منبع عشق در سر است و نه در قلب


منبع عشق در سر است و نه در قلب

در انسان چهار منطقه بسیار کوچک مغزی وجود دارد که محققان می گویند اینها مدار عشق هستند.

یک توصیف و توجیه غیر شاعرانه این است که عشق اصولا توسط تصویر ذهنی، هورمونها و ژنتیک درک و دریافت می شود. حساس ترین این مدار نقطه به تگمنت شکمی است که در رابطه با فردی که عاشق شده ، قابلیت بازسازی تصویر معشوق را میسر می کند. سلولهای این منطقه دوپامین ساخته و به نقاط مختلف مغز مخابره می کنند. محققان معتقدند که عشق مانند ماده شیمیای در مغز عمل می کند، مثل ماده مخدر.

عشق رمانتیک یک نوع اعتیاد است، اعتیادی جالب و جذاب وقتی که همه چیز به خوبی اتفاق می افتد و اعتیادی وحشتناک زمانی که عشق ناکام می ماند. مردم برای عشق می میرند و دست به قتل می زنند. ارتباط عشق به ماده مخدر تشبیه چندان جالبی نیست. عشق چیزی شگفت و متعالی است که دلایل مخصوص به خود دارد. عشق ما را در کنار یکدیگر قرار می دهد. اما همیشه هم این طور نیست. محققان مغز افرادی که در عشق نا موفق بوده اند و به عبارتی دل شکسته را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده اند. این بار نقطه ای دیگر از مدار چهار گوشه عشق که بیشتر در ارتباط با اعتیاد است نقش داشته . این افراد شواهدی از میل و عطش شدید را نشان می دادند، عطش و میلی مشابه به کوکائین.

طبق این گزارش، تیم تحقیقاتی دانشمندان با تحلیل و اسکن مغز زوجهایی که حتی بعد از 20 سال از زندگی مشترک همچنان روابط عاشقانه خود را حفظ نمودند متوجه شدند که دو منطقه مدار عشق این افراد فعال است.مناطقی که تولید هورمون کاهنده استرس می کنند(سروتونین). این مناطق تولید احساس ارامش می کنند.

دانشمندان با این مطالعه خواسته اند عملکرد مغز را در این ارتباطات بهتر درک کنند و حتی با تولید موادی مشابه آنچه در هنگام عاشقی تولید می شود به بهبود روابط کمک کنند.

senator7 - آلمان - برلین
منبع عشق در سر است و نه در قلب!!! فعل و انفعالات هورمونی چه ربطی داره به عشق؟ یعنی اگر هورمونی در کار نباشه عشقی هم در کار نیست؟!! لابد اگر قرص هورمون بخوریم بهتر عاشق میشیم!! حالا اگر یارو زشت بود خوشگل نبود باز هم هورمون کار خودش را میکنه؟ اینها هوس را با عشق عوضی گرفتند.
چهار‌شنبه 9 شهریور 1390

baran828 - ایران - تهران
یکنوع ماده ی شیمیایی مخصوص بنام فنیل اثی لامین فقط در بدن عاشقها ترشح میشود و البته در شکولاتهای گرم هم وجود دارد.شما کدوم رو ترجیح میدین:عاشق شدن یا خوردن اون شکولاتهارو..!؟
چهار‌شنبه 9 شهریور 1390

katrina - بریتانیا - لندن
baran828-ازاونجایی که ازشکلات متنفرم ترجیح میدم عاشق بمونم:d
چهار‌شنبه 9 شهریور 1390

