رهبر اخوان‌المسلمین: نظام ایران سرمشق ما نیست


رهبر اخوان‌المسلمین: نظام ایران سرمشق ما نیست

عصام‌العریان، نفر اول از چپ، به همراه دو نماینده دیگر اخوان‌المسلمین

رادیو فردا : در حالی که مصر برای برگزاری انتخابات مجلس در پاییز سال جاری آماده می‌شود، توجه ناظران و تحلیل‌گران به گروه اسلام‌گرای «اخوان‌المسلمین» معطوف شده است، گروهی که از نظر برخی از کارشناسان احتمالا بیشترین کرسی‌های مجلس آینده مصر را از آن خود خواهد کرد.

اخوان‌المسلمین که مدت‌ها تحت سرکوب حسنی مبارک، رئیس جمهور پیشین مصر، قرار داشت به تازگی برای شرکت در انتخابات، حزبی به نام «آزادی و عدالت» تأسیس کرده است.

عصام‌العریان، رهبر اخوان‌المسلمین، در مصاحبه با رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی به تشریح دیدگاه‌های گروهش در قبال مسائل مختلف، از جمله ایران، پرداخته است. آن چه در پی می‌آید بخش‌هایی از این گفت‌و‌گوست:‌

آیا به دنبال تأسیس یک نظام مذهبی در مصر هستید؟ یک حکومت رسمی اسلامی؟


عصام‌العریان: جمعیت و جامعه مصر مذهبی است. از دوران کهن، از عصر فراعنه، تا به امروز ما مردمانی مذهبی بوده‌ایم. در طول دوران مسیحیت، و اسلام، تا حال حاضر اهالی مصر، چه در زندگی فردی و چه به عنوان یک جامعه، شعائر دینی را رعایت کرده‌اند، البته به همراه رنگ و لعاب خاص مصریان. مصر یک کشور مذهبی است با رویکردی بردبارانه، آشتی‌جو و معتقد به روایتی متعادل از دین.

در مصر رژیم روحانیون، یا چیزی شبیه به آن، حاکم نیست. در این کشور، ملت سرمنشاء قدرت است. خود این مسئله هم نشان از یک نوع دموکراسی نوین دارد که در آن جنبه‌های معنوی و اخلاقی با ابزار دموکراسی درهم می‌آمیزد.

پس شما آرزو دارید در مصر حکومتی شبیه به آن چه در ایران یا افغانستان حاکم است مشاهده کنید.


العریان: مصر، مصر است. البته که امکان دارد شباهت‌هایی به مدل کشورهای دیگر مشاهده شود. ما می‌توانیم با کشورهای دیگر هماهنگ باشیم و از تجربه آن‌ها درس بگیریم. اما [در ‌‌نهایت] باید مدل مخصوص خود را داشته باشیم.

آیا شما یک رئیس جمهوری مسیحی را خواهید پذیرفت؟


العریان: اگر مردم او را انتخاب کنند، ما هم او را می‌پذیریم. البته اگر مردم او را بر گزینند. اما اگر به رهبر کلیسای قبطی‌های مصر مراجعه کنید و از او بپرسید، به شما خواهد گفت که در نظر ندارند یک فرد مسیحی را به عنوان نامزد ریاست جمهوری معرفی کنند.

اگر یک مسیحی، خودش، نامزد ریاست جمهوری شد، چه طور؟


العریان: منظور او [رهبر کلیسای قبطی مصر] آن بود که هم اکنون مصر آمادگی [یک رئیس جمهوری مسیحی] را ندارد و جامعه چنین چیزی را نمی‌پذیرد. این مسئله در حد یک شوخی خواهد بود.

آیا فکر می‌کنید رژیم ایران در پی ساخت بمب اتمی است؟


العریان: رژیم ایران همواره می‌گوید که دانش هسته‌ای را برای مقاصد صلح‌آمیز می‌خواهد. و من این ادعا را باور می‌کنم، برای این که داشتن بمب اتمی برای خود ایرانیان و خلیج [فارس] هم بسیار خطرناک خواهد بود و منطقه چنین چیزی را قبول نمی‌کند. اما برای کمک به ایرانی‌ها، همان طور که مصر همیشه گفته است، تمامی جنگ‌افزارهای کشتار جمعی باید از بین بروند، به‌ویژه جنگ‌افزارهای هسته‌ای اسرائیل.

