مجید سعیدی، عکاس ایرانی، برنده عنوان عکاس سال در رشته مردم شد


مجید سعیدی، عکاس ایرانی، برنده عنوان عکاس سال در رشته مردم شد

از عکس های مجموعه 'قربانیان مین' اثر مجید سعیدی

مجید سعیدی، عکاس ایرانی، با مجموعه عکسی از قربانیان مین در افغانستان، برنده عنوان عکاس سال ۲۰۱۱ در رشته "مردم" در مسابقات عکس بین المللی سال ۲۰۱۱ شد.

مسابقات جایزه بین المللی عکاسی هر سال در دو بخش حرفه ای و آماتور، و در ۹ رشته اصلی با موضوعاتی چون مردم، تبلیغات، معماری، هنرهای زیبا و طبیعت به انتخاب و معرفی عکاس سال می پردازد. عکاسان برگزیده برای عنوان عکاس سال رقابت می‌کنند.

آقای سعیدی با بیست سال سابقه عکاسی، با روزنامه ها و نشریات ایرانی و رسانه های بین المللی کار کرده و موفق به دریافت چند جایزه بین المللی هم شده است.

عکس های آقای سعیدی در نشریات بین المللی نظیر تایم نیز منتشر شده است. او با آژانس گتی‌ایمیجز نیز همکاری داشته است.

مجید سعیدی در پی حوادث انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم در ایران، همزمان با موج بازداشت خبرنگاران و تعدادی از عکاسان، بازداشت و در دادگاه انقلاب به سه سال حبس تعزیری محکوم شد و چندی بعد به قید وثیقه آزاد شد.

او در سال گذشته با مجموعه عکس های خود از یک کودک معلول افغان موفق شد جایزه دوم عکس سال یونیسف ۲۰۱۰ را از آن خود کند.

بر اساس اطلاعات آماری سازمان ملل در پی سی سال جنگ در افغانستان، در هر ماه حدود ۶۲ نفر در اثر انفجار مین در افغانستان جان خود را از دست می دهند یا معلول می‌شوند.

هر ۹ برنده بخش حرفه‌ای از جمله مجید سعیدی، امسال در مراسم بنیاد لوسی که در مرکز لینکلن در نیویورک برگزار می شود شرکت خواهند کرد. در این مراسم، یکی از این عکاسان عنوان «عکاس سال ۲۰۱۱» را از آن خود خواهد کرد.

در میان برگزیدگان این دوره نام دو عکاس ایرانی مقیم خارج از ایران هم دیده می‌شود.

آیدا چهره‌گشا عکاس ایرانی مقیم سوئد، در بخش رقابت حرفه ای در رشته تبلیغات با ارائه مجموعه عکسی تبلیغاتی برای یک شرکت تولید کفش در سوئد، جایزه سوم را کسب کرده و در میان عکاسان آماتور، امید اخوان جایزه سوم بخش «هنرهای زیبا» را از آن خود کرده است.

چنان که در وبسایت جایزه بین المللی عکاسی آمده، هدف این جایزه ادای احترام به دستاوردهای عکاسان هنرمند جهان و کشف استعدادهای تازه است.

آثار برگزیده هر سال در کتاب جایزه عکاسی بین المللی منتشر می شوند.

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
آفرین مبارکش باد
جمعه 11 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.