشورمان پا به ورزشگاه یکصد هزارنفری آزادی می‌گذارد تا عظمت فوتبال ایرانی در آزادی را به چشم ببینند.

*آخرین بازی دو تیم؛
جشنواره گل شاگردان قطبی در کرج (فلش بک)

5 خرداد سال 1388: (ورزشگاه انقلاب کرج) تیم ملی فوتبال ایران در دیداری تدارکاتی با نتیجه پنج بر صفر برابر اندونزی به پیروزی رسید.
این دیدار دوستانه در ورزشگاه انقلاب کرج و در حضور حدود 15 هزار تماشاگر برگزار شد.
سیسوانتو، مدافع تیم اندونزی در دقیقه 20 به اشتباه دروازه تیمش را باز کرد تا اولین گل ایران رقم خورد.
فریدون زندی در دقیقه 54 با پای راست دومین گل ایران را به ثمر رساند و آرش برهانی در دقیقه 66 در موقعیتی تک به تک تعداد گل های ایران را به سه رساند.
در ادامه بازی محمد رضا خلعتبری که یک بار تیر دروازه حریف را به لرزه در آورده بود، در دقیقه 72 چهارمین گل ایران را به ثمر رساند و فریدون زندی در دقیقه 89 روی اشتباه دروازه بان در دفع توپ موفق به زدن گل پنجم ایران شد تا شاگردان افشین قطبی در کرج به یک پیروزی پرگل دست یابند.
در این دیدار ملی پوشان پرسپولیس و لژیونرها (غیر از زندی و تیموریان) حضور نداشتند.
علیرضا فغانی قضاوت این مسابقه را بر عهده داشت.

*ترکیب تیم ملی فوتبال ایران:
مهدی رحمتی(از دقیقه 45 وحید طالب لو)، هادی عقیلی(از دقیقه 68 محسن بنگر) ، سید جلال حسینی(از دقیقه 45 فرشید طالبی)، حسین کعبی ، احسان حاج صفی، خسرو حیدری، فرزاد آشوبی، حسین کاظمی (از دقیقه 45 محمد رضا خلعتبری)، آندرانیک تیموریان، فریدون زندی و آرش برهانی
سرمربی: افشین قطبی

نکته جالب اینکه این بازی اولین حضور قطبی روی نیمکت تیم ملی ایران محسوب می‌شد.

دیگر نکته قابل توجه اینکه تیم ملی اندونزی در این دیدار در رده بندی فیفا در رتبه 139 جهان و بیستم آسیا قرار داشت و ایران نیز تیم چهارم آسیا و پنجاه و سوم جهان بود.
این رقابت برای آمادگی هرچه بهتر کشورمان برای حضور پرقدرت در دیدار مقابل کره‌شمالی در چارچوب مرحله مقدماتی جام جهانی 2010 برگزار شد.

تیم ملی به دلیل آنکه بنیادکار ازبکستان؛ حریف پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا باید در ورزشگاه آزادی تمرین می‌کرد، در کرج بازی کرد، ضمن اینکه در جریان این مسابقه، ظرفیت 15 هزار نفری ورزشگاه انقلاب کرج در دقیقه 30 تکمیل شد.

*آخرین رده بندی فیفا؛70 رده فاصله
با تکرار تاریخ؛ در انتظار بردی پرگل

فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) جدیدترین رده بندی تیم های ملی دنیا را اعلام کرد که در آن تیم ایران با 559 امتیاز و یک پله صعود، در رده 53 جهان و چهارم آسیا ایستاد و این درست همان جایگاهیست که تیم ملی ایران 2 سال پیش در زمان آخرین دیدار مقابل اندونزی در آن قرار داشت.

در رده‌بندی جدید اندونزی با 6 پله صعود نسبت به ماه گذشته میلادی با 207 امتیاز در رده 133 جهان قرار گرفت و این یعنی تنها 6 رده صعود نسبت به دو سال گذشته که این اختلاف کم همچنان نشانگر سطح پایین و کیفیت نازل فوتبال اندونزی است.

با تکرار تاریخ پس از دو سال و 3 ماه و 6 روز، انتظار بردی پرگل از ملی‌پوشان فوتبال ایران در حضور مشتاقان فوتبال ایرانی در ورزشگاه آزادی نمی‌تواند انتظاری بیجا باشد.

*آخرین رقابت رسمی:
ایران مالدیو را برد؛ اندونزی با یار دوازدهم به سختی از سد ترکمنسان گذشت

دو تیم فردا در حالی در مرحله اول گروهی رقابت‌های مقدماتی جام جهانی 2014 برزیل مقابل هم صف آرایی می‌کنند که هر دو آخرین دیدار رسمی خود را در مرحله پلی‌آف همین رقابت‌ها پشت سر گذاشته‌اند.
ایران در مرحله قبلی در خانه 4 بر صفر و در مالدیو طی دیداری انتقادآمیز یک بر صفر مقابل حریف نوستالوژیکش به برتری رسید و در آن سو اندونزی به سختی از سد ترکمنستان گذشت.