دیگر کشورهای عرب با شما موافق نیستند. سعودی‌ها، کشورهای حاشیه خلیج فارس اعتقاد دارند که ایران به دنبال ساخت جنگ‌افزار هسته‌ای است.


العریان: من هیچ وقت چنین چیزی را از سعودی‌ها یا دیگر کشورهای حاشیه خلیج [فارس] نشنیده‌ام.

تمام این ماجرا در اسناد ویکی‌لیکس منعکس شده است.


العریان: البته، اما ویکی‌لیکس هم منبع موثقی نیست. من فکر می‌کنم این قبیل اطلاعات با هدف تشویق کشورهای غربی به منزوی کردن ایران منتشر شده است. چون، یک ایران قدرتمند، به وضوح، در غیاب مصر خطری برای خلیج [فارس] و عربستان سعودی به شمار می‌آمد. اما الان شاهد یک توازن قوا در منطقه هستیم، یک مصر قوی، و اگر به آن یک سوریه قوی و آزاد را هم بیفزاییم، مجدداً خواهیم توانست، با رویکردی مناسب، با ایران مراوده داشته باشیم.

آیا فکر می‌کنید در ایران دموکراسی حاکم است؟


العریان: امیدوارم بتواند دموکراسی باشد، اما [نظام ایران] سرمشق ما نیست.

سرمشق شما نیست؟


العریان: محدودیت‌های اعمال شده [توسط جمهوری اسلامی] در روند اجرای انتخابات و مبارزات انتخاباتی، ضد سیاستهای دموکراتیک است.

آیا «حماس» را به عنوان یک جنبش متحدتان می‌شناسید؟ آیا بین «اخوان‌المسلمین» و «حماس» رابطه برادری وجود دارد؟


العریان: حماس یک گروه مقاومت است که برای به دست آوردن آزادی و رهایی زمین‌هایشان از اشغال مبارزه می‌کند وغرب باید در شناخت خود از این گروه تجدید نظر کند، تا جنگ و تروریسم به نقطه پایان برسد. به هم ریختن کارت‌های بازی، و حماس و دیگر گروه‌های مقاومت را گروه تروریستی به شمار آوردن، یک اشتباه مهلک برای غرب است.

آیا از تلاش‌های فلسطینیان برای صلح پشتیبانی می‌کنید؟


العریان: ما آن‌ها را تشویق می‌کنیم. اما فقط می‌توانیم نقش خود را با ترغیب طرفین به آشتی ایفا کنیم.

آیا با مصرف مشروبات الکلی، یا پوشیدن مایوی شنا توسط زنان مخالفتی دارید؟


العریان: الکل در اسلام بالکل برای مسلمانان حرام است. من از پاپ شمودا از کلیسای مصر شنیده‌ام که نوشیدن الکل برمسیحیان ارتدکس هم حرام است، او [شمودا] خودش این را در مقابل من گفت. مسلمانان، شاید ۹۵ درصد آن‌ها، از نوشیدن الکل پرهیز می‌کنند. مسلم است که گردشگران خارجی این حق را دارند که مشروب بنوشند، چون آن‌ها مسلمان نیستند و شاید بی‌ایمان هم باشند. برای همین حق دارند هر طور که مایلند رفتار کنند، اما باید به فرهنگ این کشور احترام بگذارند. برای مثال، همان طور که خودتان هم می‌بینید، در ماه رمضان حتی کسانی که روزه نمی‌گیرند به روزه‌داران احترام می‌گذارند، به احساسات مردم احترام می‌گذارند.

 پس با این حساب، حزب شما به دنبال اجرای قانون شرع نیست؟


العریان: همه مسائل مورد احترام خود مردم است. شریعت از درون مردم برمی‌آید.

پس مایل نیستید زنا را غیرقانونی اعلام کنید؟


العریان: شما فقط به عربستان سعودی و افغانستان نگاه می‌کنید. حتی اگر به ایران سفر کنید، [می‌بینید] ایران خود را به عنوان یک جمهوری اسلامی معرفی می‌کند. شما چنین مجازات‌هایی [مانند سنگسار] را در آنجا نخواهید یافت.