romano - ایران - تهران
برای ما ایرانیها با تمام دلایل علمی در قلب است و دوست داریم همانجا هم باشد با آن به اندازه سی و چند جلد بریتانیکا فقط شعر گفته‌ایم با آن بزرگترین ادیبان را به جهان ارائه کرده‌ایم. با آن فرهنگ خود را حفظ کرده‌ایم و پاسداشته‌ایم با آن آرش کمانگیر ،‌ پوریای ولی ، بابک خرمدین، ستارخان، رستم دستان، پهلوان اکبر خراسانی، هلوان مسیح تکمهبند تبریزی، علی اصغر گرد، علی اصغر گرد کرمانشاهی همه و همه فرزندان عشق قلب ایرانیند. ایرانی شهید عشق است. قلب و عشق است که حافظ را افریده و حافظ آنها را زیبا. عشق و محل آن در قلب است که قلب ندا را میسازد، قلب عشرتکده عشق است تنها آدمهای سیاست مدار نیاز دارند عشق را در مغز خود داشته باشند که آن اندک را هم با لگد از در میاندازند بیرون. راستی چرا دانشمندان فکر نمِی‌کنند وقتی و مولانا و ارسطو در مورد منطق صحبت می‌کنند نمِی‌دانستند جای واقعی ان در مغز است اما باز برای آن خانه‌ای در قلب قائل شده‌اند شاید کنایه به این بوده که عشق هم مقام قلب در حفظ حیات است و انسان بدون عشق یعنی مرده.
چهار‌شنبه 9 شهریور 1390

مبحوت - فنلاند - هلسینکی
senator7 آلمان-برلین/ اینها بطور کلی شهر را عوضی گرفته اند. آخه اینها هر کار میکنن نمیتونن حریف عشق بشن، هر چی تو کله مردم میکنن که عشق همون سکسه، سکس هم که فرقی نمیکنه مرد با زن، مرد با مرد، زن با زن، سکس با سگ با اسب، سکس با پدر یا مادر و برادر و خواهر، چه فرقی میکنه، باز هم مردم قبول نمیکنن چون در درونشان عشق را متفاوت از سکس میبینند و آنرا حس میکنند. نتیجتا" اینها هم هر روز یه دانشمند خریداری شده را میفرستند جلو که اعلام کنه که یه هرمون جدید کشف شده، رنگش آلبالوییه، از قسمت آلبالوی مغز ترشح میشه، میریزه روی قسمت زردآلوی مغز و باعث میشه که مثلا" غضنفر عاشق بی بی سلطون بشه.
چهار‌شنبه 9 شهریور 1390

katrina - بریتانیا - لندن
. romano - ایران - تهران-مرسی +++++
چهار‌شنبه 9 شهریور 1390

armita2010 - ایران - تهران
من هنوز عاعشق مریمم حدودا3 ساله عاشق همدیگریم و هنوزم به هم نرسیدیم ای خدا تا کی این درد لعنتی تموم میشه من هنوز موفق نشدم پدر و مادرم رو راضی کنم نمی دونم باید چیکار کنم دیگه از دنیا بریدم
چهار‌شنبه 9 شهریور 1390

baran828 - ایران - تهران
katrina - بریتانیا - لندن : عزیزم !بقول مرحوم خسرو شکیبایی:منم عاااااااااشقم.........
چهار‌شنبه 9 شهریور 1390

sia_sefid - ایران - تهران
armita2010 - ایران - تهران .. هم جنس گرایی آرمیتا؟
پنج‌شنبه 10 شهریور 1390

katrina - بریتانیا - لندن
تار و پود هستی ام بر باد رفت ... اما نرفت ... عاشقی ها از دلم. دیوانگی ها از سرم !!!baran828 - . عزیزم خوشبختم..
پنج‌شنبه 10 شهریور 1390

katrina - بریتانیا - لندن
حقیقت زندگی:هر چی مهربونتر باشی بیشتر بهت ظلم می کنن،هر چی صادق تر باشی بیشتر بهت دروغ میگن،هر چی خود ت رو خاکی تر نشون بدی واست کمتر ارزش قائلند ،هر چی قلبت رو آسونتر در اختیار بذاری راحتر لهش میکنن ..ووو..
پنج‌شنبه 10 شهریور 1390