دو تیم اندونزی و ترکمنستان در حضور 90 هزار تماشاگر در ورزشگاه جاکارتا در دیدار برگشت مرحله دوم پلی‌آف مقدماتی جام جهانی در حالی مقابل هم قرار گرفتند که اندونزی با توجه به تساوی یک بر یک در خانه حریف از بخت بیشتری برای صعود برخوردار بود. با این حال اندونزی که تا دقیقه 76 چهار بر صفر از حریفش پیش بود از این دقیقه به بعد به دردسر افتاد و 3 بار دروزاه‌اش باز شد و چه بسا اگر فضای روحی و روانی نشأتگرفته از یار دوزادهم این تیم یعنی 90 هزارتماشاگر حاضر در ورزشگاه نبود، شاید این تیم ترکمنستان بود که فردا در اولین دیدار مقابل ایران در مرحله گروهی صف‌آرایی می‌کرد.

اندونزی در دو دیدار آخر خود که البته به صورت دوستانه برگزار شد نیز ابتدا در خانه 4 بر یک از سد فلسطین گذشت و سپس در مسابقه‌ای دیگر که در حضور یکی از دستیاران کی‌روش در امان برگزار شد یک بر صفر مقابل اردن شکست خورد.

*ارزیابی مربیان دو تیم
دو سبک متفاوت فوتبال؛ از پرتغال تا هلند

در دورانی که داشتن یک مربی از برزیل یا حداقل کشورهای آمریکای جنوبی برای کشورهای آسیایی یک اعتبار محسوب می‌شود، تیم‌های ملی ایران و اندونزی روی نیمکت مربیگری خود از دو مربی اروپایی بهره می‌گیرند.

امروز روی نیمکت ایران مردی نشسته است که تجربه حضورش از میدان‌های سخت می‌تواند راهگشای فوتبال ایران در مسیرهای سخت و دشوار باشد. کارلوس کی‌روش بدون شک در تیم‌های مطرحی همچون پرتغال، رئال مادرید و ... سرد و گرم مربیگری را به خوبی چشیده و می‌تواند در این روزهای حساس نسخه‌ای شفابخش را برای فوتبال ایرانی که سال‌ها از رونق افتاده است تجویز کند.

در آن سو نیز سرمربی تیم ملی اندونزی ریسبرگن هلندی است. مربی که علاوه بر حضور در چند تیم باشگاهی هلند، عربستان و ... در دوره‌ای کوتاه سرمربیگری تیم ملی فوتبال ترینیداد و توباگو را نیز بر عهده داشته است.
تقابل تیم‌های ملی ایران و اندونزی در واقع در پشت پرده تقابل دو سبک متفاوت فوتبال اروپا از دو کشور صاحب فوتبال پرتغال و هلند است که در این مسابقه در قالب اندیشه سرمربیان دو تیم توسط بازیکنان در زمین مسابقه به اجرا در خواهد آمد.

*مثلث کاپیتان‌های محبوب؛ اشتیاق حضور در ورزشگاه (آشتی ملی)
در انتظار بازی باکیفیت از مردان کی‌روش

در مطلب پایانی باید یادآور شد در صورتی که تیم ملی می‌خواهد گام اول برای رسیدن به برزیل 2014 را محکم و باقدرت بردارد باید برای این کار اراده و پشتکار و از همه مهم‌تر انگیزه داشته باشد و این انگیزه تنها و تنها از سوی هوادارانی که سالهاست به فوتبال ملی پشت کرده‌اند، تزریق می‌شود.

امروز مثلث کاپیتان‌های محبوب از استقلال و پرسپولیس تا اوساسونای اسپانیا در تیم ملی فوتبال ایران دور هم جمع شده‌اند تا بلکه با حضورشان آشتی ملی را در روزهایی رقم بزنند که این آشتی در فصل جاری رقابت‌های لیگ برتر با حضور پرشور همین فوتبالدوستان حاصل شده است.
فرهاد مجیدی، علی کریمی و جواد نکونام اسامی نیستند که فوتبالی‌ها بخواهند از نام آنها به راحتی بگذرند و البته هرکدام به تنهایی می‌توانند از محبوبیت بالای خود برای جذب هوادار استفاده کنند. بر همین اساس با حضور این 3 مرد محبوب از حالا می‌توان انتظار داشت که پس از مدت‌ها تیم ملی با حضور خیل جمعیت مشتاقان فوتبال در ورزشگاه آزادی به مصاف تیم ناشناخته و اسرارآمیزی برود که در این مقطع کی‌روش از آن به عنوان قدرتمندترین حریف ایران در مرحله اول گروهی یاد کرده است.

در صورتی که این اتفاق رخ دهد، تیم کارلوس کی‌روش که سرمربی پرتغالی‌اش کیفیت بازی‌های لیگ برتر فوتبال ایران را لایق هواداران پرشمار و پرشور ایرانی نمی‌داند، باید چنان کیفیتی در خور و شأن هواداران ارائه دهد که علاوه بر نمایش فوتبالی زیبا و جذاب، مشتاقان به فوتبال را نیز به ادامه راه امیدوار کند.

در دیگر دیدار این گروه جمعه شب تیم‌های بحرین و قطر از ساعت 21:30 به وقت ایران در منامه به مصاف هم می‌روند.

sia_sefid - ایران - تهران
من امروز استادیومم .. به عشق ایران .. تو این فوتبال فقط به کار کی روش اعتقاد دارم و داش علی کریمی
جمعه 11 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.