البته، جمهوری اسلامی زناکاران را سنگسار می‌کند.


العریان: چند مورد از این دست وجود دارد؟ فکر کنم فقط یک مورد. در نیجریه هم چنین موردی دیده شد که قانون شرع در آنجا حاکم نیست.

khorramdin babak - فرانکفورت - فرانکفورت
دروغ می گوید. اگر به قدرت برسد. مثل ایران می شود.جا لب اما این است. که خود را از ایران اسلامی کنار می کشد.تا مردم مصر را وحشت زده نکند. خود می داند. که جانورانی در ایران حاکم هستند. یک نشان دیگر که اسلام نشان ریا .دروغ . و رذالت میباشد. قول دروغ وبعد همه قولها را پس بگیر. بنیاد اسلام بر مبنای ریا و ذروغ است.
چهار‌شنبه 9 شهریور 1390

baran828 - ایران - تهران
خوشم میاد دیگه اینا هم واسه ایران کلاس میذارن...ای خدا!
چهار‌شنبه 9 شهریور 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
نظام سعودی الگویتان است.
چهار‌شنبه 9 شهریور 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
بله فقط ان دین من دراوردی اتان ما ایرانی ها بدبخت و بیچاره کرد.
چهار‌شنبه 9 شهریور 1390

*پسر شجاع* - ایران - تهران
امیدوارم راست بگی ...ولی با اون نماز جماعتهای میلیونی من شک دارم که اینطور بشه !...سالی که نکوست از بهارش پیداست!..
چهار‌شنبه 9 شهریور 1390

amiral - ایران - تهران
نظام ایران سرمشق کی هست ؟ مگه نظامی هم هست که سرمشقی باشه ؟
چهار‌شنبه 9 شهریور 1390

dara20 - ایران - تهران
باید ابله باشند که حکومت کثیف و مافیائی جمهوری اسلامی را سرمشق خود قرار دهند. هر چند خمینی پفیوز هم قبل از به قدرت رسیدن چنین ادعاهائی داشت اما پس از دستیابی به قدرت تبدیل به یک خون اشام روانی شد و از ایران جهنم اسلامی درست کرد.
چهار‌شنبه 9 شهریور 1390

mehrdad.n.l - هلند - امستردام
دروغ میگویند مثل خمینی لعین تا به حکومت برسند و بعد طالبانی حکومت کنند
چهار‌شنبه 9 شهریور 1390

Khashayarshah - ایران - تهران
از اون پیشونیهای داغ شده و لکه ننگ برداشته تان معلومه.
چهار‌شنبه 9 شهریور 1390

pelle - سوئد - استکهلم
مثل سگ دروغ میگویند .دروغگویی دینی (تقیه) مثل نماز خواندن برایشان مقدس است .اگر مصریها این دروغها و این کراوات "غلط انداز" آنها را باور کنند روزی برسد که آرزوی بوسه زدن بپای مبارک را بکنند ولی دیگر خیلی دیر است .
چهار‌شنبه 9 شهریور 1390

Royan - المان - المان
دروغگوئی و شقاوت وقصاوت از چهره این سه نفر میبارد من نمیدونم این لکه های ننگ چه طوری روی پیشونی اینها بوجود میاد ولی شنیدیم که با قاشق داغ روی پیشونی را می سوزوند که این رنگی بشه بعد از عنقلاب شیطانی مد شد.
پنج‌شنبه 10 شهریور 1390

h.a - ایران - تهران
ای لعنت بر تو و هم پیمانان اسلامیت-کثافت های عوضی-امیدوارم هیچوقت بر مصر حکومت نکنید و انقلاب مردم را مثل انقلاب ایران در سال 57 ندزدید-
پنج‌شنبه 10 شهریور 1390

salarkhan - آمریکا - لس آنجلس
اگه مردم مصر خریت کنند و اینا رو بیارند سر کار قول میدم از ج.ا بدتر می کنند آشغالهای دروغگو!
شنبه 12 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.