هشدار فرانسه درباره احتمال حمله پیشگیرانه به ایران


هشدار فرانسه درباره احتمال حمله پیشگیرانه به ایران

آزمایش موشک با برد دو هزار کیلومتر در رزمایش «پیامبر اعظم ۶» / عکس از فارس

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، هشدار داده است که اتهامات وارده بر ایران درباره «بلندپروازی‌های نظامی» این کشور در تولید موشک‌های دوربرد و تسلیحات هسته‌ای، می‌تواند به «حمله پیشگیرانه» علیه ایران بیانجامد.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، آقای سارکوزی دیروز چهارشنبه اول سپتامبر (۹شهریور) گفته است: بلندپروازی‌های ایران در زمینه تسلیحات اتمی و موشک‌های بالستیک تهدیدی رو به افزایش است که می‌تواند به حمله‌ای پیشگیرانه علیه تاسیسات این کشور منجر شود.

بر اساس این گزارش آقای سارکوزی همچنین هشدار داده که وقوع چنین حمله‌ای، می‌تواند بحرانی عمده به وجود آورد که فرانسه به هر قیمتی خواهان اجتناب از آن است.

دو ماه پیش در تیر ماه در جریان رزمایش پیامبر اعظم ۶، ایران موشک‌هایی با برد دو هزار کیلومتر را آزمایش کرد که به گفته امیرعلی حاجی، فرمانده نیروی هوا فضای سپاه، با این موشک‌ها می‌توان از شهر دامغان در استان سمنان، اسرائیل و پایگاه‌های آمریکا را هدف گرفت.

در آنچه از نیکولا سارکوزی نقل شده، مشخص نشده که احتمالا کدام کشور یا کشور‌ها به این حمله دست خواهند زد. اما در سال‌های گذشته مداوما گمانی‌زنی‌هایی درباره احتمال حمله اسرائیل به تاسیسات هسته‌ای ایران مطرح شده است.

آقای سارکوزی، پاییز سال گذشته در اجلاس سران ناتو در لیسبون، ایران را تهدید اصلی برای کشورهای عضو ناتو بر شمرد و گفت که برنامه سپر دفاع موشکی ناتو برای مقابله با چنین تهدیدهایی طراحی شده است.

او گفت که هرچند در سند سپر دفاع موشکی از هیچ کشوری نامی به میان نیامده اما آن‌چه کشورهای عضو ناتو را تهدید می‌کند، ایران است.

نیکولا سرکوزی در این سخنان روز گذشته خود، جمهوری اسلامی را متهم کرده که در بحران بر سر برنامه هسته‌ای خود، از همکاری با جامعه بین‌المللی سر باز می‌زند.

به گفته رئیس جمهوری فرانسه، «ایران مذاکرات جدی [در این باره] را رد می‌کند و به جای ارائه پاسخ معتبر به نگرانی‌های جامعه بین‌المللی، دست به اقدامات تحریک‌آمیز تازه می‌زند».

در دو دهه گذشته کشورهای غربی ایران را متهم به تلاش برای ساخت تسلیحات اتمی کرده‌اند اما ایران همواره بر صلح‌آمیزبودن برنامه هسته‌ای خود تاکید کرده است.

نیکولا سرکوزی همچنین تاکید کرده که فرانسه برای افزایش فشار بر جمهوری اسلامی برای توقف برنامه هسته‌ای، در حال همکاری با جامعه بین‌المللی برای اعمال تحریم‌های شدید‌تر علیه ایران است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون در چهار قطعنامه تحریمی، از ایران خواسته است فعالیت‌های خود در برنامه غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند. اما ایران همچنان برنامه غنی‌سازی خود را پیش برده است.

واکنش‌های قبلی به تهدید حمله

هفته پیش محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران، در گفت‌وگو با تلویزیون لبنانی «المنار» بار دیگر بر صلح‌آمیزبودن برنامه هسته‌ای ایران تاکید کرده و گفته بود: جمهوری اسلامی به صراحت اعلام کرده که برای پیشبرد سیاست خارجی خود احتیاجی به بمب اتم ندارد.

او تحریم‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را غیرقانونی خوانده و تاکید کرده بوذ که ملت ایران در موضوع هسته‌ای «طلبکار» است؛ چرا که به تمام تعهدات خود عمل کرده اما باز هم از حقوق خود محروم است و «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌جای کمک به ایران، مزاحمت ایجاد می‌کند».

مرداد امسال نیز محمود احمدی‌نژاد در یک گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با شبکه یورونیوز، ادعای تولید تسلیحات اتم را رد کرد و گفت: وقتی می‌گوییم که نمی‌خواهیم بمب‌ اتم بسازیم به این مفهوم است که واقعاً نمی‌خواهیم بمب اتم بسازیم. اگر کسی این روز‌ها به دنبال بمب اتم باشد، واقعاً دیوانه است.

رئیس جمهوری ایران کمی بعد در مصاحبه با تلویزیون انگلیسی‌زبان روسیه، «راشا تودی»، گفت اسرائیل به قدرت جمهوری اسلامی واقف است و می‌داند که در صورت حمله، پاسخ ایران به آن‌ها «پشیمان‌کننده» خواهد بود.

او در عین حال گفت: اسرائیل آرزوی حمله به ایران را در ذهن خود دارد.

آقای احمدی‌نژاد ضمن ابراز امیدواری از این‌که چنین حمله‌ای اتفاق نیفتاد، گفت که در صورت حمله اسرائیل «بی‌تردید ملت ایران در حد توان از خود دفاع خواهد کرد».