sepherdad - استرالیا - سیدنی
بعضی وقتها نمیدونم گریه کنم یا بخندم!? فکر نکنید درد فقط این مقاله اینجاست نه!. دانشگاها در تمامی دنیا شدن جای افرادی که علم ندارند اما عنوان تا دلتون بخواد. یه روز از یکی از پرفسورهای سخنران سئوالی کردم و اینجا هم می گویم! هر کلمه در ذهن هر فردمعنایی متفاوت دارد, هر نویسنده باید ابتدا منظورش را تعریف کند. عشق درتعریف من حس مرموز خواستن است, اگر تعریف شما همین است در ان صورت میدانیم در چه زمینه ای بحث کنیم, اگر نیست, شما و نویسنده. نمیتوانید در مورد چیزی که گنگ ترین چیز دنیاست مانور بدهید,عشق,خدا,راستی و کلماتی از این قبیل مفهموم مشخصی ندارند.
پنج‌شنبه 10 شهریور 1390

armita2010 - آمریکا - تهران
sia_sefid - ایران - تهران. نه اسمم ارتیما نه آرمیتا غلط تایپی می باشد
پنج‌شنبه 10 شهریور 1390

felora - ایران - تهران
من همیشه عاشقم... بدون عشق" در این دنیا بودن یعنی o به توان بی نهایت
پنج‌شنبه 10 شهریور 1390

felora - ایران - تهران
katrina - بریتانیا - لندن/ کاترینا جون رسم دنیا همینه دیگه.. چه رسم بدی که همه رو یه جوری سوزونده! ولی اینو باور کن وباور کن وباور کن که خوبی هایی که میکنیم یه جایی ویه زمانی به کمک ما میان!!!! اینم رسم دنیاست.
پنج‌شنبه 10 شهریور 1390

katrina - بریتانیا - لندن
felora - ایران - تهران-عزیزم حقیقت زندگی رو متاسفانه تجربه کردم ..اما بااین حال زندگی روبدون عشق نمیخوام ..اى تو معنای انتظار یک لحظه بایست!! دیوانه شدن به خاطرت کافی نیست؟ یک لحظه بایست و یک جمله بگو، تقصیر دلی که عاشقش کردی چیست؟..چه میشه کردگلم ?
پنج‌شنبه 10 شهریور 1390

Afshin London - انگلستان - لندن
عشق یه چیزی مثل کشک و دوغه-تمام حرف عاشقا دروغه-هیچکسی هیچکسی رو دوس نداره-دوست دارم عاشقتم شعاره(از خواننده عزیزی که اسمش یادم نیامد!!)
پنج‌شنبه 10 شهریور 1390

felora - ایران - تهران
katrina - بریتانیا - لندن _ واقعا اگه عشق نباشه که دیگه هیچ! همیشه با عشق زندگی" کن نازنین تا برطبق قانون جذب " عاشق وبخشنده باشی! کاترینا جون اگه فرصت کردی ازت میخوام ترانه شام مهتاب داریوش و گوش کنی ببین چقدر قشنگ از عشق خودش حرف میزنه و صداش میلرزه! روزهای پر از عشق" و برات ارزو میکنم
پنج‌شنبه 10 شهریور 1390

felora - ایران - تهران
Afshin London - انگلستان - لندن _ براتون ارزو میکنم تا تجربه یه عشق واقعی وشیرین رو داشته باشین !
جمعه 11 شهریور 1390

katrina - بریتانیا - لندن
. felora - عزیزدلم مرسی چه موزیک زیبایی بود,اشکم رودراورد! اولین باربودکه می شنیدم ...تو هر شام مهتاب به یادت شکستم ,تو از این شکستن خبر داری یا نه?عالییی بود خانومی.
جمعه 11 شهریور 1390

felora - ایران - تهران
katrina -قربونت برم, احساست وکاملا درک میکنم ! ببخشید نمیخواستم اشکت و دربیارم. ولی دوست نازم چند بار که بشنوی دیگه ارام تر میشی...
جمعه 11 شهریور 1390

salarkhan - آمریکا - لس آنجلس
چی میگی عمو علی (ع)منبع تفکر و حکمت رو هم قلب میدونه!!!
شنبه 12 شهریور 1390

+1
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.