پیش‌تر در خرداد ماه امسال، مئیر داگان، رئیس سابق سازمان جاسوسی اسرائیل گفته بود: اسرائیل قادر نیست جلوی برنامه هسته‌ای ایران را بگیرد. در بهترین حالت ما می‌توانیم سرعت آن را کند کنیم.

او با هشدار درباره عواقب حمله به ایران در عین حال افزوده بود تا جایی که خبر دارد، برنامه‌ای برای این حمله ظرف دو سال آینده وجود ندارد.

در همین حال، ویکی‌لیکس به تازگی سندی را فاش کرده که نشان می‌دهد تمرکز اسرائیلی‌ها بر راهکار‌های دیپلماتیک در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و ظاهرا درباره عملی‌بودن امکان حمله هوایی به ایران نگرانی جدی دارند.

h.a - ایران - تهران
دوستان به نظرتون چکار کنیم؟دست رو دست بذاریم تا به ما حمله کنن یا این رژیم رو خودمون از پا در آریم؟حمله به ایران به نفعمون نیست-فقط فقیر بیچاره ها از بین میرن-اون سپاه و چهار پاشم که توی این سی سال اینقدر دزدی کردند و پول مردم رو خرج خودشون کردند و الان شکم بزرگ کردند و امیدی نیست ازمون دفاع کنن-ارتش هم که از وقتی چهارپا اومده سر کار عملاً از پا افتاده-
پنج‌شنبه 10 شهریور 1390

yas abi - بلژ - برسل
فرانسه سخنگوی دولت امریکاست و نگران قدرت ایران در بهم زدن تعادل قوا در منطقه است. انوقتا که قدرت داشتید کاری نتونستید بکنید الان که همتون به پیسی افتادید زوزه میکشید. یکی یکی داریدبهم میریزید.
پنج‌شنبه 10 شهریور 1390

baran828 - ایران - تهران
خوب 3ماه دیگه میشه 2012 ،خیلی دوست دارم ببینم وقتی مدام از این سال بیادماندنی صحبت میشد قراره چه اتفاقاتی در اون بیفته.........
پنج‌شنبه 10 شهریور 1390

razmandeh - سوئد - استکهلم
لیبی پایان ، سوریه در دست اقدام ، ایران برنامه اینده
پنج‌شنبه 10 شهریور 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
بله شما فرانسوی های کثیف پشت پرده معاملات هایتان با جمهوری اراذل و اوباش تازی متوقف بکنید بعد از این زرها بزنید
پنج‌شنبه 10 شهریور 1390

Khashayarshah - ایران - تهران
ارتشی که از نظر ابزار و اسلحه به کشور دیگری وابسته باشد, در هیچ جنگی پیروز نخواهد شد, زیرا در پایان, تولید کننده اسلحه ها هستند که سرنوشت جنگ را تعیین میکنند. به عنوان مثال, جنگ ایران و عراق
پنج‌شنبه 10 شهریور 1390

1k adame sadegh - کانادا - تورنتو
بابا ملت از دست این جلادان ولایت وقیح اسـ... دارند خون گریه میکنند و از خدایشان همیشه طلب همین را دارند که کشوری مناطق نظامی این پس فطرتان رابه اتش بکشند تا شاید این ملت ستم دیده جرات انتقام 32 سال شکنجه و اعدامهای دسته جمعی برادران و خواهران و پدران و مادران از دست رفته شان را از این هیتلرهای زمانه بگیرند. به امید ان روز. کانادا تورنتو
جمعه 11 شهریور 1390

Dara va sara - استرالیا - ملبورن
به نظر من. 33 ساله که دارن چپ و راست این اروپاییا ما را توست این ملاها میچاپند و بدبختمون کردن. شیون یکبار و ناله یکبار. اگه جنگ هم بشه طولانی نیست لاعقل از شر اینها راحت میشیم. ولی سئوال اینجاست که رفتن ملا چاره کاره و ما به اون ازادی و پیشرفتی که تو ذهنمونه خواهیم رسید؟؟؟
جمعه 11 شهریور 1390

mehrang - رومانی - بخارست
بخواب بابا...
جمعه 11 شهریور 1390

ari jojeh - ایران - تهران
baran828 - ایران - تهران . بنا به ملاحضاتی نمیتوانم همه چیز را بگویم ولی معنی پرچم شیر خورشید ایران بر مبنای علم نجوم طراحی شده بوده است نه نظام پادشاهی و دو ماه پیش توانستم اتفاقی به معنای ان دست پیدا کنم. و ان معنا این است. وقتی خورشید به وسط برج اسد ( شیر) برسد ( یعنی 21 دسامبر 2012 ) ایران و به طبع ان دنیا به جنگ خانمان سوزی کشیده خواهد شد.
جمعه 11 شهریور 1390

chatoli - ایران - تهران
دولت فرانسه با دلقک بازی های سارکوزی و هزاران مشکل اقتصادی و اجتماعی دچار توهم شده وحالا داعیه رهبری اروپا رو تو سر می پرورونه غافل از اینکه شلوارش رو هم نمیتونه در مقابل ملت ایران بالا بکشه . مردک فقط با این ادعاها و صحبت از فشار به ملت ایران خودشو در اذهان ایرانیان منفورتر می کنه . یکی نیست بهش بگه شما اگر خیلی به فکر مردم رنج کشیده ایران بودید و خیلی عرضه داشتید و مرد این حرفا بودید پشت پرده زد و بند نمیکردید و همون قاتلین دکتر بختیار رو دستگیر می کردید و به سزای اعمالشون می رسوندید .
شنبه 12 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.